Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εικόνα που παραθέτεις, δεν είναι αντιπροσωπευτική της κατάστασης. Στον firefox, αυτό που βλέπεις σαν χρήση επεξεργαστή και μνήμης, είναι αυτό ακριβώς και ολοκληρωτικό. O chrome δουλεύει αλλιώς. Αν προχωρήσεις λίγο παρακάτω στον task manager, θα δεις πόσες ακόμα διεργασίες του chrome τρέχουν και πόση μνήμη καταναλώνει η κάθε μία από αυτές....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η εικόνα που παραθέτεις, δεν είναι αντιπροσωπευτική της κατάστασης. Στον firefox, αυτό που βλέπεις σαν χρήση επεξεργαστή και μνήμης, είναι αυτό ακριβώς και ολοκληρωτικό. O chrome δουλεύει αλλιώς. Αν προχωρήσεις λίγο παρακάτω στον task manager, θα δεις πόσες ακόμα διεργασίες του chrome τρέχουν και πόση μνήμη καταναλώνει η κάθε μία από αυτές....

Εχεις δικιο βλεπω αυτα

Οποτε προσθετουμε ολα τα πανω και ολα τα κατω ?

post-40128-0-00631200-1493556693_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να λυσω αυτο το προβλημα γιατι μου το βγαζει σε αρκετα sites.

image.jpg

 

Αυτο ειναι γιατι προσπαθησα να στειλω ενα αρχειο βιντεο στο aliexpress αλλα στο τελος 100% της αποστολης του αρχειου παντα μου βγαζει αυτο το προβλημα και οχι μονο εκει.

 

Εννοειτε εχω περασμενο το mozilla firefox 53.0 & adobe flash player 25.0.0.148 στα windows 7 sp1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο βλεπω αυτα

Οποτε προσθετουμε ολα τα πανω και ολα τα κατω ?

 

Ακριβώς adi32. Τα προσθέτεις όλα. Δεν είναι τυχαίες κάτι εικόνες που είχαν βγει και κοροιδεύανε πόσο μνημοβόρος είναι ο chrome. Δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά η διαφορές που έλεγες, ήταν αδύνατο να υφίσταντο.

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να λυσω αυτο το προβλημα γιατι μου το βγαζει σε αρκετα sites.

image.jpg

 

Αυτο ειναι γιατι προσπαθησα να στειλω ενα αρχειο βιντεο στο aliexpress αλλα στο τελος 100% της αποστολης του αρχειου παντα μου βγαζει αυτο το προβλημα και οχι μονο εκει.

 

Εννοειτε εχω περασμενο το mozilla firefox 53.0 & adobe flash player 25.0.0.148 στα windows 7 sp1

 

Ακολούθησε το εξής...   Εννοείτε πως ξεκινάς με το check...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως ειναι ολα οκ.
Και εννοειτε οτι ειναιενεργοποιημενο και εγκατεστημενο η τελευταια εκδοση του adobe flash player οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ μου εκδοσεις κ.τ.λ. για να σας δειξω οτι εχω εγκατεστημενη την τελευταια εκδοση adobe flash player και εννοειτε ειναι ενεργοποιημενη στο firefox 53.0 32bit greek.

Ναι και μερικες φωτος να δεις οτι τα εχω κανει σωστα.

image.jpg

Τελικη επαληθευση οτι ειναι ολα οκ

image.jpg

 

Ελα ομως που παρολα αυτα το προβλημα το βγαζει συνεχως οταν παω να στειλω ενα αρχεειο βιντεο 80mb στο aliexpress support team και οχι μονο.

Μεχρι και την ασφαλη λειτουργια του adomve flash player plugin δοκιμασα αλλα τσιφος.

 

Οποτε τωρα τι κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο πολυ ψαξιμο διαπιστωσα οτι το Facebook που εχω ανοιχτο σε μια καρτελα μου δημιουργει ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα με τη χρηση της cpu + ram. Φαση συνολικα ο Firefox να καταλαμβανει το 90-95% ( και μονο η καρτελα του FB να χρειαζεται περιπου 1 GB RAM ανοιχτη) αυτων και προφανως συνεχη κρασαρισματα.

 

Εχει κανενας παρομοια εμπειρια με Firefox + Facebook memory leak?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι χρειαζομαι για να βαζει το www μπροστα απο διευθυνσεις που πληκτρολογω;

 

γραφω π.χ. paypal.com και μου βγαζει error, θυμαμαι υπηρχε κατι (addon/ρυθμιση στο about:config)

που προσεθετε αυτοματα το www οπου χρειαζοταν ή κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι χρειαζομαι για να βαζει το www μπροστα απο διευθυνσεις που πληκτρολογω;

 

γραφω π.χ. paypal.com και μου βγαζει error, θυμαμαι υπηρχε κατι (addon/ρυθμιση στο about:config)

που προσεθετε αυτοματα το www οπου χρειαζοταν ή κατι τετοι

 

Εγώ γράφω paypal.com και μπαίνει με την μια, κατι έχεις πειράξει

 

Για δες εδω

https://support.mozilla.org/el/kb/search-web-address-bar?redirectlocale=en-US&redirectslug=Location+bar+search

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα με Firefox 53 64bit και linux δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Και γω με 53 και 64bit ειμαι (απο 32bit που ειχα πριν) αλλά Windows και το προβλημα παραμενει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω και απο τον υπολογιστη και απο το κινητο που εχω και εκει firefox android να μπω στην σελιδα του Windowslive outlook και μου βγαζει αυτο.

 

Αποτυχία ασφαλούς σύνδεσης

An error occurred during a connection to outlook.live.com. Invalid OCSP signing certificate in OCSP response. Error code: SEC_ERROR_OCSP_INVALID_SIGNING_CERT

    Η σελίδα που προσπαθείτε να δείτε δεν μπορεί να εμφανιστεί επειδή δεν είναι δυνατή η πιστοποίηση της αυθεντικότητας των ληφθέντων δεδομένων.
    Επικοινωνήστε με τους ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας για να τους πληροφορήσετε για το πρόβλημα.

Μάθετε περισσότερα…

Αναφέρετε σφάλματα όπως αυτό για να βοηθήσετε το Mozilla στον εντοπισμό και αποκλεισμό κακόβουλων ιστοσελίδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολυ ψαξιμο διαπιστωσα οτι το Facebook που εχω ανοιχτο σε μια καρτελα μου δημιουργει ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα με τη χρηση της cpu + ram. Φαση συνολικα ο Firefox να καταλαμβανει το 90-95% ( και μονο η καρτελα του FB να χρειαζεται περιπου 1 GB RAM ανοιχτη) αυτων και προφανως συνεχη κρασαρισματα.

 

Εχει κανενας παρομοια εμπειρια με Firefox + Facebook memory leak?

Επίσης το Messenger στο Facebook γεμίζει τη μνήμη B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...