Προς το περιεχόμενο

Οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή


rafail1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο ειναι ενα τυπικο fan hub για τους ανεμιστηρες... https://www.skroutz.gr/s/20602777/Deepcool-FH-04.html. Tωρα οσο αφορα το rgb κομματι η μητρικη σου δεν νομιζω να εχει rgb υποδοχη σωστα? Τοτε θα χρειστεις και ενα controller για τα rgb τους οπως.. https://www.skroutz.gr/s/19610082/CoolerMaster-RGB-LED-Controller.html

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, niko13 είπε

Αυτο ειναι ενα τυπικο fan hub για τους ανεμιστηρες... https://www.skroutz.gr/s/20602777/Deepcool-FH-04.html. Tωρα οσο αφορα το rgb κομματι η μητρικη σου δεν νομιζω να εχει rgb υποδοχη σωστα? Τοτε θα χρειστεις και ενα controller για τα rgb τους οπως.. https://www.skroutz.gr/s/19610082/CoolerMaster-RGB-LED-Controller.html

Έχει rgb fusion, οπότε μάλλον έχει και υποδοχή...Αν βάλω πάνω της το hub, θα λειτουργούν όλοι οι ανεμιστήρες με rgb ή όχι ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, είναι λογικές αυτές οι θερμοκρασίες ή κάτι είναι λάθος;  Είμαι με την μαμά ψύκτρα. Θερμοκρασία σπιτιού 30-31 βαθμοί. Χωρίς ιδιαίτερο φορτίο το μηχάνημα.

screenshot_20200521_114050.png.2ed4ce689cca72d84eabd5dc42d8e418.png

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lefta_yparxoun είπε

Παιδιά, είναι λογικές αυτές οι θερμοκρασίες ή κάτι είναι λάθος;  Είμαι με την μαμά ψύκτρα. Θερμοκρασία σπιτιού 30-31 βαθμοί. Χωρίς ιδιαίτερο φορτίο το μηχάνημα.

screenshot_20200521_114050.png.2ed4ce689cca72d84eabd5dc42d8e418.png

Έχεις πολύ ζεστό περιβάλλον οπότε είναι λογικό να ανεβάζει θερμοκρασία. Έχεις δοκιμάσει να τρέξεις και κανένα παιχνίδι να δεις που φθάνει;

Εγώ με θερμοκρασία σπιτιού 25,26, o cpu πιανει γύρω στους 50 (και χτυπάει 80αρια σε παιχνίδια), και η κάρτα γραφικών 40 idle και μέχρι 65 σε παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι των παιχνιδιών και το έστησα εγώ χωρίς να έχω πολύ εμπειρία, οπότε με προβληματίζει μήπως έχω περισσότερη ή λιγότερη πάστα στο επεξεργαστή, αν και η ενσωματωμένη ψύκτρα μου φάνηκε πολύ φτηνή. Αλλά και η κάρτα γραφικών πολλές φορές την βλέπω στο 50.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι εγώ μεγάλος γνωστής δεν είμαι, αλλά ξέρω σίγουρα πως αρχίζεις να αγχώνεσαι όταν δεις θερμοκρασίες για τον επεξεργαστή 85+ σε βαριές εφαρμογές (όπως παιχνίδια). Παρακολούθησε το, αλλά δε νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς.

Το έχεις τοποθετήσει σε ευρύχωρο σημείο;

 

Επεξ/σία από afragorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά είναι το κουτί μεγάλο και ευρύχωρο, παίρνει από κάτω αέρα με 2Χ12εκ ανεμιστήρες, τώρα είδα και τον chrome που κάποιο plugin έτρεχε από πίσω και τον είχε 20% του επεξεργαστή ακόμα και όταν τον είχα τερματισμένο. Έσβησα κάποια plugin και έπεσε 10 βαθμούς περίπου. Ευχαριστώ για την βοήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

Παιδιά, είναι λογικές αυτές οι θερμοκρασίες ή κάτι είναι λάθος;  Είμαι με την μαμά ψύκτρα. Θερμοκρασία σπιτιού 30-31 βαθμοί. Χωρίς ιδιαίτερο φορτίο το μηχάνημα.

screenshot_20200521_114050.png.2ed4ce689cca72d84eabd5dc42d8e418.png

Σιγουρα το βρηκες.. Γιατι στο screenshot σου ειναι στα 4ghz δεν το λες και idle.. 😁Πιο plugin ηταν απο περιεργεια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The Great Suspender" λεγόταν το υπερ ενεργό πρόσθετο και μάλιστα ήταν απενεργοποιημένο από τον διακόπτη στα πρόσθετα

https://chrome.google.com/webstore/detail/the-great-suspender/klbibkeccnjlkjkiokjodocebajanakg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά επειδή πρώτη φορά κάνω εγκατάσταση του hardware, μπορείτε να μου πείτε αν έχω αφήσει κάποιο καλώδιο που πρέπει να συνδεθεί στη μητρική? Η μητρική είναι η MSI B450M pro VHD max. Έχω συνδέσει στο sata 1 ένα καλώδιο, τα power, reset, hdd, led στα μικρά pins κάτω δεξιά, το jusb3 και το jaud1. Αφήνω κάτι απ'εξω? Ευχαριστώ 

15953489785603017332767938988023.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Junior22 είπε

Παιδιά επειδή πρώτη φορά κάνω εγκατάσταση του hardware, μπορείτε να μου πείτε αν έχω αφήσει κάποιο καλώδιο που πρέπει να συνδεθεί στη μητρική? Η μητρική είναι η MSI B450M pro VHD max. Έχω συνδέσει στο sata 1 ένα καλώδιο, τα power, reset, hdd, led στα μικρά pins κάτω δεξιά, το jusb3 και το jaud1. Αφήνω κάτι απ'εξω? Ευχαριστώ 

15953489785603017332767938988023.jpg

Δεν βλέπω να χρειάζεται κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω κάτι έχω ξεχάσει, δεν δείχνει τον hdd ούτε τον 2ο ssd (είναι σε raid). Αν δεν πατήσω κάτι για να μπει στο bios, απλά μου εμφανίζει να αλλάξω τη σειρά του boot για να βρει το λογισμικό. Δεν βγάζει ούτε bsod ούτε εμφανίζει κάτι άλλο. 

15953559240466083200545734442743.jpg

Επεξ/σία από Junior22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2020 στις 9:25 ΜΜ, Junior22 είπε

Νομίζω κάτι έχω ξεχάσει, δεν δείχνει τον hdd ούτε τον 2ο ssd (είναι σε raid). Αν δεν πατήσω κάτι για να μπει στο bios, απλά μου εμφανίζει να αλλάξω τη σειρά του boot για να βρει το λογισμικό. Δεν βγάζει ούτε bsod ούτε εμφανίζει κάτι άλλο. 

15953559240466083200545734442743.jpg

Τσέκαρε καλώδια/τροφοδοσίες για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...