Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Α, ωραιο δεν το ηξερα!

 

Το sleepenabler ειναι kext που χρησιμοποιουν τα hackintosh. Εχεις πλεον επισημα hackintosh! ;)

 

Αναγκαστικά! ;)

 

Για το σβήσιμο των hidden backup files χρησιμοποίησα τη λύση που αναφέρεται σε πολλά sites, την εντολή στο terminal ''sudo tmutil disablelocal''.

 

Τι γινεται με τα updates?Το ειχες απο την 10.7.1 με το συγκεκριμενο ktext?Παιζουν κανονικα ολες οι λειτουργιες του?

Διαβαζω διαφορα περι kernel panic στα updates (πχ 10.7.1-->10.7.2) και ειναι ο λογος που δεν το εχω βαλει.

 

Το έβαλα κατευθείαν στη 10.7.2 με τις σταθερές τιμές που είχα δοκιμασμένες από το SL και μέχρι στιγμής όλα καλά!

Ναι, δουλεύει κανονικότατα!

 

νομιζα SL ηθελες να του περασεις ^_^

 

Όχι, κοιτάμε πάντα μπροστά, όχι πίσω!!!! :mrgreen: :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[noobas sto mac os]

 

Δεν υπάρχει κάτι σαν το paint των windows ενσωματωμένο;

 

Θέλω απλά να φτιάξω ένα μαμημένο ορθογώνιο..

 

 

[/noobas sto mac os]

 

googlαρε 'rectangle' :P

 

επισης Paintbrush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα αρχικά σχόλια για το Lion ομολογώ ότι δίσταζα να κάνω το upgrade από Snow Leopard ενώ σε αυτό συνέβαλε και η σκέψη για clean install.

Τελικά λόγω δουλειάς (iOS5 - Xcode 4.2) αναγκάστηκα να κάνω τη μετάβαση και μπορώ να πω ότι δεν το μετάνιωσα.

Καταρχήν το καινούριο spaces - desktops - mission control (όπως προτιμάει ο καθένας) μου φαίνεται βολικότερο από το προηγούμενο.

Tο launchpad επίσης είναι ιδιαίτερα χρήσιμο ενώ τα folders από το iOS επιτρέπουν μια καλύτερη οργάνωση των applications.

Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη διαφορά στο boot time με το Snow Leopard να είναι φυσικά γρηγορότερο.

Επίσης κουράζει μετά από καιρό το animation στα windows και τα popups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα αρχικά σχόλια για το Lion ομολογώ ότι δίσταζα να κάνω το upgrade από Snow Leopard ενώ σε αυτό συνέβαλε και η σκέψη για clean install.

Τελικά λόγω δουλειάς (iOS5 - Xcode 4.2) αναγκάστηκα να κάνω τη μετάβαση και μπορώ να πω ότι δεν το μετάνιωσα.

Καταρχήν το καινούριο spaces - desktops - mission control (όπως προτιμάει ο καθένας) μου φαίνεται βολικότερο από το προηγούμενο.

Tο launchpad επίσης είναι ιδιαίτερα χρήσιμο ενώ τα folders από το iOS επιτρέπουν μια καλύτερη οργάνωση των applications.

Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη διαφορά στο boot time με το Snow Leopard να είναι φυσικά γρηγορότερο.

Επίσης κουράζει μετά από καιρό το animation στα windows και τα popups.

Να ρωτήσω κάτι;Χωρίς ειρωνία κτλ,σοβαρά.

Σε τι είναι χρησιμότερο το launchpad απο το application folder με grid view;

Πως σε βολεύει χωρίς να μπορείς να δεις τα minimized παράθυρα το mission control;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση αν βαλω το lion χανω οτι αρχειο ειχα με τα SL απο προγραμματα τα παντα?και φακελους κ ολα???

αν κανεις upgrade οχι,μονο αν κανεις καθαρη εγκατασταση τα χανεις(αν και το προτιμω προσωπικα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι;Χωρίς ειρωνία κτλ,σοβαρά.

Σε τι είναι χρησιμότερο το launchpad απο το application folder με grid view;

Πως σε βολεύει χωρίς να μπορείς να δεις τα minimized παράθυρα το mission control;

Όσον αφορά το launchpad αυτό που με "βόλεψε" περισσότερο είναι τα folders λόγω οργάνωσης.

Το mission control δε σε βοηθάει να δεις τα minimized παράθυρα είναι η αλήθεια.

Από την άλλη, δε χρησιμοποιώ (σχεδόν καθόλου) το minimize. Τα έχω όλα ανοιχτά και 'παίζω' με το F3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα chat clients (adium, trillian, skype) δεν εμφανιζουν καθολου κειμενο ουτε αυτα που γραφω ουτε αυτα που μου γραφουν... τι παιζει..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, με έχει τρελάνει στα κρασαρίσματα ο Safari μετά το upgrade σε Lion. Το μόνο plugin που έχω βάλει είναι το κλασικό Adblock. Τι να κάνω. Να διαγράψω κανένα plist?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...