Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω αν το εχουν ξαναπροτεινει αλλα για οποιον ενδιέφερε κατι θρίλερ,φαντασίας και λιγο σπλατερ να διαβάσει τον Ιο του Scott Singler.

To δευτερο λέγεται επιδημία και το τριτο πανδημία το οποιο δεν εχει κυκλοφορήσει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

''Η Κρητη μου'' του Σαμπα Αλτινσαι

 

http://www.104fm.gr/all-news/culture/77-books/3554----.html

 

το χω διαβασει ειναι αρκετα ωραιο.

 

''Το κοιμητηριο της Πραγας'' του Ουμπερτο Εκο.

 

Το χει διαβασει κανεις?αξιζει να το διαβασω?

μπορει να μου πει κανεις κριτικη γι αυτο το βιβλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Κοιμητήριο της Πράγας το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και αρκετά πιο "ξεκούραστο" βιβλίο σε σχέση με προηγούμενα του Έκο (γενικά, μου αρέσει ο Έκο, απλά κάποια βιβλία λόγω πυκνότητας νοημάτων και αριθμό ονομάτων απαιτούν αρκετή συγκέντρωση).

 

Τώρα, κριτική χωρίς spoilers είναι κάπως δύσκολο να γίνει πρόχειρα. Διαδραματίζεται στο 19ο αιώνα, δυτική Ευρώπη -με ευρύτερες αναφορές, όμως- και με προεκτάσεις μέχρι την εποχή μας. Ο Έκο παρουσιάζει ένα ακόμη μυθιστόρημα όπου το βαθιά προσωπικό δένει με το ιστορικό/διαχρονικό και όπου "ανθρωπάκια" μπλέκουν στα γρανάζια της ιστορίας. Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα είναι ο χειρισμός του στοιχείου της παράνοιας ή μάλλον της αμφιβολίας του ανθρώπου για το τι είναι αληθινό και πραγματικό.

 

Κάπως αόριστα ακούγονται όλα αυτά αλλά φοβάμαι πως αν γίνω πιο συγκεκριμένος θα χαλάσω την ανακάλυψη της ανάγνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να διαβάσω τους Άθλιους. Επειδή έχω δει ότι ειναι μεγάλο βιβλίο, 2-3 τόμοι, αναρωτιέμαι αν είναι να το πάρω σε τόμους ή να πάρω αυτό εδώ, που αν έχω καταλάβει καλά είναι ολόκληρο το βιβλίο. Το θέμα μου είναι μήπως χάνει στη μετάφραση ή κάτι τέτοιο, γιατί δεν μου φαίνεται λογικό να "χώρεσαν" 3 τόμους σε 1!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάποιες Αγγλόφωνες εκδόσεις που κοίταξα πρόχειρα, σε μικρές γραμματοσειρές (συνήθως οι classics επανεκδόσεις είναι τέτοιες) γύρω στις 1000 σελίδες είναι, οπότε οι 980 της ελληνικής μετάφρασης δε μου φαίνονται εξωφρενικά λίγες. Ακόμη και κάποιες εκδόσεις με δύο τόμους κινούνται στις περίπου 500 ο κάθε ένας.

 

Σημειώνοντας ότι δε γνωρίζω τη συγκεκριμένη μετάφραση, θα μου έκανε εντύπωση αν κυκλοφορούσε οιουδήποτε είδους συντομευμένη έκδοση από τις Εκδόσεις Λιβάνη, δεν έχω υπόψη μου καμία αντίστοιχη περίπτωση από αυτό τον εκδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώνοντας ότι δε γνωρίζω τη συγκεκριμένη μετάφραση, θα μου έκανε εντύπωση αν κυκλοφορούσε οιουδήποτε είδους συντομευμένη έκδοση από τις Εκδόσεις Λιβάνη, δεν έχω υπόψη μου καμία αντίστοιχη περίπτωση από αυτό τον εκδοτικό.

 

Kαι εγώ αυτό σκέφτηκα, ειδικά όταν είδα στο εξώφυλλο τους ηθοποιούς από την ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα διαβάζω το 2666.Σε πρώτη φάση ενδιαφέρον.Το έχει διαβάσει κανεις?

 

Το έχω στα υπόψιν και θα θελα σχόλια μόλις το τελειώσεις!

 

Να και μια μίνι παρουσίαση http://andriotakis.gr/?p=398

 

Παιδιά θέλω να διαβάσω τους Άθλιους. Επειδή έχω δει ότι ειναι μεγάλο βιβλίο, 2-3 τόμοι, αναρωτιέμαι αν είναι να το πάρω σε τόμους ή να πάρω αυτό εδώ, που αν έχω καταλάβει καλά είναι ολόκληρο το βιβλίο. Το θέμα μου είναι μήπως χάνει στη μετάφραση ή κάτι τέτοιο, γιατί δεν μου φαίνεται λογικό να "χώρεσαν" 3 τόμους σε 1!

 

Τσέκαρε κι εδώ Πολιτεία έχει λίγο πιο χαμηλή τιμή από του public

 

(Αριθμός σελίδων - 1002) :huh:

 

Με 30 ευρώ θα έχεις και τζάμπα μεταφορικά και αντικαταβολή.Βέβαια αν είσαι αθήνα ακόμα καλύτερα ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ελπιζω να μην θεωρηθει hijack, αλλα πιστευω ειναι καλυτερο απο το να δημιουργησω νεο τοπικ. Επειδη θελω σιγα σιγα να μεταφερθω και εγω στον κοσμο της "βιβλιοαναγνωσης", Θα ηθελα την ρωτησω σχετικα με της μεθοδους αποκτησης φθηνου βιβλιου. Απο οσο ξερω τα βιβλια στην ελληνικη αγορα εχουν φιξ τιμες, οπως τα φαρμακα και δεν υπαρχει ανταγωνισμος. Αντε κανα e-shop και Public με καρτα μελους να σου κοψουν 1-2 ευρω. Γνωριζει κανεις, αλλους νομιμους τροπους για να αποκτησεις βιβλιο σε φθηνη τιμη, επειδη τα 20-25 ανα βιβλιο μου φαινονται πολλα? (Σε εντυπη μορφη, προς το παρον δεν με ενδιαφερουν τα e-books).

 

Συγκεκριμενα τα βιβλια που θελω να διαβασω αυτην την περιοδο ειναι:

 

The Girl Who Played with Fire - Stieg Larsson(Το 2ο της τριλογιας μιλλενιουμ)

Black Swan - Nassim Taleb (To βιβλιο του οικονομολογου-στατικιστη που και καλα προεβλεψε την κριση)

The Secret - Rhonda Byrnes (Aντε να δουμε και δω γιατι ολος αυτος ο ντορος!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...