Προς το περιεχόμενο

Εχει κανεις αποψη για το Hewlett Packard Pavilion dv6-6002ev


mouchlas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οσους γλυκοκοιτανε την σειρα της Hp με την 6770Μ : http://www.notebookcheck.net/Review-HP-Pavilion-dv6-6008eg-Notebook.56672.0.html

Καλουτσικο μηχανακι.

 

Με τον i5 και 6770m που κυκλοφορει αυτο το διαστημα λιγο πανω απο τα 700ευρω...δεν νομιζω πως ειναι απλα καλουτσικο..νομιζω πως ειναι το καλυτερο απο θεμα γραφικων και επιδοσεων στην κατηγορια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eνα θεματάκι με τις θερμοκρασίες θα το έχει,απ'οτι φαίνεται!

Οποταν μην το παρατραβάτε με το gaming.1-2 ώρες το πολύ, διάλειμμα και ξανά λίγο πιο μετά!

Και μια καλή βασουλα από κάτω(in gaming mode) επιβάλλεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον i5 και 6770m που κυκλοφορει αυτο το διαστημα λιγο πανω απο τα 700ευρω...δεν νομιζω πως ειναι απλα καλουτσικο..νομιζω πως ειναι το καλυτερο απο θεμα γραφικων και επιδοσεων στην κατηγορια του...

 

Για τα λεφτα του ειναι οντως ο καλυτερος. Το καλουτσικο το εβαλα για να μην ξεχναμε τις (καλουτσικες) δυνατοτητες του μηχανηματος (μετρια οθονη/ποιοτητα/throttling/pure power).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω δοκιμάσει δύο της νέας σειράς 61xx, ένα i5 και ένα i7, μου φάνηκε αρκετά καλή η κατασκευή τους, καμία σχέση με παλαιότερα dv6. Εντάξει Vaio δεν είναι αλλά είναι φθηνότερο.

 

Απο θέμα θερμoκρασίας, έχουν κάνει τη σωστή κίνηση και ο αέρας δεν εισέρχεται από κάτω αλλά απο πίσω και βγαίνει από τα αριστερά. Μου φάνηκε ότι η ψύξη ήταν πολύ καλή (αθόρυβο σχεδόν σε browsing) ακόμη και στα παιχνίδια τη βρήκα καλή αλλά ναι μετά απο δύο ώρες starcraft 2 στο full όλα, αριστερά ήταν αρκετά ζεστό (αν παίζεις και fps σίγουρα θα ιδρώσουν δάκτυλα). Θέλει μία βασούλα ή δωμάτιο με κληματισμό τώρα με τις ζέστες ή διαλείματα όπως είπε πάνω ο ektor.

 

Το μόνο μελανό σημείο, η οθόνη. Είναι φωτινή μεν αλλά το μαύρο της χάλια και γωνία θέασης σχεδόν μηδενική, θέλει να είσαι ακριβώς μπροστα. Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι χάλια όπως διαβάζω σε forums.

 

Πρόβλημα με throttle όπως στα envy, εγώ δεν παρατήρησα.

 

Μάλλον mini review έκανα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια πρωτο post!Εχω αγορασει αυτο το λαπτοπ πριν απο 2 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος αλλα σημερα ειδα οτι οταν συνεδεσα ακουστικα δεν επαιζαν καθαρο ηχο.Ειναι προβλημα του λαπτοπ η παιζει ρολο το οτι τα βυσματα στα λαπτοπ με τεχνολογια beats audio δεν χρησημοποιουν μεταλικα μερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια πρωτο post!Εχω αγορασει αυτο το λαπτοπ πριν απο 2 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος αλλα σημερα ειδα οτι οταν συνεδεσα ακουστικα δεν επαιζαν καθαρο ηχο.Ειναι προβλημα του λαπτοπ η παιζει ρολο το οτι τα βυσματα στα λαπτοπ με τεχνολογια beats audio δεν χρησημοποιουν μεταλικα μερη;

 

Δεν ξέρω το λόγο, αλλά και εγώ δεν ενθουσιάστηκα από την απόδοση με ακουστικά. Ίσως να παίζει ρόλο και το τι ποιότητας ακουστικά χρησιμοποιούμε. Μου φαίνεται σαν να μην εφαρμόζουν τέλεια οι μαύρες "ρίγες"-επαφές του mini jack βύσματος μέσα στην υποδοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στον δικο μου νοωθω σαν να αυξομειωνεται η ενταση απο μονη της. Καποια ρυθμιση πρεπει να παιζει. Αν απενεργοποιησεις το beats audio δε θα εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχω το 4530s. Αποτι βλεπω εχει το ιδιο πληκτρολογιο με αυτο το pavilion. Στο δικο μου δεν δεχεται εντολες απο 4 πληκτρα ταυτοχρονα κατι που γινεται αισθητο στο gaming. Ισχυει το ιδιο και με το πληκτρολογιο του pavilion?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εμφάνιση Μηνύματοςhawkpilot, στις 22 Ιούνιος 2011 - 04:01 μμ, έγραψε:

Δεν ζήτησα eSATA αλλά SATA. Θέλω να ξέρω αν ο hdd controller του laptop υποστηρίζει SATA3, 2 ή 1.

 

 

Κοίτα, το chipset που έχει είναι το Intel HM65 το οποίο υποστηρίζει SATA3 (6 Gb/s). Στα ξένα forums όμως αναφέρουν ότι η HP στα dv6 αφήνει μόνο SATA2 (3 GB/s) ports και τα SATA3 τα δίνει μόνο στα customized (κατά παραγγελία) με SSD.

 

Πολύ καιρό μετά βρήκα και έτρεξα στο 6002ev ένα utility από τη Gigabyte που ελέγχει το SATA.

Στα αποτελέσματα δείχνει συνδεδεμένα 1 Drive SATA 3 και ένα drive SATA 2.

Να υποθέσω πως θα μπορούσε να αντικατασταθεί ο σκληρός με γρήγορο SSD ?

Σκεφτόμουν εναλλακτικά για το Momentus XT, αλλά η τιμή αυξήθηκε 50% την τελευταία βδομάδα... θα περιμένω να τραβηχτούν τα νερα!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

γεια σας παιδιά και καλή χρονιά!

έχω δει κι εγώ το λάπτοπ και σκέφτομαι να το αγοράσω,διάβασα όλα σας τα σχόλια στο φόρουμ αλλά έχω μπερδευτεί!το θέλω για χρήση προγραμμάτων γραφιστικού περιβάλλον(λόγω σχολής).τι λέτε θα με καλύψει? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

γεια σας παιδιά και καλή χρονιά!

έχω δει κι εγώ το λάπτοπ και σκέφτομαι να το αγοράσω,διάβασα όλα σας τα σχόλια στο φόρουμ αλλά έχω μπερδευτεί!το θέλω για χρήση προγραμμάτων γραφιστικού περιβάλλον(λόγω σχολής).τι λέτε θα με καλύψει? :fear:

Γεια σας παιδιά,ξέρετε τι γίνεται με τα ακουστικά?τα συνδέω και ακούγεται μόνο η μουσική.τα λόγια ισα που ακούγονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

παιδια εκει που επαιζα και το ανεμιστηρακι δουλευε στο φουλ ξαφνικα κατεβασε στροφες και αρχισε να κρακαναει το πηγα χθες στη login στη θεσσαλονικη για επισκευη τι γνωμη εχετε γιαυτους αν ξερει καποιος..φοβαμαι μη μου το γυρισουν χειροτερα απο πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω πολυ καλη εμπειρια και στο χρονο παραδοσης και στην ποιοτητα σερβις απο την login στα κων/πολιτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστω για την πολυ γρηγορη απαντηση. να σας ρωτησω κατι αλλο οπως καταλαβατε εχω και εγω αυτο το λαπτοπ και το χρησιμοποιω για πολλα πραγματα αλλα σε μεγαλο βαθμο για παιχνιδια και οι θερμοκρασιες που πιανει οταν ειναι στο φουλ ειναι 80 κατα μεσο ορο με τοπ το 85 cpu και 82 το κουτι.σε κανονικη λειτουργια δηλαδη ιντερνετ office και autocad κατα μεσο ορο 55 με τοπ 70 κουτι και επεξεργαστης.παρολο που διαβασα ολο το τοπικ δεν εβγαλα ακρη σχετικα με το ποσο καλες η οχι ειναι οι θερμοκρασιες..και δευτερον γιατι η 6770m στο gpu-z και hwinfo μου δινει την ταχυτητα μνημης στα 216mhz ενω κανονικα επρεπε να ειναι 800mhz το εχει βγαλει και σε αλλους απο εσας αυτο το θεμα?και τελευταιο μου δινει texture μνημη 726ΜΒ και εχω δοκιμασει 4 drivers και τα ιδια παλι..ευχαριστω και παλι για την απαντηση σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...