Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελείωσα το Nocturnal του Scott Sigler. Ωραίο αστυνομικό φαντασίας. Αν και σε μερικές περιπτώσεις το τραβάει πολύ το φανταστικό κομμάτι, δεν με κούρασε.


https://www.goodreads.com/book/show/12099550-nocturnal

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

spacer.png

τελειωσα το παραπανω βιβλιο,ευκολο και διασκεδαστικο και επιμορφωτικο. 

υπαρχει κατι αναλογο να ειναι γραμμενο στα ελληνικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

spacer.png

τελειωσα το παραπανω βιβλιο,ευκολο και διασκεδαστικο και επιμορφωτικο. 

υπαρχει κατι αναλογο να ειναι γραμμενο στα ελληνικα?

Το "επιμορφωτικό" ελέγχεται αφού αν ακούσεις τι έχει πει για το φλέγον θέμα της εποχής μας (covid) μάλλον θα αναθεωρήσεις

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΑΣ Ή ΤΙΠΟΤΑ

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

"Έρωτας ή τίποτα", ένα βιβλίο για τον έρωτα σε καιρούς μεταμοντέρνους. "Έρωτας ή τίποτα", αφού ο έρωτας δεν αφορά ένα συναίσθημα που προκύπτει κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες, αλλά αποτελεί τη δυνατότητα να κατανοήσει κανείς εμπειρικά το νόημα της ύπαρξης.
Η παραίτηση από το να είμαστε ερωτικοί, οδηγεί στην παραίτηση από την ίδια τη ζωή.
Τίποτα: Το κενό. Το άδειο. Η απουσία. Η εγκατάλειψη. Η ανυπαρξία. Ο θάνατος. Η εμπειρία των αδιέξοδων σεξουαλικών επαφών δίχως έρωτα, γίνεται η αφορμή για την αναζήτηση του ερώτα που θα αφορά όλη την ύπαρξη.
"Έρωτας ή τίποτα" για όλους εκείνους που δεν αποδέχονται το συμβιβασμό της μετριότητας. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου) 

1F4A2698DDA4236A466D41A8AFA6D929.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα  το μυθιστόρημα  ΜΟΝΤΕΧΡΙΣΤΟ  του Μαρτιν ζουτερ  , μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον 

το συνεχίζω να δω εάν μου αρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

ποια εκδοση?

Δυστυχώς τη "πετσοκομμένη" από Πατάκη. Θα ήθελα να διαβάσω το δίτομο των εκδόσεων Γκούτεμπεργκ, αλλά πίστεψα πως θα τα παρατούσα και επιπλέον έχω πάνω από δέκα αδιάβαστα να περιμένουν, οπότε ενέδωσα στη σύντομη έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, afragorn είπε

Δυστυχώς τη "πετσοκομμένη" από Πατάκη. Θα ήθελα να διαβάσω το δίτομο των εκδόσεων Γκούτεμπεργκ, αλλά πίστεψα πως θα τα παρατούσα και επιπλέον έχω πάνω από δέκα αδιάβαστα να περιμένουν, οπότε ενέδωσα στη σύντομη έκδοση.

Την έχω βάλει στο μάτι αυτήν των 2000 + σελίδων του Gutemberg μια και γω έχω διαβάσει μια πετσοκομένη σαν παιδί και ήταν το αγαπημένο μου και είμαι περίεργος πόσα πολλά έχω χ'ασει. Είναι απόφαση οι 2000+ σελίδες και τα 50 ευρω περίπου αλλά περιμένω καμιά προσφορά:p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα παίδες,  ξέρουμε αν εχει μεταφραστεί αυτο στα ελληνικά? Ή καποιο αλλο που να αναλυει το θέμα? Με ενδιαφέρει περισσότερο η ελληνική ορολογία για το συγκεκριμένο. 

https://www.amazon.com/Thirty-Six-Dramatic-Situations-Georges-Polti/dp/0871161095

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει καιρός που το διάβασα αλλά επειδή το συζήτησα χθες και το θυμήθηκα, ας το προτείνω.

Σκακιστική Νουβέλα (ή Το Βασιλικό Παιχνίδι) από Τσβάιχ. Από Άγρα το διάβασα εγώ, μια χαρά έκδοση ήταν.

Μια κριτική που με βρίσκει σύμφωνο αν και έχει λίγο τις σάλτσες που έχουν οι κριτικές συνήθως.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2021 στις 6:35 ΜΜ, Kapetanakos είπε

spacer.png

τελειωσα το παραπανω βιβλιο,ευκολο και διασκεδαστικο και επιμορφωτικο. 

υπαρχει κατι αναλογο να ειναι γραμμενο στα ελληνικα?

το είδα σήμερα από κοντά στο βιβλιοπωλείο. δεν μου άρεσε καθόλου η ποιότητα του χαρτιού. με το που το άνοιξα κόλλησα στο πόσο χαμηλή ποιότητα χαρτιού είχε. πρώτη φορά μου συμβαίνει να μην μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ξεφυλλίζοντας ένα βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ολοκλήρωσα το ''ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ'' https://www.cup.gr/book/den-echoyme-idea/

Το συνιστώ σε όποιον θέλει να διαβάσει για το σύμπαν αλλά να είναι ανάλαφρο. Είναι γραμμένο με τέτοιο τρόπο που δεν κουράζει και η ανάγνωση του είναι ευχάριστη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια μετα απο χρονια θέλω να πιαστω και γω ξανα με τα βιβλια. Σαν λατρης του sci-fi θελω να βρω να διαβασω την τριλογια απτο maze runner Υπάρχει καμια σελιδα με αγγελίες σαν το ινσομνια για βιβλια για να τα βρω γιατι ειναι παντού εξαντλημένα?

Η να μου τα δανεισει καποιος να τα διαβασω(με το αζημιωτο πάντα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Luffy96 είπε

Καλησπέρα παιδια μετα απο χρονια θέλω να πιαστω και γω ξανα με τα βιβλια. Σαν λατρης του sci-fi θελω να βρω να διαβασω την τριλογια απτο maze runner Υπάρχει καμια σελιδα με αγγελίες σαν το ινσομνια για βιβλια για να τα βρω γιατι ειναι παντού εξαντλημένα?

Η να μου τα δανεισει καποιος να τα διαβασω(με το αζημιωτο πάντα)

 

υπάρχει το metabook για να αγοράσεις/πουλήσεις μεταχειρισμένα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...