Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, KatalanosGR είπε

Ποιο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας θα προτείνατε να ξεκινήσω?Έχω καιρό να διαβάσω επιστημονική φαντασία και θα ήθελα κάτι με ενδιαφέρον χαρακτήρες,σκηνικά κλπ μια περιπέτεια δηλαδή που μπορείς να βυθιστείς. 

Αν και πολύ γενικό το "επιστημονικής φαντασίας", θα σου πρότεινα το 1Q84 του Μουρακαμι - είναι τριλογία

https://www.psichogios.gr/site/Books/show/1001062/1Q84-bibliO-1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, KatalanosGR είπε

Ποιο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας θα προτείνατε να ξεκινήσω?Έχω καιρό να διαβάσω επιστημονική φαντασία και θα ήθελα κάτι με ενδιαφέρον χαρακτήρες,σκηνικά κλπ μια περιπέτεια δηλαδή που μπορείς να βυθιστείς. 

Σε ελληνικά ή και αγγλικά; Αυξάνονται πολύ η επιλογές σου αν διαβάζεις και στα αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο ελληνικά διαβάζω (αν και θα ήθελα να ξεκινήσω κάποια στιγμή να διαβάζω βιβλία στα αγγλικά).Για να γίνω πιο συγκεκριμένος ψάχνω κάτι σε dune,hyperion κλπ που δεν έχω διαβάσει κανένα απο αυτά και δεν ξέρω με ποιό απο αυτά να ξεκινήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με βιβλία του Ιουλίου Βερν ποιες εκδόσεις θα προτείνατε ? Με ενδιαφέρουν κυριως 

- Τα παιδια του πλοιάρχου Γκράντ

-20000 λεύγες 

- Ημυστηριωδης νήσος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι καλύτερες εκδόσεις που είχα βρει για τον Ιούλιο Βέρν ήταν της Εστίας, δεν είχε πολλά βιβλία αλλά ένα από αυτά ήταν η Μυστηριώδης Νήσος. Αν το βρεις το παίρνεις με κλειστά μάτια. Πολύ καλή μετάφραση χωρίς καμιά περικοπή.

Edit: Βλέπω είναι εξαντλημένο πλέον της Εστίας, βάσει σελίδων και μόνο η μόνη πλήρης έκδοση σε διαθεσιμότητα βλέπω είναι αυτή του Πατάκη. 

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τις πετσοκομμένες εκδόσεις τι μ@)@κια ειναι ;  Ειχα διαβάσει μικρός τα παιδια του πλοιάρχου Γκραντ σε βιβλίο 600+ σελίδες κ τωρα βλεπω κατι 350 σελίδες . Γιατι το εκδίδουν κ καθόλου ; Δυστυχώς αυτο το παλιό βιβλίο δε το βρίσκω πουθενά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, totalius είπε

Αυτο με τις πετσοκομμένες εκδόσεις τι μ@)@κια ειναι ;  Ειχα διαβάσει μικρός τα παιδια του πλοιάρχου Γκραντ σε βιβλίο 600+ σελίδες κ τωρα βλεπω κατι 350 σελίδες . Γιατι το εκδίδουν κ καθόλου ; Δυστυχώς αυτο το παλιό βιβλίο δε το βρίσκω πουθενά .

Και το χειρότερο είναι να μην αναφέρουν καν ότι είναι διασκευή. 

Του Ιουλίου Βερν το κάνουν γιατί υποτίθεται είναι για παιδιά και εφήβους οπότε θέλουν να το κάνουν πιο εύπεπτο. Το γιατί το κάνουν και σε συγγραφείς που δεν θεωρούνται για παιδιά και τους αλλάζουν τα φώτα είναι ένα μυστήριο.

Για τον Βερν πάντως και κάτι άλλο που ανακάλυψα, σε πολλά βιβλία του οι ιδέες του για τους Άγγλους και την αποικιοκρατία δεν ήταν και οι πιο αρεστες στους Άγγλους μεταφραστές. Οπότε θεώρησαν σκόπιμο ακόμα και αν η μετάφραση ήταν υποτίθεται πλήρης να εξωραΐσουν ή να περικόψουν τα κομμάτια που δεν τους άρεσαν. 

Οπότε μια πλήρης ελληνική μετάφραση αν δεν έχει γίνει από το πρωτότυπο αλλά από αγγλική μετάφραση δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα είναι 100% πιστή μετάφραση.

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2019 στις 7:47 ΜΜ, KatalanosGR είπε

Όχι μόνο ελληνικά διαβάζω (αν και θα ήθελα να ξεκινήσω κάποια στιγμή να διαβάζω βιβλία στα αγγλικά).Για να γίνω πιο συγκεκριμένος ψάχνω κάτι σε dune,hyperion κλπ που δεν έχω διαβάσει κανένα απο αυτά και δεν ξέρω με ποιό απο αυτά να ξεκινήσω.

Πρέπει οπωσδήποτε να διαβασετε το "Θεμέλιο" του Ασιμωφ! Θα το βρείτε και ως "Γαλαξιακή αυτοκρατορία". 

Τελευταία διάβασα και το "Τα ταξίδια του Ταφ" του GRR Martin το οποιο το βρηκα εξαιρετικό και πολυ ευχάριστο!

Το τελευταίο μπορείτε να το δανειστείτε απο την ψηφιακή Εθνική βιβλιοθήκη σε epub.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orestoulis είπε

Πρέπει οπωσδήποτε να διαβασετε το "Θεμέλιο" του Ασιμωφ! Θα το βρείτε και ως "Γαλαξιακή αυτοκρατορία". 

Τελευταία διάβασα και το "Τα ταξίδια του Ταφ" του GRR Martin το οποιο το βρηκα εξαιρετικό και πολυ ευχάριστο!

Το τελευταίο μπορείτε να το δανειστείτε απο την ψηφιακή Εθνική βιβλιοθήκη σε epub.

(Ελπίζω να μην είναι πληθυντικός ευγενείας :P )

Το Θεμέλιο είναι πράγματι ένα απο αυτά που μου κέντρισε το ενδιαφέρον.Γνωρίζεις αν η έκδοση του απο την εκδοτική anubis είναι καλή(και πλήρης) ?

Επεξ/σία από KatalanosGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KatalanosGR είπε

(Ελπίζω να είναι πληθυντικός ευγενείας :P )

Το Θεμέλιο είναι πράγματι ένα απο αυτά που μου κέντρισε το ενδιαφέρον.Γνωρίζεις αν η έκδοση του απο την εκδοτική anubis είναι καλή(και πλήρης) ?

Βασικά, εγω το διάβασα απο τις εκδόσεις Κάκτος σε 6 συνέχειες.

Αν είναι ετσι πως το θυμάμαι, καλύτερα να πάρεις από anubis... Αν και απο τον κάκτο περνάει 4-5 βιβλία του θεμελίου. Δεν ξέρω αν κάνανε το ίδιο και στον Anubis.  

Αυτό που ξέρω είναι πως είναι ενα αριστούργημα! Αξίζει 100%!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, όταν σκέφτεστε να αγοράσετε ένα βιβλίο, ρίχνετε και μια ματιά στο όνομα του μεταφραστή. Ενδεχομένως να έχει κάνει παλιότερα κάποια δουλειά που (δεν) σας έχει αρέσει, είναι ένα κριτήριο κι αυτό.

Και προφανώς όλοι από κάπου ξεκίνησαν, και κάποτε είχαν 0 δουλειές στο ενεργητικό τους, αλλά και μια διαρκής παρουσία στο χώρο επίσης κάτι δείχνει (ειδικά όταν μιλάμε για συνεργασίες με πολλαπλούς εκδοτικούς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2019 στις 10:16 ΜΜ, orestoulis είπε

Το τελευταίο μπορείτε να το δανειστείτε απο την ψηφιακή Εθνική βιβλιοθήκη σε epub.

Εκτός θέματος, αλλά θέλω να σε ευχαριστήσω για το link. Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο :) :) :)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vampira είπε

Εκτός θέματος, αλλά θέλω να σε ευχαριστήσω για το link. Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο :) :) :)

Αν σας ενδιαφέρει μπορείτε να μάθετε περισσότερα και για τα audiobooks σε αυτήν την ανάρτηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...