Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο στα αγγλικά με εύκολη γραφή για να τα ξανα θυμηθώ λίγο ; Διαβαζω αρθρα στα αγγλικα δεν το εχω παρατησει τελειως απλα θελω να ξεκινησω να το βελτιωνω και επειδη δεν εχω εμπειρια σε βιβλια δεν θελω να τα βρω παλουκια και νατα παρατησω.. απο θεματολογια κυριως κατι σε αστυνομικο-περιπετεια αλλα αν εχετε και καποιο αλλο στα υποψην ασχετο με τις προαναφερθεντες κατηγοριες καλοδεχουμενο.

 

Ευχαριστω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The pillars of the earth: https://www.goodreads.com/book/show/5043.The_Pillars_of_the_Earth

Προσωπικά μου φάνηκε πολύ εύκολο στην κατανόηση. Ίσως επειδή το βρήκα πολύ ενδιαφέρον!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, darkmatinee είπε

The pillars of the earth: https://www.goodreads.com/book/show/5043.The_Pillars_of_the_Earth

Προσωπικά μου φάνηκε πολύ εύκολο στην κατανόηση. Ίσως επειδή το βρήκα πολύ ενδιαφέρον!

  Το έχω διαβάσει στα Ελληνικά οπότε δεν έχω άποψη για την ευκολία του ή όχι. Αλλά παρ' όλου που πραγματικά σε κάνει να θέλεις να το διαβάσεις ως το τέλος δεν το θεωρώ καθόλου καλό βιβλίο. 

  Οι χαρακτήρες του είναι ή άσπρο ή μαύρο, καλοί ή κακοί, δεν αμφιταλαντεύονται οι καλοί κάνουν (σχεδόν) πάντα το καλό και αντίστροφα. Η ιστορία εξελίσσεται σε μια σειρά εμποδίων που πλην ελαχίστων περιπτώσεων βάζουν οι "κακοί" στους "καλούς" και οι τελευταίοι τα ξεπερνάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

  Το έχω διαβάσει στα Ελληνικά οπότε δεν έχω άποψη για την ευκολία του ή όχι. Αλλά παρ' όλου που πραγματικά σε κάνει να θέλεις να το διαβάσεις ως το τέλος δεν το θεωρώ καθόλου καλό βιβλίο. 

  Οι χαρακτήρες του είναι ή άσπρο ή μαύρο, καλοί ή κακοί, δεν αμφιταλαντεύονται οι καλοί κάνουν (σχεδόν) πάντα το καλό και αντίστροφα. Η ιστορία εξελίσσεται σε μια σειρά εμποδίων που πλην ελαχίστων περιπτώσεων βάζουν οι "κακοί" στους "καλούς" και οι τελευταίοι τα ξεπερνάνε.

Ευχαριστώ για το spoil.. δεν χρειαζεται πλεον να το διαβασω αχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eξαιρετικο μικρό συγκινητικο εχει να κανει με τον καρκινο και αφηνει μια γλυκοπικρη γευση

https://www.politeianet.gr/books/9789607073846-schmitt-eric-emmanuel-opera-agapite-thee-199372

Κλασικο

https://www.politeianet.gr/books/9789603020110-xenopoulos-grigorios-blassis-plousioi-kai-ftochoi-146912

Ανεπαναληπτο beat generation

https://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/translated-literature/sto-dromo/prod7630716pp/

Αυτοβιογραφια του τεραστιου φωτογραφου σαλγκαδο αξιζει

https://www.politeianet.gr/books/9789608061446-salgado-sebastiao-stereoma-ekdoseis-ae-apo-ti-gi-mou-sti-gi-257719

 

Συνηθως απο αυτο το site ζηταω οποτε εδω ειναι ενα φορουμ που μπορω να δωσω....

 

Επεξ/σία από tera2
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2019 στις 4:25 ΜΜ, Greek_Unboxing είπε

Παιδιά, έχει διαβάσει κανείς τους 12 κανόνες από τον Jordan Peterson?

Ναι, είναι πολύ ωραίο αλλά ακόμα καλύτερο είναι να το ακούσεις σε audiobook που το διαβάζει ο ίδιος και υπάρχουν στιγμές έντονης συναισθηματικής φόρτισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα, ολοκλήρωσα την ανάγνωση δύο αυτοβιογραφιών. Η πρώτη ήταν των Rotting Christ με τίτλο "Non Serviam" (Εκδόσεις ΟΞΥ) κι η δεύτερη του Bruce Dickinson με τίτλο "What does this button do?" Απόλαυσα την ανάγνωση και των δύο!

Το πρώτο βιβλίο το έχω και στην αγγλική έκδοση, αλλά προτίμησα να το διαβάσω στην ελληνική έκδοση για έναν απλό λόγο: Το κείμενο στην αγγλική έκδοση δεν ήταν "justified" αλλά "left indent", σε αντίθεση με την ελληνική έκδοση που ήταν "justified". Και διερωτούμαι: Σοβαρά τώρα, εσύ κύριε εκδότη Cult Never Dies που ξοδεύεις τόσο χρόνο και χρήμα στη συγγραφή και σύνταξη του κειμένου, στη στοιχειοθεσία και στη μορφοποίηση του βιβλίου, στο εξώφυλλο, στην ετοιμασία της ειδικής/limited έκδοσης κτλ, δεν βρέθηκε ένας, ΕΝΑΣ, fucking εργαζόμενος, εν έτει 2019, που "πέρασε" πάνω από το κείμενο του βιβλίου να σκεφτεί να το κάνει justified; Δηλαδή, WTF και OMG και τρία LOL ρε φίλε... Τέλοσπάντων...

Στα του βιβλίου: Ο κύριος αφηγητής είναι ο Σάκης, η "ψυχή" του συγκροτήματος με σημαντικές συνεισφορές από τον αδερφό του, τον Θέμη, τον Δημήτρη Πατσούρη (αρχικός μπασίστας του group), τον Γιώργο Ζαχαρόπουλο (Magus Wampyr Daoloth) και πολλούς άλλους. Είναι πολύ ενδιαφέρον βιβλίο για όλους τους fans του συγκροτήματος, καθώς επιτρέπει στον αναγνώστη να "μπει" τόσο "βαθιά" στα κατά καιρούς τεκτενόμενα στο συγκρότημα που θα νιώσει μέλος του συγκροτήματος - τουλάχιστον προσωπικά αυτό μου συνέβηκε! Τα κεφάλαια είναι μικρά σε έκταση, χωρίς "φρου-φρου κι αρώματα". Αντιθέτως, περιλαμβάνουν συγκεκριμένες ιστορίες από την πορεία του συγκροτήματος, χωρίς πλατιασμούς και περιττές πληροφορίες - μόνο ουσία! Σε κάποιες από τις ιστορίες που θα διαβάσει ο αναγνώστης, ενέχεται και το στοιχείο της έκπληξης καθώς υπάρχουν περιπτώσεις που η αλήθεια για κάποια γεγονότα αναδύθηκε τη στιγμή της προφορικής συνέντευξης/αφήγησης των συντελεστών/μελών του συγκροτήματος και μεταφέρθηκε αυτούσια στο βιβλίο.;) 

Πέραν των fans του συγκροτήματος, θα πρότεινα να το διαβάσουν κι αναγνώστες οποιασδήποτε ηλικίας οι οποίοι ονειρεύονται να βγάζουν τα προς το ζην παίζοντας μουσική είτε ως solo καλλιτέχνες είτε σε συγκρότημα - θα καταλάβουν ότι πρέπει να "ματώσουν" πολύ, πάρα πολύ, για να πετύχουν το στόχο τους.

Το δεύτερο βιβλίο, το διάβασα αμέσως μετά το πρώτο κι εκπλάγηκα ευχάριστα, όταν διαπίστωσα ότι ακολουθούσε σχεδόν το ίδιο μοτίβο τουλάχιστον όσον αφορά στην έκταση και στο περιεχόμενο των κεφαλαίων. Σύμπτωση μεν, αλλά ευχάριστη δε. Στα του βιβλίου: Ο Bruce επέλεξε να αφήσει εκτός τις πολλές λεπτομέρειες/ιστορίες εντός του συγκροτήματος των Iron Maiden και καλώς έκανε επειδή - θυμηθείτε! - το βιβλίο αφορά στη ζωή του κι όχι στη βιογραφία των Iron Maiden. Η γλώσσα είναι κατανοητή στον μέσο αναγνώστη (μέσος αναγνώστης, σε αυτή την περίπτωση, είναι αυτός που έχει τακτική επαφή με την αγγλική γλώσσα, έστω κι αραιή) κάτι που καθιστά την ανάγνωση εύκολη. Βεβαίως υπάρχουν άγνωστες λέξεις ή "αργκό" ορολογίες αλλά με μια γρήγορη έρευνα σε ένα λεξικό ή/και στο Google, λύνονται όλα τα τυχόν μικρά προβλήματα κατανόησης. 

Η ροή του βιβλίου είναι πολύ καλή και τα όποια χρονικά "άλματα" δεν αφήνουν ανεξήγητα κενά, αλλά αντιθέτως, βοηθάνε την ιστορία να εξελιχθεί χωρίς να επιβαρύνει τον αναγνώστη με ιστορίες απλά για να "γεμίζουν" οι σελίδες. Μεταξύ άλλων, ο αναγνώστης θα γνωρίσει το πάθος του Bruce για τα αεροπλάνα, για την πορεία του ως πιλότος (και τις περιπέτειές του!), την ενασχόλησή με τη ξιφασκία, την περιπέτεια της συναυλίας στο Σεράγεβο εν μέσω του εμφυλίου πολέμου στην πρώην Γιουγκοσλαβία και γενικά θα έρθει σε επαφή με έναν, ομολογουμένως, πολυδιάστατο άνθρωπο. Δεδομένων των υποχρεώσεων του με τους Iron Maiden, είναι αξιοσημείωτο - εάν όχι αξιοπερίεργο! - το πού βρίσκει τον χρόνο κι ασχολείται με τα μύρια όσα ασχολείται πέραν του να είναι ο τραγουδιστής στο - ίσως - μεγαλύτερο, από πλευράς δημοφιλίας, heavy metal συγκρότημα παγκοσμίως! Το μεγαλύτερο σε έκταση κεφάλαιο είναι το τελευταίο, στο οποίο ο Bruce περιγράφει τη μάχη του με τον καρκίνο κι έχει τον εύστοχο τίτλο "Fuck cancer". Go Bruce! :thumbsup:

Ένα κοινό σημείο των δύο βιβλίων είναι ότι και στα δύο αποφεύγεται η αναφορά σε πολύ προσωπικά θέματα των "πρωταγωνιστών". Κι αν στο πρώτο (βιογραφία συγκροτήματος) είναι, ας πούμε, "φυσιολογικό" διότι το αντικείμενο είναι η ζωή του συγκροτήματος, στο δεύτερο στο οποίο το αντικείμενο είναι η ζωή ενός ανθρώπου, μου προξένησε θετική εντύπωση ότι δεν έγινε καμία αναφορά σε γάμους/διαζύγια/παιδιά κτλ - κοινώς, δεν δόθηκε τροφή για σχόλια (=κουτσομπολιά). Συμπερασματικά, τα δύο αυτά βιβλία είναι ευανάγνωστα κι "ελαφριά" ως προς τη θεματολογία τους, χαρακτηριστικά που τα κάνουν ιδανικά αναγνώσματα για "χαλαρές" αναγνώσεις, εν μέσω θέρους.:)

Εύχομαι καλή ανάγνωση σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τη Θέση 7Α του Sebastian Fitzek.

 

Το τρίτο του μόλις βιβλίο μεταφρασμένο στα ελληνικά. Ψυχολογικό θρίλερ με σύντομα κεφάλαια τα οποία σε "αναγκάζουν" να γυρίσεις στο επόμενο μέχρι να τελειώσεις την ανάγνωση. Έφυγε και αυτό αέρα!!!

 

Το πρόβλημα  μου με τον συγκεκριμένο συγγραφέα είναι ότι τα 2,5/3 σε κάθε του βιβλίου η γραφή του είναι εκπληκτική αλλά το τελείωμα του λίγο ξενέρωτο. Παραμένει must όπως και να έχει για τους fan του είδους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/8/2019 στις 11:23 ΠΜ, chill είπε

Διάβασα τη Θέση 7Α του Sebastian Fitzek.

Το τρίτο του μόλις βιβλίο μεταφρασμένο στα ελληνικά. Ψυχολογικό θρίλερ με σύντομα κεφάλαια τα οποία σε "αναγκάζουν" να γυρίσεις στο επόμενο μέχρι να τελειώσεις την ανάγνωση. Έφυγε και αυτό αέρα!!!

Το πρόβλημα  μου με τον συγκεκριμένο συγγραφέα είναι ότι τα 2,5/3 σε κάθε του βιβλίου η γραφή του είναι εκπληκτική αλλά το τελείωμα του λίγο ξενέρωτο. Παραμένει must όπως και να έχει για τους fan του είδους.

Αυτο επελεξα και εγω για τις καλοκαιρινες διακοπες. Τελειωσε αρκετα γρηγορα (οπως και οι διακοπες :) ) και όντως ειναι αρκετα εύπεπτο. 

Αυτο με τα συντομα κεφαλαια και τα cliffhangers στο τελος του καθε κεφαλαιου δεν με τρελανε, μου θυμισε λιγο τον φελλο James Patterson που είναι ο master αυτής της τεχνικής , με πολλή εμπορική επιτυχία αλλα μικρή λογοτεχνική αναγνώριση. Η σύγκριση σταματάει εκεί, ο Fitzek φτιάχνει ενα solid οικοδομημα με το απαραίτητο βάθος στους χαρακτήρες. Θα μπορουσε να ειναι +300 σελιδες το βιβλίο και πάλι δεν θα με κουραζε, ο καθε χαρακτηρας έχει μεγάλο background και story, τα οποια δεν θα με χάλαγε να αναλυθουν παραπανω.

Επισης, σε καποια σημεία του τέλους που αναλύονται οι λεπτομέρειες της συνωμοσίας, μου θύμισε λίγο Φωσκολικη λάμψη (οι χαρακτήρες επαναλαμβαναν τα ιδια ο ενας στον αλλο για να αποσαφηνιστει και η τελευταία λεπτομέρεια στον αναγνώστη).

 Bottom line, ωραιο καλοκαιρινο αναγνωσμα, δεν μπορω να πω οτι εγινα φαν του συγγραφεα αλλά συντροφευσε ευχάριστα τις διακοπες :-)

Επεξ/σία από ManFromEarth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα πρόσφατα τα πρώτα δύο μέρη του έργου επικής φαντασίας του Markus Heitz "Οι Νάνοι", στα ελληνικά, από τις εκδόσεις Helm (ο εκδοτικός οίκος Helm διέκοψε τη λειτουργία του το 2013).

Η υπόθεση, η πλοκή κι η εξέλιξη της ιστορίας είναι αρκετά καλή. Θα έλεγα ότι θα είναι μια σχετικά καλή εισαγωγή σε αυτό το είδος της λογοτεχνίας. Παρόλα αυτά, θα χαρακτήριζα τα βιβλία δυσανάγνωστα, διότι αδικούνται από την κάκιστη έκδοση. Εντόπισα πάρα πολλά γραμματικά και συνταντικά λάθη, τα οποία στο σύνολό τους με δυσκόλευαν, ως αναγνώστη, να διατηρήσω τη ροή των εξελίξεων στο μυαλό μου, καθώς έπρεπε να κάνω "παύση" για να αντιληφθώ τι πραγματικά ήθελε να πει ο συγγραφέας, το οποίο ήταν κάτι διαφορετικό από αυτό που διάβαζα. Δυστυχώς, το φαινόμενο εντοπίζεται και στα τέσσερα βιβλία (Οι Νάνοι Ι - βιβλίο 1, Οι Νάνοι Ι - βιβλίο 2, Οι Νάνοι ΙΙ - Πόλεμος, βιβλίο 1, Οι Νάνοι ΙΙ - Πόλεμος, βιβλίο 2). Υπήρξαν στιγμές που σκέφτηκα να παρατήσω το βιβλίο που διάβαζα και τελικά ολοκλήρωσα την τετραλογία καθαρά από πείσμα - επειδή δεν μου αρέσει να αφήνω βιβλίο στη μέση.

Απογοητεύτηκα. Κι είναι κρίμα, γιατί για να κερδίσει ο συγγραφέας το Γερμανικό Βραβείο Φανταστικής Λογοτεχνίας για αυτή τη σειρά, σημαίνει ότι υπάρχει ουσία στο όλο έργο, η οποία, δυστυχώς, δεν φάνηκε στην ελληνική έκδοση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενδεχομένως να επρόκειτο για άπειρο μεταφραστή (αν και τα προβλήματα στην επιμέλεια δεν είναι θετικό σημάδι). Για κάποιο λόγο, δεν κατάφερα να βρω τα βιβλία καταχωρημένα. Άλλα βιβλία των εκδόσεων Helm ναι, τα συγκεκριμένα όχι.

Γενικά, για λόγους διάφορους (και παντελώς άδικους), η λογοτεχνία του φανταστικού συνήθως καταλήγει σε μικρότερους εκδοτικούς ή/και σε λιγότερο έμπειρους μεταφραστές, οπότε μπορούν να προκύψουν προβλήματα.

Επίσης, το σπάσιμο βιβλίων που κυκλοφόρησαν έξω ως ένας τόμος, σε επιμέρους τόμους εδώ, δεν είναι καλό σημάδι. Για λόγους άσχετους με τη μετάφραση (δηλαδή, η μετάφραση μπορεί να είναι άριστη), αλλά θα μπορούσε να είναι ενδεικτική μιας ευρύτερης προσέγγισης που μπορεί να δώσει προβληματικό αποτέλεσμα.

Δύσκολα, πάντως, πείθεις μεγάλο εκδοτικό να ασχοληθεί με high fantasy/fantasy/cyberpunk.

Θυμάμαι προ ετών μεγάλος εκδοτικός έβαλε μπροστά σειρά βιβλίων (τριλογία πρέπει να ήταν, αλλά δεν είμαι βέβαιος) σε ένα είδος βικτωριανού φανταστικού κόσμου, κάτι σαν εναλλακτική ιστορία του Α' Παγκοσμίου, που θα μπορούσε να απευθυνθεί και σε νεότερους αναγνώστες (young adults που λένε έξω, αν και στην Ελλάδα έχουν κυκλοφορήσει ως "εφηβικά" -14+- βιβλία που μέχρι και σοφτ τσόντα περιλαμβάνουν). Τέλος πάντων, το πρώτο βιβλίο δεν πήγε όπως το περίμεναν (λογικό, γιατί ήδη στους ενηλίκους η αγορά είναι περιορισμένη, στους εφήβους ακόμη περισσότερο) και διέκοψαν.

Δεν παίρνει ευκαιρίες ο χώρος, τα βιβλία καταλήγουν σε μικρότερους εκδοτικούς, 1 στα 1000 θα σου βγει GoT, τα άλλα θα χαθούν, και για να βγει εμπορικά θα τα πάρουν για μετάφραση νεότεροι, θα πάνε για επιμέλεια σε νεότερους, και κόψε από εδώ, κόψε από εκεί...

Όχι πως δεν έχουν πέσει στα χέρια μου και βιβλία από μεγάλους εκδοτικούς που ήθελες να διαβάζεις την ίδια παράγραφο ξανά και ξανά για να καταλάβεις τι θέλει να πει ο ποιητής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω στις διακοπες τελειωσα 3 βιβλια

1)https://www.skroutz.gr/books/18562206.Η-αρπαγή-της-Άνι-Θορν.html?keyphrase=ΘΟΡΝ

Γενικα αυτη η Tudor εχει το κατι που με τρελαινει..Και ο Ανθρωπος Κιμωλια αλλα και η αρπαγη της Ανι Θορν ηταν καταπληκτικα.

2)https://www.skroutz.gr/books/16592442.Αποκάλυψη.html

Ετσι και ετσι..Μου εχουν μεινει καποιοες αποριες...Βεβαια ειναι γραμμενο απο 4 συγγραφεις..

3)https://www.skroutz.gr/books/17489523.Snap.html

Μου αρεσε και αυτο παρα πολυ. Η πλοκη εδεσε πολυ ωραια!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...