Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Διέρευσαν οι πρώτες εικόνες


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας τρόπος να βγάλει κανείς αυτό το συμπέρασμα: 4 χρόνια το ίδιο Macbook, το ίδιο λειτουργικό σύστημα, $0 σε τεχνικούς Η/Υ, δεν χρειάζεται να ξέρω τί είναι DLL, τί είναι driver, (αναμνήσεις απ'τα Windows...) τί κάρτες έχει ή δεν έχει, ποτέ φορμάρισμα του δίσκου (ακόμη και όταν αγόρασα μεγαλύτερο δίσκο πριν δυο χρόνια απλά αντέγραψα τον παλιό) και δουλεύει όπως δούλευε την πρώτη μέρα. Α, και καλύτερη υποστήριξη κειμένου; (έχουν και Ελληνικό ερωτηματικό!)

 

Η δικιά μου η εμπειρία ειναι λίγο διαφορετική: 5 χρόνια με αρχικά macbook και στη συνέχεια macbook pro σαν υπολογιστή μου, και όταν αποφάσισα να δοκιμάσω να μείνω στο macos δεν έβρισκα ποικιλία στα προγράμματα, δεν έβρισκα opensource και freeware λύσεις που να κάνουν όμορφα τη δουλειά τους όπως συνήθισα σε windows, (αυτό το άτιμο το irfanview με στιγμάτισε!!), αν υπάρχουν προγράμματα φοβερά και τρομερά και σταθερά κλπ αυτά είναι ακριβά και δεν με ενδιαφέρει να αγοράζα τα πάντα στο λογισμικό, ήθελε συχνά restart σε εγκαταστάσεις και αλλαγές, είδα πολύ ωραίες οθόνες kernel panic (πως λέμε μπλε οθόνη) δοκιμάζοντας σχετικά απλά πράγματα (θυμάμαι ιδίως έναν driver να μπορώ να γράφω σε ntfs, με οδήγησε σε format), ήμουν ασύμβατος με συνεργάτες που δεν υπήρχε περιπτωση να ασχοληθούν με τον υπολογιστή τους για να μπορούν να διαβάζουν τα αρχεία μου. Δεν μου άρεσε περισσότερο το quicktime και το itunes απ ότι ο media player, ούτε ο safari απ ότι ο internet explorer (αναφέρομαι στις default επιλογές). Έχω βάλει στο macbook pro με 4GB μνήμη windows 7, και προσέχοντας πάρα πολύ τι σκαλίζω και τι προγράμματα βάζω γιατί ειναι εργαλείο δουλειάς (ηλεκτρονικός με αρκετή δραστηριότητα προγραμματισμού), κάνω format κάθε 1 με 1,5 χρόνο περίπου και στο ενδιάμεσο χωρίς κρασαρίσματα, και ζητήματα που να με προβληματίζουν. Ούτε εγώ ξέρω τι ειναι το DLL πέρα απο εγκυκλοπεδική γνώση, και ούτε έχω χρησιμοποιήσει ποτε τεχνικούς H/Y, και όντως ξέρω κανα δυο πράγματα για drivers, συνήθως όμως βγάζουν άκρη μόνα τους τα windows από το windows update κατεβάζοντας κάτι εκείνη τη στιγμή που βάζω μια συσκευή.

 

Η προσωπική μου εμπειρία πάντα, σε ένα χώρο που δεν μου αρέσει να ακούω μόνο μόνο καλά για το macos, γιατί υπάρχουν και κακά καθώς και υπερβολές... Φιλικά πάντα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποιος έχει PC και δεν θέλει Linux τότε βάζει Windows.

Όποιος έχει Mac μπορεί να βάλει τα πάντα.

 

Οπότε καλορίζικο τα Windows 8 μάγκες γιατί ούτως ή άλλως θα τα χρησιμοποιήσουμε, δεν υπάρχουν παρά 2 επιλογές.

 

Όποιος έχει PC μπορεί να βάλει και Mac...sorry που το κάνω quote τώρα αλλά ήθελα να το πώ :)

 

Επίσης, σε γενικότερες γραμμές τα λειτουργικά βγαίνουν γρήγορα για να έχουμε συνέχεια κάτι να ασχολούμαστε. 'Αν δεν έβγαιναν τα Win8 αμφιβάλλω αν θα κάναμε αυτήν την συζήτηση οπότε δεν θα είχε πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται η registry είναι ενα βήμα μπροστά σε σχεση με τα ΑΡΧΑΙΑ σε φιλοσοφία INI (txt conf files) που είχαμε στα 3.11. Εννοείται ότι οι registry λύσεις εχουν και μειονεκτήματα σε σχέση με τα TXT conf files (πχ απλότητα, κύνδυνος corrupt) αλλα τα πλεονεκτήματα είναι πολύ περισσότερα. Σαν πληροφορικός δεν μπορώ παρά να υποστηρίξω τη binary registry που εκτός ότι ειναι πιο γρήγορη είναι ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΊΟ. Οχι στνα το linux που καθε μια ρυθμιση βρίσκεται ΟΠΟΥ θέλει καιόσες φορές θέλει χωρίς να είσαι σίγουρος ποιο ειεναι εκείνο το conf αρχείο που τελικά "εφαρμώζει" τη ρυθμιση (εχω εμπειρία από τετοια ευτράπελα).

Σιγουρα η registry μπορεί και πρέπει να βελτειωθεί. Το γεγονός οτι σημερα υπάρχουν πανπολλα προγράμματα "καθρισμού" και "βελτίωσης" της registry δείχνει ότι κατι δεν πάει καλά με αυτή. Οι μηχανισμοί προστασία ώστε να μην λερώνει ούτε να αυξάνει επ' άπειρο ανευ λογου ΔΕΝ ειναι επαρκείς (βασικά δεν υπάρχουν). Θα έπρεπε να μην υπάρχει αναγκη χρήσης second party προγραμματων για την registry. Αυτή η αδυναμία της registry δεν thn κανει κακή λύση, απλά μας θυμίζει ότι πρέπει να γίνουν και άλλα για αυτήν.

 

Οσο για τις συνεχείς εκδώσεις (αμεσως μετά τα 7 τα 8 σε δυο χρόνια), εντάξει ουτε εγώ συμφωνώ (συμφωνούσα με τα 7 γιατι αντικαθιστουσαν τα άχρηστα svista). Ομως και οι άλλοι δεν ειναι καλύτεροι. Ποτε βγήκε το ubuntu 9.04 ποτε το 10.04 και ποτε τωρα θα βγεί το νεότερο 11.04 εχω βαρεθεί τις αναβαθμίσεις (που όμως ειναι απλές και αψογες). Το ίδιο και ο chrome από εκδωση 6 ποτε εφτασε στην 10 ακόμα δεν καταλαβα.. Αντε να μην τα ακούει ΜΟΝΟ η microsoft

 

Kαλώς να έρθουν θα τα "αγοράσουμε" και αυτά ^_^

Δεν χρειάζεται να πετάγονται ini files παντού, μπορούν να το οργανώσουν λίγο διαφορετικά αλλά έστω θα συμφωνίσω με την άποψη το registry να δομηθεί από την αρχή. Ίσως να κρατήσουν έτσι backwards compatibility που τόσο θέλουν και να δουλεύει κιόλας...

 

Οι εκδόσεις των ubuntu σε περίπτωση που δεν το ξέρεις είναι η ημερομηνία έκδοσης. Η έκδοση 11.04 σημαίνει 04/11 (Απρίλιος του 2011). Βγάζει κάθε Απρίλιο έκδοση και νομίζω κάθε Οκτώβριο major update. Επίσης η Apple βγάζει κάθε ένα με δύο χρόνια καινούργιο λειτουργικό -wiki. Δεν κάνει κάτι κακό η MS σε αυτόν τον τομέα αφού αυτή είναι η τάση της αγοράς, απλά θα ήταν καλό να υπάρχουν όντως διαφορές μεταξύ εκδόσεων και όχι απλά να είναι ένα καλογυαλισμενο SP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει PC μπορεί να βάλει και Mac...sorry που το κάνω quote τώρα αλλά ήθελα να το πώ :)

 

 

 

Εάν καταφέρεις να βάλεις MacOS σε AMD, πές μας :)

 

Εγώ πάντως δεν τα έχω καταφέρει (οκ δεν μιλάω για λύσεις που σου παίρνουν πάνω από μία ώρα σε σκάλισμα)

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν καταφέρεις να βάλεις MacOS σε AMD, πές μας :)

 

Εγώ πάντως δεν τα έχω καταφέρει (οκ δεν μιλάω για λύσεις που σου παίρνουν πάνω από μία ώρα σε σκάλισμα)

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Είναι off-topic και δεν θα ξανααπαντήσω,απλά για να μην μένει η απορία σε αυτούς που δεν έχουν ασχοληθεί,έχω βάλει εγώ,χωρίς σκάλισμα μια΄ώρας(επιλέγεις AMD patch κατα την εγκατάσταση-υπάρχουν OSX86 AMD εκδόσεις έτοιμες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ νοσταλγικο screenshot! :devil: Τα πιο ωραια games τα εχω παιξει σε Windows 95/98!Αθανατες εποχες που το software,gaming,internet εγιναν απο ειδος υπερπολυτελειας,ενα προιον προσιτο σε ολον τον πλανητη χαρη στον Billy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στοίχημα για την MS δεν είναι να δημιουργήσει το σταθερότερο λειτουργικό σύστημα, αλλά το ελκυστικότερο στον απλό χρήστη. Αυτόν δηλαδή που αποτελεί το μεγαλύτερο πελατειακό ποσοστό. Αν η έλξη προέρχεται από το αισθητικό αποτέλεσμα, μην περιμένετε να δείτε σύντομα διάδοχο του ntfs. Αν η πελατεία ζητάει περισσότερη ασφάλεια, ίσως δούμε και κόσμο να κλαίγεται και να παρακαλάει να κυκλοφορήσει κάποια λύση jailbreak.

 

--

 

Offtopic

 

- Αυτό που λες περί SOS αριθμού δεν το πολυκατάλαβα (μάλλον θα λες πριν γίνει activate με την sim card και πριν συνδεθεί με τo itunes για πρώτη φορά)....αλλά so what κιόλας. Όταν είναι locked δεν γίνεται να πατήσεις τπτ άλλο εκτός από το Unlock.

 

Αν είναι κλειδωμένο το iphone με κωδικό, μπορείς να επιλέξεις "επείγουσα κλήση", να πληκτρολογήσεις οποιοδήποτε 3ψήφιο αριθμό, πχ. 777 και ακριβώς τη στιγμή που θα πατήσεις το πράσινο κουμπάκι "Κλήση" πατάς και το πλήκτρο lock. Αυτόματα μεταφέρεσαι στη λειτουργία τηλεφώνου και μπορείς να δεις τις επαφές, το ιστορικό κλήσεων και να καλέσεις οποιονδήποτε αριθμό. Το κλείδωμα πληκτρολογίου μπορείς να το ξεπεράσεις επίσης πατώντας παρατεταμένα το home button με αποτέλεσμα την ενεργοποίηση του "φωνητικού ελέγχου". Μπορεί να μην έχεις τον πλήρη έλεγχο της συσκευής, αλλά για να πάρεις τηλέφωνο όπου θέλεις αρκεί. Δεν ξέρω αν το διόρθωσαν στην 4.3, δουλεύει όμως στις προηγούμενες εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κλειδωμένο το iphone με κωδικό, μπορείς να επιλέξεις "επείγουσα κλήση", να πληκτρολογήσεις οποιοδήποτε 3ψήφιο αριθμό, πχ. 777 και ακριβώς τη στιγμή που θα πατήσεις το πράσινο κουμπάκι "Κλήση" πατάς και το πλήκτρο lock. Αυτόματα μεταφέρεσαι στη λειτουργία τηλεφώνου και μπορείς να δεις τις επαφές, το ιστορικό κλήσεων και να καλέσεις οποιονδήποτε αριθμό. Το κλείδωμα πληκτρολογίου μπορείς να το ξεπεράσεις επίσης πατώντας παρατεταμένα το home button με αποτέλεσμα την ενεργοποίηση του "φωνητικού ελέγχου". Μπορεί να μην έχεις τον πλήρη έλεγχο της συσκευής, αλλά για να πάρεις τηλέφωνο όπου θέλεις αρκεί. Δεν ξέρω αν το διόρθωσαν στην 4.3, δουλεύει όμως στις προηγούμενες εκδόσεις.

 

921.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw_eimai_re ακομα δεν εχεις απαντησει στην ερωτηση μου ομως.

 

τα αρνητικα , κατα τη γνωμη σου/που εχεις αντιμετωπισει , της registry.

 

Αριθμησε τα 1..αυτο 2..εκεινο κλπ κλπ

 

Τα αλλα που ανεφερες ειναι γενικα και αοριστα.

 

1 Boot up times οσο ποιο πολύ φορτωμένη ειναι τοσο ποιο αργή εκκίνηση έχεις.

2 οτι μια μαμακια να γινει σε αυτην μαμιούντε τα windows.

3 Οτι για να την μάθεις πρέπει να είσαι παιδί τις microsoft.

 

ok now?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Boot up times οσο ποιο πολύ φορτωμένη ειναι τοσο ποιο αργή εκκίνηση έχεις.

2 οτι μια μαμακια να γινει σε αυτην μαμιούντε τα windows.

3 Οτι για να την μάθεις πρέπει να είσαι παιδί τις microsoft.

 

ok now?

 

1) Το αργό boot δεν οφείλεται τόσο στην registry όσο στα σκουπίδια που φορτώνουν κάποιοι χρήστες στο startup.

Αν ξέρεις να συντηρήσεις ενα μηχάνημα windows add remove programs - και το msconfig άντε και στην ακραία περίπτωση εναν reg cleaner - optimizer δεν εχεις και καμιά σοβαρή επιβάρυνση.

Ειδικά στα σημερινά μηχανήματα με τους τόνους ram και με εναν ssd δίσκο.

 

2) Πιο συχνά μου τυχαίνει να μου καταρρέει η διανομή linux και χωρίς reg για πολύ απλά πράγματα οπως πχ να φορτώσεις 3d επιτάχυνση στο desktop...

 

3) Δεν είμαι αλλά βρίσκω αρκετό υλικό και στις γνωσιακές βάσεις της MS και στα διάφορα φόρα.

Επίσης επειδή οι χρήστες win είναι πιο κοντά στο δικό μου χαμηλό επίπεδο γνώσεων συνενοούμε και λύνω πολύ πιο εύκολα τα προβλήματα που μου παρουσιάζονται μαζί με αυτούς απο ότι με εναν guru του linux που θα μου λέει πράγματα και θα τον κοιτάω σαν κινέζος.

 

Καλύτερα να μην το πάμε όμως σε vs.

Η άποψη που έγραψες πιο πάνω είναι σεβαστή, αλλά σίγουρα υπάρχει αντίλογος και αμα αρχίσουμε πάλι δε θα σταματήσουμε ποτέ.

 

Το μεγαλύτερο + για τα open source είναι ότι είναι open source.

Όχι μια προσπάθεια μεγάλης πολυεθνικής αλλά δουλειά πολλών ανεξάρτητων προγραμματιστών που απο μεράκι φτιάχνουν κάτι και δωρεάν το δίνουν στον κόσμο που το χρειάζεται, για λειτουργία ή περαιτέρω βελτίωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το αργό boot δεν οφείλεται τόσο στην registry όσο στα σκουπίδια που φορτώνουν κάποιοι χρήστες στο startup.

Αν ξέρεις να συντηρήσεις ενα μηχάνημα windows add remove programs - και το msconfig άντε και στην ακραία περίπτωση εναν reg cleaner - optimizer δεν εχεις και καμιά σοβαρή επιβάρυνση.

Ειδικά στα σημερινά μηχανήματα με τους τόνους ram και με εναν ssd δίσκο.

 

2) Πιο συχνά μου τυχαίνει να μου καταρρέει η διανομή linux και χωρίς reg για πολύ απλά πράγματα οπως πχ να φορτώσεις 3d επιτάχυνση στο desktop...

 

3) Δεν είμαι αλλά βρίσκω αρκετό υλικό και στις γνωσιακές βάσεις της MS και στα διάφορα φόρα.

Επίσης επειδή οι χρήστες win είναι πιο κοντά στο δικό μου χαμηλό επίπεδο γνώσεων συνενοούμε και λύνω πολύ πιο εύκολα τα προβλήματα που μου παρουσιάζονται μαζί με αυτούς απο ότι με εναν guru του linux που θα μου λέει πράγματα και θα τον κοιτάω σαν κινέζος.

 

Καλύτερα να μην το πάμε όμως σε vs.

Η άποψη που έγραψες πιο πάνω είναι σεβαστή, αλλά σίγουρα υπάρχει αντίλογος και αμα αρχίσουμε πάλι δε θα σταματήσουμε ποτέ.

 

Το μεγαλύτερο + για τα open source είναι ότι είναι open source.

Όχι μια προσπάθεια μεγάλης πολυεθνικής αλλά δουλειά πολλών ανεξάρτητων προγραμματιστών που απο μεράκι φτιάχνουν κάτι και δωρεάν το δίνουν στον κόσμο που το χρειάζεται, για λειτουργία ή περαιτέρω βελτίωση...

Ολα αυτά απο τη δικιά σου οπτική ματιά.

1) Οσο για το αν χρειάζεται να είσαι guru για να linuxάρεις μάλλον το αντίθετο συμβαίνει βάση τα λεγόμενα σου Αν ξέρεις να συντηρήσεις ενα μηχάνημα windows add remove programs - και το msconfig άντε και στην ακραία περίπτωση εναν reg cleaner - optimizer δεν εχεις και καμιά σοβαρή επιβάρυνση.

2) Η 3d επιτάχυνση ειναι κάτι το εξτρά δεν ειναι κατι στάνταρ στο gui.

3) Μαλλον προχωρημένο θα σε ελεγα αφου ασχολείσαι με γνωσιακές βάσεις της ms.

 

Καλύτερα μη το πάμε αλλα εσυ το ξεκινάς.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το boot time δεν επηρεάζεται απο το μέγεθος της registry.Δεν επηρεάζεται ούτε η απόκριση του συστήματος καθώς τα κλειδιά των προγραμμάτων δεν είναι στον ίδιο folder.

 

Κάθε΄ενέργεια απαιτεί συγκεκριμένο reg key,αν πατήσει το Start το σύστημα θα διαβάσει τα policies του user για να δει τι επιτρέπεται να κάνει

HKCU\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Policies

Πατώντας το Programs kai για να δει πως θα αλληλεπιδράσει θα διαβάσει το

HKCU\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Explorer

Πατάς να ανοίξει ένα πρόγραμμα,όλα έχουν κατάληξη .lnk οπότε τα Windows θα κοιτάξουν στο

HKLM\Software\Classes Key για την κατάληξη .lnk,θα δου lnkfile και θα κοιτάξουν στο

HKLM\Software\Classes\lnkfile και διαβάζουν Shortcut

Μετά βρίσκουν το CLSID SubKey που δείχνει σε ένα hex

Κάνουν το match το subkey κοιτώντας στο

HKLM\Software\Classes\CLSID Key

Το βρίσκουν και το κλειδί αυτό είναι επίσης Shortcut

Βρίσκουν το ProgID το οποίο δείχνει πάλι πίσω στο lnkfile key κι έτσι το μαθαίνει και το shell32.dll και ξεκινάει άλλη διαδικασία.

 

Αν και δεν τα θυμάμαι καλά και μπορεί να έχω κάνει λάθος ή να υπάρχει παράλειψη,πουθενά δεν παίζει ρόλο το πόσα reg keys έχεις,είτε 100 είτε 1.000.000 είναι το ίδιο,τα registry cleaners δεν έχουν κάποια χρησιμότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...