Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Γιάννη Platano ενα μεγάλο μπράβο προκαταβολικά για την πολύτιμη βοήθεια σου εδώ μέσα.

Μία ερώτηση έχω και εγώ, βρήκα να ενοικασω διαμέρισμα

1)για να γυρίσω το λογαριασμό στο όνομα μου τι χρειάζεται?

2) ο προηγούμενος ενοικίαστης έχει χρέη στη ΔΕΗ και περιμένω από τον ιδιοκτήτη να το τακτοποίηση, τι ισχύει εκει?

3) τι ποσό εγγύησης δίνω σε διαμέρισμα 160τμ

4)τριτεκνοι έχουν κάποια μείωση στο λογαριασμό?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά

2) Θα χρεωθούν στο ΑΦΜ του και θα τα χρωστάει εφορία για μια ζωή.

3) & 4) Ρώτα τη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2) Θα χρεωθούν στο ΑΦΜ του και θα τα χρωστάει εφορία για μια ζωή.

.

 

 

Οχι δεν πανε στο ΑΦΜ ,ακομα τουλαχιστον, αλλα θα τον ακολουθουν και η ΔΕΗ μπορει θεωρητικα να τα διεκδικησει νομικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Γιάννη

Ειπες1. Συμβολαιο μισθωσης και Υπευθυνη Δηλωση Εγκαταστατου (πιστοποιητικο) αν εχει λξει το παλιο που εχει ισχυ 14 χρονια . Ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη αυτο με αγραφο νομο.

Δηλαδή Στο Taxisnet ήρθε από τον λογιστή του και το δέχτηκα σήμερα, άρα όλα οκ εκεί. (από τον μηχανικό του κτλ)

2)Όσο αφορά αντίγραφο λογαριασμό, δεν έχει γιατί ο προηγούμενος την έκανε και δεν υπάρχει αντίγραφο κάπου, έστω με τον αριθμό παροχής μπορώ να κάνω δουλειά?

Εάν ναι σε πόσο καιρό γίνεται η επανασυνδεση? (μέρες, ώρες?)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις και με τον αριθμο παροχης φιλε μου αν αναγραφεται στο συμβολαιο .

 

Αν εχει ληξει το πιστοποιητικο δεν εχει να κανει με το  taxis . Αν θελεις στειλε μου ονομα και αριθμο παροχης με pm να σου πω αυριο αν ισχυει .

 

Η επανασυνδεση αν είναι κομενο θελει 2-3 εργασιμες αλλα μπορει και πιο λιγο αφου πας πρωτα στην ΔΕΗ και πληρωσεις εγγυηση . Το πιστοποιητικο αν χρειαζεται μπορεις να το πας και μετα εντος 6μηνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπευθυνη Δηλωση Εγκαταστατου (πιστοποιητικο)είναι δουλειά και χαρτί του ιδιοκτητη φαντάζομαι?? Δεν έχω κάτι τέτοιο.

 

Εγγύηση δίνεις μπροστά η συμψηφιζετε με το πρώτο λογαριασμό?

Μπορεις και με τον αριθμο παροχης φιλε μου αν αναγραφεται στο συμβολαιο .

Δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο, σκέτο τον αριθμό τσάμπα θα πάμε ΔΕΗ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπευθυνη Δηλωση Εγκαταστατου (πιστοποιητικο)είναι δουλειά και χαρτί του ιδιοκτητη φαντάζομαι?? Δεν έχω κάτι τέτοιο.

 

Εγγύηση δίνεις μπροστά η συμψηφιζετε με το πρώτο λογαριασμό?

Δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο, σκέτο τον αριθμό τσάμπα θα πάμε ΔΕΗ?

 

Ναι είναι του ιδιοκτητη υποχρεωση αν χρειαζεται ....Η εγγυηση πληρωνεται μπροστα εκτος και πας για κοινωνικο τιμολογιο που είναι μεγιστο 21 ευρω σε 6 δοσεις .

 

Παλιο λογαριασμο δεν εχει κανεις εστω σε άλλο ονομα για το ιδιο σπιτι ? Πως θα πας στη ΔΕΗ χωρις αριθμο παροχης ?

 

Όλα τα πιο πανω αν επιλεξεις ΔΕΗ για παροχο .

 

Αν πας σε εναλακτικο δεν ξερω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι του ιδιοκτητη υποχρεωση αν χρειαζεται ....Η εγγυηση πληρωνεται μπροστα εκτος και πας για κοινωνικο τιμολογιο που είναι μεγιστο 21 ευρω σε 6 δοσεις .

 

Παλιο λογαριασμο δεν εχει κανεις εστω σε άλλο ονομα για το ιδιο σπιτι ? Πως θα πας στη ΔΕΗ χωρις αριθμο παροχης ?

 

Όλα τα πιο πανω αν επιλεξεις ΔΕΗ για παροχο .

 

Αν πας σε εναλακτικο δεν ξερω .

όπα τώρα είδα στο Taxisnet αντίγραφο στοιχεία μίσθωσης ακινήτης περιουσίας, και κάτω έχει ένα παραγραφω ΣΤΟΙΧΕΊΑ ΕΝΈΡΓΕΙΑΚΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΌΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΊΝΗΤΟ ΜΕ

Α.Μ. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ xxxx ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ xx/xx/2016

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

x Α.Μ. ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗ xxxx

(όπου x και αριθμό) αυτό είναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπα τώρα είδα στο Taxisnet αντίγραφο στοιχεία μίσθωσης ακινήτης περιουσίας, και κάτω έχει ένα παραγραφω ΣΤΟΙΧΕΊΑ ΕΝΈΡΓΕΙΑΚΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΌΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΊΝΗΤΟ ΜΕ

Α.Μ. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ xxxx ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ xx/xx/2016

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

x Α.Μ. ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗ xxxx

(όπου x και αριθμό) αυτό είναι???

 

Αυτό δεν εχει σχεση με το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου . Είναι "χαρη" στο Τεχνικο επιμελητηριο για να τα κονομάνε οι μηχανικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα και εγω με την δεη πιο συγκεκριμενα το ακινητο ανηκει στην γυναικα μου απο τα  8 της σαν ανηλικη δεν μπορει να εχει οτιδηποτε (δεη ευδαπ και τα σχετικα)και ετσι το ρολοι και το νερο μπηκαν στο ονομα του πατερα της  με προηποθεση οτι στην ενηλικιωση θα τα παρεδιδε καθαρα.Εκεινος δεν δεχετε να κανει καμια κινηση ειναι φωρτομενο δεν εχει πληρωση απο το 2002 εμεις τωρα εχουμε 4 παιδακια και μενουμε σε αυτο 2 χρονια δεν ειναι κομενο το ρευμα και ουτε πειραγμενο.Α.ειμαι και ανεργος δυστηχως. η δεη δεν δεχετε αλλαγη ονοματος αν δεν δεν ξεκαθαριστει το  ζητημα μεταξη μας  στην αναλαβη του χρεους....και δεν ξερω γιατι δεν το εχουν κοψει ακομα το ιδιο αναρωτιουντε και εκεινοι το μαλλι ειναι κοντα 10.000....ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

 πως μπορω να αλλαξω το ρολοι στον ιδιοκτητη του ακινητου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα και εγω με την δεη πιο συγκεκριμενα το ακινητο ανηκει στην γυναικα μου απο τα  8 της σαν ανηλικη δεν μπορει να εχει οτιδηποτε (δεη ευδαπ και τα σχετικα)και ετσι το ρολοι και το νερο μπηκαν στο ονομα του πατερα της  με προηποθεση οτι στην ενηλικιωση θα τα παρεδιδε καθαρα.Εκεινος δεν δεχετε να κανει καμια κινηση ειναι φωρτομενο δεν εχει πληρωση απο το 2002 εμεις τωρα εχουμε 4 παιδακια και μενουμε σε αυτο 2 χρονια δεν ειναι κομενο το ρευμα και ουτε πειραγμενο.Α.ειμαι και ανεργος δυστηχως. η δεη δεν δεχετε αλλαγη ονοματος αν δεν δεν ξεκαθαριστει το  ζητημα μεταξη μας  στην αναλαβη του χρεους....και δεν ξερω γιατι δεν το εχουν κοψει ακομα το ιδιο αναρωτιουντε και εκεινοι το μαλλι ειναι κοντα 10.000....ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

 πως μπορω να αλλαξω το ρολοι στον ιδιοκτητη του ακινητου?

 

 

Εχεις pm .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να αλλάξω το όνομα στο λογαριασμό αν έχει το Α.Φ.Μ και τον αριθμό ταυτότητας το δικό μου αλλά είναι στο όνομα του πατέρα μου που απεβίωσε το 1990;Τίτλος ιδιοκτησίας υπάρχει στο όνομα του πατέρα και δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς για το εν λόγω ακίνητο.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να αλλάξω το όνομα στο λογαριασμό αν έχει το Α.Φ.Μ και τον αριθμό ταυτότητας το δικό μου αλλά είναι στο όνομα του πατέρα μου που απεβίωσε το 1990;Τίτλος ιδιοκτησίας υπάρχει στο όνομα του πατέρα και δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς για το εν λόγω ακίνητο.Ευχαριστώ.

 

 

Πως γινεται αυτο ????

 

Αν εισαι μοναδικος κληρονομος με μια απλη υπευθυνη δηλωση το παιρνεις στο ονομα σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Στο ακίνητο που ενοικίαζα και φεύγω συμφωνήσαμε με τον ιδιοκτήτη να κάνω διακοπή.

Όμως ο λογαριασμός δεν είναι ούτε στο όνομα μου, ούτε το δικό του, αλλά στον πρώτο που το ενοικίασε πριν μπω εγώ.

Ο ιδιοκτήτης είναι εκτός Ελλάδας αλλά ό,τι εξουσιοδότηση χρειάζεται μπορεί να στείλει.

Τι κάνουμε; (περιττό να πω πως το 11770 δεν απαντά ποτέ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Στο ακίνητο που ενοικίαζα και φεύγω συμφωνήσαμε με τον ιδιοκτήτη να κάνω διακοπή.

Όμως ο λογαριασμός δεν είναι ούτε στο όνομα μου, ούτε το δικό του, αλλά στον πρώτο που το ενοικίασε πριν μπω εγώ.

Ο ιδιοκτήτης είναι εκτός Ελλάδας αλλά ό,τι εξουσιοδότηση χρειάζεται μπορεί να στείλει.

Τι κάνουμε; (περιττό να πω πως το 11770 δεν απαντά ποτέ)

 

 

Μπορει να σου στειλει εξουσιοδοτηση θεωρημενη από καποα προξενικη αρχη εκει αλλα δεν είναι στο ονομα του οποτε μπερδευεται η ιστορια . Καλυτερα πηγαινε σε ένα πρακτορειο ΔΕΗ και ρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν είναι το πρόβλημα η εξουσιοδότηση. Την έχει κάνει ήδη.

Στο όνομα του λογαριασμού είναι που δε ξέρω και εγώ τι γίνεται.

Αν πάει τυχόν νέος ενοικιαστής μπορεί να κάνει κατευθείαν αλλαγή αντί να κάνουμε διακοπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...