Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχει κάποιος άποψη για τις μεταφράσεις των έργων της Agatha Christie από τις εκδόσεις "Ψυχογιος" και την ποιότητα τους σε σχέση με τις παλαιότερες εκδόσεις "Λυχνάρι";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την περίοδο διαβάζω το βιβλίο του  Βρετανού συγγραφέα Άλεξ Μιχαηλίδη με καταγωγή από την Κύπρο, Η σιωπηλή ασθενής..

Η υπόθεση στα γρήγορα, ενα ζευγάρι από το Λονδίνο μια διάσημη φωτογράφος και ένας γνωστός συγγραφέας μένουν μαζί όπου ο άντρας αργεί ένα βράδυ να γυρίσει σπίτι και η γυναίκα με το που φτάνει ο σύζυγος της στο σπίτι τον πυροβολεί στο κεφάλι 5 φορές, αυτή αρνείται να πει τι έγινε και πίνει το αμίλητο νερό, αποφασίζουν ότι έχει κόψει κρίκο και την κλείνουν σε ψυχιατρική κλινική, ένας ψυχοθεραπευτής έρχεται σε επαφή μαζί της και ψάχνει να βρει γιατί η ασθενής πήρε βάγια και πυροβόλησε τον άντρα της 5 φορές στο κεφάλι και από τότε δεν έβγαλε άχνα..

έτσι ξεκινάει το βιβλίο, εχει γίνει εμπορική επιτυχία και μάλιστα θα γυριστεί σε ταινία με πρωταγωνιστή τον Μπραντ Πιτ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2021 στις 10:32 ΜΜ, Joanna000 είπε

Γεια σας. Εχετε να μου προτείνετε βιβλια:

ฯ εργασιακος τομεας

ฯ αυτοβελτιωση

 

Ευχαριστω

Εύκολα και ωραία για αρχή :

  • ο μοναχός που πούλησε τη φεράρι του (R.Sharma)
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις (L.Buscaglia)
  • να σου πω μια ιστορία (J.Bucay)

Λίγο πιο δύσκολο "Η σχολή των θεών" E.D'anna και έχω ακούσει τα καλύτερα για "Η δύναμη του τώρα" και "Ποιος πήρε το τυρί μου" αλλά δεν τα έχω διαβάσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasokir είπε

Εύκολα και ωραία για αρχή :

  • ο μοναχός που πούλησε τη φεράρι του (R.Sharma)
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις (L.Buscaglia)
  • να σου πω μια ιστορία (J.Bucay)

Λίγο πιο δύσκολο "Η σχολή των θεών" E.D'anna και έχω ακούσει τα καλύτερα για "Η δύναμη του τώρα" και "Ποιος πήρε το τυρί μου" αλλά δεν τα έχω διαβάσει ακόμα.

Ευχαριστώ. Το "ο μοναχος που πουλησε τη φεραρι του" το πηρα δωρο για την μητερα μου και οφειλω να ομολογησω οτι μια ματια π εριξα δείχνει πολυ ωραιο τουλαχιστον σε εμφανιση. 

Εχω ξεκινησει το "αναμεσα σε ηλιθιους" μου αρεσε ο τιτλος και γελασα κ το βρισκω ενδιαφερον 😊

Απλα συνεχιζω να ψαχνω και για αλλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vasokir είπε

να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις (L.Buscaglia)

το είχα ξεκινήσει να το διαβάσω μου άρεσε ο τίτλος 

στης πρώτες σελίδες το άφησα .. θυμάμαι οτι ήταν  καθηγητής πανεπιστημίου    κάτι τέτοιο  

εκεί που σταμάτησα το διάβασμα    ήταν όταν έλεγε οτι  ο λεο μπουσκαλα    εξέφραζε την αγάπη , λέγοντας σε όλους ναι ... και κάπως έτσι ήταν αγαπητός . 

 

Επεξ/σία από salvador_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vasokir είπε

Εύκολα και ωραία για αρχή :

  • ο μοναχός που πούλησε τη φεράρι του (R.Sharma)
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις (L.Buscaglia)
  • να σου πω μια ιστορία (J.Bucay)

Λίγο πιο δύσκολο "Η σχολή των θεών" E.D'anna και έχω ακούσει τα καλύτερα για "Η δύναμη του τώρα" και "Ποιος πήρε το τυρί μου" αλλά δεν τα έχω διαβάσει ακόμα.

Το ποιος πηρε το τυρί μου ωραίο διδακτικό αλλά πολύ μικρό, είναι συμπληρωματικο βιβλίο που σε λίγες ώρες βγαίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, salvador_ είπε

το είχα ξεκινήσει να το διαβάσω μου άρεσε ο τίτλος 

στης πρώτες σελίδες το άφησα .. θυμάμαι οτι ήταν  καθηγητής πανεπιστημίου    κάτι τέτοιο  

εκεί που σταμάτησα το διάβασμα    ήταν όταν έλεγε οτι  ο λεο μπουσκαλα    εξέφραζε την αγάπη , λέγοντας σε όλους ναι ... και κάπως έτσι ήταν αγαπητός . 

 

Συμφωνώ με αυτό που λες και θεωρώ λανθασμένο το μήνυμα που περνάει για ανεκτικότητα σε κάποιες στενές σχέσεις, που μπορεί ουσιαστικά να μην σου προσφέρουν τίποτα, αλλά σε γενικές γραμμές περνάει ωραία μηνύματα, ειδικά για τον τρόπο συμπεριφοράς των ενηλίκων απέναντι στα παιδιά.

13 ώρες πριν, Joanna000 είπε

Εχω ξεκινησει το "αναμεσα σε ηλιθιους" μου αρεσε ο τιτλος και γελασα κ το βρισκω ενδιαφερον 😊

 

Ακούγεται ωραίο θα το κοιτάξω!

13 ώρες πριν, Joanna000 είπε

Ευχαριστώ. Το "ο μοναχος που πουλησε τη φεραρι του" το πηρα δωρο για την μητερα μου και οφειλω να ομολογησω οτι μια ματια π εριξα δείχνει πολυ ωραιο τουλαχιστον σε εμφανιση. 

 

Ο Sharma γενικά μου αρέσει , καλές κριτικές ακούω και για το βιβλίο του "Το κλαμπ των 5 π.μ." αν θες μπορείς να το δεις κι αυτό :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, vasokir είπε

 

Ακούγεται ωραίο θα το κοιτάξω!

Ο Sharma γενικά μου αρέσει , καλές κριτικές ακούω και για το βιβλίο του "Το κλαμπ των 5 π.μ." αν θες μπορείς να το δεις κι αυτό :)

Ωραια θα το κοιταξω και εγω φαίνεται ενδιαφερον, ευχαριστω. 😊

Αυτο που διαβαζω εγω που σας ειπα εχει να κανει με τις συμπεριφορες των γυρω μας και τις κατηγοριοποιεί και υποκατηγοριοποιει και μας δειχνει στην ουσια πως να επικοινωνουμε αντιστοιχα στην ουσια. Εγω παντως μονο και μονο απο το τιτλο μου κινησε αρκετα το ενδιαφερον. Να σημειωθει οτι ειναι κ το πρωτο βιβλιο που ετσι βρηκα να ξεκινησω να διαβαζω. Δεν διαβαζα τιποτα ανεκαθεν. Για ολα υπάρχει η πρωτη φορα που λενε 😊

Επεξ/σία από Joanna000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vasokir είπε

Συμφωνώ με αυτό που λες και θεωρώ λανθασμένο το μήνυμα που περνάει για ανεκτικότητα σε κάποιες στενές σχέσεις, που μπορεί ουσιαστικά να μην σου προσφέρουν τίποτα, αλλά σε γενικές γραμμές περνάει ωραία μηνύματα, ειδικά για τον τρόπο συμπεριφοράς των ενηλίκων απέναντι στα παιδιά.

δεν έφτασα μέχρι , το σημείο αυτό :P  εαν δεν μου αρέσει εξ αρχής αυτό που διαβάζω , το αφήνω συνήθως  : )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Joanna000 είπε

Ωραια θα το κοιταξω και εγω φαίνεται ενδιαφερον, ευχαριστω. 😊

Αυτο που διαβαζω εγω που σας ειπα εχει να κανει με τις συμπεριφορες των γυρω μας και τις κατηγοριοποιεί και υποκατηγοριοποιει και μας δειχνει στην ουσια πως να επικοινωνουμε αντιστοιχα στην ουσια. Εγω παντως μονο και μονο απο το τιτλο μου κινησε αρκετα το ενδιαφερον. Να σημειωθει οτι ειναι κ το πρωτο βιβλιο που ετσι βρηκα να ξεκινησω να διαβαζω. Δεν διαβαζα τιποτα ανεκαθεν. Για ολα υπάρχει η πρωτη φορα που λενε 😊

Και αν ξεκινήσεις δεν σταματάς 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/12/2020 στις 12:22 ΜΜ, wizzy είπε

Υ.Γ.: Ξεκίνησα το "Confess" του Rob Halford - επιτέλους!😄

 

Στις 24/12/2020 στις 11:06 ΠΜ, alex_000 είπε

Είμαι κοντά στο τέλος. Με έχει πιάσει ένα πράμα και διαβάζω βιογραφίες τελευταία.  

Το βιβλίο είναι εξαιρετικό. Ξεχωρίζει η ειλικρίνεια, η ωμότητα και η πολύ καλή ροή στην γραφή και στην αφήγηση που το κάνουν πολύ ευανάγνωστο. Είναι ξεκάθαρο ότι έχει χρησιμοποιηθεί ghostwriter (ευτυχώς). Must read για οποιονδήποτε οπαδό των Priest, του heavy metal, καθώς και οποιουδήποτε ενδιαφέρεται για τα "βάσανα" του LGBT community, ειδικά στο παρελθόν. 

Ως σύγκριση πχ στην βιογραφία του Dickinson "what does this button do", πιστεύω δεν χρησιμοποιήθηκε ghostwriter, μάλλον την έγραψε μόνος του, με αποτέλεσμα παρόλο που η ζωή του είναι ενδιαφέρουσα, το βιβλίο ήταν πολύ πιο βαρετό και δυσανάγνωστο συγκριτικά με το "Confess" αν και κατά πολύ μικρότερο σε μέγεθος.

Έχει λίγες ημέρες που τελείωσα το "Confess". Τα σχόλιά μου είναι περίπου τα ίδια με αυτά που έγραψες. Η διαφορά στον τρόπο γραφής με το αντίστοιχο του Dickinson είναι εμφανής αν και, προσωπικά, δεν μπορώ να διαλέξω ποιος από τους δύο μου άρεσε περισσότερο. Δεν βρήκα βαρετό κάποιο από τα δύο, αντιθέτως, απόλαυσα την ανάγνωση και των δύο.

Κι οι δύο βιογραφίες ακολουθούν μια γραμμικότητα όσον αφορά στη χρονική σειρά με την οποία παρουσιάζουν τα γεγονότα. Ο Dickinson επέλεξε να αποστασιοποιηθεί από την προσωπική του ζωή, δίνοντάς του "παράθυρο" μόνο σε ό,τι θεώρησε ο ίδιος ότι ενδιέφερε τον αναγνώστη. Επίσης, διαχώρησε την αυτοβιογραφία του από την πορεία των Iron Maiden.

Αντίθετα, στην αυτοβιογραφία του Halford οι αναφορές σε προσωπική κι επαγγελματική ζωή ισοβαρούν. Προσωπικά, κάπου με κούρασε η συνεχής περιστροφή γύρω από το γεγονός ότι είναι ομοφυλόφιλος και πόσο δύσκολη ήταν η ζωή του πριν 30-40 χρόνια. Από την άλλη, οτιδήποτε είχε να κάνει με την επαγγελματική του ζωή, είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τους Judas Priest - εκτός από το διάστημα των ετών που ήταν εκτός του συγκροτήματος - δίνοντας στον αναγνώστη ένα ευκρινέστατο "insider's view", χωρίς καμία προσπάθεια ωραιοποίησης γεγονότων και καταστάσεων. Θα ήθελα, κάποια στιγμή, να διαβάσω και την αυτοβιογραφία του K.K. Downing, πιο πολύ επειδή θα ήθελα να δω και μια δεύτερη οπτική γωνία των γεγονότων που περιγράφει ο Halford και λιγότερο από περιέργεια.

Στο ενδιάμεσο, διάβασα ένα omnibus comic, το "Before Watchmen" και το "The truth is a cave in the Black Mountains" του Neil Gaiman. To comic ήταν ΟΚ, fun reading αν κι ογκώδες.

Το "The truth..." ήταν καλό, αλλά μικρό. Το έχω σε μια περιορισμένη, μερικώς εικονογραφημένη έκδοση. Οι εικόνες αποτέλεσαν πολύ καλό συμπλήρωμα της ιστορίας. Μου άρεσε η ιστορία, το διάβασα στο πρωτότυπο (Αγγλικά) κι η γλώσσα, παρόλο που δεν ήταν "κοινά Αγγλικά" - ούτε σε έκφραση ούτε σε σύνταξη - δεν με δυσκόλεψε, ίσα ίσα "προσέθεσε πόντους" στη γενικά καλή εικόνα που μου άφησε. Θα το συνέστηνα σε αναγνώστες εξοικειωμένους με το έργο του Gaiman, αν και, τώρα που το σκέφτομαι, δεν θα ήταν κακό ως εναρκτήριο ανάγνωσμα για να συνεχίσει κάποιος με το υπόλοιπα βιβλία του συγγραφέα.

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος τις γιορτές το ριξα στα βιβλία... Τους Αγώνες Πείνας το χει διαβάσει κανείς? Τα πήρα γτ ηταν προσφορα κ τα τρία μαζί, ελπίζω ν αξίζουν

 

IMG_20210125_153702.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...