Προς το περιεχόμενο

Φαση,ουδετερος,γειωση..


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχώς και γνωρίζει εκ` των προτέρων ο @parmenidis γιατί δεν είναι το ίδιο. ;)

22 λεπτά πριν, dali13gr είπε

(θελω να τα βαλω σωστα, να μην παει η φαση στο σπειρωμα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, htaccess είπε

Ευτυχώς και γνωρίζει εκ` των προτέρων ο @parmenidis γιατί δεν είναι το ίδιο. ;)

Το ίδιο είναι με την έννοια ότι θα ανάβει κανονικά το φως. Η φάση θεωρητικά δεν μπαίνει πάνω στο σπείρωμα για να μην έχει ρεύμα αν το ακουμπήσεις κατά λάθος. Αλλά ούτως ή άλλως, όταν κάνουμε οποιαδήποτε εργασία σε συσκευή ή φωτιστικό, πάντα πρέπει να έχουμε κλειστό τουλάχιστον τον διακόπτη, οπότε δεν θα τον χτυπήσει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, htaccess είπε

Ευτυχώς και γνωρίζει εκ` των προτέρων ο @parmenidis γιατί δεν είναι το ίδιο. ;)

δυστυχώς το πρόβλημα θα το έχουν όσοι δεν ξέρουν και δέχονται συμβουλές από άσχετους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Το ίδιο είναι με την έννοια ότι θα ανάβει κανονικά το φως.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω ως προς αυτό, ο σωστός τρόπος λειτουργίας είναι σωστός όταν έχει και σωστά μέτρα ασφαλείας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αγωγός της φάσης  σύμφωνα με τη τρέχουσα νομοθεσία ειναι καφε-μαυρο και γκρι πλέον . Μπορει να είναι και κόκκινο  σε επιστροφές διακοπτών . 
Να τονίσουμε οτι το γκρί παλίά το χρησιμοποιούσαν για ουδέτερο (πλέον μονο ΜΠΛΕ) οπότε σε παλιά καλωδίωση αν δεις 2 καλώδια πχ μαυρο γκρί κατά πάσα πιθανότητα ειναι L-N.
Γείωση φυσικά το κιτρινοπράσινο. Πάντα προσοχή και το ρεύμα δεν το φοβόμαστε το σεβόμαστε σαν φαινόμενο 
Υ.Γ Μην χρησιμοποιείτε εκφράσεις '' η τάση του ρεύματος'' και ''έχει ρεύμα'' καθώς ειναι λανθασμένες διότι...
- Το ρεύμα ειναι αποτέλεσμα της τάσης
- Δεν ''έχει ρεύμα'' αλλα ειναι ''υπό τάση'' . Ρεύμα σε αγωγό ανοιχτοκυκλωμένο ( χωρίς φορτίο -κατανάλωση) υπάρχει μόνο λογω της εσωτερικής αντίστασης του αγωγού και είναι συνήθως αμελητέο σε οικιακές καταναλώσεις. 
Αυτα μη τα πάρετε σαν ''εξυπνάκιας'' αλλα γενικές γνώσεις που θα σας βοηθήσουν να αποφύγετε τα κοινά προφορικα - θεωρητικά λάθη.
Καλη συνέχεια
protypo-elot.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, parmenidis είπε

Ναι το ξερω οτι θα δουλεψει οπως και να τα βαλω, εχω αλλαξει καμποσες φορες ντουι,

απλα οταν τα αλλαζω βαζω τη φαση στο πανω μερος και το ουδετερο στο σπειρωμα, για να ειμαι πιο καλυμμενος.

Γενικα ειμαι λιγο κοτα με το ρευμα, γιατι ξερω λιγα στοιχειωδη πραγματα,

τεσπα θα το βαλω με τη λογικη μπλε ως ουδετερο και πρασινο ως φαση.

Ευχαριστω

 

Το μπλε ειναι ο ουδετερος και το πρασινο ειναι η φαση στην περιπτωση σου.Ετσι κανουμε ολοι οι ηλεκτρολογοι,στα φωτα πεφτουν χρωματα (καφε,κοκκινο,πρασινο,ασπρο) για να ξεχωριζουν στους διακοπτες.Παλια ηταν ολα μαυρα και δεν εβρισκες ακρη με τα αλερετουρ χωρις πολυμετρο με τιποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αφήνω εδώ σε περίπτωση που χρειαστεί σε κάποιον... 
Χρειάστηκε να συνδέσω ένα θερμοσυσσωρευτή τριφασικό με πενταπολικό καλώδιο.
Ο θερμοσυσσωρευτής είχε Μαύρο (1η φάση), Κόκκινο (2η φάση), Καφέ (3η Φάση), Γκρι (ουδέτερο), κίτρινο (γείωση) και
το καλώδιο που πηγαίνει στον θερμοστάτη και στον πίνακα είχε Μαύρο (1η φάση), Μαύρο (2η φάση), Καφέ (3η φάση), Γκρι (ουδέτερο), κίτρινο (γείωση).
Η σύνδεση γίνεται ως εξης:
Μαύρο - Μαύρο
Μαύρο - Κόκκινο
Καφέ - Καφέ
Γκρι - Γκρι
Κίτρινο - Κίτρινο
Το ερώτημά μου ήταν για το ποιο από τα δύο μαύρα καλώδια ήταν η 1η και ποιο η 2η φάση. Δεν είχε σημασία, γιατί χρησιμοποιούνται σε αντιστάσεις και όχι σε μοτέρ. Σε μοτέρ, θα γύριζε αντίστροφα, αν ήταν λάθος η σύνδεση.

Σε τριφασικό πενταπολικό ισχύουν αυτά: ανάλογα τα χρώματα αναγνωρίζουμε τι σε ποια κατηγορία παίζουμε και πως να την συνδέσουμε με άλλη κατηγορία.

  πιο παλιά πριν το 2006 μετά το 2006
1η φάση Μαύρο Μαύρο Καφέ
2η φάση Κόκκινο Μαύρο Μαύρο
3η φάση Καφέ Καφέ Γκρι
ουδέτερο Γκρι Γκρι/Μπλε Μπλέ
γείωση Κιτρινοπράσινο Κιτρινοπράσινο Κιτρινοπράσινο
Επεξ/σία από chriszaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά η αρίθμιση 1 ,2 ,3 στις φάσεις δεν είναι απόλυτη. 

Κάθε φάση μπορεί να βαπτιστεί ένα και στην συνέχεις οι  επόμενες δύο ως 2 και 3 με την ορθή φορά περιστροφής. 

Μόνο η σειρά περιστροφής δηλαδή έχει σημασία. 

Σε όλες τις περιπτώσεις  το προσδιορίζεις με το κατάλληλο όργανο και αν το κάνεις στην τύχη και γυρίσει  το μοτέρ ανάποδα αρκεί η αντιμετάθεση οποιονδήποτε δύο καλωδίων. 

Σε ωμικά φορτία δεν παίζει κανένα ρόλο.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα έχω και εγώ μία ερώτηση θέλω να βάλω έναν ανεμιστήρα οροφής και έχει ένα κόκκινο καλώδιο και τα κλασικά μπλε πράσινο και καφέ.

το κόκκινο καλώδιο το έχει γράφει μέσα για εξωτερικό φως ,που θα πρέπει να το συνδέσω όταν το καλώδιο που είναι στο ταβάνι είναι το κλασικό μπλε καφέ κιτρινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά είναι για δεύτερο διακόπτη που συνήθως η δεύτερη φάση θα είναι κόκκινη. 

Αν δεν έχεις δύο διακόπτες βαλτο στο Καφέ αλλά έτσι θα ανάβει μαζί το φως με τον ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα αντικατάσταση  καλωδίου ανεμιστήρα  το παλιό έχει 4 καλώδια κόκκινο,μαύρο,μπλε, άσπρο  η νέα πρίζα  φάση ουδέτερο γνωρίζει κάποιος να μου πει πως να το κάνω; Ευχαριστώ 

 

Μόλις τώρα, 56207515 είπε

Καλησπέρα αντικατάσταση  καλωδίου ανεμιστήρα  το παλιό έχει 4 καλώδια κόκκινο,μαύρο,μπλε, άσπρο  η νέα πρίζα  φάση ουδέτερο γνωρίζει κάποιος να μου πει πως να το κάνω; Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 56207515 είπε

Καλησπέρα αντικατάσταση  καλωδίου ανεμιστήρα  το παλιό έχει 4 καλώδια κόκκινο,μαύρο,μπλε, άσπρο  η νέα πρίζα  φάση ουδέτερο γνωρίζει κάποιος να μου πει πως να το κάνω; Ευχαριστώ 

Κάτι δεν έχεις δει καλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...