Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σεις, με έχει τρελάνει στα κρασαρίσματα ο Safari μετά το upgrade σε Lion. Το μόνο plugin που έχω βάλει είναι το κλασικό Adblock. Τι να κάνω. Να διαγράψω κανένα plist?

 

 

έχεις βάλει τον τελαυτέο flash player;

απο τότε που τον έχω βάλει και έμενα το κρασάρισμα πάει σύννεφο που να πάρει.

καπου ειχα διαβάσει και πως άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα.

 

αν βρεις λύση msg it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση.. Έχετε εσείς πρόβλημα με το resume του lion; Καταρχήν δεν μου ανοίγει όλα τα προγράμματα(ίσως και κάποια να μην είναι συμβατά) αλλά αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι μου μπερδεύει τις οθόνες ή βάζεις 4 οθόνες σε μία και αφήνει τις άλλες κενές. Τι μπορεί να φταίει;

 

 

Μετά από reboot μου έχει ανακατεμένα τα spaces και τις εφαρμογές που είχα αφήσει ανοιχτές σε καθένα από αυτά, με αποτέλεσμα να πρέπει να τις ξανατακτοποιήσω κάθε φορά!

 

 

Η λύση είναι πολύ απλή!!!! :rolleyes: Δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής στο dock -> options -> this desktop (φυσικά πρέπει να βρισκόμαστε στο desktop που θέλουμε να ανοίγει η εφαρμογή!!!!!) B)

 

Υπάρχει λύση για το kismac; Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι.... :mad: :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά από αρκετή περιπέτεια το τελευταίο διάστημα και αφού πιάστηκα τόσο με SL όσο και με Lion, χθές το βράδυ εγκατέστησα "επιτυχώς" την έκδοση Lion iatkos L1 στο PC της υπογραφής μου. Τα " στο επιτυχώς είναι γιατί ακόμα δεν ξέρω αν δουλεύουν όλα οκ.Προς το παρών αυτό που εντόπισα είναι ότι δεν συνδέεται στο internet. Χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον για να δεί το Lion το modem μέσω ethernet ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτά τα wifi θέματα είναι και προβλήματα του ασύρματου modem-router πολλές φορές , οπότε για να είσαι πραγματικά ανεξάρτητος από προβλήματα αγοράζεις το air express(μόνο router) και καθαρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το "βάλε 8 gb RAM" για λύση στο ότι σέρνεται το Lion έχουμε και το "αγόρασε αυτό το router" για να λυθούν τα προβλήματα με το wi-fi.

Έχει μείνει να προτείνετε SSD για κάποιο άλλο κόλλημα και ευτυχώς δεν αλλάζει η logic board γιατί θα το προτείνατε κι αυτό.

Αρκεί να μην φταίει η Apple πάντα.

 

Τελικά πόσο έχει ένα MacBook ώστε να τρέχει καλά και χωρίς να πέφτει το Wi-Fi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το "βάλε 8 gb RAM" για λύση στο ότι σέρνεται το Lion έχουμε και το "αγόρασε αυτό το router" για να λυθούν τα προβλήματα με το wi-fi.

Έχει μείνει να προτείνετε SSD για κάποιο άλλο κόλλημα και ευτυχώς δεν αλλάζει η logic board γιατί θα το προτείνατε κι αυτό.

Αρκεί να μην φταίει η Apple πάντα.

 

Τελικά πόσο έχει ένα MacBook ώστε να τρέχει καλά και χωρίς να πέφτει το Wi-Fi?

 

 

το δικό μου imac (20΄΄ 2,66 GHz , 4 gb ram early 2009) με lion μια χαρά πάει .

συνδέεται με αυτό το air -kati :rolleyes: (νομίζω γράφει airport) και ο πάροχος είναι ΟΤΕ conn-x η δυάρα γραμμή )

α, και κάτι ακόμα:

 

είχα το 10.5 leopard έκανε όλες τις αναβαθμίσεις του και τελικά έβαλα και το dvd με το Snow Leopard έκανε όλες τις αναβαθμίσεις του και τελικά κατέβασα το 10.7 lion και έκανε την αναβάθμιση . τώρα είναι στην 10.7.2 ....

 

(όλο αυτό για να πω ότι ΔΕΝ έχω κάνει clean install)

 

και δεν έχω κανένα πρόβλημα ....(ελαφριά οικιακή χρήση όπως λέω , όπως είναι και για το λαπτοπ μου πουτ συνδέεται στο ίδιο ρούτερ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gnsX : Δε νομίζω να αναφέρω πουθενά ότι δε φταίει η apple.

Ειδικά το πρόβλημα με το wifi είναι απίστευτα παλιό.

Για κάποιο λόγο υπάρχουν θέματα software/hardware που δεν διορθώνονται ποτέ.

Για παράδειγμα στα 17άρια macbook pro υπάρχει ένα σημείο κοντά στο πλήκτρο '5' με extra φωτισμό εδώ και πολλές γενιές!

Κατά τα άλλα η ποιότητα κατασκευής είναι 2 κλάσεις πάνω από τους υπόλοιπους, όπως και το interface ειδικά αν συνδυαστεί με εξωτερικό touchpad.

Τώρα επειδή ανέφερες και κάτι για την τιμή, προτιμώ να μεταναστεύσω παρά να μην μπορώ να αγοράσω τέτοια υπέροχα εργαλεία επειδή πρέπει να πληρώσω φόρους για κανένα εκατομμύριο τεμπελχανάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη φορά λειτουργικό να φέρνει παράπονα γκρίνιες και ιστορίες.

πόσο μάλλον χρήστες από επιλογή τους να μένουν στο παλιό λειτουργικό.

δεν την είδα στο keynote να κάνει τσαλιμάκια με χρηστες που μεταφέρθηκαν διαμαγείας σε Lion.

 

 

ελπίζω να ξέρει πως απέτυχες σε αρκετά πράγματα.

ελπίζω να δω ενα expose.

ελπίζω να δω iCloud και σε SL.

 

 

ψεματα δεν ελπίζω σε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gnsX : Δε νομίζω να αναφέρω πουθενά ότι δε φταίει η apple.

Ειδικά το πρόβλημα με το wifi είναι απίστευτα παλιό.

Για κάποιο λόγο υπάρχουν θέματα software/hardware που δεν διορθώνονται ποτέ.

Για παράδειγμα στα 17άρια macbook pro υπάρχει ένα σημείο κοντά στο πλήκτρο '5' με extra φωτισμό εδώ και πολλές γενιές!

Κατά τα άλλα η ποιότητα κατασκευής είναι 2 κλάσεις πάνω από τους υπόλοιπους, όπως και το interface ειδικά αν συνδυαστεί με εξωτερικό touchpad.

Τώρα επειδή ανέφερες και κάτι για την τιμή, προτιμώ να μεταναστεύσω παρά να μην μπορώ να αγοράσω τέτοια υπέροχα εργαλεία επειδή πρέπει να πληρώσω φόρους για κανένα εκατομμύριο τεμπελχανάδες.

δεν θα απαντήσω για την ποιότητα,θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερα και ποιοτικότερα laptops.

 

Το θέμα όχι μόνο δεν λύνεται αλλά η Apple σφυρίζει κλέφτικα,το ανησυχητικό είναι ότι το ίδιο κάνει και για το expose,και για το iCloud,και για το XCode και για όλα.

Και δεν μπορώ να διαβάζω πάρε router,βάλε 8 giga κ.α,δεν είναι λύσεις αυτές.

Το Lion είναι άθλιο,αυτό που λέει ο KevinB,ποτέ δεν είχα ξαναδεί κράξιμο απο Apple users για λειτουργικό της Apple,και δεν είναι λίγοι.

 

 

Δείχνει να έχει γραμμένο το "pc" κομμάτι και νοιάζεται μόνο για ipad,iphone,iphone κτλ.,το κόβω να μένει μόνο με αυτά σε λίγα χρόνια,καλά να περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνει να έχει γραμμένο το "pc" κομμάτι και νοιάζεται μόνο για ipad,iphone,iphone κτλ.,το κόβω να μένει μόνο με αυτά σε λίγα χρόνια,καλά να περάσει

 

 

Δεν ξέρεις πόσο το φοβάμαι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...