Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και απο εμενα.

Μια ερωτηση για ενα περιεργο προβλημα του firefox.Χρησιμοποιω μονο τον firefox και εχω τον Kaspersky password manager για τους κωδικους. Στον firefox δεν εχω αποθηκευση ποτε κωδικους και στης ρυθμισης στην διαχειριση κωδικων του, δεν υπαρχει τιποτα. Σημερα εχω απενεργοποιήσει τον Kaspersky password manager, για ποιο λογο οταν μπαινω σε σελιδες (facebook, insomnia κλπ) υπαρχουν αποθηκευμένη οι κωδικοι μου και μπαινω απευθειας; Αφου ουτε στον firefox υπαρχουν οι κωδικοι μου ουτε εχω ενεργοποιηση το kaspersky; Απεγκαταστησα το kaspersky και παλι τα ιδια, μπαινω κανονικα. Που ειναι αποθηκευμένη οι κωδικοι μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κωδικοι που χρησιμοποιουν οι σελιδες στις οποιες εισαι ηδη logged in ειναι αποθηκευμενοι σε cookies. Σβηστα (ctrl+shift+del > time range = everything) και να δεις οτι θα πεταχτει το password manager να στις συμπληρωσει. Προφανως θα γινεις log out απο ολες τις σελιδες.

Επεξ/σία από jim_p
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jim_p είπε

Οι κωδικοι που χρησιμοποιουν οι σελιδες στις οποιες εισαι ηδη logged in ειναι αποθηκευμενοι cookies. Σβηστα (ctrl+shift+del > time range = everything) και να δεις οτι θα πεταχτει το password manager να στις συμπληρωσει. Προφανως θα γινεις log out απο ολες τις σελιδες.

Εχεις δικιο, τα cookies ειναι.

Τωρα ομως στο ερωτημα, πως γινετε ο firefox να μην μου αποθηκευει καθολου κωδικους, μονο ο password manager θελω για καλυτερη ασφαλεια. Αν επιλεξω στης ρυθμισης του firefox να διαγράφονται αυτοματα τα cookies με την έξοδο του firefox θα υπαρχει καποια δυσλειτουργία στην περιήγησή μου; Υπαρχει σαν επιλογη να μην αποθηκευη τα cookies για τους κωδικους αλλα να κραταει τα "αλλα cookies" που χρειαζονται για την λειτουργία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το διαβασατε καπου αλλου, παλι τελειωσαν τα λεφτα στη mozilla και ξεκινησε μια συνεργασια με τη meta (του facebook) για μια "privacy preserving advertising tech".
https://blog.mozilla.org/en/mozilla/privacy-preserving-attribution-for-advertising/
https://www.ghacks.net/2022/02/12/mozilla-and-meta-develop-privacy-preserving-advertising-tech-ipa/
https://old.reddit.com/r/firefox/comments/spv1kr/mozilla_partners_with_facebook_to_create_privacy/ 

Βγαζοντας την meta απεξω, μιας και δεν εχει καμια σχεση με τη λεξη privacy, ποσο κοροϊδια ακουγονται σε εσας τα "privacy presrving" και "advertising" στην ιδια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My default search engine changed after updating Firefox to version 98
https://support.mozilla.org/en-US/kb/search-engine-removal

Η 98 ειναι να βγει 8 Μαρτιου, οποτε εχετε το νου σας οσοι χρησιμοποιειτε διαφορετικο search engine.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο δεν αναφέρει ποιες μηχανές αναζήτησης θα επηρεαστούν· θα το μάθουμε, προφανώς, με την έκδοση 98. Πάντως εγώ, παρόλο που έχω ορίσει τη Startpage ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης, ποτέ δεν χρησιμοποιώ τη μπάρα αναζήτησης του Firefox· πάντα μπαίνω στην ιστοσελίδα της Startpage - και, γενικά, έχω συνηθίσει να χρησιμοποιώ την ιστοσελίδα της μηχανής αναζήτησης που θέλω να χρησιμοποιήσω. Οπότε, δεν με επηρεάζει αυτή η αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα επηρεάσει μόνο την σελίδα που έχεις βάλει σαν αρχική σελίδα ή και όλα τα search sites που έχεις βάλει πάνω δεξιά από την μπάρα πληκτρολογήσεις site???

 

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Επειδη βαριεμαι να εξηγω, κανε υπομονη και σε ~2 βδομαδες θα δεις. Δες το σαν εκπληξη που θα σου κανει η mozilla :D

Αν δεν γνωρίζεις δεν είναι κακό να πεις δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Τι σημαίνει αυτό?

Δηλαδή ότι μηχανές αναζητήσεις έχουμε θα διαγραφτούν?

Γιατί δεν διαβάζεις την ανακοίνωση στο λινκ του jim_p; Δεν είναι και τόσο περίπλοκη.

Πάντως το παρακάτω είναι λίγο περίεργο...

Αναφορά σε κείμενο

We provided an opportunity to previously-included search engines to sign an agreement and the engines that did not complete the agreement will be removed from Firefox.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...