Προς το περιεχόμενο

Εχει κανεις αποψη για το Hewlett Packard Pavilion dv6-6002ev


mouchlas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν το βαζεις στο ρευμα σου προτεινει την ATI 6770 και το επιβεβαιωνεις με ενα κλικ.Αντιστοιχα,οταν το βγαζεις απο το ρευμα,σου προτεινει την intel hd και το επιβεβαιωνεις παλι με ενα κλικ.Εναλλακτικα κανεις δεξι κλικ->Διαμορφωση εναλαξιμων γραφικων και επιλεγεις την καρτα γραφικων που θες να χρησιμοποιει το λαπτοπ. :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριατώ guys, γενικά τι λέει, είστε ευχαριστημένοι φαντάζομαι. Πολύ πιθανό τη Δευτέρα που έρχεται, και αν δεν έχουμε πτωχεύσει :-D, θα πάρω νέο laptopaki. Η μόνη μου ανησυχία για το pavilion είναι οι θερμοκρασίες. Για ενναλακτική έχω βρεί αυτό το Acer Aspire 5750G_2414G64Mnkk που με επέκταση εγγύησης έρχεται στα ίδια λεφτά, όπως και το ACER ASPIRE AS5750G-2634G75MNKK. Ποιο κοντά όμως είμαι στο pavilion :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην θεωρηθεί οff topic μιας και το HP είναι η βασική μου επιλογή με αυτά τα (πολύ) χρήσιμα που διαβάζω σε αυτό το θέμα, όμως θα ήθελα τα φώτα σας σε μια εναλλακτική που έχω βρει και είναι αυτή Acer Aspire 5750G-2636G75Mnkk. Ξέρω ότι είναι πιο ακριβή επιλογή, όμως τα χαρακτηριστικά της με προδιαθέτουν πολύ θετικά (μνήμη, σκληρός κλπ.) Ξέρω ότι έχει καλύτερο επεξεργαστή, δεν μπορώ όμως να ξέρω για τα υπόλοιπα.

Ακόμα πιο επιφυλακτικός είμαι με την αξιοπιστία της Acer με αυτά που έχω διαβάσει.

Θα ήθελα όμως από τους πιο ειδήμονες του forum, να μου πουν την γνώμη τους για το συγκεκριμένο μηχάνημα, πάντα σε σύγκριση με το ΗΡ, επι μέρους χαρακτηριστικά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδήμον αλλά τη τελευταία εβδομάδα το έψαξα πολύ και πιστεύω τα 6GB RAM δε προσφέρουν τίποτε παραπάνω εκτός από κόστος, εκτός κι αν κάνεις πολύ βαριές εργασίες. Οπότε έχεις εναλακτικές σε κάτι πιο φτηνό σε acer πάλι αν προτιμάς, ίδια CPU, GC αλλά με 4GB.

 

Σχετικά με την αξιοπιστία πάνω κάτω όλα τα ίδια είναι και παίζει ρόλο και η τύχη. Οπότε για μερική εξασφάλιση πιστεύω η επιλογή σου πρέπει να δίνει εγγύηση 2-3 χρόνια (περισσότερο δεν έχω βρεί). Το laptop που έχω προς το παρόν είναι 8 ετών Acer Aspire 5020 Series και ακόμη φυσάει, και το αλλάζω γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι ξεπερασμένο, άστα, λαβύρινθος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HP δεν ανεβαζει θερμοκρασιες σε idle,μονο σε 2ωρο gaming ανεβαζει ογδονταρια που ειναι φυσικο.Μπορεις αν θες να αγορασεις ενα coolerpad οπως εκανα εγω και 3 χρονια εγγυσηση για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Το acer το ειχα και εγω σαν επιλογη αλλα δεν εχει σημαντικες διαφορες.Εχει ομως τον καινουργιο i7,6gb ram και 750 σκληρο αλλα η καρτα του ειναι πολυ πιο αδυναμη απο την 6770.Επισης τα 2gb ram επιπλεον δεν σου χρειαζονται και ο σκληρος ειναι πολυ πιο αργος στις 5400rpm αντι για 7200rpm του HP.

 

Εδω οι δυνατοτητες της 6770m: http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-6770M.43955.0.html

 

Εδω της 540m: http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-540M.41715.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλές ακριβότερες σειρές ACER συγκρίνονται με ΗΡ αλλά οι φθηνότερες υστερούν αρκετά. Ο επεξεργαστής 2630 είναι ίσως ο πιο δυνατός αυτή τη στιγμή, αλλά θα καταναλώνει περισσότερο και θα μειώσει λίγο την αυτονομία της μπαταρίας. Η κάρτα γραφικών 540 όμως, αν και αρκετά καλή, είναι αρκετά υποδεέστερη από την 6770 εφ' όσον το gaming είναι ο βασικός λόγος επιλογής ενός τέτοιου λάπτοπ.

 

Υπάρχει όμως και ΗΡ με τον 2630 και την 6770.

 

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/ho/WF06b/321957-321957-3329744-64354-64354-5048664-5062465.html

http://www.skroutz.gr/s/330750/HP-Pavilion-dv6-6003ev.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως το gaming δεν είναι η βασική μου προτεραιότητα. Το κύριο μέλημα μου ήταν ο επεξεργαστής (δεν θα τρέχω και εφαρμογές της NASA βέβαια), η χωρητικότητα σκληρού (εσείς βάλατε τον παράγοντα στροφές που δεν τον είχα λάβει σοβαρά υπ' όψιν μου - αλήθεια ποιο το πρόβλημα μ τις λιγότερες στροφές) αλλά ΚΥΡΙΩΣ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ (όπου εδώ βλέπω αρκετές ενστάσεις).

Η αλήθεια είναι μεπροβληματίσατε αρκετά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες επεξεργαστη πας στο acer,αν θελεις μεγαλο σκληρο πας παλι στο acer,αν θες ΓΡΗΓΟΡΟ σκληρο πας στο HP,αν θες ποιοτητα πας στο HP.Απλα ειναι τα πραγματα. :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, διαβασα απο την αρχη ολο το τοπικ και τωρα μου πονανε τα ματια:mad:. Τελος παντων!! Χθες παραγγειλα απο multirama (μενω ζακυνθο) το hp pavilion dv6-6003ev http://www.multirama.gr/products/product?pid=0587357&catid=010200 και πιστευω εκανα καλη επιλογη!:rolleyes: Τι λετε κι εσεις??? Μια ερωτηση εχω μονο για την καμερα. Ποσα mpixels ειναι και αν ειναι vga αναλυση γιατι ο φακος λεγεται (το ειδα στο site της hp) truevision HD?

Λεει ακριβως: Κάμερα web HP TrueVision HD(vga χαμηλου φωτισμου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω εκανες την καλυτερη επιλογη απο θεμα επιδοσεων και κατασκευης.Η καμερα του λεει "HP TrueVision HD" αλλα δεν το εχω ψακσει πολυ για να σου πω την ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μπορεσω θα ποσταρω και τις πρωτες μου εντυπωσεις οταν μου ερθει!!!

Αλλη μια ερωτηση που εχω ειναι αν καποιος απο εδω μεσα που εχει windows 7 64bit εχει αντιμετωπισει καποιο προβλημα σχετικα με τα 64bit γιατι εχω ακουσει οτι δεν ειναι τοσο συμβατα και θελουν αρκετη δουλεια ακομα. Εσεις τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...