Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω μπορεις χειροκινητα απο το pc..πινακας ελεγχου->κεντρο δικτυου κοινης χρησης->διαχ.συνδεσεων δικτυου->συνδεση ασυρματου(αν εισαι wireless) ή τοπικη συνδεση(αν εισαι με καλωδιο)->ιδιοτητες(δεξι κλικ)->πρωτοκολλο ιντερνετ εκδοση 4

το ξερω αυτο απλα ρωταω μηπως γινεται να το κανει το ρουτερ αυτοματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τι εννοεις αυτοματα??ειπες οτι θες να βαλεις, γι αυτο και σου προτεινα εκεινο τον τροπο...τεσπα για τσεκαρε και μια στο interface του ρουτερ toolbox->dynamic dns............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, πως μπορώ στο v8 μου να αλλάξω wpa2/wpa ή να το δω και τα παραλειπόμενα από το interface του;

Ευχαριστώ!

 

αφου μπεις στο interface του ρουτερ,αριστερα στις καρτελες πατα home network->interfaces->wlan->configure->encryption->τσεκαρε use wpa-psk encryption->(κατω-κατω εχει την επιλογη):wpa-psk version...εκει διαλεγεις την κρυπτογραφηση που θες!και μετα apply!

ελπιζω να βοηθησα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι παιζει με τους dns

 

πως μπορω να βαλω τον 194.219.227.2 που προτεινει η φορθνετ

 

μπα δεν ειναι παραξενο.ο 193.92.3.11 βγαινει συνηθως failed

παρολα αυτα γινεται ping

C:\>ping 193.92.3.11

Pinging 193.92.3.11 with 32 bytes of data:

 

Reply from 193.92.3.11: bytes=32 time=1ms TTL=58

Reply from 193.92.3.11: bytes=32 time<1ms TTL=58

Reply from 193.92.3.11: bytes=32 time=1ms TTL=58

Reply from 193.92.3.11: bytes=32 time=1ms TTL=58

 

 

τι εννοεις αυτοματα??ειπες οτι θες να βαλεις, γι αυτο και σου προτεινα εκεινο τον τροπο...τεσπα για τσεκαρε και μια στο interface του ρουτερ toolbox->dynamic dns............

 

to dynamic dns δεν εχει σχεση με τους dns forthnet.αλλο πραγμα το ενα αλλο πραγμα το αλλο.

για να τους βαλει στο ρουτερ στην εικονα που βλεπει γινεται μονο απο cli και εφοσον εχει προσβαση σε cli.εχει συζητηθει και σε αλλο θεμα αλλα δεν υπαρχει λογος να το αλλαξει.παιζει μια χαρα ετσι.ολοι ετσι ειναι.

οπως και σε αλλους Providers πολλες φορες καποια αλλα τεστ βγαινουν με error αλλα ειναι επειδη δεν αφηνουν Ping.oem segment κατι τετοια.no worries.

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, πως μπορώ στο v8 μου να αλλάξω wpa2/wpa ή να το δω και τα παραλειπόμενα από το interface του;

Ευχαριστώ!

 

 

βαλε σκετο wpa2 αν δεν εχεις θεμα με τα pc .επισηςμπορεις να δοκιμασεις και διαφορετικα καναλια αν εχεις προβλημα η πολλα δικτυα στο ιδιο καναλι.(Inssider) ενα προγραμμα που βλεπεις που παιζουν τα τριγυρω δικτυα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to dynamic dns δεν εχει σχεση με τους dns forthnet.αλλο πραγμα το ενα αλλο πραγμα το αλλο.

για να τους βαλει στο ρουτερ στην εικονα που βλεπει γινεται μονο απο cli και εφοσον εχει προσβαση σε cli.εχει συζητηθει και σε αλλο θεμα αλλα δεν υπαρχει λογος να το αλλαξει.παιζει μια χαρα ετσι.ολοι ετσι ειναι.

οπως και σε αλλους Providers πολλες φορες καποια αλλα τεστ βγαινουν με error αλλα ειναι επειδη δεν αφηνουν Ping.oem segment κατι τετοια.no worries.

 

και τι ακριβως μπορω να κανω με το dydns???δεν υποτιθεται οτι θετω εγω τους dns?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to dyndns ειναι οπως ειναι το Noip.στην ουσια για αυτους που δεν εχουν static ip μπορεις να κανεις assign την dynamic σου ip με static domain.οποτε αντι να χρειαζεται να ξερεις την Ip σου καθε φορα απλα ξερεις το dyndns σου πχ poulinos.dyndns.org

απλα πρεπει να βαλεις μεσα στο ρουτερ τα στοιχεια για το dyndns account σου ωστε καθε φορα που η Ip σου αλλαζει να ενημερωνεται το dyndns σου για να μπορεις να βρεις το Pc σου απο μακρια.

περισσοτερα εδω.

http://en.wikipedia.org/wiki/DynDNS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα αφού υπάρχει ήδη ανοιχτό για αυτό το ρουτερ, ας θέσω και εγώ την εξής απορία που έχω. Έχω ρυθμίσει στο ρούτερ το upnp ανοιχτό έτσι ώστε όταν παίζω CoD στο χ-κυτίο το nat type να είναι open. τρώει τα κολλήματά του κάθε 3-4 μέρες και μου πετάει το παιχνίδι strict nat type κι επιπλέον δεν συνδέεται εύκολα με τορρεντ οταν συμβαίνει αυτό. η επίλυση έρχεται με hard reset του ρουτερ όπου όλα στρώνουν μέχρι το επόμενο hard reset. έχεουμε καμιά ιδέα του τι συμβαίνει ή μήπως είναι προβληματικό το ρούτερ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλεισε το Upnp και ειτε κανε dmz για να ανοιξεις τα ports ειτε ανοιξε τα ports manual.αν εχεις οτενετ κλεισε την αυξημενη ασφαλεια απο το site my.otenet.gr

το upnp sucks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα σας και συγνώμη εάν έχει ειπωθεί κάπου αλλού το πρόβλημα που αντιμετωπίζω αλλά έψαξα και δεν το βρήκα.

 

έχω σύνδεση otenet 24ΜΒ και έχω το Thomson TG585 v8 (δεν γνωρίζω την ακριβή έκδοση firmware αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα).

 

Συνδέομαι κανονικά στο WLAN από το Laptop μου (αν και μερικές φορές συγχρονίζει το router πολύ αργά) αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να δώ από το laptop άλλες συνδεδεμένες συσκευες.

Έχω printer EPSON πολυμηχάνημα με WiFi το οποίο στο μενού του δείχνει ότι εχει συνδεθει κανονικά με το δίκτυό μου αλλα όταν πάω μέσα από το μενού στα Windows, δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον εκτυπωτή. :mad:

 

Στο interface του router στο wlan ο εκτυπωτής εμφανίζεται κανονικά αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

 

μήπως παίζει ρόλο ότι έχω μόνο WPA2??? και όχι το option: WPA+WPA2

πάντως στην επιλογή για εισαγωγή νέων συσκευών από το admin panel του router είναι automated accepted.

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας και συγνώμη εάν έχει ειπωθεί κάπου αλλού το πρόβλημα που αντιμετωπίζω αλλά έψαξα και δεν το βρήκα.

έχω σύνδεση otenet 24ΜΒ και έχω το Thomson TG585 v8 (δεν γνωρίζω την ακριβή έκδοση firmware αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα).

Συνδέομαι κανονικά στο WLAN από το Laptop μου (αν και μερικές φορές συγχρονίζει το router πολύ αργά) αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να δώ από το laptop άλλες συνδεδεμένες συσκευες.

Έχω printer EPSON πολυμηχάνημα με WiFi το οποίο στο μενού του δείχνει ότι εχει συνδεθει κανονικά με το δίκτυό μου αλλα όταν πάω μέσα από το μενού στα Windows, δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον εκτυπωτή. :mad:

Στο interface του router στο wlan ο εκτυπωτής εμφανίζεται κανονικά αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

μήπως παίζει ρόλο ότι έχω μόνο WPA2??? και όχι το option: WPA+WPA2

πάντως στην επιλογή για εισαγωγή νέων συσκευών από το admin panel του router είναι automated accepted.

α.δεν ειναι θεμα firmware αν και μπορεις να βαλεις καποιο αλλο απο εδω

http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Firmwares/TG585v8/R827/

κατα προτιμηση το generic για να μην εχει custom του οτε(εκτος αν εχεις Iptv οποτε αστο οπως ειναι για να μην μπλεκεις)

και εδω ειναι το wizard για το Update

http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Upgrade_Wizards/Windows/

οτι συγχρονιζει πολυ αργα τι εννοεις?κανει πολυ ωρα να συγχρονισει η συγχρονιζει χαμηλα?γραψε μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης

για το Epson τωρα

α. δεν εχεις προβλημα αν ειναι wpa2 σκετο.

β.πρεπει να του δωσεις Ip 192.168.1.253 Πχ me gateway 192.168.1.254

δεν το βαζεις ad hoc αλλα infrastructure μετα βρισκεις το ssid βαζεις τον κωδικο και συνδεεται στο δικτυο.

μετα στο Pc Που θες απλα βαζεις το cd εγκαταστασης βαζεις οτι ειναι δικτυακος και τον περνας.αν δεν παιξει με wpa2 δοκιμασε σκετο wpa.επισης δες για firmware για τον Printer.(προληπτικο)

επισης τον Printer Τον συγχρονιζεις με το ρουτερ σαν infrastructure και οχι σαν adhoc Με το Pc που ειναι αλλη ιστορια.

τελευταια λυση ξεκλειδωνεις το δικτυο και κανεις δοκιμη ετσι να δεις.

του ρουτερ η γενικά το upnp??

 

 

γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.δεν ειναι θεμα firmware αν και μπορεις να βαλεις καποιο αλλο απο εδω

http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Firmwares/TG585v8/R827/

κατα προτιμηση το generic για να μην εχει custom του οτε(εκτος αν εχεις Iptv οποτε αστο οπως ειναι για να μην μπλεκεις)

και εδω ειναι το wizard για το Update

http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Upgrade_Wizards/Windows/

οτι συγχρονιζει πολυ αργα τι εννοεις?κανει πολυ ωρα να συγχρονισει η συγχρονιζει χαμηλα?γραψε μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης

για το Epson τωρα

α. δεν εχεις προβλημα αν ειναι wpa2 σκετο.

β.πρεπει να του δωσεις Ip 192.168.1.253 Πχ me gateway 192.168.1.254

δεν το βαζεις ad hoc αλλα infrastructure μετα βρισκεις το ssid βαζεις τον κωδικο και συνδεεται στο δικτυο.

μετα στο Pc Που θες απλα βαζεις το cd εγκαταστασης βαζεις οτι ειναι δικτυακος και τον περνας.αν δεν παιξει με wpa2 δοκιμασε σκετο wpa.επισης δες για firmware για τον Printer.(προληπτικο)

επισης τον Printer Τον συγχρονιζεις με το ρουτερ σαν infrastructure και οχι σαν adhoc Με το Pc που ειναι αλλη ιστορια.

τελευταια λυση ξεκλειδωνεις το δικτυο και κανεις δοκιμη ετσι να δεις.

 

 

 

γενικα

Ευχαριστώ για την απαντηση.

Δινω περισσότερες διευκρινησεις οπως μου ζητησες:

1. Οταν λεω συγχρονιζει εννοω οτι αργει να συνδεθει μερικές φορες αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα. τελευταια φορα που τσεκαρα συγχρονιζει στα 15,6-16 MBits με Downstream Line Attenuation: ~ 19db Upstream Line Attenuation: ~ 7db

2. Για τον epson, του εχω βαλει να παιρνει automatic IP στο WLAN από το router. Ειναι της μορφής που λες 192.168.1.χχ

3. Δεν ειναι Ad Hoc αλλα Infrastructure. Οποτε δεν εχει προβλημα.

 

Το θέμα μου είναι οτι δεν επικοινωνεί ο printer με το laptop. Ενω το βλεπω στο δικτυο ειναι σαν να μην επιτρεπεται η επικοινωνία. Το firewall τοι έχω κανει disable αλλα τιποτα.

 

βεβαια καποια στιγμη που πηρα στο Help Desk της Otenet, ο τυπος μου ειπε να αλλαξω SSID και password να σβησω το παλιο SSID (και ολο το δικτυο απο τα favorites) και προς στιγμην επαιξε μια χαρα. οταν εσβησα το νεο δικτυο και ξαναεφτιαξα παλι ενα δικτυο με το παλιο μου SSID στην αρχη επαιζε αλλα οταν εκανα shut down το laptop και το ανοιξα ξανα πηρα παλι τα @@ μου.

 

Δεν εχω καποιια εξηγηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αργει να συνδεθει για μενα σημαινει.

αργει να συγχρονισει.

αργει να σηκωσει Ppp.

αργει να ανοιξει σελιδες

ενα απο τα τρια ειναι αυτο που λες.

margin ποσο εχεις?

δωσε καρφωτα Ip στον printer καλυτερα.

οταν δεν εκτυπωνει τον Pingareis τον εκτυπωτη?

δοκιμασε με καλωδιο η δοκιμασες με αλλο κλειδωμα πχ wpa να δεις αν το κανει.η να το αφησεις ξεκλειδωτο για λιγο να δεις αν θα το κανει και εκει?

με τα αλλα Pc εισαι οκ και εχεις το προβλημα μονο με το Laptop??

Οταν δεν εκτυπωνεις που λες οτι δεν βρισκει τον Printer το λαπτοπ βλεπει το ρουτερ μπαινει στο μενου του?εχεις ιντερνετ?

το να κανεις δοκιμη με αλλο ssid ειναι το πιο ευκολο αλλα δεν θα αλλαξει κατι.επισης κλεισε Firewall σε ρουτερ και σε pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...