Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε εάν μπορώ να βρω κάπου κάποιο Αγγλο-Ελληνικό λεξικό για το amzon kindle android app, και εάν ναι πως να το εγκαταστήσω; 
Δύστυχος το app δεν έχει κάποια επιλογή για κάποιο τέτοιο λεξικό. Το μόνο που έχει είναι το παρακάτω
https://www.amazon.com/Slovoed-Deluxe-English-Greek-dictionary-dictionaries-ebook/dp/B007P2VXD4
 το έχει χρησιμοποιήσει κανένας;  και εάν ναι λειτουργεί; 
 Κατέβασα το δωρεάν δείγμα, και παρόλο που μπορώ να το επιλέξω από τα λεξικά, δεν με αφήνει να βρω οποία δήποτε  λεξει  λέγοντας '' ότι έχω φτάσει το επιτρεπόμενο όριο''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για την κοινωνία του θεάματος του Ντεμπόρ, έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη έκδοση;

Βρίσκω 3, ελευθέρος τύπος (1990), διεθνής βιβλιοθήκη (2000), μεταίχμιο (2016).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ψάχνω βιβλίο που να καλύπτει συνοπτικά όλη την ιστορία του ελληνικού πολιτισμού της εποχής του σιδήρου.

Εχω βρει αυτό μέχρι στιγμής.

https://www.skroutz.gr/books/16787510.Αρχαία-ελληνική-ιστορία.html

Έχετε καμια πρόταση εσείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bill Bryson - The body.

Παρουσιάζει με απλό και εύγλωττο τρόπο τη λειτουργία του ανθρώπινου σώματος. Απολαυστικό σε σημεία, διαβάζεται γρήγορα κι ευχάριστα.

Επεξ/σία από yannis27gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Bill Bryson - The body.

Παρουσιάζει με απλό και εύγλωττο τρόπο τη λειτουργία του ανθρώπινου σώματος. Απολαυστικό σε σημεία, διαβάζεται γρήγορα κι ευχάριστα.

Ειναι ευκολο να διαβαστει στην αγγλικη γλωσσα? Εννοω απο θεμα ορων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως. Το κείμενο ρέει εύκολα αν και έχει κάποιες "δύσκολες" λέξεις, κυρίως επίθετα που στολίζουν το κείμενο. Επιπλέον, έχει ιατρικούς όρους που ακόμη και στα ελληνικά ίσως να μην ήξερες, πχ ξέρεις τι είναι η αμυγδαλή (όχι αμυγδαλές), υποθάλαμος, κτλ;

Αυτούς τους όρους μπορείς είτε να τους προσπεράσεις είτε να αποτελέσουν έναυσμα για να διαβάσεις παραπάνω για το σώμα.

Εν κατακλείδι, αν δεν έχεις εμπειρία να διαβάζεις επιστημονικό κείμενο στα αγγλικά, δε νομίζω ότι είναι το καλύτερο βιβλίο για να ξεκινήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Αναλόγως. Το κείμενο ρέει εύκολα αν και έχει κάποιες "δύσκολες" λέξεις, κυρίως επίθετα που στολίζουν το κείμενο. Επιπλέον, έχει ιατρικούς όρους που ακόμη και στα ελληνικά ίσως να μην ήξερες, πχ ξέρεις τι είναι η αμυγδαλή (όχι αμυγδαλές), υποθάλαμος, κτλ;

Αυτούς τους όρους μπορείς είτε να τους προσπεράσεις είτε να αποτελέσουν έναυσμα για να διαβάσεις παραπάνω για το σώμα.

Εν κατακλείδι, αν δεν έχεις εμπειρία να διαβάζεις επιστημονικό κείμενο στα αγγλικά, δε νομίζω ότι είναι το καλύτερο βιβλίο για να ξεκινήσεις.

Το εψαξα και μολις εγινε μεταφραση και στην ελληνικη γλωσσα!

https://www.protoporia.gr/mpraison-mpil-to-swma-enas-ta3idiwtikos-odhgos-9786180321432.html

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνομαι να αγοράσω ένα βιβλίο τώρα τα Χριστούγεννα και αναζητώ κυρίως ιστορική λογοτεχνία (που μαθαίνεις και το κατιτίς :P ). 

Διάβασα πρόσφατα το Σέρρα του Καλπούζου και τώρα θα ξεκινήσω και τις Πύλες της Φωτιάς. Θα με ενδιέφερε όμως να διαβάσω κάτι σχετικά με τον Β ΠΠ που μου αρέσει σα θεματολογία. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afragorn είπε

Ψάχνομαι να αγοράσω ένα βιβλίο τώρα τα Χριστούγεννα και αναζητώ κυρίως ιστορική λογοτεχνία (που μαθαίνεις και το κατιτίς :P ). 

Διάβασα πρόσφατα το Σέρρα του Καλπούζου και τώρα θα ξεκινήσω και τις Πύλες της Φωτιάς. Θα με ενδιέφερε όμως να διαβάσω κάτι σχετικά με τον Β ΠΠ που μου αρέσει σα θεματολογία. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Αν σου άρεσαν οι πύλες της φωτιάς από τον Pressfield διάβασε τότε και το "Σκοτώστε τον Ρόμελ" του ίδιου συγγραφέα που είναι πάνω στο δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Σίγουρα θα μάθεις νέα πράγματα!

https://www.politeianet.gr/books/9789601629957-pressfield-steven-patakis-skotoste-ton-romel-184255

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plotolp είπε

Αν σου άρεσαν οι πύλες της φωτιάς από τον Pressfield διάβασε τότε και το "Σκοτώστε τον Ρόμελ" του ίδιου συγγραφέα που είναι πάνω στο δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Σίγουρα θα μάθεις νέα πράγματα!

https://www.politeianet.gr/books/9789601629957-pressfield-steven-patakis-skotoste-ton-romel-184255

Έχω διαβάσει και τις Αρετές του Πολέμου του ίδιου συγγραφέα για τον Μέγα Αλέξανδρο, οπότε σίγουρα θα ελέγξω αυτό που προτείνεις! Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, afragorn είπε

Έχω διαβάσει και τις Αρετές του Πολέμου του ίδιου συγγραφέα για τον Μέγα Αλέξανδρο, οπότε σίγουρα θα ελέγξω αυτό που προτείνεις! Ευχαριστώ!

Ναι, είναι αρκετά καλό αυτό με τον Ρόμελ.

Όταν θες να ξαναγυρίσεις αρχαία Ελλάδα διάβασε και το «'Ανεμοι Πολέμου».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...