Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εντοπίσει τα παρακάτω:

- Μόνος στο Βερολίνο

- Μόναχο

- Fatherland

- Η Πτώση των Γιγάντων

- Άγιοι και Δαίμονες 

 

Έχετε άποψη για αυτά τα βιβλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, afragorn είπε

Έχω εντοπίσει τα παρακάτω:

- Μόνος στο Βερολίνο

- Μόναχο

- Fatherland

- Η Πτώση των Γιγάντων

- Άγιοι και Δαίμονες 

Έχετε άποψη για αυτά τα βιβλία;

«Fatherland» και «'Αγιοι και Δαίμονες» αρκετά καλά.

Για τα άλλα δεν έχω άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2019 στις 7:31 ΠΜ, afragorn είπε

Ψάχνομαι να αγοράσω ένα βιβλίο τώρα τα Χριστούγεννα και αναζητώ κυρίως ιστορική λογοτεχνία (που μαθαίνεις και το κατιτίς :P ). 

Διάβασα πρόσφατα το Σέρρα του Καλπούζου και τώρα θα ξεκινήσω και τις Πύλες της Φωτιάς. Θα με ενδιέφερε όμως να διαβάσω κάτι σχετικά με τον Β ΠΠ που μου αρέσει σα θεματολογία. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Δες και:

  • All quiet at the western front (Α'ΠΠ)
  • Generation kill (Ιράκ)
  • Band of brothers 

|

Ιστορικές αυτο/βιογραφίες:

  • A helmet for my pillow
  • With the old breed 
  • A writer at war
  • The forgotten sholdier
  • Guns Up! Βιετνάμ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετές φορές χρησιμοποιώ ebook για διάβασμα , μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις , χρώμα οθόνης, φόντο κτλ  ίδιως  για νυχτερινό και κάποιες καλές εφαρμογές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Marat72 είπε

Αρκετές φορές χρησιμοποιώ ebook για διάβασμα , μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις , χρώμα οθόνης, φόντο κτλ  ίδιως  για νυχτερινό και κάποιες καλές εφαρμογές?

Τι ebook; Τα ebook έχουν ρυθμίσεις για φορματ γραμματοσειράς, εικόνες κ.ο.κ., δεν έχουν οθόνη/φόντο.

Εννοείς ebook reader; Ή εφαρμογή σε iOS/Android; 

Πρέπει να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες τι έχεις στα χέρια σου και έπειτα μπορούμε να σε βοηθήσουμε. 

Επίσης δες αυτό το νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα προτάσεις λογοτεχνίας για εναλλακτική ιστορία, τι θα είχε γίνει αν κάτι είχε πάει διαφορετικά. (π.χ. αν ο χίτλερ είχε κερδίσει τον πόλεμο), έχω βρει προτάσεις για αγγλόφωνα αλλά θα ήθελα μεταφρασμένα βιβλία (e-book ή όχι, αδιάφορο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Marat72 είπε

Εχω ενα android tablet 8 "  , εχω κατεβασει app reader 

Τότε δες για εφαρμογές που μπορούν και ελέγχουν το tablet. 

Σαν το moon+,koreader κ.ο.κ. που μπορείς να έχεις night mode και να ρυθμίζεις μέσω αυτών το περιβάλλον ανάγνωσης. 

Δοκίμασε πολλές και αποφάσισε τι ταιριάζει στα γούστα σου και τι σηκώνει το tablet ή/και η τσέπη σου (εάν είναι με πληρωμή).

Δυστυχώς οι εφαρμογές για διάβασμα δεν είναι το φόρτε μου, διότι έχω ebook readers για αυτή την δουλειά. Ίσως άλλοι που χρησιμοποιούν tablet μπορούν να σε δώσουν περισσότερες πληροφορίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοπέλα μου διάβασε το Υφαντό της Φιοναβαρ και το Όνομα του Ανέμου και τα λάτρεψε. Υπάρχει κάποια άλλη σειρά fantasy που αξίζει να δοκιμάσουμε? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/12/2019 στις 5:35 ΠΜ, EliasKir είπε

Η κοπέλα μου διάβασε το Υφαντό της Φιοναβαρ και το Όνομα του Ανέμου και τα λάτρεψε. Υπάρχει κάποια άλλη σειρά fantasy που αξίζει να δοκιμάσουμε? 

Ευχαριστώ 

"Έλρικ του Μελνιμπονέ" του Michael Moorcock. Η κυρίως σειρά αποτελείται από πέντε (5) βιβλία. Κυκλοφορούν και δύο - ας πούμε - sequels/επιπρόσθετες ιστορίες: "Η κόρης της ονειροκλέφτρας" κι "Η εκδίκηση του ρόδου", οι οποίες διαδραματίζονται στο "σύμπαν" της κυρίως σειράς, περιλαμβάνουν τον ίδιο πρωταγωνιστή (Έλρικ), αλλά δεν συνδέονται ευθέως με την κυρίως σειρά.

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2019 στις 12:29 ΜΜ, παυκο13 είπε

Το εψαξα και μολις εγινε μεταφραση και στην ελληνικη γλωσσα!

https://www.protoporia.gr/mpraison-mpil-to-swma-enas-ta3idiwtikos-odhgos-9786180321432.html

Στις 2/12/2019 στις 6:27 ΜΜ, yannis27gr είπε

Bill Bryson - The body.

Παρουσιάζει με απλό και εύγλωττο τρόπο τη λειτουργία του ανθρώπινου σώματος. Απολαυστικό σε σημεία, διαβάζεται γρήγορα κι ευχάριστα.

Το πήρα, είναι απολαυστικό, κάθομαι και το διαβάζω και λέω στην γυναίκα μου διάφορες πληροφορίες ενώ το διαβάζω ή μου έρχονται στην συνέχεια στο μυαλό. Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα το ευχαριστηθούν.

Καλύτερα εκτός αν κάποιος έχει μεγάλη άνεση στα αγγλικά να πάρει την μετάφραση. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Ψάχνω ένα βιβλίο που είχα ακούσει αλλά δυστυχώς δε συγκράτησα το τίτλο.

Θυμάμαι ότι το  βιβλίο εκδόθηκε μετά από πάρα πολλές αποτυχημένες προσπάθειες του συγγραφέα και στο τέλος αναγνωρίστηκε ως ένα από τα καλύτερα/σημαντικότερα βιβλία όλων των εποχών.Έγινε best seller και νομίζω ότι πήρε pulitzer μετά θάνατον ο συγγραφέας.

Αν θυμάμαι καλά το βιβλίο εκδόθηκε μετά θάνατον από τη μαμά του...

Όλα αυτά με επιφύλαξη.

Το ξέρεις κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, djcat είπε

Χρόνια πολλά. 

Toole John Kennedy

Συνασπισμός ηλιθίων

Ναιιιι.Αυτό είναι.Ευχαριστώ πολύ/

Δυστυχώς μόλις διάβασα ότι ο συγγραφέας αυτοκτόνησε λόγω του ότι δε μπόρεσε να το εκδώσει..απίστευτο...

Όπως και να έχει thanks again.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...