Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

17 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δε φτάνει μόνο το logins. Οι κωδικοί είναι κρυπτογραφημένοι και θέλει και το key4.db από τον ίδιο φάκελο (όπως έγραψε ο jim_p).

Το κάνω συνέχεια στα pc στη δουλειά όταν τα κάνω φορμάτ.

 

Σε εμένα πάντως μια χαρά φτάνει μόνο το logins.jsons.

Το έχω αντιγράψει άπειρες φορές σε νέες εγκαταστάσεις firefox στο 2 pc που έχω και μια χαρά δούλεψε.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Firefox 101 Beta brings back the download prompt allowing users to choose whether to open or save files
https://www.ghacks.net/2022/05/05/mozilla-firefox-101-beta-download-prompt-for-opening-and-saving-files/
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/uidwlc/the_old_download_behaviour_is_back_again_in_beta/

Συμφωνα με ενα σχολιο στο reddit, δεν ειναι ακριβως επαναφορα της παλιας συμπεριφορας αλλα μια μικρη αλλαγη, οποτε δεν ειναι εντελως clickbait ο τιτλος στο ghacks. Τα λεει πιο καλα εδω
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1738574#c127
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/uibvek/the_use_of_a_temp_folder_when_downloads_start/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Χρόνια (ευχαριστημένος) χρήστης Firefox, αγόρασα πριν λίγες μέρες νέο laptop και έχω αρχίσει λίγο να το σετάρω. Παρατηρώ υψηλή κατανάλωση μπαταρίας από τον Firefox και ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι θα δω καλύτερη αυτονομία με τη χρήση Edge. Η χρήση πέρα από το browsing είναι θέαση αγώνων. Θα δω διαφορά στην μπαταρία αν χρησιμοποιήσω άλλον browser;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν κανα διωρο, ανοιξα ενα private window στον ff και επεσα πανω σε αυτο. Μετα τη διαφημιση για το vpn, τωρα βαλανε και διαφημιση για τον focus? Τωρα προσπαθω να το ξαναπετυχω αλλα τιποτα. Εννοειται πως η αλλαγη στο about:config για τη διαφημιση του vpn ειανι ακομα στη θεση της.

2022-05-12-150835_1280x1024_scrot.png

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο λαπτοπ μου έχω ένα πρόβλημα.

Όταν το βάζω να κατεβάσει κάτι στη ρίζα του c δίσκου δεν με αφήνει γιατί δεν έχει τις κατάλληλες άδειες λέει.

Δοκίμασα και αυτό.

Δοκίμασα να τρέξω το firefox as admin πάλι το ίδιο δοκίμασα και αυτό, επίσης το ίδιο.

Έχετε καμιά ιδέα να κάνω το firefox να μπορεί να κατεβάσει ότι θέλω στη ρίζα του βασικού δίσκου χωρίς να μου βγάζει αυτό το μήνυμα.

Εννοείτε ότι ο χρήστης που έχω εγκαταστήσει το firefox είναι admin και ο μοναδικός στο εν λόγο pc.

Εννοείτε δοκίμασα να ξανά εγκαταστήσω το firefox πάλι τίποτα.

 

Και το περίεργο είναι ότι στο ίδιο ακριβώς λαπτοπ χωρίς να αλλάξω κάτι σε παλιότερη έκδοση firefox νομίζω στην 95 μια χαρά μπορούσες να κατεβάσεις αρχεία στη ρίζα του βασικού δίσκου.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα. Καταλαβαίνω ότι εσύ γουστάρεις να αποθηκεύεις στο root του δίσκου συστήματος αλλά αυτήν η τακτική είναι λάθος και το ξέρεις φαντάζομαι.

Η μόνη λύση είναι να "σκίσεις" τα δικαιώματα στον C και του δώσεις πλήρη δικαιώματα σε everyone.

spacer.png

Κι έτσι όμως πάλι μπορεί να μην σε αφήνει γιατί ο κάτοχος του C είναι ο trustedinstaller. Μπορεί να θέλει να πάρεις και την κυριότητα του C. Μιλάμε για μεγάλο σκίσιμο. 😨

Επειδή κι εγώ είμαι λίγο "περίεργος" με το που θα αποθηκεύονται αυτά που κατεβάζω και δεν θέλω να πηγαίνουν στις λήψεις ή στην επιφάνεια, κάνω συνήθως έναν απλό φάκελο _DOWNLOADS_ χύμα στον C (τα κεφαλαία τα βάζω για να ξεχωρίζει οπτικά και τα _ μπρος και πίσω για να στοιχίζεται πρώτος στην προβολή με λεπτομέρειες) και του δίνω πλήρη δικαιώματα σε όλους (όπως παραπάνω στην εικόνα). Τον βάζω και στις εξαιρέσεις του antivirus (εν γνώση μου και γνωρίζοντας απόλυτα τους κινδύνους) και ότι θέλω να κατεβάσω το πάω εκεί. Μάλιστα έχω και υποφάκελους Drivers, programs, games, ebooks κτλ για να ξεχωρίζω ότι θέλω.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείτε ότι το έχω δοκιμάσει αυτό και εννοείτε ότι πάντα το τρέχω σαν admin, είτε έχοντας βάλει στη συντόμευση να το κάνει, είτε κάνοντας το εγώ χειροκίνητα(Run as administrator).

 

Γιατί όμως στον ίδιον admin και μοναδικό χρήστη του υπολογιστή όλα τα άλλα προγράμματα μια χαρά μπορούν να κατεβάσουν στη ριζά του δίσκου "c:" και το firefox όχι μετά από τις 2 τελευταίες εκδόσεις του?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι κόλλημα έφαγε σε 'σένα αλλά εγώ που το δοκίμασα με τον διακόπτη και σαν διαχειριστής στην έκδοση 100 του ff μου αποθήκευσε κανονικά.

btw, πριν τις δύο παύλες πρέπει να βάλεις κενό, δηλαδή

.../firefox.exe" --no-deelevate

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι δυο παύλες στο λινκ που παραθέτεις πιο πάνω είναι αυτής της μορφής "-no-deelevate" και όχι της μορφής "--no-deelevate" που αναφέρεις στο τελευταίο σου ποστ.

Μήπως έκανες λάθος?

Και το δοκίμασα ακόμα και με 2 παύλες δεν άλλαξε κάτι.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...