Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ πιθανο φιλε μου.Δοκιμασε το και πες μας εδω αν εφτιαξε η οχι.

 

Καλώς ρε συ, το χω βάλει με τον σερβερ της google. θα το δοκιμάσω 4-5 μέρες να δω τι κάνει κ θα ποστάρω αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά ο dns server της google δε με βοήθησε...Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι θέμα router, γιατί όταν το άλλαξα, άρχισαν τα προβλήματα. Είναι σε φάση που σκαλώνουν οι browsers κ το mail, ενώ το utorrent και το skype δουλεύουν κανονικά. Έχετε καμιά ιδέα ή λέτε για router? Παλιά είχα fritzbox κ μετά η hol μ το άλλαξε σε ένα δικό της, netfaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το iPhoto τι συμβαίνει; Κολλάει αρκετά. Δεν παγώνει, αλλά φαίνεται ότι ζορίζεται πολύ.

Επίσης όταν πέρα από έναν εξωτερικό δίσκο μου ότι φωτογραφίες είχα, οι οποίες ήταν λίγο περισσότερες από 5.000, όλο το Mac σερνόταν και αναγκάστηκα να κάνω Restart.

Γενικότερα κάποιες φορές το Lion μου αργεί. Είναι θέμα Lion αυτό ή θέμα OSX...;

Αλλιώς τα είχα δει τα πράματα παλιότερα.

 

Έχω κ εγώ το ίδιο θέμα με το iPhoto.

Δε μου κρασάρει/παγώνει, αλλά κολλάει αρκετά και ειδικά όταν ανοίγει(spinning beach ball).

Α! Και δεν έχω τόσες φωτογραφίες, γύρω στις 1000-1500...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εξυπηρετει το να το παιζεις εξυπνος ενω εγω μπηκα και ειπα μια λυση που για μενα δουλεψε?

Απαντηση: τιποτα.

Αγαπητέ μου, εσύ μπορεί να ανοιγοκλείσεις την πόρτα του σπιτιού σου, και να τύχει να "στρώσει" το wifi του Air. Αν μπεις εδώ μέσα όμως και το παρουσιάσεις σαν λύση, προφανώς και θα σε διορθώσω. Δεν ήθελα να σου την πω, να σε διορθώσω ήθελα.

 

Και ξαναλέω: ο DNS δεν έχει καμία σχέση με την λειτουργία του wifi. Έχει σχέση με το ιντερνετ, αλλά όχι με το πόσο καλά συμεριφέρεται η wifi σύνδεση μεταξύ laptop και router. Μην λέμε ότι θέλουμε, όταν δεν ξέρουμε...

 

Τελικά ο dns server της google δε με βοήθησε...Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι θέμα router, γιατί όταν το άλλαξα, άρχισαν τα προβλήματα. Είναι σε φάση που σκαλώνουν οι browsers κ το mail, ενώ το utorrent και το skype δουλεύουν κανονικά. Έχετε καμιά ιδέα ή λέτε για router? Παλιά είχα fritzbox κ μετά η hol μ το άλλαξε σε ένα δικό της, netfaster.

Προφανώς και δεν δουλεύει η "λύση" αυτή, γιατί δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System

 

 

edit: με απλά λόγια για να μην κουράζεστε στο διαβασμα. Φανταστείτε τον DNS ως έναν server όπου ταιριάζονται τα URLs με IPs. Όταν χτυπάς στον browser το "www.google.com", ο υπολογιστής σου στέλνει (χονδρικά όλα αυτά, έτσι?) αίτημα στον DNS που του έχουμε βάλει στις ρυθμίσεις (π.χ. 8.8.8.8) και τον ρωτάει "τι IP έχει η σελίδα/server με όνομα google.com?" και ο DNS (αφού κάνει resolve το name/url) του λέει "έχει την IP 74.125.65.104". Και αυτή η IP είναι που χρησιμοποιείται στην ουσία για να "χτυπήσεις" την σελίδα (τον server που έχει την σελίδα για την ακρίβεια) της Google. Όπως βλέπετε, δεν εμπλέκεται πουθενά κανένα θέμα συνδεσιμότηας στο μικρό εσωτερικό δίκτυο που υπάρχει στο σπίτι μας μεταξύ laptop και router, είτε αυτό είανι με καλώδιο, είτε με wifi. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι το θεμα με το wifi εχει να κανει με το ρουτερ,παλια ειχα αποσυνδεσεις και διαφορα αλλα προβληματα,με το που αλλαξα ρουτερ εδω και 4 μηνες δουλευουν ολα μια χαρα,προφανως εχει αλεργια το lion με ορισμενες μαρκες ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μετά την αγορά του airport express ηρέμησα!

Μάλιστα υπάρχουν και μέρες που εκτός από το macbook pro το airport express εξυπηρετεί και το sony vaio που έχω(είναι εκείνες οι μέρες που το belkin modem-router μου δε δέχεται ασύρματα connections!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ μου, εσύ μπορεί να ανοιγοκλείσεις την πόρτα του σπιτιού σου, και να τύχει να "στρώσει" το wifi του Air. Αν μπεις εδώ μέσα όμως και το παρουσιάσεις σαν λύση, προφανώς και θα σε διορθώσω. Δεν ήθελα να σου την πω, να σε διορθώσω ήθελα.

 

Και ξαναλέω: ο DNS δεν έχει καμία σχέση με την λειτουργία του wifi. Έχει σχέση με το ιντερνετ, αλλά όχι με το πόσο καλά συμεριφέρεται η wifi σύνδεση μεταξύ laptop και router. Μην λέμε ότι θέλουμε, όταν δεν ξέρουμε...

 

 

Προφανώς και δεν δουλεύει η "λύση" αυτή, γιατί δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.

 

http://en.wikipedia....ain_Name_System

 

 

edit: με απλά λόγια για να μην κουράζεστε στο διαβασμα. Φανταστείτε τον DNS ως έναν server όπου ταιριάζονται τα URLs με IPs. Όταν χτυπάς στον browser το "www.google.com", ο υπολογιστής σου στέλνει (χονδρικά όλα αυτά, έτσι?) αίτημα στον DNS που του έχουμε βάλει στις ρυθμίσεις (π.χ. 8.8.8.8) και τον ρωτάει "τι IP έχει η σελίδα/server με όνομα google.com?" και ο DNS (αφού κάνει resolve το name/url) του λέει "έχει την IP 74.125.65.104". Και αυτή η IP είναι που χρησιμοποιείται στην ουσία για να "χτυπήσεις" την σελίδα (τον server που έχει την σελίδα για την ακρίβεια) της Google. Όπως βλέπετε, δεν εμπλέκεται πουθενά κανένα θέμα συνδεσιμότηας στο μικρό εσωτερικό δίκτυο που υπάρχει στο σπίτι μας μεταξύ laptop και router, είτε αυτό είανι με καλώδιο, είτε με wifi. :)

 

Οτι ναναι μαν, ξέρουμε τι είναι ο dns server. Απλά το παλικάρι είπε τι γνώμη του για το πρόβλημα κ είπα να το δοκιμάσω μιας κ έχω δοκιμάσει τα απίστευτα...(για το πρόβλημα που προανέφερα). Άμα έχεις καμιά λύση κ θες να τη μοιραστείς καλώς. Δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ μου, εσύ μπορεί να ανοιγοκλείσεις την πόρτα του σπιτιού σου, και να τύχει να "στρώσει" το wifi του Air. Αν μπεις εδώ μέσα όμως και το παρουσιάσεις σαν λύση, προφανώς και θα σε διορθώσω. Δεν ήθελα να σου την πω, να σε διορθώσω ήθελα.

 

Και ξαναλέω: ο DNS δεν έχει καμία σχέση με την λειτουργία του wifi. Έχει σχέση με το ιντερνετ, αλλά όχι με το πόσο καλά συμεριφέρεται η wifi σύνδεση μεταξύ laptop και router. Μην λέμε ότι θέλουμε, όταν δεν ξέρουμε...

 

 

Προφανώς και δεν δουλεύει η "λύση" αυτή, γιατί δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System

 

 

edit: με απλά λόγια για να μην κουράζεστε στο διαβασμα. Φανταστείτε τον DNS ως έναν server όπου ταιριάζονται τα URLs με IPs. Όταν χτυπάς στον browser το "www.google.com", ο υπολογιστής σου στέλνει (χονδρικά όλα αυτά, έτσι?) αίτημα στον DNS που του έχουμε βάλει στις ρυθμίσεις (π.χ. 8.8.8.8) και τον ρωτάει "τι IP έχει η σελίδα/server με όνομα google.com?" και ο DNS (αφού κάνει resolve το name/url) του λέει "έχει την IP 74.125.65.104". Και αυτή η IP είναι που χρησιμοποιείται στην ουσία για να "χτυπήσεις" την σελίδα (τον server που έχει την σελίδα για την ακρίβεια) της Google. Όπως βλέπετε, δεν εμπλέκεται πουθενά κανένα θέμα συνδεσιμότηας στο μικρό εσωτερικό δίκτυο που υπάρχει στο σπίτι μας μεταξύ laptop και router, είτε αυτό είανι με καλώδιο, είτε με wifi. :)

Καλα και σεβαστα ολα αυτα.Εγω οπως στην συνεχεια ειπα ομως ειχα συνδεση με το router αλλα δεν ειχα ιντερνετ στο λαπτοπ.και για να γινω ακομα πιο συγκεκριμενος: κατεβαζε αρχειο στο θεωρητικο μεγιστο της γραμμης αλλα δεν ανοιγε ουτε μιση σελιδα.

και το οτι 2 βδομαδες τωρα ολα δουλευουν κανονικα εμενα κατι μου λεει.Δεν ειναι πορτα που ανοιξα.

Σεβαστα τα σχολια και οι παρατηρησεις απλα με το σωστο υφος.

Δεν εχω ιδεα τι ειναι το dns.Ξερω ομως οτι 2 βδομαδες τωρα κανω τη δουλεια μου.

Ολα αυτα χωρις ιχνος ειρωνιας κτλ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το θέμα με τους dns servers είναι ότι οι dns servers των ελληνικών isp δεν είναι αξιόπιστοι οπότε γενικά είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε πάνω στο modem-router είτε open dns είτε google dns.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο έκανα αναβάθμιση προσθέτοντας άλλα 8GB στο σύστημα. Σύνολο δηλαδή 12GB.

 

Έχω ελεύθερα 9 αυτή τη στιγμή και μένει να δω πως θα συμπεριφερθεί το σύστημα στην πορεία.

 

 

 

ScreenShot2011-11-15at44511.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το σύστημα εκ προεπιλογής έχει ένα ικανοποιητικό τρόπο διαχείρισης της μνήμης. Δεν διώχνει ότι δεν τρέχει, και απ' ότι έχω καταλάβει, κρατάει cached πολλά δεδομένα. Όσο περισσότερα μπορεί ώστε να εξασφαλίσει ότι όταν τρέξεις κάποιο πρόσφατα κλεισμένο app, εκείνο θα είναι έτοιμο και με γρήγορη μάλιστα απόκριση. Το πόσα ελέυθερα GB έχεις, συχνά δεν είναι και δείκτης του πόσο γρήγορο θα είναι το μηχάνημα.

 

Το efficiency είναι υπερεκτιμημένο. Αλλά όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο, όπως και να 'χει. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου όμως ότι αυτή τη στιγμή έχω πιάσει 4GB κάνοντας συμπίεση Video και έχοντας πάρα πολλά προγράμματα και Spaces ανοιχτά.

Πριν βάλω άλλα 8GB, όπως καταλαβαίνεις σερνόμουν και εγώ νόμιζα ότι είναι λόγω CPU, επειδή είναι και οι 4 Cores στο 100%. Στο PC δεν είχα αυτό το πρόβλημα με ίδιες εργασίες, αλλά δεν είχα και πρόβλημα μνήμης.

 

Με λίγα λόγια, δεν ήταν θέμα επεξεργαστικής ισχύς, αλλά μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα κι εγώ στα 8GB με σετάκι της Crucial αντικαθιστώντας τα 4GB που είχε προεγκατεστημένα (MBP 15,4 late 08). Τώρα το Lion τρέχει με άλλον αέρα ενώ πριν ψιλοκολλούσε ακουμπώντας τα όρια της μνήμης, ειδικά όταν φόρτωνα W7 με Parallels, ενώ είχα και τους 3 browsers ανοιχτούς (FF, Safari, Chrome)! Σίγουρα όμως για κάποιον άλλον τα 4GB είναι υπεραρκετά! Το όλο θέμα εξαρτάται από τις συνήθειες του κάθε χρήστη και τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...