Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερει οτι ειναι σαν να αυτοκτονη κανωντας κατι τετοιο γιατι θα χασει αρκετους χρηστες που ηδη προτημανε το firefox εναντι καποιων αλλων browsers?

Τι να πω δεν καταλαβαινω την κινηση της.

 

Εγώ τον προτιμάω γιατί δεν είναι ο μπιγκ μπραδερ από πίσω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O ff, γενικα, επρεπε να εκσυγχρονιστει εδω και χρονια επειδη και ο ανταγωνισμος τον ειχε αφησει πισω και το web εγινε πιο απαιτητικο.

 

Δεν γινεται πχ να εχουμε 2016 και ο ff να μην ειναι multi-process εφαρμογη. Ο chrome ειναι ετσι απο την 1η του μερα και ο ie απο την 8 (εποχης vista!). Σωστα εγραψα 2016, γιατι το multi process στον ff ηρθε με την εκδοση 48, η οποια βγηκε μεσα στο 2016.

Το ιδιο και για την αποδοση του σε js, η οποια ειναι χαλια. Βασικα, μονο την παλια opera θυμαμαι να εχει χειροτερη αποδοση σε js απο τον ff. Αυτο γινεται εμφανες σημερα γιατι 9 στις 10 σελιδες εχουν js απο πανω μεχρι κατω, αν και το περισσοτερο ειναι για διαφημησεις ή για λειτουργιες αχρηστες, πχ για να εχει χρωματα ο ταδε player που θα παιξει (μεσω html5) βιντεο.

 

Ολα αυτα λοιπον απαιτουν αλλαγες σε βασικα κομματια του browser. Ενα απο αυτα, αυτο που ειναι για την ταχυτερη εκτελεση js, θα αλλαξει στον 57, γιαυτο και ολος ο κοσμος λεει οτι εγινε πιο γρηγορος. Δεν εγινε πιο γρηγορος ακριβως, πιο αποδοτικος στο να ανοιγει σαπιες σελιδες τιγκα στο js, πχ fb, εγινε.

Εχεις να μου προτεινεις καποια addons εναλλακτηκα που κανουν τι δουλεια αυτων που εχω πει σε προηγουμενο ποστ μου στον νεο firefox 57 ή στον chrome?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται πχ να εχουμε 2016 και ο ff να μην ειναι multi-process εφαρμογη.

 

δεν ειναι ακριβως ετσι. ο FF ηταν multi-process απο την εκδοση 3.6, ολα τα plugins ηταν σε ξεχωριστο process. γιαυτο και σταματατησε να κρασαρει συνεχεια ολοκληρος ο browser εξαιτιας του flash, οπως συνεβαινε στην 2.

το λαθος της Mozilla ηταν που εδωσε προτεραιοτητα σε ανοητα projects, αντι να ριξει το βαρος της στην full multi-process αρχιτεκτονικη (tabs,content,chrome,τα παντα), κατι που ηθελε και υποστηριζε ο Brendan Eich απο την αρχη.

αλλα τωρα οπως και ο ιδιος ειχε γραψει στο twitter του: trop peu, trop tard

Γνωριζετε καποιο προγραμμα τυπου Speed Dial που θα λειτουργει στον καινουριο firefox;

 

Εχω το FVD Speed Dial με 103 tabs στην αρχικη οθονη. Ειναι το πιο χρησιμο addon μαζι με το adblock ( ublock πλεον ) που εχω στον firefox τα τελευταια χρονια.

 

το FVD υπαρχει στον Chrome εδω και χρονια. το ξαναλεω. πηγαιντε στον Chrome. δεν αξιζει να ξαναστηνετε τον Firefox απο την αρχη.

Λογω SSD εχω βαλει σε εναν αλλο hdd  portable firefox 56 (64bit)

Μπορω να εγκαταστησω τον quantum firefox για τεστ στον ssd, ή θα εχω προβλημα με τους δυο firefox μαζι. ? (συγχρονισμους ή οτιδηποτε αλλο γενικως ?)

 

μπορουν να τρεχουν παραλληλα, σεταρε τον καθενα να τρεχει στο δικο του προφιλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Killik

Το να ειναι σε διαφορετικο process o ff απο τον plugin container για να γινεται αυτο που λες δεν κανει τον ff multi process εφαρμογη. Multi process τον εκανε το electrolysis που του επετρεπε να εχει διαφορετικα processes για καθε καρτελα, οπως ηταν δηλαδη ηδη ο ανταγωνισμος μεχρι τοτε.

 

@JUST-GAMER

Οχι δεν εχω να προτεινω καποιο. Μονο το ublock ειναι που με απασχολει εμενα, αλλα ειναι ηδη web extension. Θα αναγκαστω βεβαια να αποχωρηστω το downloadhelper στην 57 αλλα θα το εχω στον chrome αν το χρειαστω για κανενα site. Το classic theme restorer, ή εστω καποια απο τις παραμετροποιησεις που εκανε, δεν νομιζω να τα χρειαστω τωρα που οι καρτελες θα ξαναγινουν τετραγωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο που περιγραφεις ειναι ακριβως ο ορισμος του multi-process. πριν τον 3.6, ολες οι λειτουργιες του FF, συμπεριλαμβανομενου και του plugin, γινοταν στο ιδιο process. με τον 3.6 το plugin ετρεχε στο δικο του ξεχωριστο process, γιαυτο και σταματησανε τα crashes.

το electrolysis εβαλε και τα υπολοιπα τμηματα του app σε ξεχωριστα processes. απλως αυτο που λεω ειναι οτι τυπικα ο FF εγινε multi-process με τον 3.6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το τυπικα, δηλαδη σε ενα process o browser με ολες τις καρτελες και σε ενα αλλο ο plugin container για τον λογο που λες παραπανω, και αλλο το πρακτικα, δηλαδη καθε καρτελα να εχει και το δικο της process ωστε να μην κρεμαει ολος ο browser απο μια καρτελα που εχει κουσουρι (προβληματικο js, flash κλπ), που ειναι και το σωστο και το εχουν υλοποιησει με αυτο τον τροπο ολοι πλεον (εκτος του palemoon που επιμενει παραδοσιακα με μια process).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω θέμα έβαλα πάλι την παλιά έκδοση με πέρασε μέσα την 56 και τώρα όταν πατάω να κλείσω τον firefox μένει ανοιχτός στο παρασκήνιο δεν κλείνει, γιατί;  έτσι μου δουλεύει ο επεξεργαστής τσάμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το τυπικα, δηλαδη σε ενα process o browser με ολες τις καρτελες και σε ενα αλλο ο plugin container για τον λογο που λες παραπανω, και αλλο το πρακτικα, δηλαδη καθε καρτελα να εχει και το δικο της process ωστε να μην κρεμαει ολος ο browser απο μια καρτελα που εχει κουσουρι (προβληματικο js, flash κλπ), που ειναι και το σωστο και το εχουν υλοποιησει με αυτο τον τροπο ολοι πλεον (εκτος του palemoon που επιμενει παραδοσιακα με μια process).

 

αυτο που λες δεν ειναι επιχειρημα. δινεις τον δικο σου ορισμο για το τι ειναι multi-process (process ανα καρτελα), ενω ο επισημος ορισμος ειναι οτιδηποτε τρεχει με δυο τουλαχιστον παραλληλα processes. αυτο ακριβως το εκανε ο FF απο την εκδοση 3.6, επομενως ηταν απο τοτε multi-process. τυπικα και με το νομο.

απο και και υστερα, το ποσο προχωρημενη ηταν η multi-process αρχιτεκτονικη του σε σχεση με το ανταγωνισμο, αυτο ειναι αλλο θεμα.

ειλικρινα, γιατι επιμενεις σε κατι ενω εισαι απολυτα λαθος; παραδεξου το οτι δεν γνωριζες για το plugin container, και προχωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ξερω οτι υπηρχε το plugin container. Και καποτε μου δημιουργησε και προβλημα στον ff

 

https://www.adslgr.com/forum/threads/450855-Flash-εναντιον-firefox-plugin-container

 

Για το multiprocess οπως το λεω παραπανω για στους browsers, βρηκα αυτο το κομματακι εδω

 

 

 

Moreover, these browsers can all create multiple rendering engine processes and use different processes for different tabs. This means that the scope of a crash is narrowed even further, typically to a single tab. Internet Explorer and Chrome both implemented this long ago, in 2009.

Firefox, however, has not offered a similar design.

 

https://arstechnica.com/information-technology/2016/12/firefox-takes-the-next-step-towards-rolling-out-multi-process-to-everyone/

 

Για το plugin container δεν βρηκα αναλογη αναφορα. Και, imho, το plugin container ηταν η λυση της mozilla στο χαλι που λεμε παραπανω (να μην σκαει ολοκληρος ο browser οταν σκασει το ταδε plugin), γιατι τοτε δεν ειχε καν multi process. Τελος, το ποσο λιγο νοιαστηκε η mozilla για το multi process φανηκε απο τις φορες που το ακυρωσε "για παντα" για να το ξαναξεκινησει μετα απο πολυ καιρο. Και φυσικα το ποτε το διεθεσε στους χρηστες. Ηταν και ειναι κατι αναλογο με το "δεν υπαρχει αναγκη για 64αρη browser ακομα" της mozilla που εγινε γαργαρα μολις βγηκε ο chrome σαν 64αρα εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ποσταρεις ανουσια λινκς; το γεγονος παραμενει οτι προγραμματιστικα o FF ετρεχε σε δυο processes πριν καν βγει το electrolysis. κατεβασε την 3.6.4, τρεξτην και ανοιξε τον task manager. το plugin τρεχει στο δικο του process. αυτο αυτοματως κανει τον browser multi-process.

να αλλαξουμε τωρα τον τεχνικο ορισμο του multi-process επειδη το θελεις εσυ;  :rolleyes:

 

επισης, η Mozilla δεν ειχε ακριβως σταματησει την αναπτυξη του electrolysis. αυτη συνεχιζοταν στην android/FFOS εκδοση του. μαλιστα αν δεν υπηρχε ο mobile κωδικας, ο electrolysis δεν θα ηταν εφικτο να φτιαχτει. oτι ηταν λαθος της να καθυστερησει τοσο πολυ την ολοκληρωση του, ηταν βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εχει σημασια ειναι οτι τον ιουνιο του 2018 μολις τελειωσει και η υποστηριξη του παλιου οικοσυστηματος με την τελευταια εκδοση της ESR να το υπστηριζει, θα μπει οριστικη ταφοπλακα στον firefox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια λετε για τον Chrome οτι ειναι ελαφρυς, αλλα απο που προκυπτει αυτο; Με τα ιδια tabs ο chrome τρωει διπλασια μνημη ραμ.

 

Ειμαι με firefox αμετρητα χρονια, δυσκολο να παω σε chrome. Ασε που τον χρησιμοποιει η γυναικα μου στον ιδιο υπολογιστη και θα γινεται ενας ψιλοχαμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εχει σημασια ειναι οτι τον ιουνιο του 2018 μολις τελειωσει και η υποστηριξη του παλιου οικοσυστηματος με την τελευταια εκδοση της ESR να το υπστηριζει, θα μπει οριστικη ταφοπλακα στον firefox.

Δεν χαίρομαι με την αλλαγή και την κατάργηση πόσων add-ons αλλά το τελευταίο από που προκύπτει ακριβώς;

 

Ότι θα έχει τα ίδια add-ons με τον Chrome; Δηλαδή έτσι όπως "πέθανε" ο chrome θα ακολουθήσει και ο FF;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια λετε για τον Chrome οτι ειναι ελαφρυς, αλλα απο που προκυπτει αυτο; Με τα ιδια tabs ο chrome τρωει διπλασια μνημη ραμ.

 

Ειμαι με firefox αμετρητα χρονια, δυσκολο να παω σε chrome. Ασε που τον χρησιμοποιει η γυναικα μου στον ιδιο υπολογιστη και θα γινεται ενας ψιλοχαμος.

 

Είναι ελαφρύς απο την άποψη ότι φαίνεται να λειτουργεί πολύ πιο αποδοτικά. Δεν έχει κολλήματα και είναι ταχύτατος σε απόκριση, σε αντίθεση με τον firefox. Το ότι χρησιμοποιεί παραπάνω RAM δεν είναι κακό για εμένα. Απο τη στιγμή που υπάρχει η RAM καλό είναι να χρησιμοποιείτε για την καλύτερη απόδοση του browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω κυρίως Opera και ας μην τον χρησιμοποιεί ο πολύς κόσμος γιαί ήταν αστραπιαίος. Δοκιμάζω εδώ και 3 μέρες τον quantum. Είναι πιο γρήγορος από τον κανονικό αλλα Opera  δεν είναι σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...