Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι λιστες που χρησιμοποιει το εκαστοτε προσθετο για να κοβει τις διαφημησεις ειναι ιδιες και τις περισσοτερες φορες ταιριαζουν απο το ενα στο αλλο. Πχ αυτες οι λιστες εδω, παρολο που ειναι απο τους maintainers του adblock, ταιριαζουν μια χαρα και στο ublock.

 

https://youtube.adblockplus.me/

 

Εκει που διαφερει το καθενα ειναι στην καταναλωση μνημης, στην ευκολια, πχ το να βαλεις μια ακομα λιστα στο καθενα, και στα featues που δινουν, πχ να κοψεις ενα συγκεκριμενο element πανω στη σελιδα/

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και με catalyst δυστυχώς το ίδιο είχε συμβεί, θα δοκιμάσω να ξετικάρω το use hardware acceleration, είναι το μόνο που δεν έχω κάνει

Χωρίς use hardware acceleration, dropped frames 0 σταθερά. Ο ήχος όμως κάνει κρακ κρουκ συνέχεια όταν γίνεται φόρτωσει σελίδας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λιστες που χρησιμοποιει το εκαστοτε προσθετο για να κοβει τις διαφημησεις ειναι ιδιες και τις περισσοτερες φορες ταιριαζουν απο το ενα στο αλλο.

Αφού σου λέει δεν πιάνει όλες τις διαφημίσεις, να σέβεσαι. :P

[Adblock Plus 2.0] 
! Version: 201702271444 
! Title: EasyList 
! Last modified: 27 Feb 2017 14:44 UTC

Easylist - η default επιλεγμένη λίστα στο ublock. :cry:

 

 

 


 

Χωρίς use hardware acceleration, dropped frames 0 σταθερά. Ο ήχος όμως κάνει κρακ κρουκ συνέχεια όταν γίνεται φόρτωσει σελίδας :D

Κοίτα κι αυτό εδώ το σχετικό. Οπου έψαξα για youtube firefox cracking sound , όλοι παραπέμπουν στα βήματα που έκανες ήδη και τσεκ+ενημέρωση για drivers γραφικών/ήχου, πάντως συστημικό πρόβλημα όχι αποκλειστικά στον firefox. Μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο που δεν το ακούς όταν ανοίγεις άλλο browser. :blink:

 

Μπορείς να κατεβάσεις μια λιγο παλιότερη έκδοση firefox για να βεβαιωθείς οτι δεν είναι κάποιο bug που μπήκε στις τελευταίες εκδόσεις και επίσης να δοκιμάσεις με άλλα sites πχ. dailymotion, soundcloud να δεις, το κάνει κι εκεί ή μονο στο youtube; Εννοείται -και δεν το έγραψα πριν- οτι σκανάρεις το σύστημα για malware, κλείνεις προσωρινά το antivirus την ώρα της δοκιμής, κλείνεις οτι άλλο αχρείαστο τρέχει κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου λέει δεν πιάνει όλες τις διαφημίσεις, να σέβεσαι. :P

[Adblock Plus 2.0] 
! Version: 201702271444 
! Title: EasyList 
! Last modified: 27 Feb 2017 14:44 UTC

Easylist - η default επιλεγμένη λίστα στο ublock. :cry:

 

 

 


 

Κοίτα κι αυτό εδώ το σχετικό. Οπου έψαξα για youtube firefox cracking sound , όλοι παραπέμπουν στα βήματα που έκανες ήδη και τσεκ+ενημέρωση για drivers γραφικών/ήχου, πάντως συστημικό πρόβλημα όχι αποκλειστικά στον firefox. Μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο που δεν το ακούς όταν ανοίγεις άλλο browser. :blink:

 

Μπορείς να κατεβάσεις μια λιγο παλιότερη έκδοση firefox για να βεβαιωθείς οτι δεν είναι κάποιο bug που μπήκε στις τελευταίες εκδόσεις και επίσης να δοκιμάσεις με άλλα sites πχ. dailymotion, soundcloud να δεις, το κάνει κι εκεί ή μονο στο youtube; Εννοείται -και δεν το έγραψα πριν- οτι σκανάρεις το σύστημα για malware, κλείνεις προσωρινά το antivirus την ώρα της δοκιμής, κλείνεις οτι άλλο αχρείαστο τρέχει κτλ.

Η διαφορά είναι πώς εγώ έχω αυτό το πρόβλημα μόνο με τον firefox video με player τα παίζει κανονικά, μόνο νομίζω με το foobar2000 είχα θέμα αλλά με άλλα προγράμματα όλα καλά. Έχω κάνει check για ιους ή malware ή rootkits :P τίποτα καθαρός και το έχω δοκιμάσει και με antivirus κλειστό, ακόμη και με πλήρη απεγκατάσταση, ο firefox όμως συνέχιζε τα δικά του, θα δοκιμάσω αυτό με την παλαιότερη έκδοση. Eυχαριστώ πολύ για την βοήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω λίγες μέρες που δεν μπορώ να συνδεθώ από τον υπολογιστή μου, στο site της cosmote. Συμπληρώνω τους κωδικούς, πατάω σύνδεση και δεν γίνεται τίποτα..σαν να μη τους έβαλα. Τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ff 52 τελικη και esr απο σημερα, με την απενεργοποιηση ολων τον plugins εκτος του flash και το τελος της υποστηριξης για xp και vista να ειναι οι σημαντικοτερες αλλαγες

 

http://www.ghacks.net/2017/03/07/firefox-52-0-released-find-out-what-is-new/

 

Σχετικα με τα plugins. Καπου μεσα στο αρθρο μιλαει για την παραμετρο plugin.load_flash_only που υποτιθεται αναιρει την παραπανω απενεργοποιηση, αλλα αναφερει οτι ειναι μονο σε esr. Επειδη δεν εχω αλλο plugin εκτος του flash, οποτε δεν θα δω διαφορα, οποιος εχει ορεξη ας δοκιμασει αν δουλευει η παραπανω παραμετρος στην stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πλεον οσοι κωδικοι εχω αποθηκευμενους δεν εμφανιζονται αυτοματα σε μερικες σελιδες με το που παω σε μια σελιδα αλλα πρεπει να πατησω πανω στην μπαρα και να τους επιλεξω?

 

Με την τωρινη εκδοση 52.0 γινεται αυτο ενω παλιοτερα δεν γινοτανε.

image.jpg

 

Πως μπορω να το κανω να δουλευει οπως παλιοτερα? Δηλαδη με το που παω σε μια σελιδα που εχω αποθηκευμενους τους κωδικους να τους εμφανιζει αμεσως χωρις να πρεπει να πατησω πανω στην μπαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη δοκιμασε μια σελιδα σε https να δεις αν στους βγαζει εκει. Αν στους βγαζει, τοτε θα πρεπει να το συνηθησεις γιατι πλεον ο ff θεωσρει πως οποια σελιδα εχει φορμα για στοιχεια, πρεπει απαραιτητως να ειναι και σε https (ασφαλη συνδεση), αλλιως γκρινιαζει με το μηνυμα που βλεπεις και ισως για αυτο να μην δειχνει τα στοιχεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 15 μερες περιπου ειχα ρωτησει για καποια φιλτρα για ενα συγκεκριμενο λογαριασμο σε pop3. Μετα τη χτεσινη ενημερωση του tb σε 45.8.0, οσα emails ερχονται σε αυτο το λογαριασμο, ερχονται 2 φορες ( = εμφανιζονται 2 φορες στα εισερχομενα) ασχετως αν πληρουν τις προϋποθεσεις για το φιλτρο ή οχι. Τι μπορει να φταιει?

 

Ο λογαριασμος ειναι εταιρικος, πχ @mitsos.com, σε office365. Εκτος απο το συγκεκιμενο λογαριασμο υπαρχουν ακομα 2 απο το ιδιο domain, περασμενοι στο ιδιο tb, χωρις φιλτρα, που δεν εχουν προβλημα. Οι ρυθμισεις ειναι ιδιες για ολους, αυτες που φαινονται στην εικονα, και μονο τα usernames και οι κωδικοι αλλαζουν απο τον ενα στον αλλο.

post-124002-0-92458500-1489048069_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την τελευταια εκδοση του firefox 52 ξεκινησανε και πολλα plugins δεν δουλευουν οπως π.χ. το "password exporter 1.3.2" που στην ουσια εξαγω σε ενα αρχειο ολους τους αποθηκευμενους κωδικους ωστε ανα πασα στιγμη να μπορω να τους επαναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελιδα του, παρχουν αναφορες και απο αλλους οτι δεν δουλευει πλεον στην 52, οποτε δεν εισαι ο μονος που εχει προβλημα, οποτε περιμενε να το φτιαξει ο dev του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ειδα αυτο αλλα θα το φτιαξει?

 

Δεν ξερω γιατι πρεπει να εχει ασχοληθει με αυτο το plugin εδω και πολυ καιρο και πιστευω οτι ισως το παρατησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οτι βλεπω στο ιστορικο του addon, ασχολειται μεν μια φορα το χρονο για να το φτιαχνει μονο οταν χαλαει, οποτε παιζει και αυτη τη φορα που θα μαζευτουν παραπονα, να το ξαναφτιαξει

 

https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/password-exporter/versions/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...