Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν εχω αποψη γιατι στο mbp 13 mid 2010 πριν το περασω του εβαλα ssd και 8 giga οποτε λογικο ειναι το μηχανημα να πηγαινει αεροπορια,επισης στο mac mini 2011 του εβαλα 8 giga πριν το ανοιξω γιατι τα 2 που ειχε ηταν απλα αστεια,πιστευω οτι δεν θα μπορουσε ουτε μπροστα να παρει :mrgreen:Προβλημα με το wifi δεν ειχα ποτε,μαλλον του αρεσει το ρουτερ που εχω :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρεις πόσο το φοβάμαι αυτό...

 

 

το μόνο σίγουρο μανουελ.

 

 

εγώ είδη έχω αρχήσει να φλερτάρω με την ιδέα των windows που να πάρει.

 

Αν γυρίσει σε windows ο Manuel το pc θα του το κάνω δώρο εγώ :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γυρίσει σε windows ο Manuel το pc θα του το κάνω δώρο εγώ :mrgreen:

 

Καθόλου απίθανο. Το καλοκαίρι είναι πολύ πιθανό να χρειαστώ απόφαση.

 

Λοιπόν, όχι αυτά τα φτηνιάρικα των 400€, έτσι; Αθόρυβα πράγματα.

 

ΥΓ. Άμα βάλω Linux, πειράζει;

ΥΓ2. Νομίζω είναι ένα ενδιαφέρον θέμα να ανοίξουμε, για το πόσοι σκέφτονται την επιστροφή στα Windows και υπό ποιους όρους (πχ να του αγοράσει το pc ο alexzzz), αλλά φοβάμαι τις γνωστές, ολόιδιες συζητήσεις. Συγγνώμη για την κατάχρηση του εδώ χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα γρήγορα γιατί πρέπει να βγω λιγάκι έξω.

σε γενικές γραμμές .

όπως μας οδηγούσανε τόσα χρόνια σε μονοπάτια που αυτοί θέλανε , κόβωντας και ράβωντας

με τους επιτραπέζιους υπολογιστές , έτσι θα μας οδηγήσουνε και στα ταμπλετ και ξετάμπλετ

και αύριο στα pc που φτιάχνουνε ελληνικό καφέ με ολίγη .

 

σε γενικές γραμμές το τονίζω .

και μην ξεχνάτε αδέρφια :

η ιστορία της γιαγιάς σας , όσο συναρπαστική και να είναι δεν παύει να είναι η ιστορία

μιας και μόνης γιαγιάς ....

η δική μου γιαγιά έχει άλλη ιστορία ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το iPhoto τι συμβαίνει; Κολλάει αρκετά. Δεν παγώνει, αλλά φαίνεται ότι ζορίζεται πολύ.

Επίσης όταν πέρα από έναν εξωτερικό δίσκο μου ότι φωτογραφίες είχα, οι οποίες ήταν λίγο περισσότερες από 5.000, όλο το Mac σερνόταν και αναγκάστηκα να κάνω Restart.

Γενικότερα κάποιες φορές το Lion μου αργεί. Είναι θέμα Lion αυτό ή θέμα OSX...;

Αλλιώς τα είχα δει τα πράματα παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ανακεφαλαίωση ύστερα από αρκετό ψάξιμο και κουβέντα με παλιούς Mac Users.

 

Χθες το βράδυ, έβαλα το Handbrake να μου συμπιέσει μία ταινία των 6,5GB, στα 4,3GB, ώστε να μπορώ να τη γράψω σε δισκάκι. Το κάνω με όλες τις ταινίες μου αυτό.

Φυσικά και οι τέσσερις πυρήνες ήταν στο μέγιστο και το σύστημα όπως ήταν λογικό λίγο αργούσε. (Αυτό δεν μου συμβαίνει βέβαια στο PC, αλλά ίσως είναι λόγω SSD).

To πρωί ξύπνησα και η επεξεργασία είχε τελειώσει. Δυστυχώς όμως με δυσκολία μπορούσα να κουνήσω ακόμα και το mouse. Το σύστημα πραγματικά σερνόταν σε απελπιστικό βαθμό. Απελπίστηκα...

Κοίταξα στο System Monitor και είδα ότι έχω 16MB ελεύθερη μνήμη RAM. Φρίκαρα τελείως!

 

Πολλές φορές κάτι που συμβαίνει πέρα ότι το σύστημα σέρνεται, είναι ότι ο Safari ανανεώνει τις ήδη ανοιχτές καρτέλες όταν πατάω πάνω τους να τις δω. Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι θέμα κάποιας ρύθμισης, αλλά τελικά δεν είναι.

 

Απ΄ότι κατάλαβα το Lion θέλει παραπάνω από 4GB μνήμη RAM, οπότε αυτό που έκανα ήταν να παραγγείλω αμέσως 8GB Ram κατευθείαν από το Ευρωπαϊκό Site της Crucial.

Αγόρασα αυτές τις RAM. Μου στοίχισε μαζί με τα μεταφορικά 60Ευρώ αφού έβαλα να έρθει πιο γρήγορα από το κανονικό (είχε και ακόμα πιο γρήγορα με 10+ Ευρώ).

 

Πραγματικά η κατάσταση είναι απελπιστική με Lion και 4GB RAM. Ελπίζω να είμαι ευχαριστημένος με 8GB.

Είναι σκέτη απελπισία που έδωσα 1700Ευρώ για ένα σύστημα πολύ χειρότερο από το PC μου, το οποίο σέρνεται! Ψυχρολουσία κανονική. Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος έχει προβλήματα με το wifi ας παει wifi settings advanced DNS και ας προσθέσει το 8.8.8.8

 

Δυο βδομάδες τώρα ούτε μια αποσύνδεση.

Τι σχέση έχει ο DNS της Google με τις αποσυνδέσεις του wifi?

Απάντηση: καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αποσύνδεση σημαίνει αποσύνδεση : Καμία

 

Όταν αποσύνδεση σημαίνει αδυναμία σύνδεσης/error στον Safari : Πιθανότατα έχει κάποια σχέση... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει ο DNS της Google με τις αποσυνδέσεις του wifi?

Απάντηση: καμία.

Εχω δυο μηνες το air και καθε φορα που το ανοιγα εδειχνε οτι ειναι συνδεδεμενο στο wifi μου αλλα δεν ο υπολογιστης δεν ειχε ιντερνετ.Πηγαινα στις ρυθμισεις και πατουσα assist me - diagnostics και τοτε ενω ολα ηταν πρασινα γινοντουσαν κοκκινα και στο εικονιδιο του wifi εβγαινε ενα θαυμαστικο. Αφου εκανα αυτη τη διαδικασια 2 3 φορες τελικα ειχα ιντερνετ. Αυτο επι δυο μηνες καθε μερα και υπαρχαν και μερες που απλα οσες φορες και αν εκανα την διαδικασια αυτη το λαπτοπ δεν ειχε ιντερνετ. Τα ιδια και το imac μου απο τη μερα που του εβαλα Lion.

Ωσπου μια μερα επεσα σε μια σελιδα που ειχε 5-6 "λυσεις" για το προβλημα του wifi του Lion. Περα απο τα απλα (restart το router,τον υπολογιστη κτλ) ειχε και αυτο:να προσθεσεις το DNS του Google (οχι συγκεκριμενα του Google απλα στο αρθρο αυτο ελεγε οτι ειναι ενα πιθανο). Ε λοιπον το εκανα και απο εκει τη μερα, και οι δυο υπολογιστες μου δουλευουν ρολοι.

Τι σχεση μπορει να εχει ο DNS της Google με τις αποσυνδεσεις του wifi με ρωτας? Δεν εχω ιδεα.Ισως το Lion εχει καποιο θεμα με τα DNS αν το router σου δεν ειναι της προκοπης.Εχω φιλο που πηγε και αγορασε το airport extreme και απο εκεινη την μερα δεν ξαναειχε προβλημα.

 

Τι εξυπηρετει το να το παιζεις εξυπνος ενω εγω μπηκα και ειπα μια λυση που για μενα δουλεψε?

Απαντηση: τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος έχει προβλήματα με το wifi ας παει wifi settings advanced DNS και ας προσθέσει το 8.8.8.8

 

 

 

Παρακαλώ μια διευκρίνιση :

 

Στο παράθυρο του DNS υπάρχουν είτε το primary και secondary DNS του πάροχου ή το IP address του router.

Τα αφήνεις άθικτα και προσθέτεις τα 8άρια ή τα διαγράφεις ;.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο μηνες το air και καθε φορα που το ανοιγα εδειχνε οτι ειναι συνδεδεμενο στο wifi μου αλλα δεν ο υπολογιστης δεν ειχε ιντερνετ.Πηγαινα στις ρυθμισεις και πατουσα assist me - diagnostics και τοτε ενω ολα ηταν πρασινα γινοντουσαν κοκκινα και στο εικονιδιο του wifi εβγαινε ενα θαυμαστικο. Αφου εκανα αυτη τη διαδικασια 2 3 φορες τελικα ειχα ιντερνετ. Αυτο επι δυο μηνες καθε μερα και υπαρχαν και μερες που απλα οσες φορες και αν εκανα την διαδικασια αυτη το λαπτοπ δεν ειχε ιντερνετ. Τα ιδια και το imac μου απο τη μερα που του εβαλα Lion.

Ωσπου μια μερα επεσα σε μια σελιδα που ειχε 5-6 "λυσεις" για το προβλημα του wifi του Lion. Περα απο τα απλα (restart το router,τον υπολογιστη κτλ) ειχε και αυτο:να προσθεσεις το DNS του Google (οχι συγκεκριμενα του Google απλα στο αρθρο αυτο ελεγε οτι ειναι ενα πιθανο). Ε λοιπον το εκανα και απο εκει τη μερα, και οι δυο υπολογιστες μου δουλευουν ρολοι.

Τι σχεση μπορει να εχει ο DNS της Google με τις αποσυνδεσεις του wifi με ρωτας? Δεν εχω ιδεα.Ισως το Lion εχει καποιο θεμα με τα DNS αν το router σου δεν ειναι της προκοπης.Εχω φιλο που πηγε και αγορασε το airport extreme και απο εκεινη την μερα δεν ξαναειχε προβλημα.

 

Τι εξυπηρετει το να το παιζεις εξυπνος ενω εγω μπηκα και ειπα μια λυση που για μενα δουλεψε?

Απαντηση: τιποτα.

 

 

Να ρωτήσω κ γω κάτι. Εγώ με SL κ wired connection παθαίνω παρόμοιο πρόβλημα από το πουθενά...λες να φτιάξει με τον dns srv της google?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κ γω κάτι. Εγώ με SL κ wired connection παθαίνω παρόμοιο πρόβλημα από το πουθενά...λες να φτιάξει με τον dns srv της google?

Πολυ πιθανο φιλε μου.Δοκιμασε το και πες μας εδω αν εφτιαξε η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...