Προς το περιεχόμενο

Οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή


rafail1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, triplex1 είπε

παρεξηγηση δεν υπαρχει , απλα μπερδευεις τα πραγματα , αν κρατησεις τη μητρικη που εχεις και πας σε 2600 που ειπες θα εχεις παλι θεματα , αν πας σε σειρα 3000 επεξεργαστη βαζεις ενα ζευγαρι g.skill  ή ballistix  2x8gb και εισαι οκ , οπως μπορεις στην συγκεκριμενη μητρικη αν θελησεις ενσωματωμενα να βαλεις εναν 4650G  (ο οποιος εχει καπου στα 220) και παλι θα εισαι οκ χωρις θεματα στις μνημες , σειρα 5000 με την συγκεκριμενη το ξεχνας

Ryzen 5000 ξέρω ότι δεν υποστηρίζει η μητρική μου (και μάλλον ποτέ δεν θα υποστηρίξει). 

Αν μπορώ να βάλω κανονικό επεξεργαστή σε καλύτερη τιμή, δεν νομίζω να χρειάζομαι APU (αν και, αποτελεούν καλούτσικη λύση αν πάθει η καρτά γραφικών κάτι). 

Οπότε, αν θέλω να ξεφορτωθώ το θέμα με περιορισμένη (πλήρη) συμβατότητα με μνήμες της αγοράς (χωρίς να αλλάξω ΚΑΙ μητρική, φυσικά), πηγαίνω σε 3η γενιά αναγκαστικά. 

Υπάρχει κανένα στοιχείο για το αν (και πότε) οι τιμές των 3000 ίσως πέσουν λίγο ? Ή μετά το release των AM5 (και πάλι απίθανο) ? Την περίοδο αυτή, ένας νέος 3600 ξεκινάει από περίπου 215, ενώ ένας από αγορά μεταχειρισμένων (χρησιμοποιημένος ή όχι) ξεκινά από περίπου 170. 

 

Μια ερώτηση για μνήμες. Αν ένα QVL έχει έναν συγκεκριμένο κωδικό και εγώ βρω μια μνήμη με ελάχιστα διαφορετικό κωδικό (π.χ. στη λίστα είναι η 8άρα έκδοση ενώ βρήκα να αγοράσω την 16άρα), θα υπάρξει πάλι θέμα ? Μιλάμε για ίδια ρολόγια, ίδια δομή των sticks (single ή dual sided, αναλόγως την περίπτωση) και ίδια, φυσικά, chips. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Ryzen 5000 ξέρω ότι δεν υποστηρίζει η μητρική μου (και μάλλον ποτέ δεν θα υποστηρίξει). 

Αν μπορώ να βάλω κανονικό επεξεργαστή σε καλύτερη τιμή, δεν νομίζω να χρειάζομαι APU (αν και, αποτελεούν καλούτσικη λύση αν πάθει η καρτά γραφικών κάτι). 

Οπότε, αν θέλω να ξεφορτωθώ το θέμα με περιορισμένη (πλήρη) συμβατότητα με μνήμες της αγοράς (χωρίς να αλλάξω ΚΑΙ μητρική, φυσικά), πηγαίνω σε 3η γενιά αναγκαστικά. 

Υπάρχει κανένα στοιχείο για το αν (και πότε) οι τιμές των 3000 ίσως πέσουν λίγο ? Ή μετά το release των AM5 (και πάλι απίθανο) ? Την περίοδο αυτή, ένας νέος 3600 ξεκινάει από περίπου 215, ενώ ένας από αγορά μεταχειρισμένων (χρησιμοποιημένος ή όχι) ξεκινά από περίπου 170. 

 

Μια ερώτηση για μνήμες. Αν ένα QVL έχει έναν συγκεκριμένο κωδικό και εγώ βρω μια μνήμη με ελάχιστα διαφορετικό κωδικό (π.χ. στη λίστα είναι η 8άρα έκδοση ενώ βρήκα να αγοράσω την 16άρα), θα υπάρξει πάλι θέμα ? Μιλάμε για ίδια ρολόγια, ίδια δομή των sticks (single ή dual sided, αναλόγως την περίπτωση) και ίδια, φυσικά, chips. 

αν θα ψαξεις θα βρεις πχ εδω το θεμα ειναι οτι δεν ψαχνεις απ'οτι καταλαβαινω και περιμενεις να βρουν αλλοι για σενα.

Σε ειπα 2x8gb g.skill η ballistix ακομη και μεταχειρισμενες και κρατας την μητρικη που εχεις

Το 1ο λαθος που εχεις κανει ειναι οτι δεν αναφερεις τι ποσο μπορεις να δωσεις για να κανεις αναβαθμιση

οριστε και μνημες εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, triplex1 είπε

πχ εδω

Αυτή η αγγελία βγήκε σήμερα και την πέτυχα λίγο αφού έγραψα το τελευταίο μου μήνυμα. Αν δεν κλείσει μέσα σε 2-3 μέρες, ίσως επικοινωνήσω με τον πωλητή. 

28 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Σε ειπα 2x8gb g.skill η ballistix ακομη και μεταχειρισμενες και κρατας την μητρικη που εχεις

Ναι, εφόσον πάω σε Ryzen 3000 (που μάλλον θα πάω). Το κατάλαβα αυτό. Απ' όσο είδα, οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι μητρικές με υποστήριξη Matisse περιέχουν τα πάντα από διαθέσιμες μνήμες στα QVLs τους. Οπότε, και η δική μου πιθανότατα δεν θα έχει θέμα. 

31 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Το 1ο λαθος που εχεις κανει ειναι οτι δεν αναφερεις τι ποσο μπορεις να δωσεις για να κανεις αναβαθμιση

Δεν ανέφερα συγκεκριμένο ποσό γιατί ακόμα δεν ξέρω αν θα μπορέσω ακόμα στα σίγουρα να κάνω αναβάθμιση οποιουδήποτε είδους (σε περίπτωση που χρειαστεί να χρησιμοποιήσω για άλλο λόγο όσα έχω στην άκρη). Σίγουρα λιγότερο κόστος από 300 ευρώ. 

Η παραπάνω αγγελία για τον 3600 θα μου λύσει τα χέρια (εφόσον προλάβω να προχωρήσω) μιας και όλο το πακέτο θα μου βγει λίγο πάνω από 200 (για μνήμες θα πάω σε καινούριες ή θα βρω κάποια αγγελία από Θεσσαλονίκη).

38 λεπτά πριν, triplex1 είπε

το θεμα ειναι οτι δεν ψαχνεις απ'οτι καταλαβαινω και περιμενεις να βρουν αλλοι για σενα

Ναι, φυσικά. Το ενδεχόμενο τα αποτελέσματα να μην εμφανιστούν με την ίδια σειρά σε κάθε αναζήτησή μου ή ότι ίσως έκανα κάτι άλλο μέσα στη μέρα και δεν πρόλαβα να ξαναδώ τις αγγελίες (οι οποίες συνήθως εμφανίζονται διάσκορπες ανεξερτήτως του αν βάλεις κριτήριο/λέξη αναζήτησης ή όχι) είναι απίθανο ή εντελώς αδύνατο να συμβεί. Αν το να μην κάθομαι να κάνω refresh στην ίδια καρτέλα κάθε 20 λεπτά ΜΠΑΣ και βγει καινούρια αγγελία σημαίνει πως "δεν ψάχνω και περιμένω άλλους να κάνουν την δουλειά", τι να πω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιώργος Γ. είπε

RAM θέλω να αλλάξω για να μην είμαι δεσμευμένος σε χαμηλή συχνότητα (και το γεγονός πως πλέον είναι σε νορμάλ τιμές το διευκολύνει αυτό). Μητρική δεν έχω ιδιαίτερο σκοπό να αλλάξω (αν υπάρχει kit που τρέχει χωρίς θέμα στα 3200 το οποίο να μην κοστίζει 20-30 ευρώ παραπάνω από τα υπόλοιπα στην αγορά). Αν μπορώ να την βγάλω καθαρή μόνο με αλλαγή επεξεργαστή (και ram, στη συνέχεια), είμαι καλυμμένος. 

Αλήθεια, ποια θα ήταν μια καλή μέγιστη τιμή για αγορά ενός 2600, λαμβάνοντας υπόψιν πως είναι μεταχειρισμένος, ίσως εκτός εγγύησης και πιθανότατα σε tray, και πως η τιμή στην οποία βγήκε ήταν 160-170 ευρώ ? 

Επίσης, υπάρχει τρόπος να δούμε ποιες μνήμες ταιριάζουν σταθερά σε επεξεργαστές που μπήκαν στην λίστα υποστήριξης σε μεταγενέστερη αναβάθμιση BIOS και δεν έχουν δημιουργηθεί QVLs για αυτούς ? Π.χ. η δική μου έχει λίστες για 1η και 2η γενιά, αλλά δεν έχει βγει λίστα για 3η γενιά ενώ υποστηρίζονται από την μητρική εδώ και σχεδόν 3 χρόνια. 

 

Αυτα είναι 2 kits που είναι στο QVL της μητρικής μου (για Raven & Pinnacle) και διαθέσιμα στο Skroutz (με το 2ο να είναι αισθητά τσιμπημένο στην τιμή). 

https://www.skroutz.gr/s/10851942/Patriot-Viper-4-Series-16GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x8GB-και-Συχνότητα-3200MHz-για-Desktop-PV416G320C6K.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/9193543/HyperX-Predator-16GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x8GB-και-Συχνότητα-3200MHz-για-Desktop-HX432C16PB3K2-16.html?from=account_favorites

Η λογική λέει να βάλεις σε αυτό που έχεις έναν 2600-2600x στα 100 βαριά 120 κι όταν λέω βαριά σαν τον τσολιά. Τιμές τύπου 180 μεταχειρισμένο όταν απέναντι έχεις κούτα ολοκαίνουργιο με φουλ εγγύηση τον 10400f στα 120€ είναι αστείες. Αν τον βρεις συζητάμε για παρακάτω εννοείται με την υπάρχουσα μητρική. 

Όσο για τον 3600 μακάρι να σου κάτσει, το CPU αξίζει και θα σου βγει και πιο φτηνά από το να αλλάζεις πλατφόρμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, radiohead είπε

Η λογική λέει να βάλεις σε αυτό που έχεις έναν 2600-2600x στα 100 βαριά 120 κι όταν λέω βαριά σαν τον τσολιά. Τιμές τύπου 180 μεταχειρισμένο όταν απέναντι έχεις κούτα ολοκαίνουργιο με φουλ εγγύηση τον 10400f στα 120€ είναι αστείες. Αν τον βρεις συζητάμε για παρακάτω εννοείται με την υπάρχουσα μητρική. 

Για τον 2600 έχω βρει διάφορες αγγελίες (με τιμές από 110 έως 135 ευρώ, με αυτήν στα 135 να έιναι Θεσσαλονίκη). Επίσης, όπως ανέφερε παραπάνω και ο triplex, υπάρχει και αγγελία για τον 3600 στα 150 (πάλι στη Θεσσαλονίκη). 

Το ίδιο με σένα σκεφτόμουν (όσον αφορά τη σύγκριση με 10400f) μιας και έμεινα έκπληκτος (πριν κάτι εβδομάδες, που ξεκίνησα να βλέπω πάλι τις τιμές) όταν είδα πόσο χαμηλά πολλοί επεξεργαστές της Intel βρίσκονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιώργος Γ. είπε

Για τον 2600 έχω βρει διάφορες αγγελίες (με τιμές από 110 έως 135 ευρώ, με αυτήν στα 135 να έιναι Θεσσαλονίκη). Επίσης, όπως ανέφερε παραπάνω και ο triplex, υπάρχει και αγγελία για τον 3600 στα 150 (πάλι στη Θεσσαλονίκη). 

Το ίδιο με σένα σκεφτόμουν (όσον αφορά τη σύγκριση με 10400f) μιας και έμεινα έκπληκτος (πριν κάτι εβδομάδες, που ξεκίνησα να βλέπω πάλι τις τιμές) όταν είδα πόσο χαμηλά πολλοί επεξεργαστές της Intel βρίσκονται. 

Να είναι καλά το Λιζακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, triplex1 είπε

κοιτα και αυτες μηπως ειναι ιδιες μ'αυτες που εχεις

1

2

Οι μνήμες που έχω εγώ (συγκεκριμένα) είναι F4-3200C16D-8GVKB (το λέει το κουτί τους, όπως και το CPU-Z). 

Κανονικά, ήταν να αγοράσω τις GVK όταν πήρα τον υπολογιστή αλλά κατάλαβα μερικές έβδομάδες (ή μήνες, δεν θυμάμαι) πιο μετά ότι κατά την δημιουργία του καλαθιού έβαλα το λάθος προϊόν. Φυσικά, δεν προλάβαινα να τις αλλάξω για τις σωστές, γιατί είχε περάσει το διαθέσιμο παράθυρο (αν, δηλαδή, το Quickshop έδινε τέτοια επιλογή, τότε). 

Επίσης, εγώ απλά ήθελα να δω ποιες είναι οι καλύτερες (και στο περίπου πιο οικονομικές) επιλογές μου από upgrade paths, γενικότερα (με κάποιο παράδειγμα combo εξαρτημάτων ως σημείο αναφοράς). Δεν χρειάζεται να κάθεσαι να ψάχνεις όλα τα listings (με ή χωρίς το όνομά τους ως φίλτρο) για να βρεις kit ίδιο με το δικό μου. Ειλικρινά δεν θέλω να σε βάζω στον κόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε στις εβαλα για να μη πουλησεις , απλα να προσθεσεις αλλα δυο στικ ετσι και ειναι ιδιες.

150 δινει ο αλλος το cpu και 40-50 το ζευγαρι οι μνημες να τη βγαλεις με διακοσια ευρω , αυτα απο μενα δεν εχω κατι αλλο οτι θελεις κανε απλα μην ανοιξεις αλλο θεμα για τα ιδια πραγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλημέρα παιδιά, χάνω τα 12 βόλτ στη μητρική. 

Αλλάξαμε τροφοδοτικό, το τροφοδοτικό με τζάμπερ στα 3-4 ποδαράκια της μεγάλης φίσσας δίνει όλες τις τάσεις κανονικά.

Με την μεγάλη φίσσα συνδεδεμένη χάνονται τα 12 βόλτ ακόμα και αν έχω όλες τις άλλες συνδεσμολογίες στον αέρα.

έχετε καμιά ιδέα όσο θα βγάζω την μητρική από το κουτί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

καλημέρα παιδιά, χάνω τα 12 βόλτ στη μητρική. 

 

Γραψε το hardware που εχεις γιατι εμεις θα χασουμε τα μυαλα μας στο τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, triplex1 είπε

Γραψε το hardware που εχεις γιατι εμεις θα χασουμε τα μυαλα μας στο τελος

ευχαριστώ για την διάθεση, έφυγε η μητρική για έλεγχο και αντικατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lefta_yparxoun είπε

ευχαριστώ για την διάθεση, έφυγε η μητρική για έλεγχο και αντικατάσταση

Και πολυ καλα επραξες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας,

θελω να φτιαξω ενα συστημα , λογω χωρου και χρονου , θα θελα να μου προτεινετε καποιον η καποια εταιρεια που εχετε καλη εμπειρια να το συναρμολογησει.

μενω αθηνα κοντα στο παγκρατι και δινω μεχρι 30-40 ευρω για την συναρμολογηση. 

αν ειναι να γινει σωστη δουλεια.

Επεξ/σία από npil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...