Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα λίγη βοήθεια. Εδώ και 2 μέρες έχω πρόβλημα με τον safari. Δουλεύει κανονικά αλλά όταν πάω να γράψω κάτι κολλάει. είτε είναι στην αναζήτηση του youtube είτε σε κάποιο φόρουμ. Ξέρετε τι πρέπει να κάνω? Νομίζω ότι φταίει το τελευταίο update, έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Ξέχασα να αναφέρω ότι πλέων ακούγονται και τα ανεμιστηράκια του χωρίς καμιά βαριά χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

alexzgt4 τσεκαρε κανα περιεργο addon που εχεις στον safari ισως να κανει αυτο το προβλημα (παλια εγω ειχα προβλημα με το glims, πλεον το φτιαξανε).

 

Πανω στο θέμα με τον safari θα ηθελα να ρωτησω κ γω κατι. Ωρες ωρες, ας πουμε ανα ωρα η κ περισσοτερο διαστημα μ κοβεται λιγο η συνδεση κ δε βρισκει τις σελιδες μου, μετα απο κανα 5λεπτο μ φτιαχνει χωρις κανενα προβλημα. Αυτο φυσικα γινεται κ στον firefox που εχω κ στο mail. Αλλα δεν εχω πειστει οτι φταιει ο isp μου...Διοτι το skype οταν γινεται αυτο δουλευει κανονικοτατα (chat, ληψη αρχειων, κληση δεν εχω δοκιμασει). Επισης ειχα βαλει στο δικτυο ενα λαπτοπ με win 7 κ οταν το παθαινε αυτο το imac μου, τα win δουλευαν μια χαρα. Εχετε καμια υποψια τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alexzgt4 τσεκαρε κανα περιεργο addon που εχεις στον safari ισως να κανει αυτο το προβλημα (παλια εγω ειχα προβλημα με το glims, πλεον το φτιαξανε).

 

Πανω στο θέμα με τον safari θα ηθελα να ρωτησω κ γω κατι. Ωρες ωρες, ας πουμε ανα ωρα η κ περισσοτερο διαστημα μ κοβεται λιγο η συνδεση κ δε βρισκει τις σελιδες μου, μετα απο κανα 5λεπτο μ φτιαχνει χωρις κανενα προβλημα. Αυτο φυσικα γινεται κ στον firefox που εχω κ στο mail. Αλλα δεν εχω πειστει οτι φταιει ο isp μου...Διοτι το skype οταν γινεται αυτο δουλευει κανονικοτατα (chat, ληψη αρχειων, κληση δεν εχω δοκιμασει). Επισης ειχα βαλει στο δικτυο ενα λαπτοπ με win 7 κ οταν το παθαινε αυτο το imac μου, τα win δουλευαν μια χαρα. Εχετε καμια υποψια τι μπορει να φταιει?

 

Μου συνέβαινε κι εμένα το ίδιο πριν 1-2 μήνες, σε Snow Leopard όμως! Σαν να κοβόταν η γραμμή για μερικά λεπτά και μετά επανερχόταν! Κι η διακοπή αφορούσε όλους τους browsers που έχω εγκατεστημένους (Safari, Firefox, Chrome). Την ίδια στιγμή laptop με Win7 συνδεδεμένο στο ίδιο router είχε κανονικά γραμμή κι έκανε surf μια χαρά! Μετά από 2-3 εβδομάδες το πρόβλημα εξαφανίστηκε κι όλα επέστρεψαν κανονικά. Δεν ξέρω τι έφταιγε και δυστυχώς δεν έδωσα σημασία στις εγκαταστάσεις προσθέτων, προγραμμάτων ή updates που έκανα εκείνο το διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου συνέβαινε κι εμένα το ίδιο πριν 1-2 μήνες, σε Snow Leopard όμως! Σαν να κοβόταν η γραμμή για μερικά λεπτά και μετά επανερχόταν! Κι η διακοπή αφορούσε όλους τους browsers που έχω εγκατεστημένους (Safari, Firefox, Chrome). Την ίδια στιγμή laptop με Win7 συνδεδεμένο στο ίδιο router είχε κανονικά γραμμή κι έκανε surf μια χαρά! Μετά από 2-3 εβδομάδες το πρόβλημα εξαφανίστηκε κι όλα επέστρεψαν κανονικά. Δεν ξέρω τι έφταιγε και δυστυχώς δεν έδωσα σημασία στις εγκαταστάσεις προσθέτων, προγραμμάτων ή updates που έκανα εκείνο το διάστημα.

 

Φιλε κ γω snow leopard εχω που μ γινεται το προβλημα. Δε ξερω τι να πω κ ειναι ιδιαιτερα σπαστικο. Σκεψου να κατεβαζω links απο rapidshare κ να σ κοβεται στο τελειωμα...Αμα θυμηθεις τιποτα ενημερωσε με σε παρακαλω γιατι δεν βγαζω ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε κ γω snow leopard εχω που μ γινεται το προβλημα. Δε ξερω τι να πω κ ειναι ιδιαιτερα σπαστικο. Σκεψου να κατεβαζω links απο rapidshare κ να σ κοβεται στο τελειωμα...Αμα θυμηθεις τιποτα ενημερωσε με σε παρακαλω γιατι δεν βγαζω ακρη.

 

Χρησιμοποιείς Little Snitch; Αν ναι, κάνε του μια ενημέρωση σε επόμενη έκδοση μήπως κι είναι αυτό... Του έκανα πρόσφατα update σε νεότερη έκδοση αλλά δεν θυμάμαι αν συνέπεσε με τη λύση του προβλήματος.

 

edit. Άλλα προγράμματα που θυμάμαι ότι ενημέρωσα σε αυτή την περίοδο είναι Evernote, Transmission, Skype, 1password (με τα αντίστοιχα plugins στους browsers), Parallels αλλά μου φαίνεται ότι το Little Snitch είναι ο ύποπτος Νο. 1!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιείς Little Snitch; Αν ναι, κάνε του μια ενημέρωση σε επόμενη έκδοση μήπως κι είναι αυτό... Του έκανα πρόσφατα update σε νεότερη έκδοση αλλά δεν θυμάμαι αν συνέπεσε με τη λύση του προβλήματος.

 

Το είχα δοκιμάσει αλλά πλέον δεν το έχω στα προγράμματά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το edit που έκανα στο προηγούμενο post μου! Θυμάμαι ότι το skype μου έδινε πολλά προβλήματα και επιπλέον στην αυτόματη ανανέωση μέσα από την ίδια την εφαρμογή μου έδινε λάθος! Αναγκάστηκα να κατεβάσω το .dmg από την ιστοσελίδα και να περάσω το .app πάνω από το προηγούμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το edit που έκανα στο προηγούμενο post μου! Θυμάμαι ότι το skype μου έδινε πολλά προβλήματα και επιπλέον στην αυτόματη ανανέωση μέσα από την ίδια την εφαρμογή μου έδινε λάθος! Αναγκάστηκα να κατεβάσω το .dmg από την ιστοσελίδα και να περάσω το .app πάνω από το προηγούμενο!

 

Ναι το είδα το edit. Τι να πω το skype δε μ προκαλεί προβλήματα αλλά δεν μ είναι κόπος να το ξαναπεράσω μια ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανω burn το lion μπορω να κανω clean install?

 

Άμα ''κάψεις'' το αρχείο InstallESD.dmg που βρίσκεται μέσα στο πακέτο Install Mac OS X Lion, ναι!

Δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες!

 

Επίσης για clean install υπάρχει και αυτός ο τρόπος που είναι ακόμα πιο εύκολος, χωρίς να χρειάζεσαι να ''κάψεις'' δισκάκι ή να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό usb stick/drive!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Κατα τη μετάβαση σε iOS 5 και iCloud αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Χάθηκαν όλα τα bookmarks απτο Safari! Δοκίμασα να τα επαναφέρω μεσω Time Machine(μια διαδικασία που στο Lion απαιτεί να φανούν τα κρυφα αρχεία του δίσκου μέσω terminal, και έπειτα να εντοπιστεί το αρχείο bookmarks.plist κάποιας παλιότερης ημερομηνίας). Τα κάνω όλα αυτα αλλά τα μόνα bookmarks που επέστρεψαν ήταν αυτα της Bookmarks Bar και κανένα απτο Bookmarks Menu(και είχα πολλά εκει). Καμία ιδεα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...