Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλα το θεμα δεν ειναι καθε νεα εκδοση να την τρεχουμε με καθαρο profile αλλα με τα ηδη υπαρχον profile & plugins που εχουμε.

 

Αν ειναι καθε εκδοση να πρεπει να φτιαχνουμε απο την αρχη το profile μας τοτε αστα να πανε φιλε μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε αυτό δε λέμε; Αν πάει καλά με καθαρό προφίλ τότε κάτι τρέχει με τη Μαίρη με το προφίλ σου.  :P

 

Αν δεν είχες πρόβλημα μ'αυτό το προφίλ στην 30 ή στην 31 δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα γενικότερα. Τα addons δεν είναι "της αντιπροσωπείας", με την έννοια οτι μέχρι την 31 μπορεί να δουλεύει σωστά και στην 32 να πετάει λάθη. Εξ'αλλου καθαρό προφίλ ίσον 2 λεπτά υπόθεση, απλά συγχρόνισε το λογαριασμό σου και με το επόμενο restart τα έχεις όλα πάλι πίσω (bookmarks, addons, settings).

 

Υπάρχει πάντα και το safe mode για να δούμε αν φταίνε τα addons ή η αλεπού. (Alt+H ---> Restart with addons disabled)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αλλα αλεπου χωρις addons, φαϊ χωρις αλατι, αν ειναι να βγαζουν τα παπαρο-updates τους καθε 2 βδομαδες ή ενα μηνα, που να προλαβει κ ο κακομοιρης ο developer να συχρονιστει; μεχρι να κουνηθει εχει βγει η επομενη εκδοση του fx κ αντε παλι απο την αρχη, μας εχουν μαμησει μ αυτο τον καλλο στον εγκεφαλο τους update καθε μηνα, ελεος, χαλαρωστε ρεεεεεεεεεεεεεεεε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λεμε και του στραβου (ff) το δικιο...

O καθε developer εχει 6 εβδομαδες πριν η σημερινη beta να γινει η αυριανη stable και αλλες τοσες πριν η σημερινη aurora γινει beta. Οποιος developer σεβεται τον εαυτο του και τους χρηστες για τους οποιους βγαζει το προσθετο του, δεν περιμενει την stable για να δει τι αλλαξε στον ff και μετα να αλλαξει το δικο του προσθετο.

 

Αυτα. Και για πολλοστη φορα, σε οποιον δεν αρεσουν οι αλλαγες καθε 6 εβδομαδες, ας βαλει ff esr που μενει ιδιος για 7 εκδοσεις του κανονικου ff αλλα ενημερωνεται με τα security udpates του κανονικου στην ιδια χρονικη περιοδο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ντε, μη βαρας, οσο για το esr δεν το ηξερα, θα το δοκιμασω, thanks

 

edit: το περασα "απο πανω" στην ηδη υπαρχουσα εγκατασταση, super :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, portable εγκατασταση χρησιμοποιω κ μου αναγνωρισε το path μονος του στο FirefoxPortable\App\firefox,

εδω βεβαια ειχα την 31 εκδοση, αλλα κ σπιτι που εχω την 32 δεν νομιζω να εχω θεμα,

εχω κανει κατα καιρους διαφορα "πειραματα" με εγκαταστασεις εκτελωντας setup.exe κ

κατευθυνοντας του να μου το βαλει στην διαδρομη που σου ειπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές φορές είμαστε "άλλα λέει η θειά μου άλλα ακούν τ'αυτιά μου".. :unsure:

 

Οταν έχουμε πρόβλημα με το προφίλ μας, τότε κόβουμε προσωρινά όλα τα addons (ή με safe mode restart ή με καθαρό προφίλ) και αν έτσι όλα δουλεύουν όπως πρέπει, τότε ξαναβάζουμε ένα-ένα τα addons για να δούμε ποιό σκαλώνει. Ναι  κάνουμε debugging των (3rd party!!) addons, άλλο να λέμε οτι πρέπει να δουλεύουμε μόνιμα σε vanilla firefox για να μην έχουμε προβλήματα. Αυτό δέν ισχύει.

 

Τώρα, οποιος έχει πρόβλημα με το προφίλ του ή την εγκατάσταση, πρώτα πρέπει να ακολουθήσει τους κανόνες (σωστή καθαρή εγκατάσταση -οχι portables, uberχακιές και memory killers, σωστό καθαρό προφίλ) και μετά να ψάχνει δικαιολογίες στο update cycle των 6 εβδομάδων.

Τα σημαντικότερα addons είτε ανανεώνονται πολύ πρίν την αναβάθμιση της αλεπούς, είτε -στην χειρότερη περίπτωση- ανανεώνονται σε 1-2 μέρες από την κυκλοφορία της έκδοσης. Οσα addons δεν ανανεώνονται και δεν δουλεύουν σε καινούργια έκδοση της αλεπούς, πιθανότατα είναι για πέταμα, έχουν υπερκαλυφθεί ή από νέα features της ίδιας της αλεπούς ή από άλλο δημοφιλέστερο addon.  Σε κάθε περίπτωση για τα addons φταίνε οι κατασκευαστές τους που έχουν αρκετό διάστημα να ανανεώσουν το build τους.

 

Εδώ είμαστε τόσοι που μπορούμε να προτείνουμε λύσεις αν όμως υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα με συγκεκριμένο addon. Τα γενικά "δεν δουλεύει η αλεπού" δεν ωφελούν. Τι να πούμε κι εμείς που δουλεύουμε με μια ντουσίνα user.js scripts (greasemonkey) τα οποία σκάνε κάθε τρείς και λίγο. Αν κάναμε έτσι έπρεπε να καταλήξουμε σε ψυχ. κλινική. -_-

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε φιλε, μην μας την λες ομως κι ολας γιατι δεν ξερω τι γνωσεις εχεις κ ποσο κατεχεις το αντικειμενο, αλλα ειμαστε προγραμματιστες κ μετα απο χρηση χρονια με fx, πιστεψε με στον λυνω κ στον δενω οσο κανεις αλλος εδω μεσα,

και portable χρησιμοποιω γιατι συγχρονιζα, ειδικα παλιοτερα πιο συχνα ολη την εγκατασταση του fx στο pc της δουλειας κ του σπιτιου κ εχω μαζι μου ολα τα addons, ρυθμισεις μου, τα παντα, γκεγκε;

 

οσο για τα addons, το προβλημα μου εμενα ειναι με το remember passwords που ειναι το μονο που δουλευει σε email web access (owa, στο οποιο αν δεν χρησιμοποιησω το addon ειμαι αναγκασμενος να πληκτρολογω με το ποντικι σε ενα virtual πληκτρολογιο καθε φορα ενα password δυσκολο του κερατα) κ δυστυχως δεν εχει ανανεωθει, με ενα μικρο bug-ακι δουλευει jet στην 31, για βρες μου αλλη λυση εσυ που εισαι γκουρου


κ για να σε προλαβω, γιατι το χω σχεδον σιγουρο οτι θα τρεξεις να γραψεις για το sync, λυπαμαι, αλλα εδω συνδεομαι ιντερνετ μεσω proxy κ το ρδελοπου το sync με proxy ΔΕΝ δουλευει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργησα γιατί κατουρήθηκα λίγο από το φόβο μου. Ξέρεις εν τω μεταξύ οτι βρίσκεσαι σε φόρουμ συζητήσεων κι όχι στο γήπεδο, σωστά; :huh:

 

  •  Λες οτι λύνεις και δένεις τον ff αλλά την esr δεν την ήξερες και δεν έψαξες παρά γκρινιάζεις εδώ σαν παιδάκι που του έπεσε το γλιφιτζούρι στο πάτωμα, επειδή λέει η mozilla κάνει updates κάθε 6 εβδομάδες (2 λες εσύ). Δεν ζητάς λύση σε κάποιο πρόβλημα να σε βοηθήσουμε, εσύ ψάχνεις παρέα να κράξουμε όλοι μαζι. Και ξαναρωτάω εγώ ο νούμπας, έχεις καταλάβει τι εξυπηρετεί η ύπαρξη του παρόντος θέματος; Λέει πουθενά "εδώ κράζουμε τη mozilla", "εδώ την apple" κι "εδώ τη Μέρκελ"; Ελεος με την facebook νοοτροπία, δεν βγαίνει αποτέλεσμα έτσι.

 

  • Λες οτι σου φταίνε τα updates του ff όμως στην πραγματικότητα το πρόβλημά σου είναι στο addon remember passwords που σταμάτησε να ανανεώνεται από τον ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ ΔΥΟΧΙΛΙΑΔΕΣΔΕΚΑΤΡΙΑ for f**g sake! Δεν ξέρω αν εκεί ψηλά που βρίσκεσαι δένοντας και λύνοντας προλαβαίνεις να καταλάβεις πως ο δημιουργός του έχει χάσει καμιά 10αριά αναβαθμίσεις της αλεπούς. Ασε που στο 2014 που φτάσαμε κανένας browser -το βασικότερο εργαλείο πρόσβασης στο internet- δεν υπάρχει περίπτωση να παραμείνει ενάμιση χρόνο! χωρίς ενημέρωση, μη τυχόν και ξεβολευτούμε με το addon αυτό-ξέρω-αυτό-εμπιστεύομαι.

 

  •  Λες οτι σου φταίει το remember passwords. Κοίτα τώρα τι συμβαίνει:
    

This extension should not be necessary with Firefox 30 (and SeaMonkey 2.29) and later, anymore:
Ignore autocomplete="off" when offering to save passwords via the password manager (see 956906) 

 

 

Οσα addons δεν ανανεώνονται και δεν δουλεύουν σε καινούργια έκδοση της αλεπούς, πιθανότατα είναι για πέταμα, έχουν υπερκαλυφθεί ή από νέα features της ίδιας της αλεπούς ή από άλλο δημοφιλέστερο addon.  Σε κάθε περίπτωση για τα addons φταίνε οι κατασκευαστές τους που έχουν αρκετό διάστημα να ανανεώσουν το build τους.

 

  • Πόσο εντελώς σε κάλυψα λοιπόν με το προηγούμενο post μου; Δηλαδή σκέψου να έδενα και να έλυνα τον ff όπως εσύ, θα ήξερα πως οτι το remember passwords έχει αντικατασταθεί από τον ίδιο τον browser από την έκδοση 30 ... oh wait... :X
     
  • Τα περί proxy κτλ, δεκτά. Ρυθμίστε τον proxy σας να περνάει το https. Κι εγώ έχω αλλεργία στις μέλισσες αλλά δεν ζητάω να διαγραφούν από την πανίδα ούτε πιάνω μέλισσες και τους γκρινιάζω όλη μέρα πόσο αλλεργικός είμαι.
     

 

Οσο για τα "γκέγκε" σε μένα, ούτε για αστείο και μάλιστα σ'αυτό το θέμα. Αν θες κάτι το ζητάς ευθέως κι όποιος ξέρει θα σου απαντήσει. Τα υπόλοιπα άστα για τους καφενέδες και τα γήπεδα. :angry:

 

Edit: Εν τω μεταξύ ξαναδιαβάζω το σχόλιό μου και δεν βλέπω γιατί μπορεί να παρεξηγήθηκες, τα αυτονόητα έγραψα, το λες και almost FAQ της mozilla. γουατδεφακ δηλαδη.. :huh: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις περασα τον esr  πανω απο την 32 γιατι με ειχε σπασει τα νευρα,εαν με κανει παλι μαλακιες δωστε λινκ να κανω save τους σελιδοδεικτες μου και ενα clean προφιλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις κρεμάσματα στο youtube μου φαίνεται πως έχεις πρόβλημα με το flash plugin όπως παραπονιούνται αρκετοί. Εχουν προταθεί λύσεις πχ. να γυρίσεις το yt σε HTML5 mode. Ρίξε μια ματιά μερικές σελίδες πιο πίσω. ;)

 

Αν τελικά καταλήξεις να κρατήσεις τους σελιδοδείκτες και νέο προφίλ:

 

 

Backup στους σελιδοδείκτες: CTRL+Shift+B ---> Import & Backup --> Backup ή Export to HTML.

Για νέο προφίλ: Κλείσε εντελώς ff, WIN+R (Run...) ---> firefox -p ---> Create Profile.

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις sync account; Σου κρατάει bookmarks, addons και passwords αν επιθυμεις. Γράψε about:accounts στη γραμμή διευθύνσεων και προχώρησε σύμφωνα με τις οδηγίες. Οταν κάνεις καινούργιο προφίλ, απλά συγχρονίζεις με το λογ/σμό σου και επανέρχονται όλα. Μπορείς επίσης να κάνεις reset το προφίλ σου. Γράψε about:support κι ύστερα το [Reset Firefox] πάνω δεξιά.

 

Προσωπικά κρατάω ένα αντίγραφο τον φάκελο του προφίλ μου, συνήθως το βρίσκεις στο C:\Users\τοΟνομαΣου\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ ή στη σελίδα about:support --> [show Folder] .

 

Τέλος, υπάρχει το addon profile switcher που διευκολύνει τη διαδικασία δημιουργίας και εναλλαγής προφίλ. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αργησα γιατί κατουρήθηκα λίγο από το φόβο μου. Ξέρεις εν τω μεταξύ οτι βρίσκεσαι σε φόρουμ συζητήσεων κι όχι στο γήπεδο, σωστά; :huh:
 

  •  Λες οτι λύνεις και δένεις τον ff αλλά την esr δεν την ήξερες και δεν έψαξες παρά γκρινιάζεις εδώ σαν παιδάκι που του έπεσε το γλιφιτζούρι στο πάτωμα, επειδή λέει η mozilla κάνει updates κάθε 6 εβδομάδες (2 λες εσύ). Δεν ζητάς λύση σε κάποιο πρόβλημα να σε βοηθήσουμε, εσύ ψάχνεις παρέα να κράξουμε όλοι μαζι. Και ξαναρωτάω εγώ ο νούμπας, έχεις καταλάβει τι εξυπηρετεί η ύπαρξη του παρόντος θέματος; Λέει πουθενά "εδώ κράζουμε τη mozilla", "εδώ την apple" κι "εδώ τη Μέρκελ"; Ελεος με την facebook νοοτροπία, δεν βγαίνει αποτέλεσμα έτσι.
 
  • Λες οτι σου φταίνε τα updates του ff όμως στην πραγματικότητα το πρόβλημά σου είναι στο addon remember passwords που σταμάτησε να ανανεώνεται από τον ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ ΔΥΟΧΙΛΙΑΔΕΣΔΕΚΑΤΡΙΑ for f**g sake! Δεν ξέρω αν εκεί ψηλά που βρίσκεσαι δένοντας και λύνοντας προλαβαίνεις να καταλάβεις πως ο δημιουργός του έχει χάσει καμιά 10αριά αναβαθμίσεις της αλεπούς. Ασε που στο 2014 που φτάσαμε κανένας browser -το βασικότερο εργαλείο πρόσβασης στο internet- δεν υπάρχει περίπτωση να παραμείνει ενάμιση χρόνο! χωρίς ενημέρωση, μη τυχόν και ξεβολευτούμε με το addon αυτό-ξέρω-αυτό-εμπιστεύομαι.
 
  •  Λες οτι σου φταίει το remember passwords. Κοίτα τώρα τι συμβαίνει:
 
 
  • Πόσο εντελώς σε κάλυψα λοιπόν με το προηγούμενο post μου; Δηλαδή σκέψου να έδενα και να έλυνα τον ff όπως εσύ, θα ήξερα πως οτι το remember passwords έχει αντικατασταθεί από τον ίδιο τον browser από την έκδοση 30 ... oh wait... :X
     
  • Τα περί proxy κτλ, δεκτά. Ρυθμίστε τον proxy σας να περνάει το https. Κι εγώ έχω αλλεργία στις μέλισσες αλλά δεν ζητάω να διαγραφούν από την πανίδα ούτε πιάνω μέλισσες και τους γκρινιάζω όλη μέρα πόσο αλλεργικός είμαι.
     
 
Οσο για τα "γκέγκε" σε μένα, ούτε για αστείο και μάλιστα σ'αυτό το θέμα. Αν θες κάτι το ζητάς ευθέως κι όποιος ξέρει θα σου απαντήσει. Τα υπόλοιπα άστα για τους καφενέδες και τα γήπεδα. :angry:
 
Edit: Εν τω μεταξύ ξαναδιαβάζω το σχόλιό μου και δεν βλέπω γιατί μπορεί να παρεξηγήθηκες, τα αυτονόητα έγραψα, το λες και almost FAQ της mozilla. γουατδεφακ δηλαδη.. :huh: 

 

ξαναγραφω:
δεν δουλευει το Ignore autocomplete="off" σε σελιδες owa=outlook web access για να βλεπουμε τα mail μας, τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω

και το https δεν ειναι δικη μου η εταιρεια/οργανισμος, whatever για να τους πω τι να κανουν, λυπαμαι

 

υ.γ. ουτε σε καφενεδες παω, ουτε σε γηπεδα, λυπαμαι :D

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...