Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μένα ίδιες με Snow... Αν και γενικά το μηχάνημά μου αυτή τη στιγμή δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος μάρτυρας, γιατί έτσι και αλλιώς σηκώνει υψηλές θερμοκρασίες και σκέφτομαι να το πάω service. Το μόνο περίεργο είναι ότι όταν τρέχω vista οι θερμοκρασίες φαίνονται normal!

 

κάτσε μια μέρα κάνε ένα δυνατό ζόρικο φραπέ, και άλλαξε τις πάστες μόνος σου σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών.

σίγα μην κάτσει τωρα η Apple να σου κάνει τέτοια δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από την ημέρα κυκλοφορίας τρέχω το `Lion , το μηχανημά μου είναι το macbook pro 15 mid 2010 , εχω παρατηρήσει γενικά σχετικές καθυστερήσεις αλλά και δραματική μείωση της μπαταρίας αν και το health της ειναι 93% .... σκέφτομαι πάλι clean install του snow leopard πολύ σοβαρά ... τι λέτε αντιμετωπίζετε και εσεις αυτά τα προβλήματα ? επίσης πως μπορώ εύκολα να κάνω clean install και μετά να έχω τα αρχεία μου με τα προγράμματα όπως ήταν γίνεται μέσω time machine ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ημέρα κυκλοφορίας τρέχω το `Lion , το μηχανημά μου είναι το macbook pro 15 mid 2010 , εχω παρατηρήσει γενικά σχετικές καθυστερήσεις αλλά και δραματική μείωση της μπαταρίας αν και το health της ειναι 93% .... σκέφτομαι πάλι clean install του snow leopard πολύ σοβαρά ... τι λέτε αντιμετωπίζετε και εσεις αυτά τα προβλήματα ? επίσης πως μπορώ εύκολα να κάνω clean install και μετά να έχω τα αρχεία μου με τα προγράμματα όπως ήταν γίνεται μέσω time machine ?

Θεωρητικά ναι, μέσω time machine και migrating assistant. Οπότε φαντάζομαι τα ίδια προβλήματα θα έχω και εγώ που έχω επίσης macbook pro 15 mid 2010 (δε φαντάζομαι να παίζει ρόλο αν είναι core i5 ή i7...). Βασικά αφού τόσο καιρό έκανες υπομονή με όλα αυτά τα προβλήματα κάνε υπομονή 1-2 εβδομάδες που λογικά θα έχει βγει μέχρι τότε το 10.7.2 μήπως λυθούν τα θέματα που έχεις, να μας πεις και εμάς τι έγινε (δυστυχώς έχω και συμφέρον :rolleyes: ). Αν δε πάει άλλο προχώρα στην αλλαγή, η δουλειά σου μετράει περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα Απο αρκετό διάβασμα σε διάφορα blogs και forums μάλλον θα δοκιμάσω smc reset και Pram reset αφου δεν εγινε clean install το lion .... Ακόμη πολλοί ανφερονται για θέμα της μειώσεις μπαταρίας πως γίνεται λόγω του ότι με το lion δεν κάνει αλλαγή καρτών αλλα χρησιμοποιεί μόνο την NVidia .... Θα κάνω κάποια τεστ και θα επανέλθω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα Απο αρκετό διάβασμα σε διάφορα blogs και forums μάλλον θα δοκιμάσω smc reset και Pram reset αφου δεν εγινε clean install το lion .... Ακόμη πολλοί ανφερονται για θέμα της μειώσεις μπαταρίας πως γίνεται λόγω του ότι με το lion δεν κάνει αλλαγή καρτών αλλα χρησιμοποιεί μόνο την NVidia .... Θα κάνω κάποια τεστ και θα επανέλθω ...

 

Ουπς! Καλά παιδιά αν ισχύει αυτό μιλάμε για χοντρό fail.

 

κάτσε μια μέρα κάνε ένα δυνατό ζόρικο φραπέ, και άλλαξε τις πάστες μόνος σου σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών.

σίγα μην κάτσει τωρα η Apple να σου κάνει τέτοια δουλειά.

 

Το mac μου είναι mid 2008 mbp. Είναι πολύ δύσκολη η αποσυναρμολόγησή του και ακόμα δυσκολότερη η συναρμολόγησή του. Λέω να πάω στην Document για να κάνω τη δουλειά, αφού Applestore στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Αν υπήρχε Applestore, εννοείται θα το έκανα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με το wifi πως παει? εγώ έχω κάποια θέματα από την πρώτη μέρα αλλά ειδικά την τελευταία βδομάδα είναι άθλια η κατάσταση. Το παράξενο είναι ότι αν μπω σε safe mode όλα δουλεύουν μια χαρά.να πάω για ένα clean installv? γιατί υποψίαζομαι ότι ένα install και καπακι uninstall του little snitch πριν καμία βδομάδα είναι που έκανε τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ημέρα κυκλοφορίας τρέχω το `Lion , το μηχανημά μου είναι το macbook pro 15 mid 2010 , εχω παρατηρήσει γενικά σχετικές καθυστερήσεις αλλά και δραματική μείωση της μπαταρίας αν και το health της ειναι 93% .... σκέφτομαι πάλι clean install του snow leopard πολύ σοβαρά ... τι λέτε αντιμετωπίζετε και εσεις αυτά τα προβλήματα ? επίσης πως μπορώ εύκολα να κάνω clean install και μετά να έχω τα αρχεία μου με τα προγράμματα όπως ήταν γίνεται μέσω time machine ?

 

 

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1223149

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικότερα υπάρχει φως στον ορίζοντα η να μη προχωρήσω ακόμη σε εγκατάσταση του lion στο τελευταίο macbook pro 13?

Απ'οτι κατάλαβα φίλε με όλα αυτα που βλέπω τόσο καιρο εδω μέσα, δεν αξίζει ακόμα να βάλει κάποιος το Lion.

Πολύ ταλαιπωρία χωρίς λόγο. Εγω ακόμα πάντως δεν το βάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...