Προς το περιεχόμενο

Πιλοτικές μεταδόσεις σε υψηλή ευκρίνεια από την ΕΡΤ


dimitris74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'ότι διάβασα θα δείξει τα παρακάτω:

 

- Ημιτελικός Champions League: Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σάλκε, στις 4/5/2011

- Final 4 Euroleague Basketball: 6 και 8/5/2011

- Διαγωνισμός τραγουδιού Eurovision 2011 (Ημιτελικοί και τελικός): 10, 12 και 14/5/2011

- Τελικός UEFA Champions League: 28/5/2011

- Τελική φάση τουρνουά τένις Roland Garros: 31/5/2011 – 5/6/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 324
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κ με λυσεις τυπου neotion np4 ci cards, εχουμε ιδεα τι θα γινει?

εχω μια sony 2ετιας με τετοια καρτουλα γιατι δεν υποστηριζε mp4, να υποθεσω οτι δεν μπορω να δω την μπαρτσα HD???

 

Και εγώ την ίδια κάρτα έχω επειδή η τηλεόραση είναι συμβατή μόνο με mpeg2 . Τα κανάλια της Digea τα βλέπω αλλά το καινούριο της ERT HD όχι. Λογικό νομίζω αφού η κάρτα δεν είναι HD.

 

Μέχρι 42 ιντσες tv, έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να καταλάβει κανείς τη διαφορά (στην πράξη), ανάμεσα στα 720p και τα 1080i.

 

Έχει δίκιο ο lgre_p μέχρι 42 ίντσες η διαφορά HD με full HD δεν είναι ορατή στα τρία μέτρα απόσταση. Είναι μόνο ορατή όταν είσαι κολλημένος κοντά σε μόνιτορ. Σήμερα βέβαια η διαφορά τιμής για την αγορά Full HD τηλεόρασης είναι αμελητέα. Όμως το κόστος εκπομπής Full HD 1080i είναι πολλαπλάσιο από το απλό HD 720p για τους καναλάρχες . Και μιας και η διαφορά είναι σε ελάχιστους παρατηρήσιμη προτιμάται το 720p.

 

Ομολογώ πως στην οθόνη του υπολογιστή υπάρχει μεγάλη διαφορά. Όμως από την πολυθρόνα του σαλονιού μου δεν καταλαβαίνω τίποτα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα κι εγώ και πραγματικά πολύ εμφανής η διαφορά. Οι λεπτομέρειες στα πρόσωπα και στις φανέλες έκαναν μπαμ. Είστε σίγουροι ότι ήταν στα 720p; Γιατί ένα φιλαράκι μου είπε, ότι όταν πάτησε να δει τα info, του έβγαλε 1440x1080, το οποίο δεν είναι 720p. Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή προβλεπω μικρό χειμαρο απο παρόμοια ποστ (οχι οτι εχετε αδικο, μας τα εχουν κανει τσουρέκια με τα format και τις αναλυσεις τους, ενω μια απλή νομοθεσια οτι ολοι οι ψηφιακοι δεκτες θα επρεπε να υποστηριζουν mpeg4 και 1920x1080p ανεξαρτητως αν θα γινει χρηση αυτης της αναλυσης θα ελυνε το προβλημα), να πω οτι η μονη λυση ειναι να δειτε τα specs της συσκευης στις τελευταιες σελιδες του manual.

 

Ξερετε, εκει που γραφει τα volt και τις συχνοτητες, εκει πιθανον να αναγραφει και τα specs του ψηφιακου δεκτη. Στην δικη μου δυστυχως δεν τα αναγραφει, οποτε θα το καταλαβω οταν ερθει ψηφιακο στα Γιάννενα...

 

 

Οχι. Οι δορυφορικοι δεκτες δεν υποστηριζουν συχνοτητες επιγειας τηλεορασης. Για να στο πω απλά, το πισω μερος του HD δεκτη της NOVA δεν εχει υποδοχη για RF καλωδιο ("καλωδιο κεραιας" οπως το λεγανε οι παλιοι) :X

 

Υπάρχουν και δέκτες hybrid για DVB-S και DVB-T. Έχουν και υποδοχή για την κάρτα irdeto της Nova . Ψάξτε το λιγάκι. Φυσικά το μενού δεν θα είναι όπως της Nova αλλά θα μπορείς να πιάνεις και έξτρα FTA κανάλια. Είναι τσιμπημένη η τιμή τους αλλά αξίζει τον κόπο αν θέλεις λιγότερα καλώδια και τηλεκοντρόλ.

 

επιτελους high definition χωρις nova και sat-tv.

να πιασουν κ τοπο τα λεφτα που εχω δωσει για την οθονη μου.

οσο για τις τηλεορασεις,οσες διαθετουν mpeg4 δεν χρειαζονται τιποτα παραπανω απο μια νεα αναζητηση για ψηφιακα καναλια.

το οτι το φορμα μεταδοσης θα ηταν 720p και οχι 1080 ηταν ηδη γνωστό,απλα δεν ηταν γνωστο το ποτε.το 720 αλλωστε βολευει και αυτους που η τηλεοραση τους δεν ειναι full hd, αλλα hd ready.

ευτυχως που υπαρχει κ το blueray.

αυτος ο καταναλωτισμος θα μας φαει..............

παρολα αυτα εχει χρησιμοποιησει κανεις καρτα neotion για παλιες tv(ασχετο)

 

 

 

Υπάρχει κάρτα NEOTION MPEG4 HD module ίσως σε κάποιους να είναι χρήσιμη.

 

http://www.telefonica.net/web2/laboratoriosnature/neotionpockethddecoder.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα κι εγώ και πραγματικά πολύ εμφανής η διαφορά. Οι λεπτομέρειες στα πρόσωπα και στις φανέλες έκαναν μπαμ. Είστε σίγουροι ότι ήταν στα 720p; Γιατί ένα φιλαράκι μου είπε, ότι όταν πάτησε να δει τα info, του έβγαλε 1440x1080, το οποίο δεν είναι 720p. Κάνω λάθος;

 

ειναι 1080i ζουλιγμενο σε 4/3 καδρο. στην τηλεοραση ξεδιπλωνεται και ειναι lossless compression προφανως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι 1080i ζουλιγμενο σε 4/3 καδρο. στην τηλεοραση ξεδιπλωνεται και ειναι lossless compression προφανως

1080i 16:9.

Μία χαρά φαίνονταν όλα. Ούτε χοντροί, ούτε αδύνατοι.

 

Είσαι σίγουρος ότι ήταν 4:3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1080i 16:9.

Μία χαρά φαίνονταν όλα. Ούτε χοντροί, ούτε αδύνατοι.

 

Είσαι σίγουρος ότι ήταν 4:3?

 

αφου ειπα οτι ξεδιπλωνεται στην τηλεοραση τι δεν καταλαβες? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σήμα ήταν 1920×1080i@25Hz

H τηλεόραση στο automatic aspect το έβγαζε wide, δεν ερχόταν 4:3, λάθος κάνεις.

 

Interlaced στα 25Hz θα είχε αποτέλεσμα η κίνηση να ήταν σπαστή, στα 50Hz ήταν και αυτό το αναφέρουν πολλοί μιας και εδώ στις Κυκλάδες δεν έχουμε ψηφιακό σήμα!

 

Το θέμα το συζητήσαμε εκεί γύρω στο ποστ 100. Δείτε εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Pixel_aspect_ratio :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Interlaced στα 25Hz θα είχε αποτέλεσμα η κίνηση να ήταν σπαστή, στα 50Hz ήταν και αυτό το αναφέρουν πολλοί μιας και εδώ στις Κυκλάδες δεν έχουμε ψηφιακό σήμα!

Μισό τότε α) γιατί να φαίνεται σπαστή, στις ταινίες που βλέπουμε δε φαίνεται σπαστή και β) η TV μου γράφει 25Hz και δεν έχει λόγο να λέει ψέματα. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου λέει ψέματα απλά μάλλον δεν ήταν 1920x1080i@25Hz αλλά 1920x1080p@25Hz δλδ έκανε το interlaced σήμα progressive.

 

To γιατί θα ήταν σπαστό έχει να κάνει με την φύση του interlaced σήματος που πρώτα εμφανίζεται το καρέ με τις μονές γραμμές και στην συνέχεια το καρέ με τις ζυγές και πάει λέγοντας. Αν αυτό ήταν στα 25fps και το μετέτρεπες σε progressive θα κατέληγες με 12,5fps που εκεί το video μετατρέπεται σε slide show. :-)

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά και συμπληρωματικά:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Anamorphic_widescreen

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Interlaced_video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη TV όταν είναι p το βάζει δίπλα στο 1080 που γράφει και δε το έβαλε.

 

Η πραγματική ποιότητα του σήματος ήταν 1920x540@25Hz (ή αλλιώς 1920×1080i@25Hz και αυτό έγραψε η TV μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανε stretch... (αν έκανε τότε στο auto detect η TV θα το έδειχνε 4:3 και όχι 16:9)

 

εκανες εγγραφη να δεις το σημα τι ειναι? γιατι αλλοι εχουν παραθεσει αναλυτικες πληροφοριες επ αυτου

 

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4095495&postcount=216

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...