Προς το περιεχόμενο

Έσοδα μέσω Paypal - δηλωση στην εφορία


Tzitzifiogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, elorant είπε

Με βλέπω μέχρι το τέλος του χρόνου να το στήνω αυτό. Γιατί έχω έσοδα από εξωτερικό και η φορολογία στην Ελλάδα πλέον εχει καταντήσει γελοία. Εντάξει, είπαμε να μη φύγουμε για να στηρίξουμε λίγο τον τόπο μας, αλλά δεν βγαίνει ο λογαριασμός. Πληρώνουμε 65% φόρους κι έχουμε υποδομές γτπ.

Βεβαια οποιος κανει κατι τετοιο βαζει και αυτοκινητο στο τελος με ξενες πινακιδες και ολα τα λοιπα και στο τελος δεν δινει τπτ στο Ελληνικο κρατος, να τα λεμε και αυτα.

Και εγω μαζι με τον κοσμο οσο αφορα τις πληρωμες γιατι το 60% το θεωρω τραγικο αλλα το να κυκλοφορω εξω και να βλεπω πως ολοι εχουν ξενες πινακιδες εχει καταντησει τραγικο. Και δεν αναφερομαι μονο σε αμαξια μεγαλου κυβισμου, μεχρι και 1600αρια βλεπεις με ξενες πινακιδες.

Με λιγα λογια υπαρχουν οι 2 ακρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οτιδήποτε συζητάμε στο thread είναι 100% νόμιμο. Το να βάλεις ξένες πινακίδες σε αυτοκίνητο ενώ κατοικείς στην Ελλάδα δεν είναι νόμιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, elorant είπε

Οτιδήποτε συζητάμε στο thread είναι 100% νόμιμο. Το να βάλεις ξένες πινακίδες σε αυτοκίνητο ενώ κατοικείς στην Ελλάδα δεν είναι νόμιμο.


Για μενα ενα και το αυτο ειναι και τα 2. Καλως η κακως οι Ελληνες ειμαστε πρωτοι σε αυτα, εδω ξερω ατομα που εχουν 3-4 δουλειες και δηλωνουν μονο την 1 τι λεμε τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ αλλά δεν προσθέτεις τίποτα στο thread οπότε από μένα ignore. Δεν έχω όρεξη ούτε να τσακώνομαι, ούτε να ασχολούμαι με trolls που λένε άκυρα μόνο και μόνο για να δημιουργούν ένταση. Αν κι όποτε αποφασίσεις να συνδράμεις στην κουβέντα ουσιαστικά τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@atrias Οι απαντήσεις σου σχετικά με την ίδρυση εταιρείας στην Εσθονια μου τράβηξαν το ενδιαφέρον και πιστεύω πως είναι η βέλτιστη λύση στο πρόβλημα μου,όπως και σε πολλών άλλων που βρίσκονται σε παρόμοια κατάσταση με μένα και θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο όσων αφορά την φορολογία.Θα ψαχτω με λογιστές για να με ενημερώσουν για την δήλωση που πρέπει να καταβάλλω στην Ελλάδα εφόσον έχω μια τέτοια επιχείρηση και θα ενημερώσω εδώ για όποιον ενδιαφέρετε.Το 20% της Εσθονιας είναι πολύ καλύτερο από το 60% που μου έχουν πει μέχρι τώρα οι λογιστές που μίλησα,σε περίπτωση που κάνω έναρξη εδώ.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα σχετικά με την νομοθεσία,όπως και συζήτηση με λογιστή,βρήκα αυτά:

Με το Ν. 4172/2013 (Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος) εισήχθη πρώτη φορά στην ελληνική έννομη τάξη η έννοια της «φορολογικής κατοικίας» για τον καθορισμό των νομικών προσώπων ή νομικών οντοτήτων, που υπάγονται στο φόρο εισοδήματος στην Ελλάδα.

Η αμφισβήτηση της φορολογικής κατοικίας μιας αλλοδαπής εταιρείας και εξομοίωσή της φορολογικά με μια εταιρεία που έχει συσταθεί στην Ελλάδα μπορεί να επέλθει εάν υπάρχουν ενδείξεις ότι ο μέτοχος/εταίρος/ιδρυτής της εταιρείας, ο οποίος λ.χ. είναι κάτοικος Ελλάδας και έχει τα ζωτικά του συμφέροντα στην Ελλάδα, συμμετέχει στη διοίκηση της αλλοδαπής εταιρείας εξ αποστάσεως, από την Ελλάδα, μέσω τεχνολογικών βοηθημάτων (π.χ. e-mail, τηλεδιάσκεψη χωρίς φυσική παρουσία στο εξωτερικό). Η δικαιολογητική βάση είναι ότι σε αυτήν την περίπτωση, η ύπαρξη της εταιρείας στο εξωτερικό αντί μιας ελληνικής εταιρείας δεν εξυπηρετεί κανέναν άλλο σκοπό παρά μόνο την απόκτηση φορολογικού πλεονεκτήματος με βάση την αλλοδαπή φορολογική νομοθεσία.

Ουσιαστικα λοιπόν μια εταιρεία του εξωτερικού κινδυνεύει να φορολογηθεί με τον ίδιο τρόπο που φορολογείται και μια ελληνική...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ισχύει αλλά απ' όσο ξέρω τους ενδιαφέρουν κυρίως περιπτώσεις "εικονικών" εταιριών φάντασμα

πχ μια εταιρία στη Βουλγαρία χωρίς καμιά ουσιώδη επιχειρηματική δραστηριότητα και με μοναδικό λόγο ύπαρξης να πάρει Βουλγάρικες πινακίδες ένα πολυτελές αμάξι

 

αν η εταιρία έχει κανονική λειτουργία και πολύ περισσότερο αν έχει πελατολόγιο σε διάφορες χώρες (κι όχι μόνο Ελλάδα) τότε ενοχλεί λιγότερο

αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως δεν εμπίπτει στα παραπάνω που έγραψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέχτηκα απάντηση σχετικά με το ερώτημα μου από το support της LeapIN.Συγκεκριμενα μου απάντησαν ότι από την στιγμή που οι πελάτες της εταιρείας δεν είναι από Ελλάδα αλλα είναι από όλο τον κόσμο,κατά μεγάλη πιθανότητα δεν υπάρχει πρόβλημα με την ελληνική φορολογική αρχή.

Η απάντηση αυτούσια για όσους θέλουν:

If you offer your services to an international client-base, then your business is location-independent and LeapIN is suitable for your company. It is unlikely that there will be problems with your company's tax residency in your case.

Ελπιζω να βοήθησα κάποιον 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Palikarosss από ότι διαβάζω στο LeapIN  για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού πρέπει να πας μια φορά στην Εσθονία ? Ξέρεις αν ισχύει σίγουρα αυτό?

Επεξ/σία από giorgos_rom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giorgos_rom είπε

@Palikarosss από ότι διαβάζω στο LeapIN  για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού πρέπει να πας μια φορά στην Εσθονία ? Ξέρεις αν ισχύει σίγουρα αυτό?

Φιλε μου δεν το γνωριζω αυτο καθως ασχοληθηκα περισσοτερο με τη νομοθεσια μεχρι να δω αν ταιριαζει η leapin σε μενα,μολις μαθω θα ενημερωσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες για την leapin ρίξε και μια μάτια εδώ . Όσο αναφορά την νομοθεσία εκεί είναι το μεγαλύτερο θέμα έχω ρωτήσει και εγώ κάποιους λογιστές και μου τα λένε λίγο μπερδεμένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, giorgos_rom είπε

Αν θες για την leapin ρίξε και μια μάτια εδώ . Όσο αναφορά την νομοθεσία εκεί είναι το μεγαλύτερο θέμα έχω ρωτήσει και εγώ κάποιους λογιστές και μου τα λένε λίγο μπερδεμένα. 

Εννοείς Έλληνες λογιστές για την νομοθεσία εκεί;Δύσκολα να βγάλεις άκρη φίλε.Λογικα θα μπορεί να σε παραπέμψει η εταιρία σε κάποιον λογιστή εκεί,ειδικά άμα αγοράσεις κάποια συνδρομή τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί δεν υπάρχει θέμα  από τι δείχνει τα αναλαμβάνει όλα η leapin με κόστος 95  ευρώ τον μηνά (Professional plan), το θέμα είναι τι γίνετε και αν μπαίνουν και άλλοι φόροι αν πάρεις χρήματα από την εταιρία στο όνομα σου σαν μόνιμος κάτοικος Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgos_rom είπε

Εκεί δεν υπάρχει θέμα  από τι δείχνει τα αναλαμβάνει όλα η leapin με κόστος 95  ευρώ τον μηνά (Professional plan), το θέμα είναι τι γίνετε και αν μπαίνουν και άλλοι φόροι αν πάρεις χρήματα από την εταιρία στο όνομα σου σαν μόνιμος κάτοικος Ελλάδας.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό από την στιγμή που πληρώνεις τους φόρους που αναλογούν στις 2 χώρες.Απ ότι κατάλαβα μπορείς να παρεις χρήματα είτε σαν μισθό είτε σαν μερίσματα.Η δεύτερη επιλογή φαίνεται καλύτερη.Υπαρχει σαφής νομοθεσία για τον τρόπο που δηλώνουμε εισοδημα από μερίσματα αλλοδαπής εταιρείας.Πιστευω ένας λογιστής θα μπορεί να σε κατευθύνει ακριβώς για το τι πρέπει να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...