Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυρίως εδώ θα σταθώ, αλλά μιλάμε για πολύυυυυ παρεμφερες:

 

Εντγκαρ Αλαν Ποε - Ο Χρυσός Σκαραβαίος.

 

Θελω κατι απλο, να μην μπλέκει πολλά μαθηματικά μέσα πέρα από τα απολύτως απαραιτητα και να μένει όσο μπορεί στην εφαρμογη της κρυπτογραφίας σε δίκτυα και οτιδηποτε αλλο έχει σχέση με ΗΥ. Να καλύπτει δηλαδη σύγχρονα θεματα και προβλήματα κρυπτογραφίας και να παρουσιάζει τους κυριότερους αλγόριθμους που χρησιμοποιούνται.

 

Εεεε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καμια πρόταση για βιβλίο σχετικά με κρυπτογραφία;

 

Θελω κατι απλο, να μην μπλέκει πολλά μαθηματικά μέσα πέρα από τα απολύτως απαραιτητα και να μένει όσο μπορεί στην εφαρμογη της κρυπτογραφίας σε δίκτυα και οτιδηποτε αλλο έχει σχέση με ΗΥ. Να καλύπτει δηλαδη σύγχρονα θεματα και προβλήματα κρυπτογραφίας και να παρουσιάζει τους κυριότερους αλγόριθμους που χρησιμοποιούνται.

 

Επειδη ειναι αρκετά δυσκολο να υπάρχει ακριβώς αυτό που ψαχνω, προτείνετε και βιβλία παρεμφερες περιεχόμενο.

 

Αναφέρεσαι σε μυθιστόρημα ή εκλαϊκευμένο επιστημονικό λόγο; Για το πρώτο μπορείς να δοκιμάσεις ίσως το ψηφιακό οχυρό του dan brown (αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου καθώς δεν το έχω διαβάσει, το μόνο στο οποίο στηρίζομαι είναι η γνώμη ενός φίλου).

 

Τώρα αν θέλεις κάτι πιο extreme μπορείς να δεις το "Κώδικες και μυστικά" του Simon Singh . Ίσως το τελευταίο είναι πιο κοντά σε αυτό που ζητάς.

^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι καμια σχέση, μαλλον δεν έγραψα κατι καλα :-) Παμε παλι.

 

Θελω ενα επιστημονικό βιβλίο που να ασχολειται με την κρυπτογραφία και τις εφαρμογές της πανω στην πληροφορική και κυρίως τα δικτυα, αν έχει και αναφορές πανω σε συγχρονα θέματα κρυπτογραφίας, αλγοριθμους που έσπασαν και με ποιο τρόπο, ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω ενα επιστημονικό βιβλίο που να ασχολειται με την κρυπτογραφία και τις εφαρμογές της πανω στην πληροφορική και κυρίως τα δικτυα, αν έχει και αναφορές πανω σε συγχρονα θέματα κρυπτογραφίας, αλγοριθμους που έσπασαν και με ποιο τρόπο, ακόμα καλύτερα.

 

Νταξει, τώρα δεν έχω να προτείνω τίποτα. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οχι καμια σχέση, μαλλον δεν έγραψα κατι καλα :-) Παμε παλι.

 

Θελω ενα επιστημονικό βιβλίο που να ασχολειται με την κρυπτογραφία και τις εφαρμογές της πανω στην πληροφορική και κυρίως τα δικτυα, αν έχει και αναφορές πανω σε συγχρονα θέματα κρυπτογραφίας, αλγοριθμους που έσπασαν και με ποιο τρόπο, ακόμα καλύτερα.

 

Mέσω γνωστού (δεν ασχολούμαι καθόλου με το αντικείμενο, από σπόντα σε κάτι μεταφράσεις κι εκεί δεν ήταν επιστημονικά βιβλία αλλά μυθιστορήματα) εντόπισα αυτό: Κρυπτογραφία και Ασφάλεια Δικτύων

 

Το biblionet εμφανίζει μερικά ακόμη, με αναζήτηση "κρυπτογραφία" δες μήπως κάτι άλλο σου κινήσει περισσότερο το ενδιαφέρον. Τσουχτερές τιμές, γενικά, στο αντικείμενο (απολύτως λογικό, λόγω έκτασης και θέματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το εχω δει, οπως και τα αλλα των βιβλιοπωλείων. Μαλλον πρέπει να παω καπου με ποικιλία να ρίξω μια ματια από κοντα. Θενκς παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφ τοπικ: Ωραία υπογραφή Sellerς,από που είναι;

 

Κωστάκης Ανάν - Η τελική λήθη. (Θεούλης)

 

Εεεε?

 

Ε τι ''ε?'' Αφού έκανες quote ότι άφησα εγώ έξω απο το quote.

 

Πάρε και ένα emoticon μην παρεξηγηθείς:

 

 

:mad:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι το στυλ του σαρκαστικού - ειρωνικού χιούμορ το έχω τσιμπήσει χωρίς δεύτερη σκέψη!

 

Μπορείς να πεις δυο λόγια για το περιεχόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη γνωριζω site που εχει και μεταφραση στα ελληνικα

 

http://www.ld4all.com/gr/

 

ΓΙα πιο συγκεκριμενη βιβλιογραφια δεν ξερω τι να σου προτεινω αλλα αν δεν βρεις κατι μπορω να ρωτησω φιλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Feral Faun - Χαοτικά Μανιφέστα

 

Στο παραπανω λινκ βρισκεται ενα pdf 14 σελιδες με αυτοτελη κειμενα του Feral Faun ο οποιος μας παρουσιαζει την δικια του ιδιαιτερη σκοπια περι εξεγερσης, που διαφερει ριζικα τοσο απο αυτην των αριστερων καθε ειδους οσο και απο αυτην την κλασσικων/ορθοδοξων αναρχικων. Αρκετες επιρροες απο Μαξ Στιρνερ (απο τον οποιο Στιρνερ ειχε επηρεαστει αισθητα και ο Νιτσε).

 

Αυτο το pdf αποτελει teaser/μπροσουρα για το βιβλιο που κυκλοφορησε απο Δαιμων του Τυπογραφειου και εινια γυρω στις 50 σελιδες περιεχοντας αρκετα περισσοτερα κειμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεραπεια θανάτου...

το τσίμπησα ήδη, και το ξεκινάω από αύριο ;)

quotαρω τον εαυτό μου, για να συστήσω σε όποιον δεν εχει παρει το θεραπεία θανατου,να....μην τρέξει κιόλας...

είμαι στα 2/3, και το βιβλίο είναι μια απιστευτη μετριότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...