Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιο βιβλιο μου προτεινετε απο stephen king;

 

Και αν μπορειτε πειτε απο που αγοραζετε εσεις τα βιβλια σας.Υπαρχει καποιο e-shop για να βρισκουμε φθηνοτερα βιβλια;Αναφερομαι σε μεταφρασμενα στα ελληνικα μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πολύ επαφή με τα θρίλερ του, αλλά η σειρά Dark Tower ήταν χαριτωμένη και κολλητική. Εκνευριστική σε άπειρα σημεία και πολλές φορές σχεδόν ερασιτεχνική, αλλά σκαλωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά του Dark Tower προσωπικά μου άρεσε. Βγάζει και ένα ενδιάμεσο βιβλίο ακόμη.

Σχεδόν όλα τα βιβλία του Stephen έχουν βγει απ' τις εκδόσεις BELL σε καλές τιμές.

Σου προτείνω απ' τα καινούργια βιβλία του το Under the Dome, είναι και αρκετά μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είχα αγοράσει απ' τις εκδόσεις Λιβάνη και νομίζω ότι η μετάφραση ήταν καλή.

Τώρα έχουν περάσει και κάτι χρόνια, οπότε το λέω και με μια επιφύλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω για το ίδιο βιβλίο λέτε και για τον ίδιο εκδοτικό οίκο.

Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Όπως είπα έχουν περάσει κάποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω για το ίδιο βιβλίο λέτε και για τον ίδιο εκδοτικό οίκο.

 

Ναι αυτό ειναι. Ως επι το πλείστον ειναι μια χαρά, αλλα εχει κατι πραγματα που βγάζουν μάτι, πχ πήγαινε ισια στην κουζίνα(go straight to the kitchen) κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα ή αγόρασες ήδη κάποιο. Για αρχή, ένα πολύ ευκολοδιάβαστο βιβλίο είναι το "Desperation" ένα από τα καλύτερα του King, για μένα. Επίσης πολύ καλό είναι και το "Σκοτάδι Βαθύ, Δίχως Άστρα" που κυκλοφόρησε στα Ελληνικά πριν από 3 μήνες. Ο "Θόλος"(Under The Dome) που πρότεινε ο φίλος παραπάνω είναι μεν καλούτσικο (όχι από τα καλύτερα σίγουρα) αλλά αρκετά κουραστικό και τεράστιο σε μέγεθος (1100 σελίδες αν θυμάμαι καλά) οπότε αν δεν έχεις συνηθίσει τα μεγάλα βιβλία θα σε κουράσει λίγο η αργή εξέλιξη. Ο King γενικά έχει γράψει μεταφυσικές και μη ιστορίες οπότε μπορείς να διαλέξεις όποιο θέμα σε καλύπτει.

Τα βιβλία εκδίδονται από τις εκδόσεις Bell και μπορείς να τα αγοράσεις σχεδόν όλα από το e-shop.gr ή από οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iridium φαινεται οτι εχεις διαβάσει αρκετά του King. Για πες μας και τα χειρότερα του να τα αποφύγουμε... Ενας φιλος μου πχ ειχε παρει το Κινητό και μου πε οτι ήταν πολύ βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Κινητό είχε μια καλή αρχή (ως συνήθως) και έχει έναν συμβολισμό αλλά το τέλος ήταν επιεικώς μετριότατο. Άλλο βιβλίο που δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα είναι το Dreamcatcher.

Και το Duma Key είναι αργό στην εξέλιξη της πλοκής αλλά γενικά μου άρεσε.

Το From a Buick 8 είναι απ' τα πιο περίεργα.

Τα περισσότερα βιβλία αυτού του είδους έχουν σαν αδύνατο σημείο την ολοκλήρωση της υπόθεσης. Ποιος, γιατί, πως. Εκεί που περιμένεις ποιος ξέρει τι, το τέλος αρκετές φορές σε απογοητεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χειρότερα δεν ξέρω να σας πω αφού όλα όσα έχω διαβάσει μου άρεσαν. Το "Duma Key" που ανέφερε ο Κώστας είναι σίγουρα το καλύτερο που έχει γράψει τα τελευταία χρόνια. Το πρώτο μισό είναι απλά εκπληκτικό. Μετά χάνει λιγάκι η ιστορία αλλά και πάλι δεν αφήνει παράπονα. Διαβάστε το το καλοκαίρι για να ταιριάζει και με το κλίμα. Δεν μπορώ να πω πως ο King γράφει κακά βιβλία, απλά κάποια είναι λίγο βαρετά κυρίως λόγο μεγέθους. Π.χ τα "Χρήσιμα Αντικείμενα" έχουν δεκάδες πρόσωπα και κάπου σε κουράζει και γυρνάς πίσω για να δεις ποιος είναι ποιος. Οι τελευταίες 150 σελίδες βέβαια σε αποζημιώνουν και με το παραπάνω. Γι αυτό πρότεινα το "Desperation". Η δράση είναι αδιάκοπη μέχρι το τέλος και διαβάζεται "μονορούφι". Στα καλύτερα του συγγραφέα, φυσικά, τα κλασικά Misery, The Shining, The Stand, IT :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...