Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελείωσα το μολυβένιο φυλαχτό (κυκλοφορεί και από τον θείο).

 

Ήταν λίγο μικρό 215 σελίδες αλλά γενικά ήταν καλό. Θα μπορούσε βέβαια να μην είναι τόσο προβλέψιμο.

 

http://www.biblionet.gr/book/95531/Avi/Το_μολυβένιο_φυλακτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γενικά με την ιστορία άλλων χωρών δεν πολυκαίγομαι 

 

Οι ΗΠΑ , αν και σε πολλά πράγματα είναι χαζοαμερικάνοι στη σύγχρονη εποχή , έχουν σαφώς και μεγάλο ιστορικό παρελθόν σαν χώρα . 

Αποικιοκρατία ( απο εποχή Κολόμβου ) , αυτόχθονες , Άγρια στύση  Δύση , Εμφύλιος , και η περιβόητη "έχθρα" Βόρειων - Νότιων .

 

Επειδή τον τελευταίο καιρό ( κανα 3μηνο ) ξεκίνησα για κάποιον ανεξήγητο λόγο να διαβάζω Λούκυ Λούκ και να βλέπω που και που κανα "καουμπόϋκο" Κλιντ Ιστγουντ και σία 

 

και με αφορμή τον General Lee με την σημαία στην οροφή

 

Ψάχνω αν ξέρει κανείς να μου προτείνει κάποιο/-α βιβλία σχετικά :

 

-με την εποχή με τους cowboys ( αν και πιστεύω το συγκεκριμένο θεματάκι αρκείται στην πλειοψηφία του στα κομιξ και στις ταινίες παρα σε ιστορικά βιβλία - ισως κανω και λάθος )

 

- και κάποιο βιβλίο το οποίο θα με βοηθήσει να καταλάβω τι γίνεται με το θέμα Βορειοι Νότιοι . Το υπόβαθρο αυτής της κόντρας , την εποχή με τον εμφύλιό τους κλπ .

 

Κατα προτίμηση κάποιο ιστορικό μυθιστόρημα , διότι το να πάρω και αν διαβάσω ενα βιβλίο ιστορίας φοβάμαι θα μου πέσει βαρύ ( σαν να ακούω ρεπορτάζ στην ΝΕΤ μεταμεσονύχτιο , για κουλτουριάρηδες ) .

Γενικά κάποιο βιβλίο διαβάσιμο .

 

θενξ ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά με την ιστορία άλλων χωρών δεν πολυκαίγομαι 

 

Οι ΗΠΑ , αν και σε πολλά πράγματα είναι χαζοαμερικάνοι στη σύγχρονη εποχή , έχουν σαφώς και μεγάλο ιστορικό παρελθόν σαν χώρα . 

Αποικιοκρατία ( απο εποχή Κολόμβου ) , αυτόχθονες , Άγρια στύση  Δύση , Εμφύλιος , και η περιβόητη "έχθρα" Βόρειων - Νότιων .

 

Επειδή τον τελευταίο καιρό ( κανα 3μηνο ) ξεκίνησα για κάποιον ανεξήγητο λόγο να διαβάζω Λούκυ Λούκ και να βλέπω που και που κανα "καουμπόϋκο" Κλιντ Ιστγουντ και σία 

 

και με αφορμή τον General Lee με την σημαία στην οροφή

 

Ψάχνω αν ξέρει κανείς να μου προτείνει κάποιο/-α βιβλία σχετικά :

 

-με την εποχή με τους cowboys ( αν και πιστεύω το συγκεκριμένο θεματάκι αρκείται στην πλειοψηφία του στα κομιξ και στις ταινίες παρα σε ιστορικά βιβλία - ισως κανω και λάθος )

 

- και κάποιο βιβλίο το οποίο θα με βοηθήσει να καταλάβω τι γίνεται με το θέμα Βορειοι Νότιοι . Το υπόβαθρο αυτής της κόντρας , την εποχή με τον εμφύλιό τους κλπ .

 

Κατα προτίμηση κάποιο ιστορικό μυθιστόρημα , διότι το να πάρω και αν διαβάσω ενα βιβλίο ιστορίας φοβάμαι θα μου πέσει βαρύ ( σαν να ακούω ρεπορτάζ στην ΝΕΤ μεταμεσονύχτιο , για κουλτουριάρηδες ) .

Γενικά κάποιο βιβλίο διαβάσιμο .

 

θενξ ε

 

Ιστορικά βιβλία για Άγρια Δύση και Αμερικάνικο εμφύλιο υπάρχουν πάρα πολλά.

Από τα καθαρά στρατιωτικά όπως του Osprey's που μετράνε δεκάδες τίτλους για όλες τις φάσεις του Εμφυλίου,τον εξοπλισμό των αντιμαχόμενων και τους πολέμους με τους ιθαγενείς στην Άγρια Δύση έως τα γενικότερα που αναλύουν θέματα που έγιναν εκείνη την εποχή(ανακαλύψεις,εφευρέσεις κ.ο.κ.).

 

Νουβέλες έχει πάρει το μάτι μου αρκετές με τον Α.Εμφύλιο,αλλά λόγω θεματολογίας δεν έδωσα σημασία.

Δες και εδώ:

http://www.amazon.com/The-Best-Civil-War-Novels/lm/316KH740MMTJO

 

Για την άγρια Δύση έχει πολλές αναλύσεις και αρκετές βιογραφίες εάν ψάξεις(για τους Μπίλυ δε κιντ και έτσι).Προσωπικά τα θεωρώ βλακείες και δεν ασχολούμαι με τα πρόσωπα της Άγριας Δύσης,κάποιες αναλύσεις όμως(όπως το πως έγινε η σύνδεση ακτής με ακτή με σιδηρόδρομο)είναι πολύ καλές. 

 

Τώρα μπορείς να διαβάσεις και κόμικ του Ντίζνευ με το Θείο Σκρούτζ που στα νιάτα του ήταν στην Άγρια Δύση. B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ !

 

Η αλήθεια είναι οτι τουλάχιστον αρχικά , δεν ψάχνω κάτι τόσο αναλυτικό παρά να διαβάσω κάτι ώστε να αποκτήσω μια αρχική γενική ιδέα περι του τι φάση παίζει .

 

Μετά βέβαια ανάλογα και το αν εν τέλει με ενδιαφέρει το θέμα και δεν είναι απλά μια αναλαμπή , βλέποντας και κάνοντας θα δω αν θέλω να ψάξω και κάτι παραπέρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις μέρες διάβασα το "The Other Wind" της Ursula Le Guin. Είναι το 5ο βιβλίο του Κύκλου της Γαιοθάλασσας. Μου άρεσε πολύ αν και μου φάνηκε πολύ μικρό. Περίμενα να έχει περισσότερα πράγματα. Όποιος είναι λάτρης της φαντασίας του προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσει τη Γαιοθάλασσα.

Επίσης, ξεκίνησα να διαβάζω Percy Jackoson μιας και έχω δει φοβερές κριτικές. Το πρώτο βιβλίο το διάβασα σε μια μέρα σχεδόν (τη δεύτερη είχα 20 σελίδες για να το τελειώσω) και σήμερα διάβασα και το μισό δεύτερο βιβλίο. Μου φαίνεται ενδιαφέρουσα ιστορία, με πολλά στοιχεία και ιστορίες ελληνικής μυθολογίας (που υπεραγαπώ). Θα σας πως εντυπώσεις όταν διαβάσω και τα 5 βιβλία. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά με την ιστορία άλλων χωρών δεν πολυκαίγομαι 

 

Οι ΗΠΑ , αν και σε πολλά πράγματα είναι χαζοαμερικάνοι στη σύγχρονη εποχή , έχουν σαφώς και μεγάλο ιστορικό παρελθόν σαν χώρα

 

ΓΟΥΑΑΑΑΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΟΥΑΑΑΑΤ

 

 500 χρόνια ιστοριας, αποικισμοί, εμφύλιοι, επαναστάσεις, πολεμοι κατα της "τρομοκρατιας" κλπ Ασχετα αν τους σνομπαρουμε εδω και 1 αιωνα (λιγο παραπανω) ειναι οι εκπρόσωποι του δυτικου πολιτισμού που και εμεις αποτελούμε μέρος του, ειναι καλό να γνωριζουμε καποια πραγματα για την χώρα που επηρεάζει αμεσα τις ζωές και τον τρόπο που έγινε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τώρα μπορείς να διαβάσεις και κόμικ του Ντίζνευ με το Θείο Σκρούτζ που στα νιάτα του ήταν στην Άγρια Δύση. B)

 

Ετσι!!! Το " Η βιος και πολιτεια του Σκρουτζ Μακ Ντακ" απο τον Ντον Ροσα ειναι απιστευτο κομιξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι!!! Το " Η βιος και πολιτεια του Σκρουτζ Μακ Ντακ" απο τον Ντον Ροσα ειναι απιστευτο κομιξ!

 

 

 Κυκλοφορεί και αυτό "Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ τα χαμενα επεισοδια" :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις τελείωσα το "Η εφεύρεση του Μορέλ" του Κασάρες.

Μου έχει δημιουργήσει αντικρουόμενα συναίσθήματα, όχι το αν μου άρεσε αλλά το περιεχόμενο. Βασικά για εμένα είναι μια μελέτη του πως επιλέγουμε να ζούμε ο καθένας στον δικό του κόσμο , να ερωτευόμαστε όχι το πραγματικό πρόσωπο αλλά την εικόνα του, να κρατάμε τις αναμνήσεις που θέλουμε. Δεν είναι το πρώτο ούτε το τελευταίο βιβλίο που έχει ασχοληθεί με τα θέματα αυτά αλλά είναι απο τα καλά. Και είναι σχετικά μικρό αλλά αν ήταν μεγαλύτερο θα ξεχείλωνε, δεν υπήρχε λόγος. Γενικά είναι περίεργο βιβλίο για εμένα, περιέχει κυνισμό και ρομαντισμό την ίδια στιγμή και το τέλος είναι γλυκόπικρο.Ποια είναι πραγματικά η ετυχία; Στην πραγματικότητα, πού είναι η πραγματικότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις μέρες διάβασα το "The Other Wind" της Ursula Le Guin. Είναι το 5ο βιβλίο του Κύκλου της Γαιοθάλασσας. Μου άρεσε πολύ αν και μου φάνηκε πολύ μικρό. Περίμενα να έχει περισσότερα πράγματα. Όποιος είναι λάτρης της φαντασίας του προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσει τη Γαιοθάλασσα.

Η πρώτη μου επαφή με την Ursula Le Guin ήταν απογοητευτική (δες πιο κάτω).

 

[...] έπιασα να διαβάσω το "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" της Ursula K. Le Guin. Το συγκεκριμένο βιβλίο ανήκει στη λογοτεχνία του φανταστικού και τιμήθηκε με τρία βραβεία, Hugo, Nebula και Locus. Το τελείωσα, με τα χίλια ζόρια. Δεν μου άρεσε καθόλου. Ήταν μπερδεμένο και δύσκολο να το ακολουθήσω. Πιθανολογώ ότι θέλει και δεύτερη ανάγνωση για να "μπει" κάποιος στο νόημα, αλλά προσωπικά δεν θα το επιχειρήσω.

Για όποιον το επιχειρήσει, στο wikipedia (εδώ) φαίνεται η σειρά με την οποία θα πρέπει να διαβαστούν τα κεφάλαια. Συγκεκριμένα, η σειρά είναι: 

 

Chapter numbers in chronological order 2, 4, 6, 8, 10, 12, 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13

 

Εάν το ήξερα νωρίτερα, μπορεί να είχα διαφορετική άποψη για το βιβλίο.

 

 

Θα μου πρότεινες αυτό που διάβασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά με την ιστορία άλλων χωρών δεν πολυκαίγομαι 

 

Οι ΗΠΑ , αν και σε πολλά πράγματα είναι χαζοαμερικάνοι στη σύγχρονη εποχή , έχουν σαφώς και μεγάλο ιστορικό παρελθόν σαν χώρα . 

Αποικιοκρατία ( απο εποχή Κολόμβου ) , αυτόχθονες , Άγρια στύση  Δύση , Εμφύλιος , και η περιβόητη "έχθρα" Βόρειων - Νότιων .

 

Επειδή τον τελευταίο καιρό ( κανα 3μηνο ) ξεκίνησα για κάποιον ανεξήγητο λόγο να διαβάζω Λούκυ Λούκ και να βλέπω που και που κανα "καουμπόϋκο" Κλιντ Ιστγουντ και σία 

 

και με αφορμή τον General Lee με την σημαία στην οροφή

 

Ψάχνω αν ξέρει κανείς να μου προτείνει κάποιο/-α βιβλία σχετικά :

 

-με την εποχή με τους cowboys ( αν και πιστεύω το συγκεκριμένο θεματάκι αρκείται στην πλειοψηφία του στα κομιξ και στις ταινίες παρα σε ιστορικά βιβλία - ισως κανω και λάθος )

 

- και κάποιο βιβλίο το οποίο θα με βοηθήσει να καταλάβω τι γίνεται με το θέμα Βορειοι Νότιοι . Το υπόβαθρο αυτής της κόντρας , την εποχή με τον εμφύλιό τους κλπ .

 

Κατα προτίμηση κάποιο ιστορικό μυθιστόρημα , διότι το να πάρω και αν διαβάσω ενα βιβλίο ιστορίας φοβάμαι θα μου πέσει βαρύ ( σαν να ακούω ρεπορτάζ στην ΝΕΤ μεταμεσονύχτιο , για κουλτουριάρηδες ) .

Γενικά κάποιο βιβλίο διαβάσιμο .

 

θενξ ε

North and South, Love and War, Heaven and Hell. Είναι τριλογία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω το WOOL (ΣΙΛΟ στα ελληνικά από εκδόσεις Anubis) για να με κρατήσει λίγο σε ενδιαφέρον το καλοκαίρι.

Το έχετε διαβάσει; Θα το προτείνατε; Όποια γνώμη ευπρόσδεκτη ή όποια άλλη πρόταση!

(στα Αγγλικά το βρίσκω αρκετά φθηνότερο, αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω στα αγγλικά (α ρε amazon). Φοβάμαι λίγο βέβαια και την μετάφραση... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...