Προς το περιεχόμενο

Οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή


rafail1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στα κατσαβίδια με μαγνητική μύτη και στις πλάκες μαγνήτη όσο αφορά τον παραπάνω μου προβληματισμό ;; Είναι δηλαδή κάποιο από τα 2 πιο "ασφαλή" για το στήσιμο υπολογιστή ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, πιστεύεται αξίζει την δεδομένη χρονική στιγμή η αγορά του παρακάτω build?

Ryzen 5 4650G Pro

MSI B550 A-pro

Crucial Ballistix 2x8GB DDR4-3600MHz

Be Quiet Pure Power 11 CM 700W

Samsung 980 Pro SSD 250GB

Arctic Freezer 34 eSports Duo

Be Quiet Pure Base 500

 

To συνολικό του κόστος ανέρχεται στα 750 ευρώ περίπου.

 

Με την προοπτική όταν και αν θα επανέλθουν οι τιμές των μητρικών σε λογικά επίπεδα την αγορά μιας 3060Ti, την προσθήκη άλλων 2 dimms και πιθανώς την πώληση του 4650G και αντικατάσταση του με 5600x.

Επίσης δεν υπάρχει αξιόλογη οθόνη. Όταν γίνει η αγορά κάρτας γραφικών το συγκεκριμένο σύστημα θα αποδίδει σε 32-34αρα UW 1440p ή θα πρέπει να συμβιβαστώ με τα 1080p?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα, θα ηθελα να μου κτισετε ενα καλο future proof συστημα με case που να εχει καλο χορο το οποιο μπορει να αναβαθμιστει αργοτερα πχ περισσοτεροι ssd κτλπ... το οποιο να μη ξεπερναει τα 1500 ευρω αν ειναι εφικτο και λιγοτερο με τη προυποθεση οτι η 3070 που θα κουμπωσω θα κοστιζει 785 ευρω και οχι 1500 οπως στα περισσοτερα καταστηματα μιας και σκεφτομαι να το φτιαξω στο my systems και να μη περιλαμβανει ssd, τροφοδοτικο, monitor, κτλπ μιας και εχω ηδη στη κατοχη μου. Ευχαριστω!

Επισης αν γνωριζετε και καποιοαλλο site με builds που να εχει αντιστοιχα οικονομικες gpu οπως το mysystems μπορειτε να προτεινετε για να μου το φτιαξουν εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2021 στις 12:26 ΠΜ, giorgosmcmc είπε

Καλησπερα, θα ηθελα να μου κτισετε ενα καλο future proof συστημα με case που να εχει καλο χορο το οποιο μπορει να αναβαθμιστει αργοτερα πχ περισσοτεροι ssd κτλπ... το οποιο να μη ξεπερναει τα 1500 ευρω αν ειναι εφικτο και λιγοτερο με τη προυποθεση οτι η 3070 που θα κουμπωσω θα κοστιζει 785 ευρω και οχι 1500 οπως στα περισσοτερα καταστηματα μιας και σκεφτομαι να το φτιαξω στο my systems και να μη περιλαμβανει ssd, τροφοδοτικο, monitor, κτλπ μιας και εχω ηδη στη κατοχη μου. Ευχαριστω!

Επισης αν γνωριζετε και καποιοαλλο site με builds που να εχει αντιστοιχα οικονομικες gpu οπως το mysystems μπορειτε να προτεινετε για να μου το φτιαξουν εκει.

Ανοιξε ενα θεμα εδω να σε βοηθησουμε

https://www.insomnia.gr/forums/forum/49-νέα-συστήματα-αναβαθμίσεις/

Συμπληρωσε επισης τη φορμα

Φόρμα Αγοράς-Αναβάθμισης υπολογιστή

 

 

Για αγορά υπολογιστή

 

 

Αναφέρουμε:

 

Ποσό που διαθέτουμε :

 

Χρήση υπολογιστή :

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

 

Για αναβάθμιση υπολογιστή

 

Αναφέρουμε:

 

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 23/2/2021 στις 3:31 ΜΜ, alexmpl είπε

Καλησπέρα, πιστεύεται αξίζει την δεδομένη χρονική στιγμή η αγορά του παρακάτω build?

Ryzen 5 4650G Pro

MSI B550 A-pro

Crucial Ballistix 2x8GB DDR4-3600MHz

Be Quiet Pure Power 11 CM 700W

Samsung 980 Pro SSD 250GB

Arctic Freezer 34 eSports Duo

Be Quiet Pure Base 500

 

To συνολικό του κόστος ανέρχεται στα 750 ευρώ περίπου.

 

Με την προοπτική όταν και αν θα επανέλθουν οι τιμές των μητρικών σε λογικά επίπεδα την αγορά μιας 3060Ti, την προσθήκη άλλων 2 dimms και πιθανώς την πώληση του 4650G και αντικατάσταση του με 5600x.

Επίσης δεν υπάρχει αξιόλογη οθόνη. Όταν γίνει η αγορά κάρτας γραφικών το συγκεκριμένο σύστημα θα αποδίδει σε 32-34αρα UW 1440p ή θα πρέπει να συμβιβαστώ με τα 1080p?

 

ναι μια χαρά αξίζει και δεν πιστεύω να χρειάζεται αλλαγή του 4650G ειδικά αν πας σε 1440p..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πάμε να δούμε το build που ετοιμάζω .

Case                      Be Quiet Pure Base 500DX

Motherboard    MSI B550-A

Cpu                        AMD Ryzen 5 5600X Box

Gpu                       MSI GeForce GT 1030 2GB 2GH LP OC

Ram                       G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

Cpu cooler          Be Quiet Dark Rock 4     

M2         Samsung 970 Evo Plus SSD 250GB M.2 NVMe

Power   Be Quiet Straight Power 11 750W Full Modular  

Σύνολο στα 900 .   

Η μόνη ερώτηση που έχω είναι αν γενικότερα αξίζει ο m2 έναντι αντίστοιχου ssd για multitasking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, chrisaxa είπε

Πάμε να δούμε το build που ετοιμάζω .

Case                      Be Quiet Pure Base 500DX

Motherboard    MSI B550-A

Cpu                        AMD Ryzen 5 5600X Box

Gpu                       MSI GeForce GT 1030 2GB 2GH LP OC

Ram                       G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

Cpu cooler          Be Quiet Dark Rock 4     

M2         Samsung 970 Evo Plus SSD 250GB M.2 NVMe

Power   Be Quiet Straight Power 11 750W Full Modular  

Σύνολο στα 900 .   

Η μόνη ερώτηση που έχω είναι αν γενικότερα αξίζει ο m2 έναντι αντίστοιχου ssd για multitasking. 

Εσύ έχεις μια ερώτηση, να κάνουμε κι εμείς;

Μνήμες νομίζω βρίσκεις εύκολα σε 3600 στο ίδιο budget, γιατί να προτιμήσεις αυτές;

Κάρτα Low profile γιατί, δεν χωράει στο κουτί που χωράει την dark rock 4; Δώσε ελάχιστα ευρώ παραπάνω και πάρε μια λίγο καλύτερη υλοποίηση αν θες

Multitasking, ssd vs nvme, δεν πιάνω το δίλλημα. To multitasking έχει να κάνει με cpu, αν μιλάμε για συγκεκριμένες δουλειές που χρειάζονται γρήγορα read-write εννοείται προτιμότερος ο nvme που έχει x4 περίπου ταχύτητες.

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 6 μήνες μετά...

Να ρωτησω κατι πηρα ενα full modular τροφοδοτικο και εβαλα τα βασικα καλωδια μητρικης/cpu καρτας γραφικων και ενα προς το παρων για τους δισκους. Στην μητρικη βλεπω  και συμφωνα με το μανουαλ της μητρικης κατι αλλα καλωδια στο υπαρχον κουτι  οπως f_audio f_usb30 και cpu fan. Αυτα τα αγγιζω? ειναι συνδεδεμενα στο παλιο τροφοδοτικο? Η μου λειπουν καλωδια απο το καινουργιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Vigilante1319 είπε

Να ρωτησω κατι πηρα ενα full modular τροφοδοτικο και εβαλα τα βασικα καλωδια μητρικης/cpu καρτας γραφικων και ενα προς το παρων για τους δισκους. Στην μητρικη βλεπω  και συμφωνα με το μανουαλ της μητρικης κατι αλλα καλωδια στο υπαρχον κουτι  οπως f_audio f_usb30 και cpu fan. Αυτα τα αγγιζω? ειναι συνδεδεμενα στο παλιο τροφοδοτικο? Η μου λειπουν καλωδια απο το καινουργιο?

Δεν συνδέονται στο τροφοδοτικό τα f_audio f_usb30 της μητρικής αλλά στο κουτί του υπολογιστή. Τα καλώδια κανονικά πρέπει να υπάρχουν στο ίδιο το κουτί. Η μια άκρη-βύσμα μπαίνει στις αντίστοιχες υποδοχές της μητρικής και η άλλη καταλλήγει (συνήθως είναι μόνιμα συνδεμένη - δε χρειάζεται να κοιτάξεις κάτι εκεί) σε κάποιο "κουτάκι" μπροστά ή επάνω στο case του Η/Υ όπου υπάρχουν έξοδοι ήχου (ακουστικά - μικρόφωνο) και usb αντίστοιχα. Προσοχή στα βύσματα αυτά έχουν σημαδεμένο με τριγωνάκι το βύσμα που συνδέεται στο pin-1 της μητρικής. Δεν είναι υποχρεωτική η σύνδεσή τους αν δε σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τις αντίστοιχες υποδοχές του κουτιού αλλά γενικά είναι βολικές αυτές οι μπροστινές έξοδοι οπότε κάνε τη σύνδεση.

Όσο για το cpu fan σύνδεσμο στη μητρική, εκεί συνδέεις το βυσματάκι του ανεμιστήρα που ψύχει τον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tedybear είπε

Όσο για το cpu fan σύνδεσμο στη μητρική, εκεί συνδέεις το βυσματάκι του ανεμιστήρα που ψύχει τον επεξεργαστή.

αυτο ειναι ηδη συνδεμενο στον ανεμηστηρα της ψυκτρας σε αλλη υποδοχη, προσπαθω να καταλαβω που συνδεεται αυτο το συγκεκριμενο πισω.

Αρα δν χρειαζεται κατι αλλο να συνδεσω στο τροφοδοτικο? Βγαζω το παλιο απο οπου βλεπω και αντικαθιστω τα βασικα καλωδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vigilante1319 είπε

αυτο ειναι ηδη συνδεμενο στον ανεμηστηρα της ψυκτρας σε αλλη υποδοχη, προσπαθω να καταλαβω που συνδεεται αυτο το συγκεκριμενο πισω.

Αρα δν χρειαζεται κατι αλλο να συνδεσω στο τροφοδοτικο? Βγαζω το παλιο απο οπου βλεπω και αντικαθιστω τα βασικα καλωδια?

Στη μητρική θα δεις cpu-fan και case-fan. Ο ανεμιστήρας της ψύκτρας του επεξεργαστή θα μπει στο cpu-fan που συνήθως είναι 4-πινο για αυτόματη ρύθμιση στροφών ανάλογα τη θερμοκρασία και για σωστή αναφορά των ενδείξεων από τα διάφορα προγράμματα τύπου cpu-id. Στα Case-fan συνδέεις τους ανεμιστήρες του κουτιού. Η μητρική θα έχει τουλάχιστον 2 τέτοια. Ένα κοντά στο μπροστινό μέρος του κουτιού και ένα κοντά στο πίσω μέρος του ώστε να συνδεθούν οι αντίστοιχοι ανεμιστήρες του κουτιού. Αν έχεις περισσότερους case-fan συνδέσμους στη μητρική από όσα fan έχεις στο κουτί, δεν σε πειράζει. Αν έχεις περισσότερους ανεμιστήρες στο κουτί από τις υποδοχές στη μητρική, τότε συνήθως χρησιμοποιείς κάποιο 4-πινο βύσμα από το τροφοδοτικό για να δώσεις ρεύμα στα επιπλέον ανεμιστηράκια.

Κάτι άλλο από το τροφοδοτικό δε χρειάζεσαι για την ώρα (θέλεις: το βύσμα για τη μητρική, το βύσμα για τον επεξεργαστή, το βύσμα για την κάρτα γραφικών και το βύσμα για το δίσκο). Αν αργότερα προσθέσεις επιπλέον δίσκους ή πάρεις κάρτα γραφικών που θέλει πχ. 2 βύσματα τότε συνδέεις το αντίστοιχο extra καλώδιο στο τροφοδοτικό σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
14 λεπτά πριν, daddy_c00l είπε

Παρακαλώ μια απάντηση:

Αντέχει το ακόλουθο σύστημα Candy Crush;

 

lol.jpg

δυσκολα

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2022 στις 1:00 ΜΜ, daddy_c00l είπε

Παρακαλώ μια απάντηση:

Αντέχει το ακόλουθο σύστημα Candy Crush;

 

lol.jpg

Τι σκουπίδι επεξεργαστής είναι αυτός. Σιγά μη μπορεί να σηκώσει candy crush. Ούτε office δεν ανοίγει αξιοπρεπώς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...