Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, micos000 είπε

Πολύ περίεργο αυτό. Το δοκιμάζω σε εμένα και το κάνει κανονικά (τελευταία έκδοση ff). Μήπως τρέχεις τον firefox σαν διαχειριστής;

Χμμ δεν νομίζω αλλά δεν ξέρω και σίγουρα.

Γενικά το πρόβλημα ξεκίνησε μετά την εγκατάσταση του Subtitle Edit όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα.

Ένα λεπτό πριν ανοίξω αυτό το πρόγραμμα η όλη φάση δούλευε κανονικά οπότε εσένα είναι λογικό να μην άλλαξε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, petran79 είπε

Τώρα όμως παρατήρησα πως δεν υπάρχει αυτή η επιλογή και απλά μου βγάζει παραθυρο να το σώσει σε φάκελο αντί να το ανοίξει κατευθείαν.

Αυτο ακριβως ειναι ειναι η σημαντικη αλλαγη της 98, το οτι δεν σε ρωταει πλεον και απλα το αποθηκευει, οπως κανει και ο chrome (και ολοι οι chromium based browsers).

When you download files, you’ll no longer be prompted with a dialog to Save files or cancel, instead they’ll be downloaded automatically and shown up in the Downloads panel.

With each download, the downloads Panel opens by default. Mozilla believes this reduces the number of prompts you need to handle and makes it easy to download files.

https://techdows.com/2022/03/firefox-98-whats-new.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jim_p είπε

Αυτο ακριβως ειναι ειναι η σημαντικη αλλαγη της 98, το οτι δεν σε ρωταει πλεον και απλα το αποθηκευει, οπως κανει και ο chrome (και ολοι οι chromium based browsers).

When you download files, you’ll no longer be prompted with a dialog to Save files or cancel, instead they’ll be downloaded automatically and shown up in the Downloads panel.

With each download, the downloads Panel opens by default. Mozilla believes this reduces the number of prompts you need to handle and makes it easy to download files.

https://techdows.com/2022/03/firefox-98-whats-new.html

Ωραία ... μπορεί τουλάχιστον να επανέλθει από τις ρυθμίσεις για τους τύπους αρχείων που θέλω, όπως αναφέρθηκε παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, petran79 είπε

Δεν ξέρω τι έγινε με την πρόσφατη έκδοση, αλλά όταν πριν πήγαινα να κατεβάσω ένα αρχείο συμπιεσμένο, άνοιγε ένα παράθυρο και μου δινόταν η επιλογή να το ανοίξω κατευθείαν αν ήταν zip, rar κλπ και αποσυμπίεζα τα αρχεία σε δικό μου φάκελο χωρίς να το σώσω στο δίσκο. Ετσι διαγραφοταν αυτόματα από το ΤΕΜΡ φάκελο το συμπιεσμένο αρχείο.

 

Τώρα όμως παρατήρησα πως δεν υπάρχει αυτή η επιλογή και απλά μου βγάζει παραθυρο να το σώσει σε φάκελο αντί να το ανοίξει κατευθείαν.

Εχω ενεργοποίησει την επιλογή να ρωτά πριν το κατέβασμα. Ακόμα και μετα το reset δεν αλλαξε κατι. 

Αυτος ηταν ο κυριος λογος που χρησιμοποιουσα το firefox. Στο Chrome αυτο δεν γινοταν.

Σαν εναλλακτική μπορείς να πάντα να πας σε Waterfox, το καλύτερο fork για αυξημένη ιδιωτικότητα, από τον Αλέξανδρο Κοντό. Στην τελευταία έκδοση εξακολουθεί να υπάρχει αυτή η επιλογή. Και για υποστήριξη full skin και legacy addons υπάρχει πάντα ο Waterfox Classic, μπορείς να τρέχεις και τους δύο παράλληλα, είναι ανεξάρτητοι ο ένας με τον άλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mivas (myphone) είπε

Σαν εναλλακτική μπορείς να πάντα να πας σε Waterfox, το καλύτερο fork για αυξημένη ιδιωτικότητα, από τον Αλέξανδρο Κοντό. Στην τελευταία έκδοση εξακολουθεί να υπάρχει αυτή η επιλογή. Και για υποστήριξη full skin και legacy addons υπάρχει πάντα ο Waterfox Classic, μπορείς να τρέχεις και τους δύο παράλληλα, είναι ανεξάρτητοι ο ένας με τον άλλον.

Θυμάμαι το χρησιμοποιουσα πριν κάποια χρόνια. Καιρός να το ξαναδοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, petran79 είπε

Θυμάμαι το χρησιμοποιουσα πριν κάποια χρόνια. Καιρός να το ξαναδοκιμάσω.

Η μετάβαση είναι εύκολη, και τα προφίλ του firefox είναι συμβατά με Waterfox οπότε αντιγράφεις το φάκελο του firefox στο προφίλ του Waterfox και αυτόματα έχεις σελιδοδείκτες, προτιμήσεις, κωδικούς, θέματα κλπ...

Εμφανισιακά μόνο το όνομα και το logo αλλάζουν, αλλά under the hood έχεις περισσότερες επιλογές για ιδιωτικότητα και αποκλίσεις παρακολούθησης κλπ

Επεξ/σία από Mivas (myphone)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Αυτο ακριβως ειναι ειναι η σημαντικη αλλαγη της 98, το οτι δεν σε ρωταει πλεον και απλα το αποθηκευει, οπως κανει και ο chrome (και ολοι οι chromium based browsers).

When you download files, you’ll no longer be prompted with a dialog to Save files or cancel, instead they’ll be downloaded automatically and shown up in the Downloads panel.

With each download, the downloads Panel opens by default. Mozilla believes this reduces the number of prompts you need to handle and makes it easy to download files.

https://techdows.com/2022/03/firefox-98-whats-new.html

Εμένα πάντως συνεχίζει και με ρωτάει αν θέλω να αποθηκεύσω το οποιοδήποτε αρχείο και σε ποιον φάκελο.

Απλά πλέον δεν με ρωτάει αν θέλω να το ανοίξω με το χ πρόγραμμα όπως έκανε πριν.

Μπορούμε να ενεργοποιήσουμε πάλι και αυτήν την δυνατότητα?

Π.χ. μέσω του "about:config"

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, micos000 είπε

Άνοιξε επεξεργαστή μητρώου (WINDOWS+R και δώσε regedit)  και άνοιξε το HKEY_CLASSES_ROOT

Βρες το .srt και διέγραψε το. Κλείσε τον επεξεργαστή και ξαναδοκίμασε.

Θα το δοκιμάσω αλλά τι θα κάνει ακριβώς αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@cthulhucarbide
Αυτο σβηνει το file association που εχεις ορισει για τα αρχεια .srt.

@Paragontas-x
Πας about:config > browser.download.improvements_to_download_panel > false και επανερχεται η παλια συμπεριφορα. Σιγουρα σε καποια μεταγενεστερη εκδοση του ff η αλλαγη θα γινει μονιμη και θα αφαιρεθει η δυνατοτητα απο το about:config.

Αυτο που αντιμετωπιζετε και οι 2 (3 με τον petran79) ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ σημαντικη αλλαγη της 98 και αναφερεται στο αρθρο του ghacks που ποσταρα και σε αλλα που λενε για τη νεα εκδοση. Αν εινια να μην διαβαζετε ουτε αυτα που εινια σημαντικα, για οποιονδηποτε λογο, να μην τα αναφερω καν. Να λεω "βγηκε ο νεος ff 98" και τερμα :/

Η 98 εχει και μια ακομα σημαντικη αλλαγη, αυτη με τους search engines, αλλα φαινεται δεν επιρρεασε κανεναν απο εδω μεσα, οποτε περασε στα ψιλα.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο την εκδοση 98.0.1, πλεον αν μπει καποιος στην 'Διαυγεια' οπως εγω, τα pdf τα ανοιγει στο ιδιο tab.

Πως μπορω να το κανω, να μου τα κατεβαζει; Οπως εκανε τα τελευταια...20 χρονια;

Μπορει καποιος να τσεκαρει στη διαυγεια μια αποφαση, και να μου πει πως γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

13 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Και πως μπορούμε να μάθουμε αν ο υπολογιστής μας είναι συμβατός με αυτό το νέο δεδομένο-feature?

Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

  

Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.

Για hardware based AV1 decoding χρειαζεσαι τα παρακατω:

  • An 11th generation Intel Core processor with Intel Iris X Graphics, or an Nvidia GeForce RTC 30 Series GPU, or an AMD Radeon RX 600 Series graphics

Πρακτικα αφορα πολυ πολυ λιγους υπολογιστες

Επεξ/σία από asmilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...