Προς το περιεχόμενο

Πιλοτικές μεταδόσεις σε υψηλή ευκρίνεια από την ΕΡΤ


dimitris74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί μας λες που δεν κάνεις encoding! Και μιας και κάνεις, πού ξέρεις πχ αν ο encoder σου δεν έχει προεπιλογή τέτοια να βγάζει 1440x1080;

 

καλα δε μπορεις να κανεις capture τα raw packets? γιατι πρεπει να κανεις encode στο encode? :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 324
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλα δε μπορεις να κανεις capture τα raw packets? γιατι πρεπει να κανεις encode στο encode? :shock:

Ναι μπορείς, αλλά τα "Advanced Video Codec" και "Format profile : [email protected]" σου λένε τίποτα; Λέω μήπως μας πονηρεύει το profile... (να το ψάξουμε άμα είναι, ξέρω γω)

 

[edit] Anyway, δε βλέπω κάτι μεμπτό όντως, πάντως το σήμα έρχεται wide αλλιώς η μόνη εξήγηση είναι πως το feature στη TV μου δε δουλέυει για HDTV, αλλιώς δεν εξηγείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά , μην αρπαχτείτε κιόλας..

 

εμένα μου φτάνει που είδα μπάλλα HD στο σαλόνι μου!! :-D

 

σε 1080i.

 

Σε σχέση με την απλή ψηφιακή μετάδοση ήταν πραγματικά μέρα με νύχτα..

 

Πάντως ούτε εμένα μου φάνηκε μετατροπή από 4/3..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς, αλλά τα "Advanced Video Codec" και "Format profile : [email protected]" σου λένε τίποτα; Λέω μήπως μας πονηρεύει το profile... (να το ψάξουμε άμα είναι, ξέρω γω)

 

 

αφου λεει οτι ειναι ts. το ts ειναι transport stream δηλαδη raw data. τι λες?

ετσι ειναι κωδικοποιημενο το σημα

 

MPEG transport stream (TS) is a standard format for transmission and storage of audio, video, and data,[7] and is used in broadcast systems such as DVB and ATSC.

 

Transport stream specifies a container format encapsulating packetized elementary streams, with error correction and stream synchronization features for maintaining transmission integrity when the signal is degraded.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG_transport_stream

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσέξτε λίγο για να καταλάβετε που γίνεται το λάθος.

 

Τα pixel δεν έχουν πλέον το ίδιο ύψος και πλάτος. Κατά την μετατροπή του κάδρου από την κάμερα από 16:9 όπου τα pixel είναι τετράγωνα σε 4:3 η αναλογία των pixel αλλάζει και όπως αλλάζουν τα pixel αλλάζει και όλη η εικόνα. Στην συνέχεια στις τηλεοράσεις αλλάζει και πάλι η αναλογία των pixel και ξαναέρχεται η εικόνα στα φυσιολογικά της.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Pixel_aspect_ratio (δείτε το link για να καταλάβετε :-))

 

Complete name : data0001.ts

Format : BDAV

Format/Info : Blu-ray Video

File size : 1.51 GiB

Duration : 22mn 27s

Overall bit rate : 9 608 Kbps

 

Video

ID : 150 (0x96)

Menu ID : 50 (0x32)

Format : AVC

Format/Info : Advanced Video Codec

Format profile : [email protected]

Format settings, CABAC : Yes

Format settings, ReFrames : 5 frames

Codec ID : 27

Duration : 22mn 26s

Bit rate : 9 027 Kbps

Width : 1 440 pixels

Height : 1 080 pixels

Display aspect ratio : 16:9

...

 

Από το capture του παλικαριού στο οποίο δεν έχει πειραχτεί το stream αλλά είναι αυτό ακριβώς που έστειλε η ΕΡΤ.

 

Αναλογία κάδρου 1440:1080=4:3 ενώ η προβολή του θα γίνει σε 16:9 (Display aspect ratio)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί μας λες που δεν κάνεις encoding! Και μιας και κάνεις, πού ξέρεις πχ αν ο encoder σου δεν έχει προεπιλογή τέτοια να βγάζει 1440x1080;

 

έλα πες την αλήθεια, δεν έχεις κάνει ποτέ record στο pc από κάποιο dvb-s/dvb-t stream... επειδή γράφω .ts από skystar & skystar hd πολλά χρόνια τώρα και μόλις πρόσφατα από την ΕΡΤ HD με usb dvb-t hd, πρέπει να σου πω ότι σε pc γυμνό από encoders/decoders/codecs, στο οποίο ΔΕΝ μπορώ να δω την εικόνα των ψηφιακών/δορυφορικών καναλιών, όταν πατάω rec, (προφανώς) δια μαγείας γράφει το .ts κανονικά με βίντεο και ήχο :mrgreen:

 

καλα δε μπορεις να κανεις capture τα raw packets? γιατι πρεπει να κανεις encode στο encode? :shock:

 

man είσαι τρελός; αν ο encoder σου δεν έχει τέτοια προεπιλογή, την πάτησες... το transport stream ΔΕΝ γράφεται raw λέμε, κατάλαβε το :-D

 

Ναι μπορείς, αλλά τα "Advanced Video Codec" και "Format profile : [email protected]" σου λένε τίποτα; Λέω μήπως...

 

εμένα μου λένε ότι αυτό το σήμα μου στέλνει η ERT HD... εσένα προφανώς σου λέει ότι ΟΛΟΙ όσοι έγραψαν το stream, είχαν ΟΛΟΙ H.264/AVC installed, με το ίδιο config;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό που λέει που λέει ο digekas τα εξηγεί όλα. Έτσι εξηγείται και το γιατί η TV μου το βγάζει αυτόματα ως 16:9 χωρίς να είναι, αν ισχύει αυτό με το flag ορισμού aspect ratio προβολής.

 

Οπότε πάσο.

 

Έχετε δίκιο που επιμένετε με την εγγραφή stream, απλά δε κατάλαβα αμέσως πως όντως πρόκειται για κάτι τέτοιο και υποπτεύθηκα τροποποίηση. Αλλά μετά αυτό που γράφει ο digekas ταιριάζουν όλα στο μυαλό μου. Peace.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

man είσαι τρελός; αν ο encoder σου δεν έχει τέτοια προεπιλογή, την πάτησες... το transport stream ΔΕΝ γράφεται raw λέμε, κατάλαβε το :-D

 

οχι δε καταλαβες. απλα επειδη ελεγε ο pcharon οτι εγινε encode και δεν ειναι το καθαρο stream λεω εγω γιατι να χρειαζεται διπλο encode? δηλαδη μια που ερχεται σε Mpeg 4 το σημα και δευτερη ο encoder σου για να το γραψει :P

 

αλλα οκ φαινεται οτι πειστηκε ο pcharon οποτε ολα καλα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πάσο.

 

δηλαδή έπρεπε ο digekas να δώσει το άρθρο για το AR για να πεισθείς; το δικό μου paste από το info του TS στο οποίο κοκκινίζω το Display, δεν σου έκανε;

πάντως αυτό για το raw TS record και τον encoder είναι uber fail... προλαβαίνεις να το πάρεις πίσω B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό που λέει που λέει ο digekas τα εξηγεί όλα. Έτσι εξηγείται και το γιατί η TV μου το βγάζει αυτόματα ως 16:9 χωρίς να είναι, αν ισχύει αυτό με το flag ορισμού aspect ratio προβολής.

 

Οπότε πάσο.

 

αν ειχες διαβασει και δικα μου σχολια ειχα μπερδευτει με αυτο το ζητημα γιατι απο τα pc παιρνεις ως δεδομενο οτι τα pixel dimensions ειναι 1/1. στην τηλεοραση ομως δεν συμβαινει αυτο και μπορει να αλλαζουν διαστασεις κατα βουληση για να γεμισουν το εκαστοτε καδρο. δηλαδη γινεται προσαρμογη των pixels πανω στο χωρο και οχι το αναποδο. ειναι σαν να βλεπεις μια εικονα και την κανεις resize στο εκαστοτε παραθυρο αντι να κανεις resize το παραθυρο αναλογα του μεγεθους της εικονας που εχεις ανοιξει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειχες διαβασει και δικα μου σχολια ειχα μπερδευτει με αυτο το ζητημα γιατι απο τα pc παιρνεις ως δεδομενο οτι τα pixel dimensions ειναι 1/1. στην τηλεοραση ομως δεν συμβαινει αυτο και μπορει να αλλαζουν διαστασεις κατα βουληση για να γεμισουν το εκαστοτε καδρο.

Ναι, απλά στη TV μου έχει λειτουργία που ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ αυτό και όταν την ενεργοποιείς δουλεύει, οπότε σου είπα πχ ΣΚΑΙ δείχνει αυτόματα 16:9 και τα υπόλοιπα κανάλια 4:3. Απλά παίζει πουστιά με το HD της ΕΡΤ, επειδή ενώ είναι 4:3 το σήμα έχει flag προβολής σε 16:9 και ΣΕ ΑΥΤΟ υπακούει η TV και όχι στο 4:3 με αποτέλεσμα να το βλέπω εγώ αυτόματα 16:9 και να μη πείθομαι.

 

Παίδες φυσικά κι από τη στιγμή που είδα την εγγραφή, αν είχα προσωπική πείρα πως η εγγραφή αυτή είναι όντως το stream δε θα αμφέβαλλα ούτε λεπτό, δεν είμαι τόσο ηλίθιος. Sorry, απλά έπαιξε μπέρδεμα χοντρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δε καταλαβες. απλα επειδη ελεγε ο pcharon οτι εγινε encode και δεν ειναι το καθαρο stream λεω εγω γιατι να χρειαζεται διπλο encode? δηλαδη μια που ερχεται σε Mpeg 4 το σημα και δευτερη ο encoder σου για να το γραψει :P

 

μια χαρά κατάλαβα, γι' αυτό και ο σαρκασμός ;)

 

λόγω των πολλών διάφορων κάδρων που μπορεί να σου έρθει ένα σήμα, τα software players έχουν και ανάλογες ρυθμίσεις στο video AR που θα κάνουν output... αλλά encode του TS on-the-fly όσο το γράφεις δεν είχα ξανακούσει... encode του live σήματος από dreambox > pc > iphone ναι, αλλά κάτι ανάλογο κάνει και η ΕΡΤ για να μας στείλει το H.263/AVC broadcast της ERT HD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά κατάλαβα, γι' αυτό και ο σαρκασμός ;)

 

ρε συ μπορεις να μου πεις ποση διαφορα βλεπεις με ert hd (αν υπαρχει) με το bbc hd αν το πιανεις? επειδη εχουν ιδια χαρακτηριστικα ειμαι περιεργος να δω κατα ποσο δειχνουν ιδια ποιοτητα. επειδη σε βλεπω ψαγμενο γιαυτο σε ρωταω :P

 

αν μπορεις να παραθεσεις screenshots θα ηταν πολυ καλο B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά παίζει πουστιά με το HD της ΕΡΤ, επειδή ενώ είναι 4:3 το σήμα έχει flag προβολής σε 16:9 και ΣΕ ΑΥΤΟ υπακούει η TV και όχι στο 4:3 με αποτέλεσμα να το βλέπω εγώ αυτόματα 16:9 και να μη πείθομαι.

 

ο digekas γι' αυτό έδωσε το λινκ... δεν είναι 4:3 το σήμα, απλά έχει άλλη αναλογία pixel... με λίγα λόγια δεν διαιρούμε έτσι απλά στα broadcasts το 1440/1080 και τσουπ έχουμε 4:3, ακριβώς επειδή η συγκεκριμένη πηγή είναι anamorphic...

 

ρε συ μπορεις να μου πεις ποση διαφορα βλεπεις με ert hd (αν υπαρχει) με το bbc hd αν το πιανεις? επειδη εχουν ιδια χαρακτηριστικα ειμαι περιεργος να δω κατα ποσο δειχνουν ιδια ποιοτητα. επειδη σε βλεπω ψαγμενο γιαυτο σε ρωταω :P

αν μπορεις να παραθεσεις screenshots θα ηταν πολυ καλο B)

 

την Τετάρτη έβλεπα βασικά τον αγώνα και στα 2 και το bbc hd είχε διαφορές στο bitrate +3-4Mbps... κατά τα άλλα ίδιο anamorphic 1440x1080 16:9 έχουν... η ERT HD δεν έχει broadcast τώρα, άρα την επόμενη Τρίτη (Μαντσ.-Σάλκε) θα τραβήξω screens & samples να το δούμε πιο αναλυτικά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...