Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
10 λεπτά πριν, barrcode είπε

Καλησπέρα, 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν υπάρχει κάποιο online store με βιβλία στα ελληνικά?

Έχω πάρει την γκουμουτσα το Sapiens του Harari και είναι τόσο ογκώδες που δεν με βολεύει για διάβασμα στο κρεββάτι.

Γι αυτό τον λόγο σκέφτομαι να επενδύσω σε κάποιο ταμπλέτ,όμως νομίζω ότι δεν υπάρχει ποκιλία στα ελληνικά.

Αφου μεταφράζονται σχεδόν όλα τα βιβλία που βγαίνουν ,γιατί δεν βγαίνουν και σε μορφή ebook????

Θα έλεγα πως η συντριπτική πλειοψηφία των βιβλίων που μεταφράζονται κυκλοφορούν αμέσως και σε e-book.

Οι δικές μου μεταφράσεις, για τις οποίες έχω εικόνα, σίγουρα, υπογράφουμε άλλωστε και τα σχετικά τροποποιημένα συμβόλαια που αναφέρουν και την ηλεκτρονική έκδοση.

Δεν ξέρω αν πωλούνται κάπου όλων των εκδοτικών οι τίτλοι, αλλά σίγουρα ο κάθε εκδοτικός θα έχει στο site του τα δικά του. 

Παράδειγμα (τυχαίος τίτλος, άσχετος με εμένα, μη θεωρήσει κανείς πως κάνω "διαφήμιση") εδώ: https://www.dioptra.gr/vivlio/istoria-filosofia-politismoi/pos-xanetai-mia-patrida/

Δες επίσης και εδώ: https://www.ebooks4greeks.gr/ για δωρεάν τίτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Θα έλεγα πως η συντριπτική πλειοψηφία των βιβλίων που μεταφράζονται κυκλοφορούν αμέσως και σε e-book.

Οι δικές μου μεταφράσεις, για τις οποίες έχω εικόνα, σίγουρα, υπογράφουμε άλλωστε και τα σχετικά τροποποιημένα συμβόλαια που αναφέρουν και την ηλεκτρονική έκδοση.

Δεν ξέρω αν πωλούνται κάπου όλων των εκδοτικών οι τίτλοι, αλλά σίγουρα ο κάθε εκδοτικός θα έχει στο site του τα δικά του. 

Παράδειγμα (τυχαίος τίτλος, άσχετος με εμένα, μη θεωρήσει κανείς πως κάνω "διαφήμιση") εδώ: https://www.dioptra.gr/vivlio/istoria-filosofia-politismoi/pos-xanetai-mia-patrida/

Δες επίσης και εδώ: https://www.ebooks4greeks.gr/ για δωρεάν τίτλους.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Απο ότι καταλαβαίνω είναι ακόμα δύσχρηστη η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, barrcode είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Απο ότι καταλαβαίνω είναι ακόμα δύσχρηστη η φάση.

To e-book εξακολουθεί να έχει χαμηλή διείσδυση στην αγορά, οπότε δεν του δίνεται η ανάλογη βαρύτητα.

Τελευταία φορά που το είχα συζητήσει με τη διευθύντρια εκδόσεων μεγάλου οίκου, μου είχε αναφέρει πως όλες οι έρευνες που έχουν στα χέρια τους δείχνουν αδιαφορία (αν όχι αντίδραση) στο e-book από μια βασική ομάδα αναγνωστών, τις γυναίκες άνω των 40, οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερη επένδυση/προώθηση σε αυτό το κομμάτι.

Γενικότερα, ασχέτως επιμέρους ομάδων, τα στοιχεία δείχνουν προτίμηση στο "απτό" βιβλίο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

To e-book εξακολουθεί να έχει χαμηλή διείσδυση στην αγορά, οπότε δεν του δίνεται η ανάλογη βαρύτητα.

Τελευταία φορά που το είχα συζητήσει με τη διευθύντρια εκδόσεων μεγάλου οίκου, μου είχε αναφέρει πως όλες οι έρευνες που έχουν στα χέρια τους δείχνουν αδιαφορία (αν όχι αντίδραση) στο e-book από μια βασική ομάδα αναγνωστών, τις γυναίκες άνω των 40, οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερη επένδυση/προώθηση σε αυτό το κομμάτι.

Γενικότερα, ασχέτως επιμέρους ομάδων, τα στοιχεία δείχνουν προτίμηση στο "απτό" βιβλίο. 

Στα αγγλικά όμως νομίζω ότι βρίσκεις τα πάντα σε ebook.π.χ στο google play ή στο ibook ,έχει τα πάντα.

Παγκοσμίως δλδ νομίζω ότι εκεί κινέιται η φαση.

Ίσως εδώ να θέλουμε λίγο χρόνο παραπάνω. 

Ο μόνος λόγος που δεν παίρνω ένα ταμπλετάκι είναι η έλλειψη ποικιλίας στα ελληνικές μεταφράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 λεπτά πριν, barrcode είπε

Στα αγγλικά όμως νομίζω ότι βρίσκεις τα πάντα σε ebook.π.χ στο google play ή στο ibook ,έχει τα πάντα.

Παγκοσμίως δλδ νομίζω ότι εκεί κινέιται η φαση.

Ίσως εδώ να θέλουμε λίγο χρόνο παραπάνω. 

Ο μόνος λόγος που δεν παίρνω ένα ταμπλετάκι είναι η έλλειψη ποικιλίας στα ελληνικές μεταφράσεις.

Nαι, εγώ λέω για την ελληνική αγορά. Οι μεταφράσεις κυκλοφορούν σε e-book, αλλά έχουν μάλλον περιορισμένη διαθεσιμότητα, δηλαδή ο κάθε εκδοτικός πουλάει από την ιστοσελίδα του. 

Παράδειγμα, το Μεταίχμιο:

https://www.metaixmio.gr/el/catalog/ebook?utm_campaign=menoume_sto_spiti&utm_medium=banner_kentriko1&utm_source=website

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Θα έλεγα πως η συντριπτική πλειοψηφία των βιβλίων που μεταφράζονται κυκλοφορούν αμέσως και σε e-book.

Οι δικές μου μεταφράσεις, για τις οποίες έχω εικόνα, σίγουρα, υπογράφουμε άλλωστε και τα σχετικά τροποποιημένα συμβόλαια που αναφέρουν και την ηλεκτρονική έκδοση.

Δεν ξέρω αν πωλούνται κάπου όλων των εκδοτικών οι τίτλοι, αλλά σίγουρα ο κάθε εκδοτικός θα έχει στο site του τα δικά του. 

Παράδειγμα (τυχαίος τίτλος, άσχετος με εμένα, μη θεωρήσει κανείς πως κάνω "διαφήμιση") εδώ: https://www.dioptra.gr/vivlio/istoria-filosofia-politismoi/pos-xanetai-mia-patrida/

Δες επίσης και εδώ: https://www.ebooks4greeks.gr/ για δωρεάν τίτλους.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα. 

Υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι και μάλιστα αξιόλογοι που δεν βγάζουν καν e-book, να αναφέρω ενδεικτικά τις Εκδόσεις Πόλις Κλειδάριθμό, Gutenberg

Υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι που βγάζουν ένα μέρος των βιβλίων του, καλή ώρα οι εδόσεις Μίνωας που είχα το πρόβλημα

Και υπάρχουν και άλλοι που βγάζουν όλα τα καινούρια βιβλία ή τα περισσότερα, Ψυχογιός, Ϊκαρος κλπ. 

Αλήθεια για ποιους εκδοτικούς οίκους μεταφράζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wolverine και Born Again(Daredevil) στη συλλεκτική σειρά της Marvel στα περίπτερα. Το τεύχος 12 και 13 αποτελούν κορυφαία κόμικ στην ιστορία της Marvel με ώριμες ιστορίες , κολοσιαία στο είδος τους. 

Αν δεν τα έχετε ήδη , κάντε μια χάρη , αγοράστε τα , και δείτε πως ορίστηκαν οι δύο αυτοί σούπερ ήρωες διαβάζοντας κορυφαία σενάρια του είδους. Είδικά το Born Again είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, giorgos04 είπε

Γραψτε μου αν εχετε κάποια πρόταση σε ιστορικό μυθιστόρημα που να αφορά την περίοδο 1935-1950.  Αντίσταση, κατοχη,εμφυλιος..

Ευχαριστώ. 

Ο Λιμός του Πάνου Αμυρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, djcat είπε

Ο Λιμός του Πάνου Αμυρά

Ευχαριστω για την απάντηση. Λιγο πιο πανω γραφω πως μολις το ολοκλήρωσα και ηταν εξαιρετικό. Τωρα τελειώνω και το δεύτερο βιβλίο του,  "τα λύτρα ". Επισης καταπληκτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giorgos04 είπε

Ευχαριστω για την απάντηση. Λιγο πιο πανω γραφω πως μολις το ολοκλήρωσα και ηταν εξαιρετικό. Τωρα τελειώνω και το δεύτερο βιβλίο του,  "τα λύτρα ". Επισης καταπληκτικο.

Ωραία θα βάλω και γω «τα λύτρα» στα προσεχώς.

Δες το «ζάχαρη και αλάτι» της Αδαμοπούλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, barrcode είπε

Παιδιά βιβλία φαντασίας τύπου Got/wITCHER τι προτείνετε?

Στα ελληνικά μεταφρασμένο.Κάπου έιχα δεί μια λίστα με τοπ 10 αλλά δεν μπορώ να την βρώ.

Σε αυτό το νήμα υπάρχουν πάρα πολλά ποστ που δίνουν προτάσεις. 

Επίσης δες και αυτό το νήμα: 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/640576-λογοτεχνία-του-φανταστικού/?tab=comments#comment-55571994

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω πανδημίας το ρίξαμε πολύ στο διάβασμα:

Τελείωσα την τετραλογία A man of his word. (εδιτ: από τον Dave Duncan)

Ένα αρκετά χαλαρό και γενικά ΟΚ fantasy για να περνάει η ώρα. Έχει αρκετά καλά σημεία, αρκετά κλισε, μερικές πλοτ χόλς και μερικές βλακείες. Στο τέλος μας τα χαλάει για χάπι εντ. 

Δεν είναι πολιτικαλ κορεκτ (σε μερικά σημεία) και έχει ψιλονιανια πρωταγωνιστές. Μερικοί δευτερεύοντες είναι αρκετά καλοί όμως.

Εάν κάποιος το βρει φτηνά ή δεν έχει κάτι καλύτερο να διαβάσει αξίζει μια ματιά.

|

Ξεκίνησα και σταμάτησα το A little Hatred του Άμπερκόμπις, σταμάτησα περίπου στα 25%.

Ως συνήθως το goodreads το είχε ως το νέο σούπερ-χιτ. Η κοσμοπλασία είναι ΟΚ, τίποτα ιδιαίτερο.

Το κύριο πρόβλημα του βιβλίου είναι οι χαρακτήρες. Ο τύπος προσπαθεί να δώσει ένα γελοίοδεστατα παπιε μασέ κάστ χαρακτήρων με μπόλικο Mary Sue γουήμεν πάουερ. 

Π.χ. Η διαβολική και ανεξάρτητη τύπισσα που ακόμη και κάθε κένωση είναι προμελετημένη στο δευτερόλεπτο, ο στρατιώτης που γυρνά σπίτι και πέφτει στους κακούς γείτονες αλά Τσακ Νόρρις κ.ο.κ.

 Οι γυναίκες είναι όλες ικανές, έξυπνες και καπάτσες και οι άντρες ανίκανοι, ηλίθιοι, καρικατούρες κακών στυλ Γκαργκαμέλ και βασανισμένες πσυχές που πρέπει να εξιλεωθούν.

Αν ήξερε να γράφει και καλούς γυναικείους χαρακτήρες θα έλεγα να πάει και το παλιάμπελο, διότι τώρα όλες οι χαρακτήρες του συμπεριφέρονται ως μουστακαλήδες με μ..ήτρα. 

Κλασσικά ακόμη ένα overhyped γκιμνταρκ fantasy με Mary Sue χαρακτήρες.

Βέβαια αυτό μάλλον πουλάει, αυτό γράφουν. 

Επεξ/σία από LongTom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...