Προς το περιεχόμενο

Φαση,ουδετερος,γειωση..


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dali13gr είπε

1. Προφανώς δεν έχει σημασία γιατί όλα θα μπουν στο τέλος.

 

2. Ψάχνεις συμβουλή πώς να συνδέσεις καλώδια που έχουν ρεύμα; Αλήθεια τώρα; Δεν συνδέουμε ποτέ καλώδια με ρεύμα, απλά. 

Όχι φυσικά! Ήταν πιο πολύ περιέργεια αυτο!

Κυριως η σειρά με νοιάζει να μάθω για να μην έχουμε κανένα μπαμ όταν σηκώσω τον γενικό δλδ αν πρέπει να τα συνδέσεις με μια σειρά συγκεκριμένη!

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντησεις!

Επεξ/σία από pantelis16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που απαιτείται σε τριφασικό θερμοσίφωνα είναι να μπει ο ουδέτερος σωστά στην θέση του. 

Οι φάσεις μπορούν να μπουν με οποία σειρά θέλετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pantelis16 είπε

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια αλλαγή στον θερμοσίφωνα και θέλω να ρωτήσω αν ξέρεις κάποιος με πια σειρά βγάζουμε και με πια σειρά βάζουμε τα καλώδια! 
Είναι τριφασικός δλδ φάση, ουδέτερο και γείωση!

Ευχαριστώ!

δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι ο ορισμός του τριφασικού.Αφου έχεις μια φάση. 

Επίσης μπορεις να βγάλεις μια φωτό πριν πειράξεις οτιδήποτε ωστε να ξερεις που πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pantelis16 είπε

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια αλλαγή στον θερμοσίφωνα και θέλω να ρωτήσω αν ξέρεις κάποιος με πια σειρά βγάζουμε και με πια σειρά βάζουμε τα καλώδια! 
Είναι τριφασικός δλδ φάση, ουδέτερο και γείωση!

Ευχαριστώ!

Επειδή άλλο πράγμα το τριφασικό κι άλλο φάση - ουδέτερος - γείωση πάρε ηλεκτρολόγο.

Είναι επικίνδυνο να ασχολείται κάποιος άσχετος (no offence) με τα ηλεκτρικά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, pantelis16 είπε

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια αλλαγή στον θερμοσίφωνα και θέλω να ρωτήσω αν ξέρεις κάποιος με πια σειρά βγάζουμε και με πια σειρά βάζουμε τα καλώδια! 
Είναι τριφασικός δλδ φάση, ουδέτερο και γείωση!

Ευχαριστώ!

Αυτό που περιγράφεις είναι "κανονικός" (μονοφασικός) θερμοσίφωνας και όχι τριφασικός. Απλά έχει 3 καλώδια, όπως κάθε ηλεκτρική συσκευή που έχει γείωση.

Αν σώνει και καλά ψάχνεις για τη "σωστή" σειρά το μόνο σίγουρο είναι ότι καλό είναι να έχουμε τη συνήθεια να βγάζουμε τη γείωση τελευταία κατά την αποσύνδεση και να τη βάζουμε πρώτη κατά τη σύνδεση. Εννοείται πως όλες οι συνδέσεις γίνονται με κατεβασμένη ασφάλεια/γενικό και ίσως κάποιος να σκεφτεί ότι δεν έχει σημασία, αλλά η παραπάνω πρόταση απλά είναι μία καλή/ασφαλής συνήθεια.

Επίσης σε καλώδια που μπαινοβγαίνουν στην πρίζα (άσχετο με το ερώτημά σου αλλά χρήσιμο γενικότερα) το μήκος του καλωδίου της γείωσης καλό είναι να είναι λίγο μακρύτερο από τα υπόλοιπα (φάση-ουδέτερο) έτσι ώστε ακόμα και αν τραβηχτεί βίαια και "ξεπατωθεί", η γείωση να είναι το τελευταίο καλώδιο που θα χάσει την επαφή.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εχουμε και λεμε .

Ασπρο ,ανοιχτο γκρι ,κοκκινο, μαυρο καφε , ειναι φασεις (συνηθως μαυρο , καφε , ανοιχτο γκρι , δινουν ρευμα απο τον πινακα , ενω ασπρο , κοκκινο δινουν απο τους διακοπτες στα φωτα )

Γκρι , μπλε  ειναι ουδετερος (γκρι παλιες εγκαταστασεις)

Κιτρινο , κιτρινοπρασινο , ειναι γειωση (κιτρινο παλιες εγκαταστασεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα αποσυνδεσα τον φουρνο γιατι θα ανακαινισω την κουζινα,και τα χρωματα στα καλωδια ηταν οτι να ναι.Κοκκινο συνδεμενο με μαυρο,γκρι με γκρι και κιτρινο με καφε.Το κιτρινο με το καφε ηταν η γειωση.Η φαση ποια μπορει να ειναι ?Υποθετω το κοκκινο με το μαυρο..αλλα καφε γειωση ?

Επεξ/σία από vadada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vadada said:

Σημερα αποσυνδεσα τον φουρνο γιατι θα ανακαινισω την κουζινα,και τα χρωματα στα καλωδια ηταν οτι να ναι.Κοκκινο συνδεμενο με μαυρο,γκρι με γκρι και κιτρινο με καφε.Το κιτρινο με το καφε ηταν η γειωση.Η φαση ποια μπορει να ειναι ?Υποθετω το κοκκινο με το μαυρο..αλλα καφε γειωση ?

Γράφει ακριβώς στο από πάνω σχόλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Γράφει ακριβώς στο από πάνω σχόλιο. 

Το διάβασα το παραπανω σχόλιο,αλλα εμένα ηταν με το καφέ συνδέμενη η γείωση.Το καφε ο chris λεει οπως ολοι γνωριζουμε οτι ειναι η φαση.

15e63141-a122-411e-93b2-0304ba7a72a4.jpg

Επεξ/σία από vadada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vadada είπε

 

Το διάβασα το παραπανω σχόλιο,αλλα εμένα ηταν με το καφέ συνδέμενη η γείωση.Το καφε ο chris λεει οπως ολοι γνωριζουμε οτι ειναι η φαση.

 

Αν δεν γνωρίζεις απλά βάλε κάποιον που γνωρίζει.

Αν γνωρίζεις, ακολουθείς το καλώδιο και κοιτάς εκεί που τερματίζει να δεις τη σήμανση.

99% είναι ότι δείχνει εκεί που τερματίζει, εφόσον έχει κάνει τη σύνδεση κάποιος που γνωρίζει και η συσκευή λειτουργεί κανονικά.

Φάση μπορείς να ξεχωρίσεις και με ένα δοκιμαστικό.

Σε διαφορετική περίπτωση πολύμετρο ή/& ανοίγεις κουτιά και πας προς τα πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...