Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' οτι λενε, $375m ($338m στην σουμα που δωσανε στη δημοσιοτητα) ειναι απο την αποζημιωση που πηρε απο τη yahoo. Εσοδα που γινανε μια φορα, σε αντιθεση με τα $400-450m της google που παιρνει καθε χρονο και ουσιαστικα ειναι η βασικη πηγη εσοδων της πλεον.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, mindreader said:

84 θες να πεις!

Προφανώς.... εκ παραδρομής το έγραψε λάθος. :)

Για να πω την αμαρτία μου, το πρωί που το διάβασα κόλλησα στο 74, σκεφτόμουν... δεν είναι δυνατόν.... τι βαθύ ύπνο είχα το βράδυ που μας πέρασε και τι δυνατό όνειρο ήταν αυτό που έβλεπα το τι θα γίνει στο μέλλον. :D :D

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για ελατε να μετρηθουμε
https://www.ghacks.net/2020/12/28/are-you-protected-against-online-tracking-the-effs-cover-your-tracks-site-has-the-answer/

Με brave (και στοκ και σεταρισμενο) παιρνω ακριβως οτι δειχνει ο τυπος του ghacks στην 2η εικονα που εχει τον δικο του brave. Με ff και chrome (με ubo) παιρνω αντιστοιχα yes, yes, no και your browser has a (nearly)-unique fingerprint.
Με στοκ chrome τα βγαζει ολα no και nearly-unique fingerprinting. Στοκ προφιλ για ff δεν εχω προχειρο να δοκιμασω.

Οποτε, αυτο το do not track ειτε το εχω ενεργο ειτε οχι, σε οποιονδηποτε browser, δεν φαινεται να αλλαζει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, jim_p said:

Οποτε, αυτο το do not track ειτε το εχω ενεργο ειτε οχι, σε οποιονδηποτε browser, δεν φαινεται να αλλαζει κατι.

Περίμενες κάτι το διαφορετικό εεε ? :D

Διάβασε να πάρεις μία ιδεά :) https://www.fastcompany.com/90308068/how-the-tragic-death-of-do-not-track-ruined-the-web-for-everyone

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο FF μετα το upgrade στην νεα αρχιτεκτονικη, και αφου σταματησαν να δουλευουν ολα τα addons και το sync, πηρε ποδι απο το κινητο. και στον PC τον εχω μονο για κατι κολπα που δεν μπορω να κανω με τον Chrome, διαφορετικα με τοσο κακο performance που εχει θα ειχε γινει uninstall.

απορω πως υπαρχουν ακομη devs που καθονται και βγαζουν addons και tweaks γιαυτη την σαβουρα, ποσο μαλλον οταν χαλανε με καθε update ενω η Mozilla εχει αποδειξει πολλακις οτι ειναι εχθρος τους και οχι συμμαχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, KilliK said:

ο FF μετα το upgrade στην νεα αρχιτεκτονικη, και αφου σταματησαν να δουλευουν ολα τα addons και το sync, πηρε ποδι απο το κινητο. και στον PC τον εχω μονο για κατι κολπα που δεν μπορω να κανω με τον Chrome, διαφορετικα με τοσο κακο performance που εχει θα ειχε γινει uninstall.

απορω πως υπαρχουν ακομη devs που καθονται και βγαζουν addons και tweaks γιαυτη την σαβουρα, ποσο μαλλον οταν χαλανε με καθε update ενω η Mozilla εχει αποδειξει πολλακις οτι ειναι εχθρος τους και οχι συμμαχος.

Εν μέρη έχεις δίκιο, δυστυχώς έχουν "χαλάσει" όλοι οι browsers, το αναφέρω από προσωπική εμπειρία/άποψη και από την οπτική γωνία που το βλέπω. :)

Όπως έγραψα και πιο πίσω όμως "Πιο παραμετροποιήσιμος browser (about:config/ user.js / userContent.css /userChrome.css .....) από τον firefox, δεν υπάρχει."

Μπορεί αν ασχοληθεί κάποιος να τον φτιάξει 100% στα μέτρα/γούστα του. :)

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jim_p είπε

Για ελατε να μετρηθουμε
https://www.ghacks.net/2020/12/28/are-you-protected-against-online-tracking-the-effs-cover-your-tracks-site-has-the-answer/

Με brave (και στοκ και σεταρισμενο) παιρνω ακριβως οτι δειχνει ο τυπος του ghacks στην 2η εικονα που εχει τον δικο του brave. Με ff και chrome (με ubo) παιρνω αντιστοιχα yes, yes, no και your browser has a (nearly)-unique fingerprint.
Με στοκ chrome τα βγαζει ολα no και nearly-unique fingerprinting. Στοκ προφιλ για ff δεν εχω προχειρο να δοκιμασω.

Οποτε, αυτο το do not track ειτε το εχω ενεργο ειτε οχι, σε οποιονδηποτε browser, δεν φαινεται να αλλαζει κατι.

Όλος περιέργως και εγώ στο κινητό μου τον brave browser χρησιμοποιώ.

Πολύ καλός browser με ενσωματωμένο ad-blocker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιο addon που να εξαφανίζει εντελώς από κάθε site το κουμπί για τα cookies?

Έχω βρει ήδη αυτό που κάνει δουλειά πραγματικά αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει σε κάποια site.

 

Παρόλο που έχω κάνει "true" το παρακάτω διακόπτη μέσω του about:config

pref.privacy.disable_button.view_cookies

 

Δεν αλλάζει κάτι και σε αρκετά site όπως π.χ. του messenger συνεχίζει και εμφανίζει κάθε φορά το πλαίσιο ερωτήσεις cookies.

 

Να τονίσω εδώ ότι έχω επιλέξει κάθε φορά που κλείνω τον firefox να καθαρίζει τα cookies κ.τ.λ.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ublock υποστηριζει φιλτρα για αυτη την δουλεια. υπαρχουν καποιες ετοιμες λιστες αν ψαξεις.

εγω παντως δεν τις χρησιμοποιω, διοτι υπαρχουν αρκετα σαιτς που κολανε αν δεν πατησεις το οκ button. 

μια αλλη λυση ειναι να κανει auto click  το κουμπι μεσω addon/userscript.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα το έχω ήδη εγκατεστημένο το unlock και πίστεψε με δεν σταματάει κανένα παράθυρο ειδοποιήσεις για τα cookies. 

 

Και δεν κατάλαβες δεν θέλω να κάνει auto click θέλω να μην εμφανίζεται καν παράθυρο που να σε ρωτάει. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις όποια ιστοσελίδα θέλεις, όπως θέλεις, κάνοντας χρήση του userContent.css

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα, μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ > http://kb.mozillazine.org/index.php?title=UserContent.css :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...