Προς το περιεχόμενο

Φαση,ουδετερος,γειωση..


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Weiss είπε

Γιατί είναι λάθος ότι επιστρέφει στο δίκτυο? 

Τι ακριβώς επιστρέφει; η σωστή ορολογία είναι ουδέτερος. 

Επεξ/σία από thanasisxask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Vasileios-gr είπε

 

Οποτεδήποτε έχουμε τρίτο καλώδιο αυτό είναι η γείωση . 

Κάπιος έγραψε ότι μπορεί να έχουμε επιστροφή στον διακόπτη. 

Αυτό είναι μη ορθή συνδεσμολογία , 

ο διακόπτης κανονικά  κόβει την φάση , δεν διακόπτει την επιστροφή .

 

Δεν είπα αυτό που λες.

Είπα ότι το τμήμα του καλωδίου από το διακόπτη (που ναι κόβει τη φάση) μέχρι τη λάμπα το λένε επιστροφή. Δηλαδή όταν ανοίγεις ένα διακόπτη βλέπεις 2 καλώδια. Το ένα το λένε φάση το άλλο επιστροφή. Το ότι δε μπόρεσες να το καταλάβεις λέει και αυτό κάτι.

Κατά τα άλλα αυτά για το ότι το ρεύμα επιστρέφει από τον ουδέτερο, σαν να λέμε ότι πήγε το ρεύμα κάπου μια τσάρκα και μετά επέστρεψε σπίτι του, οκ , αν θες σκέψου το έτσι.

Επιμένω ότι τον μπερδεύετε και ότι η χρήση λάθος όρων είναι τσαπατσαουλια.

1 ώρα πριν, thanasisxask είπε

Τι ακριβώς επιστρέφει; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Καλά το είπες. 

Ουδέτερος = επιστροφή της φάσης. 

Αλλά δεν υπάρχουν 3 καλώδια . 

2 υπάρχουν σε ενα κύκλωμα 

αυτό που έρχετε το ρεύμα το οποίο καλείτε φάση και αυτό από το οποίο επιστρέφει το ρεύμα το οποίο καλείτε επιστροφή ή ουδέτερος. 

Οποτεδήποτε έχουμε τρίτο καλώδιο αυτό είναι η γείωση . 

Κάπιος έγραψε ότι μπορεί να έχουμε επιστροφή στον διακόπτη. 

Αυτό είναι μη ορθή συνδεσμολογία , 

ο διακόπτης κανονικά  κόβει την φάση , δεν διακόπτει την επιστροφή .

Έχουμε βέβεα και ένα επιπλέον καλώδιο στον διακόπτη αλερετούρ, αλλά αυτό δεν ξέρω πως θα το έλεγα.΄Βοηθητικό καλώδιο ίσως....

Έχω ακούσει πως υπάρχουν διακόπτες που κόβουν και τα δύο μαζί. Αλλά δεν πρέπει να είναι για φώτα αυτοί, μόνο για ταμπλο η μεγαλα μεμονωμένα φορτία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, DrLo είπε

Δεν είπα αυτό που λες.

Είπα ότι το τμήμα του καλωδίου από το διακόπτη (που ναι κόβει τη φάση) μέχρι τη λάμπα το λένε επιστροφή. Δηλαδή όταν ανοίγεις ένα διακόπτη βλέπεις 2 καλώδια. Το ένα το λένε φάση το άλλο επιστροφή. Το ότι δε μπόρεσες να το καταλάβεις λέει και αυτό κάτι.

Κατά τα άλλα αυτά για το ότι το ρεύμα επιστρέφει από τον ουδέτερο, σαν να λέμε ότι πήγε το ρεύμα κάπου μια τσάρκα και μετά επέστρεψε σπίτι του, οκ , αν θες σκέψου το έτσι.

Επιμένω ότι τον μπερδεύετε και ότι η χρήση λάθος όρων είναι τσαπατσαουλια.

 

Όπως είπα, πτυχιούχος ηλεκτρολόγος, χωρίς να το ασκώ και εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου σαν επιστροφή και όχι τον ουδέτερο. Εγώ ρώτησα την γνώμη του Vasileios-gr, καθώς αν έχω καταλάβει σωστά το ασκεί επαγγελματικά και σκέφτηκα μήπως είναι όρος της δουλειάς που δεν γνωρίζω.

Με αυτή την λογική της επιστροφής έτσι όπως αναλύεται, επιστροφή θα μπορούσε να είναι και το αρνητικό σε ένα συνεχές;
Εκεί θα ήταν και δόκιμος ο όρος αφού στο εναλλασόμενο το ρεύμα "πάει" και "έρχεται", δεν έχει μια κατεύθυνση.

 

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Έχω ακούσει πως υπάρχουν διακόπτες που κόβουν και τα δύο μαζί. Αλλά δεν πρέπει να είναι για φώτα αυτοί, μόνο για ταμπλο η μεγαλα μεμονωμένα φορτία. 

Προσωπικά διπλους ασφαλειο-διακόπτες γνωρίζω μόνο στον πίνακα και αυτοί είναι της κουζίνας και του θερμοσίφωνα και γίνεται για λόγους επιπλέον προστασίας.  Αν μπορεί να θεωρηθεί διακόπτης, φάση και ουδετερος περνάει / κόβει το ρελέ διαφυγής

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Με αυτή την λογική της επιστροφής έτσι όπως αναλύεται, επιστροφή θα μπορούσε να είναι και το αρνητικό σε ένα συνεχές;
 

Καλήμερα, στο συνεχές (DC) ισχύει το εξής :

Τι συμβαίνει σε ένα καλώδιο (αγωγό) οταν συνδέσουμε στα άκρα του μια πηγή συνεχούς ρεύματος?.

Στα άκρα του υπάρχει διαφορά δυναμικού και στο εσωτερικό του ενα ηλεκτρικό πεδίο. Αυτο το ηλεκτρικό πεδίο ασκεί δύναμη στα ελεύθερα ηλεκτρόνια. Με την επίδραση αυτής της δύναμης τα ελεύθερα ηλεκτρόνια κινούνται προσανατολισμένα, με φορά από τον αρνητικό πόλο της πηγής (χαμηλότερο δυναμικό) προς το θετικό πόλο της πηγής (υψηλότερο δυναμικό), δηλαδή με φορά αντίθετη της φοράς της έντασης του ηλεκτρικού πεδίου.

Όποτε στο συνεχές η κίνηση των ηλεκτρονίων γίνεται από τον αρνητικό πόλο προς τον θετικό. Δεν υπάρχει καποια επιστροφή στην ουσια, καθώς ειναι κλειστός βρόγχος. Αν χονδρικά λεγαμε οτι υπαρχει καποια επιστροφή αυτη θα ηταν ως προς το θετικο.Το εναλλασσόμενο τωρα οπού ο ουδέτερος εκει στην ουσία και (τυπικά) τον λεμε και επιστροφή προς το δευτερεύον του Μ/Τ μέσης τάσης.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DrLo είπε

Δεν είπα αυτό που λες.

Είπα ότι το τμήμα του καλωδίου από το διακόπτη (που ναι κόβει τη φάση) μέχρι τη λάμπα το λένε επιστροφή. Δηλαδή όταν ανοίγεις ένα διακόπτη βλέπεις 2 καλώδια. Το ένα το λένε φάση το άλλο επιστροφή. Το ότι δε μπόρεσες να το καταλάβεις λέει και αυτό κάτι.

Κατά τα άλλα αυτά για το ότι το ρεύμα επιστρέφει από τον ουδέτερο, σαν να λέμε ότι πήγε το ρεύμα κάπου μια τσάρκα και μετά επέστρεψε σπίτι του, οκ , αν θες σκέψου το έτσι.

Επιμένω ότι τον μπερδεύετε και ότι η χρήση λάθος όρων είναι τσαπατσαουλια.

 

Και εγώ αυτό έχω καταλάβει. Δεν είναι επίσημος όρος η λέξη επιστροφή. Ο καθένας εννοεί  ότι θέλει με αυτόν τον όρο, και η χρήση του είναι τσαπατσουλιά. Καλύτερα να μην τον χρησιμοποιούμε καθόλου γιατί δημιουργεί παρανοήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

 

Προσωπικά διπλους ασφαλειο-διακόπτες γνωρίζω μόνο στον πίνακα και αυτοί είναι της κουζίνας και του θερμοσίφωνα και γίνεται για λόγους επιπλέον προστασίας.  Αν μπορεί να θεωρηθεί διακόπτης, φάση και ουδετερος περνάει / κόβει το ρελέ διαφυγής

Για μια φορά ακόμα θα επισημάνω να προσέχουμε τους όρους που διαβάζουμε.

Ο ένας (και εγω μαζί) μιλάμε για διακόπτες (πχ το διακόπτη στο φως) και απαντά ο άλλος ... "μα ασφαλειοδιακοπτες" ... Και κάπως έτσι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

btw

Δε ξέρω πως είναι οι μοντέρνοι οικιακοι πινακες. Ο δικός μου (παλιός) στη κουζίνα και στο θερμοσίφωνα έχει διπλό ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΚΑΙ μόνο  "ασφαλειοδιακοπτη" και υποθέτω και ο δικός

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που μπλέξαμε τα μπούτια μας :D

Συμφωνούμε τουλάχιστον ότι ο όρος επιστροφή, πόσο μάλλον στον ουδέτερο δεν είναι σωστός. Είναι τουλάχιστον όχι επαρκώς προσδιορισμένος και καλό είναι να μην χρησιμοποιείτε αυθαίρετα.

Σωστή η παρατήρηση του Πέτρου για την φορά του ρεύματος στο dc το οποίο δεν θυμόμουν. Έστω κι έτσι, παρόλο του λάθους μου,  αυτό που ήθελα να τονιστεί για το τι σημαίνει επιστροφή νομίζω έγινε κατανοητό.

Τώρα για τους ασφαλειοδιακόπτες που όντως δεν έχουν σχέση με τους διακόπτες, είπα να το αναφέρω για να καλύψω στον Βασίλη τι είναι αυτό που πιθανόν έχει ακούσει. Μου διέφυγε η περίπτωση του διπλού διακόπτη στους παλιούς πίνακες. Πλέον, αν δεν κάνω λάθος, χρησιμοποιείται μόνο αυτόματος διπλός που κόβει και τα δύο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέμα: Αλλαγή αναλογικού θερμοστάτη σε ψηφιακό


Καλησπέρα. Έχω στο σπίτι ένα καυστήρα πετρελαίου (Kiturami Turbo-17000) 20 ετών, με έναν controller Kiturami CTX-7000 και έναν αναλογικό θερμοστάτη δωματίου Kiturami CTR-900. Αποφάσισα να κάνω την αλλαγή σε ψηφιακό θερμοστάτη, αλλά αντιμετωπίζω μερικά προβλήματα. Υπάρχει και boiler στην εγκατάσταση, αλλά δεν δέχεται εντολές (δεν υπάρχει καλώδιο), έχει ζεστό νερό όλη την ώρα.
 

Πάμε τώρα στην ουσία. Ο αναλογικός θερμοστάτης που υπήρχε χρησιμοποιούσε φάση (μαύρο καλώδιο) συνδεδεμένη στο + του θερμοστάτη και ουδέτερο (γαλάζογκρι καλώδιο) στο - .

Ο ψηφιακός θερμοστάτης που αγόρασα είναι ο Olympia Electronics BS-812. Και το εγχειρίδιο έλεγε φάση στο C και επιστροφή καυστήρα στο NO.

1626174891_.png.5cbd2f334e08ea32a4edcf963293d623.png

Η αρχική σύνδεση που επιχείρησα ήταν φάση στο κεντρικό (C) και ουδέτερο στο κάτω (NO), γιατί έτσι είδα σε αυτό το βίντεο, παρόλο που το εγχειρίδιο του θερμοστάτη λέει να ΜΗΝ συνδεθεί ο ουδέτερος. Πήρε μπρος ο καυστήρας όταν έδωσα εντολή, αλλά δεν σταματούσε όταν του έλεγα να κλείσει.

Μετά, διάβασα ότι στους ψηφιακούς θερμοστάτες δεν χρησιμοποιείται ο ουδέτερος, γιατί λειτουργούν με μπαταρίες και ότι για καλώδιο προς τον καυστήρα (ηλεκτροβάνα) χρησιμοποιείται της γείωσης. Επίσης, ότι ανάλογα με το καυστήρα μπορεί να είναι είτε η θέση NC, είτε η NO που χρειάζεται να το συνδέσω στον θερμοστάτη. Δοκίμασα και τις δύο θέσεις, τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια, έπαιρνε εντολή ενεργοποίησης, αλλά όχι απενεργοποίησης.

Οπότε για να έχουμε θέρμανση, ξαναπέρασα τον αναλογικό θερμοστάτη μέχρι να βρω την άκρη. Το θέμα είναι ότι τώρα αργεί πολύ να πάρει μπρος ο καυστήρας ή και δεν παίρνει καθόλου. Πρώτη σκέψη είναι μήπως έχει πιάσει μεγάλη θερμοκρασία ο καυστήρας και ο controller δεν τον ανοίγει για προστασία.

Έχει γίνει συντήρηση του καυστήρα από τεχνικό, οπότε είναι καθαρός, αλλά έχει γεμάτο φίλτρο πετρελαίου, το οποίο «χρειάζεται αλλαγή, αλλά αφού λειτουργεί», μας είπε, «δεν είναι άμεση ανάγκη». Το κουμπί reset του controller δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν ξέρω πότε χρειάζεται.

Οπότε οι ερωτήσεις είναι πολλές.
Αρχικά, παίζει να έκαψα τον θερμοστάτη συνδέοντας τον ουδέτερο και δίνοντας ρεύμα;
Ισχύει ότι το καλώδιο της γείωσης είναι αυτό που επικοινωνεί με τον καυστήρα;
Υπάρχει κάποιος λόγος του να μην μπορώ να περάσω ψηφιακό θερμοστάτη;
Ο καυστήρας γιατί μου άρχισε τα κόλπα;


Λογικά θα καταλήξω σε κάποιον ειδικό (είτε ηλεκτρολόγο, είτε τεχνικό καυστήρα, ό,τι χρειαστεί), αλλά θέλω να το παλέψω και λίγο ακόμα μόνος, μιας και έχω φτιάξει αρκετά ηλεκτρολογικά στο σπίτι. Απλά μυρίζομαι είτε ότι έκαψα τον ψηφιακό θερμοστάτη (αν και λειτουργεί, ανάβει η οθόνη, το λαμπάκι ότι "λειτουργεί" ο καυστήρας κτλ), είτε ότι υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, καλωδίωση, controller του καυστήρα ή κάτι.

Επεξ/σία από chriszaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια αλλαγή στον θερμοσίφωνα και θέλω να ρωτήσω αν ξέρεις κάποιος με πια σειρά βγάζουμε και με πια σειρά βάζουμε τα καλώδια! 
Είναι τριφασικός δλδ φάση, ουδέτερο και γείωση!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pantelis16 είπε

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια αλλαγή στον θερμοσίφωνα και θέλω να ρωτήσω αν ξέρεις κάποιος με πια σειρά βγάζουμε και με πια σειρά βάζουμε τα καλώδια! 
Είναι τριφασικός δλδ φάση, ουδέτερο και γείωση!

Ευχαριστώ!

Τι σημασία έχει η σειρά αφού δεν θα έχουν ρεύμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dali13gr είπε

Τι σημασία έχει η σειρά αφού δεν θα έχουν ρεύμα; 

Ρεύμα σίγουρα δεν θα έχει γιατί θα κατεβάσω εννοείτε τον γενικό αλλα καλού κακού ας μάθουμε και με πια σειρά γίνεται η σύνδεση και αποσύνδεση επειδή ποτε δεν ξέρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dali13gr είπε

Μα δεν έχει σειρά. Σημασία έχει να μπει στις σωστές υποδοχές το κάθε καλώδιο. 

Αν δλδ πχ δεν κατεβάσεις τον γενικό και έχεις ακόμα ρεύμα τα βάζεις και τα βγάζεις με οποία σειρά θέλεις; Δεν έχει κάποια στάνταρ διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pantelis16 είπε

Αν δλδ πχ δεν κατεβάσεις τον γενικό και έχεις ακόμα ρεύμα τα βάζεις και τα βγάζεις με οποία σειρά θέλεις; Δεν έχει κάποια στάνταρ διαδικασία;

1. Προφανώς δεν έχει σημασία γιατί όλα θα μπουν στο τέλος.

 

2. Ψάχνεις συμβουλή πώς να συνδέσεις καλώδια που έχουν ρεύμα; Αλήθεια τώρα; Δεν συνδέουμε ποτέ καλώδια με ρεύμα, απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...