Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα σπάει το Snow Leopard! Στο λεγα εγώ :P

 

Να σε ρωτήσω, ποια version του Safari εννοείς? (ακριβώς)

Δεν έλεγα τ΄αντίθετο,έλεγα ότι το Lion έχει άπειρα θέματα αλλά όχι αυτό της σταθερότητας :D

 

Screen shot 2011-10-30 at 2.14.03 PM.png

Αυτά τα συγκριτικά με ποια έκδοση του Lion είναι; Με την 10.7.2? Έχει σημασία!

Nαι με την 10.7.2

Για RAM used αναφέρω αυτό που δείχνει το Activity Monitor σαν used

Screen Shot 2011-10-24 at 6.19.48 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Nαι με την 10.7.2

Για RAM used αναφέρω αυτό που δείχνει το Activity Monitor σαν used

Screen Shot 2011-10-24 at 6.19.48 PM.png

 

Απογοητευτική η πτώση στις επιδόσεις... Παραμένω σε δίλημμα ακόμα. Μία ερώτηση ακόμα. Έκανες καθαρή εγκατάσταση η πρόκειται για αναβάθμιση εγκαθιστώντας το Lion πάνω στο Snow;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα το Lion σε εξωτερικό δίσκο για να το δοκιμάσω. Πολύ καλό, δε λέω, αλλά θα μείνω με το SL για λίγο ακόμα στο MBP μου. Εδώ στο PC της υπογραφής μου έχω το Leopard και είμαι ευχαριστημένος, αλλά το Lion δε με κέρδισε. Λίγο το Mission Control, λίγο το ότι όταν το συνδέσω σε εξωτερική οθόνη και κάνω το κόλπο με τους μαγνήτες, αν πάρω τον μαγνήτη πάνω από το MBP, ανάβει αυτόματα η internal screen και μου την δίνει.

Είμαι 1000% σίγουρος ότι η Apple δε θα κάνει το παραμικρό για να αλλάξει αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα το Lion σε εξωτερικό δίσκο για να το δοκιμάσω. Πολύ καλό, δε λέω, αλλά θα μείνω με το SL για λίγο ακόμα στο MBP μου. Εδώ στο PC της υπογραφής μου έχω το Leopard και είμαι ευχαριστημένος, αλλά το Lion δε με κέρδισε. Λίγο το Mission Control, λίγο το ότι όταν το συνδέσω σε εξωτερική οθόνη και κάνω το κόλπο με τους μαγνήτες, αν πάρω τον μαγνήτη πάνω από το MBP, ανάβει αυτόματα η internal screen και μου την δίνει.

Είμαι 1000% σίγουρος ότι η Apple δε θα κάνει το παραμικρό για να αλλάξει αυτά.

 

Κόλπο με μαγνήτη; Γιατί να βάλεις ένα μαγνήτη πάνω από το MBP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν χρησιμοποιώ το mac μου με εξωτερική οθόνη, δεν θέλω να ανάβει και η δικιά του. Επειδή όμως το mac os δεν έχει native αυτή τη λειτουργία, και δεν θέλω να χαλάσω τον μεντεσέ της οθόνης μου ανοιγοκλείνοντάς την συνέχεια, το ξεγελάω με εναν μαγνήτη, για να αναγνωρίζει μόνο την εξωτερική μου οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν χρησιμοποιώ το mac μου με εξωτερική οθόνη, δεν θέλω να ανάβει και η δικιά του. Επειδή όμως το mac os δεν έχει native αυτή τη λειτουργία, και δεν θέλω να χαλάσω τον μεντεσέ της οθόνης μου ανοιγοκλείνοντάς την συνέχεια, το ξεγελάω με εναν μαγνήτη, για να αναγνωρίζει μόνο την εξωτερική μου οθόνη.

 

Ενδιαφέρον! Είσαι σίγουρος ότι δε μπορείς να έχεις το φορητό σαν κουτί χωρίς να κάνεις αυτό; Νομίζω κάτι είχα δει ότι γίνεται παλιά αλλά δε θυμάμαι κόλπο με μαγνήτη. Αν θυμάμαι σωστά, απλώς έκανες κλικ στο ποντίκι και ξυπνούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση.. Έχετε εσείς πρόβλημα με το resume του lion; Καταρχήν δεν μου ανοίγει όλα τα προγράμματα(ίσως και κάποια να μην είναι συμβατά) αλλά αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι μου μπερδεύει τις οθόνες ή βάζεις 4 οθόνες σε μία και αφήνει τις άλλες κενές. Τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από βαθύ ξενύχτι για clean install, επιτέλους έχω το Lion (10.7.2) να τρέχει γρήγορα και απροβλημάτιστα και στο δικό μου μηχάνημα (MBP 15,4 late 08). Τις προηγούμενες φορές που προσπάθησα να το ''καθίσω'' πάνω στο SL, πάντα κάτι δεν πήγαινε καλά. Τώρα όλα καλά, προς το παρόν, αν και είχα κάποια μικροπροβλήματα....

- Δεν μου ενεργοποίησε το trim στον SSD Vertex2, αναγκάστηκα να τρέξω το Trim Activator 1.1 που είχε βγει για το SL και το πρόβλημα λύθηκε.

- Μετά από reboot μου έχει ανακατεμένα τα spaces και τις εφαρμογές που είχα αφήσει ανοιχτές σε καθένα από αυτά, με αποτέλεσμα να πρέπει να τις ξανατακτοποιήσω κάθε φορά!

- Το icon του σκληρού στο desktop μου δείχνει σχεδόν 8GB παραπάνω free space απ' ότι πραγματικά υπάρχουν. Αυτό συμβαίνει μόνο στο partition που είναι εγκατεστημένο το λειτουργικό και δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό...... Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το trim activator που χρησιμοποίησα... Η διαφορά παρατηρώ ότι είναι στα backup files που στην μία περίπτωση τα μετράει ως δεσμευμένο χώρο και στην άλλη ως ελεύθερο! Ανεβάζω και εικόνα.

Αυτά για αρχή, καθώς πολλές εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν τις έχω εγκαταστήσει ακόμα.... :-)

 

capprob.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kpatsi, απο θερμοκρασιες πως παμε?

Φανταζομαι υψηλοτερες λογω οτι δεν παιζει το coolbook..

 

Οσο για το backup και το free space, δες αυτο:

http://www.tuaw.com/2011/07/20/lion-and-time-machine-offline-backups-and-document-locks/

 

Κραταει και τοπικο backup, εγω προσωπικα το σβηνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kpatsi, απο θερμοκρασιες πως παμε?

Φανταζομαι υψηλοτερες λογω οτι δεν παιζει το coolbook..

 

Οσο για το backup και το free space, δες αυτο:

http://www.tuaw.com/2011/07/20/lion-and-time-machine-offline-backups-and-document-locks/

 

Κραταει και τοπικο backup, εγω προσωπικα το σβηνω.

Από θερμοκρασίες πάμε πολύ καλά, δεν παρατηρώ διαφορές! Το coolbook τρέχει κανονικότατα με αυτό το trick! :-)

 

Ευχαριστώ για το link, θα το ψάξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θερμοκρασίες πάμε πολύ καλά, δεν παρατηρώ διαφορές! Το coolbook τρέχει κανονικότατα με αυτό το trick! :-)

 

Ευχαριστώ για το link, θα το ψάξω!

 

Α, ωραιο δεν το ηξερα!

 

Το sleepenabler ειναι kext που χρησιμοποιουν τα hackintosh. Εχεις πλεον επισημα hackintosh! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από θερμοκρασίες πάμε πολύ καλά, δεν παρατηρώ διαφορές! Το coolbook τρέχει κανονικότατα με αυτό το trick! :-)

Τι γινεται με τα updates?Το ειχες απο την 10.7.1 με το συγκεκριμενο ktext?Παιζουν κανονικα ολες οι λειτουργιες του?

Διαβαζω διαφορα περι kernel panic στα updates (πχ 10.7.1-->10.7.2) και ειναι ο λογος που δεν το εχω βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...