Προς το περιεχόμενο

AMD Catalyst Drivers


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια καλημερα

 

εχω την εκδοση 12.3 για να βαλω τους τελευταιους drivers πρεπει να κανω unistall την εκδοση 12.3 και να περασω την 12.4?

 

ευχαριστω.

 

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Driver Sweeper το έχω πει τόσες φορές, ο Atiman έχει πει ότι είναι καταστροφικό.

Σταματήστε να το χρησιμοποιείται και χρησιμοποιήστε τον uninstaller του Atiman.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, η τελευταία έκδοση.

Atiman Uninstaller v.6.3.1

Με το Driver Sweeper δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Μια φορά που δοκίμασα του Atiman το σύστημα μετά ήταν unstable και αναγκάστηκα να ξαναπεράσω τους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλημερα

 

εχω την εκδοση 12.3 για να βαλω τους τελευταιους drivers πρεπει να κανω unistall την εκδοση 12.3 και να περασω την 12.4?

 

ευχαριστω.

 

πάντα τους περνάω απο πάνω και ποτε δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Driver Sweeper δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Μια φορά που δοκίμασα του Atiman το σύστημα μετά ήταν unstable και αναγκάστηκα να ξαναπεράσω τους drivers.

Ότι βολεύει τον καθένα..

Λολ..

 

πάντα τους περνάω απο πάνω και ποτε δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Ποτέ δεν παίρνεις το 100% του νέου οδηγού έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το Driver Sweeper είχα και εγώ πρόβλημα...

αν κάνω απεγκατάσταση, κάνω μέσω του catalyst και τα καθαρίζει όλα.

Ποτέ δεν παίρνεις το 100% του νέου οδηγού έτσι..

δεν έχω καταλάβει κάτι, όλα δουλεύουν άψογα μετά.

πώς το καταλαβαίνεις αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πουμε δυο πραγματα για την αφαιρεση των οδηγων.

 

Κυριως πρεπει να γνωριζουμε οτι οι drivers εκτος απο dll αρχεια που γραφονται στα διαφορα folders του δισκου μας, αποτελουνται και απο "τιμες" - καταχωρησεις στην registry του λειτουργικου.

 

Τα αρχεια αυτα συνηθως αντικαθιστανται απο τα αρχεια του επομενου οδηγου που θα εγκαταστησουμε.

Σ αυτο το σημειο δεν εχει λοιπον τοσο μεγαλη σημασια αν τα σβησουμε εμεις, ο uninstaller, η κανεις.

Στους τελευταιους οδηγους απο τους 12.1 και μετα, η φιλοσοφια των catalyst αλλαζει απο οδηγο σε οδηγο δραματικα.

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ο Χ οδηγος να περιεχει λιγοτερα αρχεια απο τον Ψ, και το αναποδο..

 

Αν δεν καθαρισουμε τελειως τα folders απο ολα τα "παλια" αρχεια και εγκαταστησουμε εναν οδηγο ο οποιος περιεχει λιγοτερα, τοτε τα "παραπανησια" δεν διαγραφονται ουτε αντικαθιστανται. Αυτο δημιουργει ασταθεια λειτουργιας στον οδηγο διοτι τα αρχεια αυτα "λειτουργουν".

 

Το ιδιο και σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο ισχυει και για την registry.

Εκει οι καταχωρησεις αφορουν λειτουργικες "συνδεσεις" αλλα κυριως αφορουν δυνατοτητες.

Αν δεν καθαριστουν τελειως ισχυει το ιδιο που περιεγραψα πιο πανω, αλλα εδω η κατασταση μπορει να γινει πολυ χειροτερη.

 

Στην περιπτωση που χρησιμοποιησουμε τον Catalyst Install Manager (της AMD) για την απεγκατασταση τοτε η απεγκατασταση εκτελει τις εξης λειτουργιες.

 

1) Επαναφορα του Standard VGA Graphics Adapter της Microsoft

2) Αφαιρεση των folders ΑΤΙ και ΑΤΙ Technologies απο το program files.

3) Αφαιρεση του link και του msi package Catalyst Install Manager.

4) Αφαιρεση των κλειδιων της registry που σχετιζονται με το CCC και βρισκονται στην διαδρομη HKLM\SOFTWARE\ATI Technologies\Install η στην HKLM\SOFTWARE\Wow6432Node\ATI Technologies\Install για 64bit συστηματα.

5) Αφαιρεση καθε driver που αφορα AMD mobo Chipset, AMD AHCI, AMD audio, AMD USB κ.λ.π

 

Δεν αφαιρει τιποτα παραπανω.

 

Η registy παραμενει γεματη στα κλειδια που αφορουν τον οδηγο, μια απλη επισκεψη στην διαδρομη HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} θα σας κανει να νομισετε οτι δεν εχει "φυγει" τιποτα απο τον οδηγο. *1

 

Μεχρι εδω νομιζω οτι μπορουμε να καταλαβουμε τι εχει μεινει μεσα στο συστημα (σε γενικες γραμμες, αλλιως θα θελαμε σελιδες) εαν επιλεξουμε την απλη απεγκατασταση.

Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στην περιπτωση που καποιοι λενε "τον περασα απο πανω".

Εκει, γινεται αυτοματα πρωτα απεγκατασταση και μετα εγκατασταση του νεου οδηγου (η ιδια δηλαδη διαδικασια).

 

--------

 

Αλλα, ταυτοχρονα ο οδηγος εχει πολλα ακομη "πλοκαμια" μεσα στο μητρωο, τα οποια δεν ειναι ευκολα ορατα και δεν ειναι γραμμενα με τροπο που μπορει να διαβαστει.

 

Η μη απομακρυνση τους ειναι τοσο "καταστροφικη" οσο και η μερικη τους.

Η αλληλοσυνδεση των κλειδιων ειναι με τετοιο τροπο δομημενη που δεν βρισκεται.

 

Το driver sweeper διαγραφει (προσεξτε διαγραφει) οσα κλειδια μπορει να διαβασει και θεωρει οτι εχουν σχεση με τους catalyst. Δυστηχως σβηνει και χρησιμα πραγματα ομως..

Δεν μπορει να βρει την συνδεση κλειδιων με αλλα και δεν μπορει να διαγραψει τα πλοκαμια τους.

Ταυτοχρονα, επειδη σβηνει ολοκληρα κλειδια, δεν μπορει να καθαρισει τις επιμερους βλαβερες καταχωρησεις (*1).

 

"Λεμε" λοιπον οτι με τον driver sweeper δεν ειχαμε προβλημα.

Στην ουσια λεμε πως νομιζουμε οτι δεν εχουμε προβλημα, γιατι αυτο δεν ειναι αμεσα ορατο.

 

Οταν ομως αρχιζουμε να αναφερουμε δυσλειτουργιες του driver, της αποδοσης, του atikmdag, του recover, του CCC και τοσων αλλων που συχνα συνανταμε, ποτε δεν σχεφτομαστε τι μπορει να φταιει, η μαλλον απλα τα "ριχνουμε στον driver".

 

--------

 

Ο Uninstaller μου, λειτουργει με εναν τελειως διαφορετικο τροπο απο τους παραπανω.

Μπορει να απεγκαταστησει καθε παραμετρο των οδηγων, μπορει να σβησει ολες τις περιτες υποκαταχωρησεις των κλειδιων, μπορει να βρει τις αλληλοεπιδρασεις και τα παρακλαδια και να σβησει και αυτα.

Ταυτοχρονα ελεγχει πληρως το συστημα δημιουργωντας ενα δικο backup/restore file και μπορει αυτοματα να επαναφερει το συστημα οταν και εαν κρινει οτι κατι δεν παει καλα, ωστε αυτο να μπουταρει με ασφαλεια.

Ειναι σχεδιασμενος ειδικα για τους catalyst και μονον γι αυτους....

 

ΔΕΝ λειτουργει ομως καθολου με AMD chipset mobo συστηματα, στα οποια δεν εχει γινει disable το IGP απο το bios των μητρικων, αλλιως θα σβησει καθε AMD driver.

 

Σε μερικές περιπτώσεις όμως ο uninstaller του atiman ειναι χειροτερα καταστροφικός!! π.χ. σε συστήματα με AMD μητρικες και περασμένους τους official drivers για το chipset!! Πολλές τετοιες περιπτώσεις... βλ. εμενα, τον Θανο κτλ!!

Η απαντηση σ αυτο ειναι οτι ο "μαμα" Catalyst Install Manager αφαιρει οτιδηποτε εχει σχεση με AMD driver οπως αυτα που ανεφερα παραπανω.

 

Ο Uninstaller χρησιμοποιει μια ES 999 εκδοση του CIM στην περιπτωση που εγκατασταθουν drivers απο μη αξιοπιστες πηγες (αυτοι οι drivers στην πλειοψηφια τους δεν διαθετουν στο πακετο τους CIM και ετσι ΔΕΝ θα μπορουσαν με τιποτα να απεγκατασταθουν), αλλα οταν υπαρχει "internal" χρησιμοποιει εκεινη.

 

Ετσι δεν φταιει ο Uninstaller στην περιπτωση των AMD chipset mobo, αφου στο πρωτο βημα του η συμπεριφορα του παραμενει ιδια με την "μαμα"...

 

Εχω αναφορες (παγκοσμια) οτι καποιοι ειχαν καποια προβληματα με την χρηση του.

Μετα ομως απο την μελετη των log files που δημιουργει διαπιστωθηκε οτι τα προβληματα δεν προηλθαν απο το προγραμμα και θα μπορουσαν να μην υπηρχαν εαν οι χρηστες εδιναν λιγο παραπανω προσοχη κατα την εκτελεση των ρουτινων στις αναφορες σφαλματων που βρισκει (αν βρει) και στο τροπο που προτεινει για την λυση τους .

 

Ενα software ομως ειναι σχεδιασμενο να λειτουργει κατω απο καποια προτυπα.

Κανεις σχεδιαστης δεν μπορει να "μαντεψει" τι μπορει να "κρυβεται" πισω απο ενα "κακο στησιμο".

 

Ετσι ολοι μας συνεργαζομαστε ωστε να ανακαλυψουμε μεσα απο τους χρηστες τι ειδους "κολπα" μπορει να εχει ο καθενας και ετσι να μπορεσουμε να αντιμετωπισουμε καταστασεις που ποτε δεν θα τις φανταζομασταν.

 

Τα δικα σας προβληματα (αν υπαρχουν) δεν τα ξερω, θα ηθελα πολυ να τα συζητησουμε.

 

P.S.

Επειδη το κειμενο ειναι πολυ γενικολογο χωρις εκτενεις τεχνικες αναφορες, οποιος θελει μπορει να ρωτησει τα παντα και αν το επιθυμει να μπουμε οσο βαθεια θελησει σε τεχνικα θεματα.

Επεξ/σία από Atiman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διέρρευσαν οι 12.5 Beta

 

This build updates both the display driver and Catalyst Control Center. There is no word on exactly what the new version brings to the table, and it’s a very early version in the build up to Catalyst 12.5 WHQL slated for late May, so tread with extreme caution.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές πήρα μια 6950 msi και πέρασα για πρώτη φορά ATI Drivers...Πρίν είχα Nvidia.

ΤΟ περιέργο είναι πως ενω πέρασα τους 12.4 το Catalyst μου λέει πως έχω τους 11.5!

Δοκίμασα να κάνω update και μέσα από το Catalyst και κατέβασε αυτούς που είχα κατεβάσει,υποτίθεται ότι τους πέρασε και μετά το restart μου λέει ότι έχω πάλι τους 11.5, έχετε καμία πρόταση για το τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησε 12.4 CAP1.

New profiles added to this release:

- Counter Strike: GO: Improves CrossFire performance

- FireFall: Improves CrossFire performance

- Test Drive: Ferrari Legend: Improves CrossFire performance

- Sniper Elite 2: Improves performance for single GPU configurations

- The Walking Dead: Resolve corruption when enabling Anti-Aliasing through the Catalyst Control Center on single GPU configurations

- Blades of Time: Resolve corruption when enabling Anti-Aliasing through the Catalyst Control Center on single GPU configurations

- Majesty HD: Disables CrossFire support, as the title is incompatible with CrossFire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κυκλοφόρησε 12.4 CAP2.

New profiles added to this release:

- Alan Wake American Nightmare : Improves CrossFire performance

- Windows Media Center – Improve performance on APU configurations

- Max Payne 3 (DirectX11 version): Improves single GPU and CrossFire performance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση θελω να κανω σε οποιον ξερει..

Εχω σε λαπτοπ toshiba μια ati 5470 το pc εχει αλλαξει μητρηκη γτ ειχε καει ( και οπως μου ειπαν στο σερβις αλλαξαν μητρικη κ εβαλαν παλι την ιδια καρτα γραφικων)

οταν μπαινω στην amd να βρω τους οδηγους παω στο autodetect να βρει μονο του πια εχω κ να κατεβασει αναλογα..

το autodetect δεν μπορει να εντοπισει την καρτα γραφικων μου και οταν βαζω τους drivers χειροκινητα για την 5470 μου δεν δουλευουν σωστα κ μετα απο 5 λεπτα μου κρασαρει ολο το λαπτοπ (παγωνει οθονη κ ολο γενικα )

Μηπως λεω εγω τρ μπορει να με βοηθησει κανεις ;;

Ευχαριστωωω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...