Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα το "The Forever War" του Haldeman,γνωστό (αντι)πολεμικό επ. φαντασίας.Εντάξει ψιλοκαλό ήταν αν και το περίμενα πολύ καλύτερο.Ίσως και να φταίγε η ελληνική μετάφραση (Anubis,δεν ήταν επιλογή μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τελείωσα το διάβασμα του «Τι είδε η γυναίκα του Λωτ» και του «Μπουντουάρ του Ναδίρ» και τα δυο της Μπουραζοπούλου. Αν και στην αρχή ήμουν πολύ επιφυλακτικός (σύγχρονη γυναίκα Ελληνίδα συγγραφέας;;; :fear: ) τελικά άλλαξα τελείως γνώμη.

Το Μπουντουάρ δεν το βρήκα κάτι ιδιαίτερο (όχι όμως κακό), αλλά το «Τι είδε η γυναίκα του Λωτ» είναι καλό, με πλοκή που κρατάει το ενδιαφέρον, μερικές έξυπνες ιδέες και ωραία ατμόσφαιρα. Θα έλεγα ότι ανήκει στα όρια του μυθιστορήματος επιστημονικής φαντασίας, αξίζει μια ανάγνωση αν και κουβαλάει κάποιες αδυναμίες. Τώρα θα διαβάσω και το «Η ενοχή της αθωότητας» και θα γράψω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα τη "Λεοπάρδαλη" του Jo Nesbo. Σε γενικές γραμμές είναι καλύτερο από τον "Χιονάνθρωπο" του ίδιου συγγραφέα και σίγουρα πολύ πιο δουλεμένο. Αν σας αρέσουν τα βιβλία του Nesbo διαβάστε το κι αυτό (κάτι που θα έχετε κάνει ήδη μάλλον), αν σας αρέσουν τα αστυνομικά καλύτερα περιμένετε να έρθει ο χειμώνας γιατί το βιβλίο είναι πιο καταθλιπτικό και από τους Madrugada :-D . Αν πάλι σας κουράζουν τα περίπλοκα βιβλία μην κάνετε τον κόπο και κρατήστε το εικοσάρικο. Είναι πολύ απλά το πιο μπερδεμένο βιβλίο που έχω διαβάσει. Δεκάδες ονόματα, τοποθεσίες, παράλληλες ιστορίες, η κλασική "σπασμένη" αφήγηση του συγγραφέα, οι 800 σελίδες του και πολλά άλλα σίγουρα θα σας δυσκολέψουν. Στα θετικά του βιβλίου η μετάφραση που είναι κατευθείαν από το πρωτότυπο και φυσικά οι πολλές ανατροπές μέχρι τη διαλεύκανση της υπόθεσης (που ίσως είναι λίγο περισσότερες απ' ότι θα έπρεπε).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται για την λογοτεχνία του φανταστικού, συστήνω τον Joe Abercrombie.

http://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Abercrombie

Όλα τα βιβλία του είναι πολύ καλά, τα διακρίνει μια πικρή ειρωνεία και οι διάφοροι "ήρωές" του είναι πολύ "πραγματικοί". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεχωρήθη, οβερ.

 

Είμαι στο 3ο βιβλίο του Μαύρου Πύργου. Το 1ο ούτε που κατάλαβα ποτε το τελείωσα. Πολύ ήσυχο για τα γούστα του βασιλιά. Το 2ο ακριβώς το αντίθετο, σε έχει συνέχεια στην τσίτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο με μαθηματικούς κυρίως γρίφους (ή ας έχει πχ και γρίφους λογικής, κλπ) για ηλικία 16-17 ?

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν τον καιρό διάβασα

1) Το 2ο βιβλίο του 1Q84 και πραγματικά ανυπομονώ να διαβάσω το 3ο. Μου άρεσε πάρα πολύ και ούτε που κατάλαβα για πότε το τελείωσα. Δεν τον πιάνω ως δεύτερο βιβλίο αλλά ως συνέχεια της ιστορίας, ας πούμε καλύτερα δεύτερο τόμο. (Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ)

2) Την Τριλογία του Κόσμου του Philip Pullman η οποία μου άρεσε αρκετά σαν γενικό έργο αλλά στο τρίτο βιβλίο κουράστηκα σε κάποια σημεία και απογοητεύτηκα κιόλας γιατί άλλα περίμενα κι άλλα έγιναν.

3) και τέλος το βιβλίο Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος του Άλντους Χάξλεϋ. Διάβασα ότι είναι από τα πρώτα dystopian βιβλία (αν όχι το πρώτο, δεν θυμάμαι 100%) και το ξεκίνησα με ενθουσιασμό μιας και μου αρέσει πολύ σαν είδος. Μου άρεσε αρκετά. Στην αρχή εξηγεί κάποια πράγματα και μπαίνεις αμέσως στο νόημα αλλά και αυτό σε κάτι σημεία με κούρασε. (Προς το τέλος υπήρχε ένας μακρύς διάλογος ο οποίος δεν με τρέλανε ιδιαίτερα) Από το βιβλίο αυτό έχουν εμπνευστεί ταινίες τύπου Equilibrium, Matrix κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα την τριλογία "Το Υφαντό της Φιοναβάρ" του Guy Gavriel Kay (τριλογία: βιβλίο 1βιβλίο 2βιβλίο 3). Ηρωική φαντασία, στρωτό γράψιμο, κράτησε το ενδιαφέρον μου αμείωτο. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το σύνολο των βιβλίων. Οι κύριοι χαρακτήρες αναπτύσσονται σταδιακά κατά την εξέλιξη της ιστορίας (ακόμα και στο τρίτο βιβλίο) και σε μεγάλο βάθος, τα twists σε κάθε αδιέξοδο είναι εύστοχα, πετυχημένα και βοηθούν στην εξέλιξη της ιστορίας και τέλος,

ο συγγραφέας δεν διστάζει να σκοτώσει "καλούς" και "κακούς" κύριους χαρακτήρες.

Ατού: Η πολύ πετυχημένη (για μένα) χρήση ενός extra μύθου ο οποίος - σύμφωνα με τη φαντασία του συγγραφέα - έχει κάποιες "εκκρεμότητες" μέχρι να ολοκληρωθεί και που πλέκεται ουσιαστικά στα γεγονότα της ιστορίας. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε λάτρεις του είδους, αλλά και σε όσους αρέσκονται σε ελαφρά αναγνώσματα.

 

 

Σε κάποια φάση, πριν την τριλογία, έπιασα να διαβάσω το "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" της Ursula K. Le Guin. Το συγκεκριμένο βιβλίο ανήκει στη λογοτεχνία του φανταστικού και τιμήθηκε με τρία βραβεία, Hugo, Nebula και Locus. Το τελείωσα, με τα χίλια ζόρια. Δεν μου άρεσε καθόλου. Ήταν μπερδεμένο και δύσκολο να το ακολουθήσω. Πιθανολογώ ότι θέλει και δεύτερη ανάγνωση για να "μπει" κάποιος στο νόημα, αλλά προσωπικά δεν θα το επιχειρήσω.

Για όποιον το επιχειρήσει, στο wikipedia (εδώ) φαίνεται η σειρά με την οποία θα πρέπει να διαβαστούν τα κεφάλαια. Συγκεκριμένα, η σειρά είναι: 
 

Chapter numbers in chronological order 2, 4, 6, 8, 10, 12, 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13

 

Εάν το ήξερα νωρίτερα, μπορεί να είχα διαφορετική άποψη για το βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλα τα βιβλία του Guy Gavriel Kay είναι καλά. Έχει έναν ωραίο τρόπο γραφής και ανάλυσης χαρακτήρων και φαίνεται πως έχει καλή γνώση της ιστορίας ορισμένων περιόδων και τόπων.

Πολύ καλή είναι και η διλογία του Σαραντινού ψηφιδωτού, όπως και το Tigana καθώς και το Ένα τραγούδι για την Αρμπόν.

Μόνο το Yzabel θεωρώ ότι έχει λίγο αδύναμη υπόθεση. Στο συγκεκριμένο βιβλίο εμφανίζονται και χαρακτήρες της τριλογίας της Φιόναβαρ.

Το τελευταίο βιβλίο του όμως που έχω διαβάσει, Under Heaven, είναι πολύ καλό.

Έχει κυκλοφορήσει (το έχω δει στο amazon.com) και η συνέχειά του (River of Stars).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταφορά ανθρώπου από τον σύγχρονο κανονικό κόσμο σε φανταστικό έχω διαβάσει την τριλογία The Seventh Sword.

Αρκετά καλό,τίποτα ιδιαίτερο.

Γενικά έπαιζε πολύ το θέμα στην φαντασία των 80s,αλλά τώρα δεν βλέπω να συνεχίζει η κατάσταση.

Βέβαια θα διαβάσω και το Υφαντό για να δω εάν είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) και τέλος το βιβλίο Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος του Άλντους Χάξλεϋ. .......Προς το τέλος υπήρχε ένας μακρύς διάλογος ο οποίος δεν με τρέλανε ιδιαίτερα....

Προσωπικά το θεωρώ ενα απο τα κορυφαία βιβλια που εχω διαβάσει με απίστευτο βάθος και φιλοσοφικό-κοινωνιολογικό προβληματισμό. Το θεωρώ προφητικό αν σκεφτείς οτι γράφηκε περίπου το 1930. Θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις τον διάλογο γραμη γραμη κρύβει απίστευτα νοήματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλα τα βιβλία του Guy Gavriel Kay είναι καλά. Έχει έναν ωραίο τρόπο γραφής και ανάλυσης χαρακτήρων και φαίνεται πως έχει καλή γνώση της ιστορίας ορισμένων περιόδων και τόπων.

Πολύ καλή είναι και η διλογία του Σαραντινού ψηφιδωτού, όπως και το Tigana καθώς και το Ένα τραγούδι για την Αρμπόν.

Μόνο το Yzabel θεωρώ ότι έχει λίγο αδύναμη υπόθεση. Στο συγκεκριμένο βιβλίο εμφανίζονται και χαρακτήρες της τριλογίας της Φιόναβαρ.

Το τελευταίο βιβλίο του όμως που έχω διαβάσει, Under Heaven, είναι πολύ καλό.

Έχει κυκλοφορήσει (το έχω δει στο amazon.com) και η συνέχειά του (River of Stars).

 

 Oντως πολυ καλά και τα 3 που προτεινες, στο υφαντό του Φιοναβαρ ο Kay ήταν λίγο ανώριμος και βελτιώθηκε με τον καιρό. Εχει αρκετά θεματακια σαν συγγραφέας αλλά οι κόσμοι που φτιάχνει έχουν πολύ ενδιαφέρον και είναι αρκετά αληθινοι. Από οσα έχω διαβάσει (δεν εχω διαβάσει απο Yzabel και μετά) μονο οι Λέωντες του Αλ Ρασαν δεν μ' αρεσαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλα τα βιβλία του Guy Gavriel Kay είναι καλά. Έχει έναν ωραίο τρόπο γραφής και ανάλυσης χαρακτήρων και φαίνεται πως έχει καλή γνώση της ιστορίας ορισμένων περιόδων και τόπων.

Πολύ καλή είναι και η διλογία του Σαραντινού ψηφιδωτού, όπως και το Tigana καθώς και το Ένα τραγούδι για την Αρμπόν.

Μόνο το Yzabel θεωρώ ότι έχει λίγο αδύναμη υπόθεση. Στο συγκεκριμένο βιβλίο εμφανίζονται και χαρακτήρες της τριλογίας της Φιόναβαρ.

Το τελευταίο βιβλίο του όμως που έχω διαβάσει, Under Heaven, είναι πολύ καλό.

Έχει κυκλοφορήσει (το έχω δει στο amazon.com) και η συνέχειά του (River of Stars).

 

Προσωπικά το Yzabel με συνεπήρε! Το διάβασα μονοκοπανιά, ξεκίνησα το απόγευμα και έμεινα ξάγρυπνος όλο το βράδυ για να το τελειώσω. Ήταν το πρώτο του Kay που διάβασα, οπότε περίμενα κάτι ανάλογο και στο "Υφαντό". ΟΚ, δεν ενθουσιάστικα τόσο, αλλά δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Από τα άλλα τρία που αναφέρεις, δεν έχω διαβάσει κάποιο, αλλά μπήκαν στα υπόψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο είναι και το: Οι πολεμιστές του Λυκόφωτος. http://www.biblionet.gr/book/90827/

Αρκετά μεγάλο, αλλά διαβάζεται γρήγορα και ευχάριστα.

Ο Kay έχει αποδώσει με σωστό και γλαφυρό τρόπο την περιοδο των μεγάλων επιδρομών των Βίκινγκ (στο βιβλίο δεν λέγονται έτσι βέβαια, μια και υποτίθεται ότι η υπόθεση διαδραματίζεται σε φανταστικό τόπο και χρόνο).

 

Chrisxxx, το: Οι Λέοντες του Αλ Ρασάν, είναι το μοναδικό βιβλίο του συγκεκριμένου συγγραφέα που δεν έχω διαβάσει.

Δεν ξέρω, κάτι δεν μου έκανε κλικ, ώστε να το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...