Προς το περιεχόμενο

Πιλοτικές μεταδόσεις σε υψηλή ευκρίνεια από την ΕΡΤ


dimitris74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 324
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο Hyundai που έχω συνδεδεμένο σε tv toshiba 19άρα, δεν δείχνει το logo..

 

κάνε search να σου βρει τα κανάλια από την αρχεία.

 

Και ένα funai που πήρα για pvr έπαθε κολούμπρα στην αρχή.

 

μην ξεχνάτε , αλλάξανε και τα et1, net, et3 σε mpeg4 και μετακινηθήκανε τα prisma - vouli - sport/info.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον δέκτη XORO HRT 7600 DVB-T HD AVC/H.264 MPEG-4 HDMI.

 

1.Θα μπορώ να βλέπω το HD? (προς το παρόν αντικαταστάθηκε η βουλή και δείχνει το σήμα της ERT HD αλλά δεν δείχνει κάποιο πρόγραμμα ακόμα)

2.Τα κανάλια από το 1ο ψηφιακό μπουκέτο θα μπορώ να τα βλέπω? Δεν τα πιάνω προς το παρόν. Φταίει που ο δέκτης είναι MPEG 4 κι αυτά εκπέμπουν σε MPEG 2 ? και αν ναι γιατί το κάνει αυτό η ΕΡΤ? Για να μπορώ να βλέπω μόνο τα μίσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παιδες εγω εχω μια Ηd τηλεοραση με ενσωματωμενο mpeg2.θα βλεπω ΕΡΤHD ή θα χρειαστω mpeg4 ?.σορυ αλλα ειμαι λιγο ψιλο ασχετος με το θεμα

 

θα χρειαστείς mpeg4 αποκωδικοποιητή και αν είναι εξωτερικός τότε θα πρέπει να έχει HDMI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον δέκτη XORO HRT 7600 DVB-T HD AVC/H.264 MPEG-4 HDMI.

 

1.Θα μπορώ να βλέπω το HD? (προς το παρόν αντικαταστάθηκε η βουλή και δείχνει το σήμα της ERT HD αλλά δεν δείχνει κάποιο πρόγραμμα ακόμα)

2.Τα κανάλια από το 1ο ψηφιακό μπουκέτο θα μπορώ να τα βλέπω? Δεν τα πιάνω προς το παρόν. Φταίει που ο δέκτης είναι MPEG 4 κι αυτά εκπέμπουν σε MPEG 2 ? και αν ναι γιατί το κάνει αυτό η ΕΡΤ? Για να μπορώ να βλέπω μόνο τα μίσα?

 

1)ΝΑΙ

2)Ξανασκάναρε να τα πιάσει όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα Elgato EyeTV Hybrid στο iMac μου το οποιο απο οσο ξερω ολο το decoding το κανει το software (EyeTV 3). Ξερει κανεις αν υποστηριζει HD decoding; MPEG2 και MPEG4 τα βλεπω ολα μια χαρουλα.

 

http://www.elgato.com/elgato/na/mainmenu/products/EyeTV-Hybrid-10/product2.en.html

 

The quality of digital TV that is available with an antenna looks spectacular on your computer’s high-resolution display, particularly the many shows that are broadcast in full HD.

 

Μάλλον ναι, κάνε μια δοκιμή και πες μας, μπορεί και άλλοι να θέλουν να αγοράσουν το συγκεκριμένο tuner. :-)

 

...

Όλα από την Digea περνάνε. Δεν υπάρχει ξεχωριστή ανάπτυξη ψηφιακής μετάδοσης της ΕΡΤ.

Και επειδή η Digea δεν θέλει να πληρώνει για νέα δίκτυα, χρησιμοποιεί τις αναλογικές εγκαταστάσεις που υπάρχουν σε κάθε περιοχή , οι οποίες σε πολλές περιπτώσεις είναι της ΕΡΤ , και αναβαθμίζονται σε mpeg4 καταργώντας την αναλογική μετάδοση...

...

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. :-)

 

Από το faq της ΕΡΤ βλέπω ότι αναφέρουν:

 

...

5. Σε ποιες περιοχές της χώρας θα είναι διαθέσιμη η ΕΡΤ HD;

 

Μέσω του δεύτερου ψηφιακού μπουκέτου της ΕΡΤ, θα είναι αρχικώς διαθέσιμη στις περιοχές της Αττικής (δίαυλος 52UHF από Υμηττό και Αίγινα), Θεσσαλονίκης ‐ Κεντρικής Μακεδονίας (δίαυλος 23UHF από Χορτιάτη και Φιλίππειο) και νοτιοανατολικής Θράκης (δίαυλος 58UHF από την Πλάκα Αλεξανδρούπολης). Από τις 27 Μαΐου 2011, θα είναι διαθέσιμη και στην ευρύτερη περιοχή της Κεντρικής Θεσσαλίας (δίαυλος 43 UHF από το Δοβρούτσι). Θα μεταδίδεται μαζί με τα τηλεοπτικά προγράμματα ΝΕΤ, ΕΤ1, ΕΤ3 και τα πέντε ραδιοφωνικά της ΕΡΑ. Σταδιακά θα εμφανίζεται και σε άλλες περιοχές της χώρας, σύμφωνα με το εθνικό πρόγραμμα μετάβασης στην ψηφιακή τηλεόραση που συντονίζεται από το Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και οφείλει να ακολουθήσει η ΕΡΤ.

 

6. Από την Πάρνηθα και το Πήλιο θα εκπέμπεται το ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ με το πρόγραμμα ΕΡΤ HD;

 

Δυστυχώς όχι. Στη φάση αυτή η νομοθεσία έχει αποκλείσει τα δύο αυτά μεγάλα κέντρα εκπομπής από την επίγεια ψηφιακή μετάδοση αναλογικών προγραμμάτων. Οι προσπάθειες της ΕΡΤ στα αρμόδια όργανα για άρση του προβλήματος αυτού

ήταν μέχρι σήμερα ανεπιτυχείς.

...

 

http://www.ert.gr/images/stories/FAQs_for_ERTHD.pdf

 

Από το site της digea βλέπω ότι υπάρχει και άλλο κέντρο:

 

http://www.digea.gr/news/details/004005/6.html

 

αυτό της Ρόδου (Monte Smith) για το οποίο όμως δεν γίνεται κάποια αναφορά στο faq της ΕΡΤ.

 

Πάντως και η digea στο χρονοδιάγραμμά της αναφέρει ότι το κέντρο εκπομπής "Δοβρούτσι" στην κεντρική Θεσσαλία θα ενεργοποιηθεί στις 27 Μαΐου όπως δλδ αναφέρεται και στο faq της ΕΡΤ.

 

Πάντως από ότι βλέπω στο satleo η κατάσταση μόνο ρόδινη δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι η όλη φάση είναι μπουρδ@@@@ είναι γεγονός.

αν θυμηθούμε ότι όταν ξεκίνησε η digea δεν ήταν μέσα η ερτ και το mundial το δείξανε μόνο αναλογικά.

 

ψηφιακά βλέπαμε τις επαναλήψεις των απαράδεκτων και του ρώμα!!!

αναβάθμιση ποιότητας να χέσω @##$#@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ με την SONY KDL-46V4000 και με την κάρτα NEOTION και με τέλειο σήμα από κεραία

ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3 τα βλέπω με σπασίματα...

ΕΡΤ HD γράφει το επιλεγμένο πρόγραμμα δεν είναι συντονισμένο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμηθούμε ότι όταν ξεκίνησε η digea δεν ήταν μέσα η ερτ και το mundial το δείξανε μόνο αναλογικά.

Σου είχε μείνει κι εσένα τραύμα, χα. Όντως, ήταν τελείως λυπητερή κατάσταση, ελεεινή εικόνα στο μουντιάλ για εμάς που βλέπουμε τα δωρεάν επίγεια. :-(

 

Εγώ πάλι πριν λίγους μήνες μίλησα με κάτι Πατρινούς και μου είπαν πως δεν έχουν ακόμα digea (δε ξέρω αν ισχύει ακόμα). Ομολογώ δε το περίμενα, είπαμε η περιφέρεια, αλλά και η τρίτη μεγαλύτερη Ελληνική πόλη, έλεος.

 

ΕΡΤ HD γράφει το επιλεγμένο πρόγραμμα δεν είναι συντονισμένο....

Για καλό και για κακό, δοκίμασε ένα επανασυντονισμό, αν δε το έκανες ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλό και για κακό, δοκίμασε ένα επανασυντονισμό, αν δε το έκανες ήδη.

 

Το έκανα 5-6 φορές... ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3 (με την ΝΕΤ λιγότερο), τρελλαίνονται στα σπασίματα ακόμα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είχε μείνει κι εσένα τραύμα, χα. Όντως, ήταν τελείως λυπητερή κατάσταση, ελεεινή εικόνα στο μουντιάλ για εμάς που βλέπουμε τα δωρεάν επίγεια. :-(

 

τρελό.... εβριζα ολο το καλοκαίρι...

 

Το έκανα 5-6 φορές... ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3 (με την ΝΕΤ λιγότερο), τρελλαίνονται στα σπασίματα ακόμα... :)

 

μόνο στα κρατικά ψηφιακά ή στο κάνει σε όλα τα ψηφιακά;

 

μάλλον για θέμα κεραίας μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια που σε πια συχνοτητα ειναι ετ1 νετ ετ3?

Μονο τα προηγουμενα 11 καναλια βρισκω στις συχνοτητες 47-48-49.

Στις αλλες δεν βρισκω τιποτα.

Πειραια ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

atssssss

Μάλλον έχει ξεχωριστό αναμεταδότη η ΕΡΤ, ε; Μου είχε τύχει κι εμένα κάποιες φορές και όταν τύχαινε η tv έδειχνε χαμηλό σήμα εκείνη τη στιγμή. Σίγουρα με το σήμα κάτι παίζει (για να το λέει και ο kfyros).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...