Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2018 στις 9:52 ΜΜ, SOADNICK είπε

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κανείς που έχει διαβάσει κάποιο απ τα παρακάτω και έχει όρεξη να πει μια γνώμη;

Watership Down (Στο λόφο του Γουότερσιπ) - Richard Adams

Μόμο - Michael Ende

Πατέρες και Γίοι/Παιδιά - Τουργκένιεφ

Αφήγηση ενός Ναυαγού - Μάρκες

 

Για το Γουοτερσιπ το διάβασα και τώρα τελειώνω όπου να'ναι και τη συνέχεια Tales from Watership Down, ενώ είχα δει και την ταινία και τη σειρα Λαγοπεριπέτειες.

Πιστεύω αξίζει να το διαβάσει κανείς γιατί ξεφεύγει από τα καθιερωμένα βιβλία με ζώα. Εκτός της πολύ λεπτομερούς και ζωντανής περιγραφής της βρετανικής επαρχίας, χλωρίδας και πανίδας που βασίζεται σε πραγματικές τοποθεσίες, τα αγριοκούνελα συμπεριφέρονται όπως τα κανονικά κουνέλια. Εκτός δηλαδή απο την ανθρώπινη ομιλία τους, η συμπεριφορά τους είναι όπως ενός ζώου. Πχ δεν υπάρχει ρομάτζο. Θελουν να σωσουν τις κουνέλες από την Efrafa κυριως για ενστικτώδεις λόγους αναπαραγωγής του είδους, αν και αναπτύσσεται καπως ο αναγκαίος δεσμός των ζευγαριων.

Αλλο που το κάνει ξεχωριστό είναι  η κουνελόγλωσσα Lapine, οπου υπάρχει και λεξικό μαλιστα.Κατι μεταξύ κελτικών και αραβικων.Δυστηχώς στην ταινια και στη σειρα ακους μονο λιγες λεξεις

Και ισως το καλυτερο, η μυθολογια των κουνελιων, βασισμενη στον ηρωα τους El-Ahraiah. Το δευτερο βιβλιο εχει περισσοτερες τετοιες ιστοριες. Οπως και αφιερωνει ενα μερος του να διηγηθει τι εγινε μετα την τελικη αναμετρη με τονβ Woundwort  στο πρωτο βιβλιο. Ο οποιος ενω στις διασκευες παρουσιαζεται μονοφθαλμος, στο βιβλιο ειναι κανονικό μεγαλο κουνελι μαθημενο στις μαχες που ολοι το φοβουνται.

 

Ενας λογος που μου αρεσε η σειρα του 2000 γιατι με τον τροπο της διασκευαζει αρκετα μερη του βιβλιου, αν και αλλαζει το τελος.

Η ταινια και αυτη αριστουργημα εννοειται και για λιγο μεγαλυτερες ηλικιες λογω της βιας

 

 

Επεξ/σία από petran79
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασα το πρώτο από τα τρία βιβλία της σειράς Rats of Nimh (τώρα είμαι στο δεύτερο) επειδή μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον η πολύ ωραία ταινία.

Αν και καταλαβαίνω γιατί η ταινία πήρε το δικό της δρόμο.

Το βιβλίο θα έλεγα είναι πολύ πιο "ωμό" , χωρίς ίχνος μαγείας.

Οι αρουραίοι και τα ποντίκια που ήταν πειραματόζωα ουσιαστικά δεν γερνάνε ενώ αποκτούν και ανθρώπινη ευφυΐα , που κληρονομείται και στα παιδιά τους με την κατάλληλη εκπαίδευση, έτοιμα να κάνουν τον δικό τους πολιτισμό κρυφά από τους ανθρώπους αλλά και από τους υπαλλήλους του εργαστηρίου που τους αναζητούν. Κάτι δηλαδή σαν μια "επιστημονικη εξηγηση" του πώς γινεται τα ζωα στα παραμυθια και στις ιστορίες να συμπεριφέρονται σαν άνθρωποι και να εχουν ανθρωπινα εργαλεια, βιβλια και επιπλα. Και όταν επικοινωνουν με άλλα ζώα ή αρουραίους, τους κοιτάζουν περίεργα λογω αυτου.

Στην ταινία αυτό χάνεται μιας και κολλάει από την αρχή η κλασσική συνταγή ταινιας κινουμενων σχεδιων ανθρωπόμορφων ζώων, χωρις περεταιρω εξηγησεις

Το βιβλίο για αυτό το λόγο αφιερώνει μεγάλο μέρος του στο πως αιχμαλωτιστηκαν, εκπαιδευτικαν , πειραματίστηκαν πάνω τους, δραπετεύσαν και ψαξαν ένα νέο μέρος να μείνουν.

Στη ταινία δεν υπήρχε χωρος για όλα αυτά και δεν βαλαν ανθρώπους μέσα.

Αναπτύσσονται επίσης πιο διεξοδικά οι πτυχές του ανθρώπινου πολιτισμού και επιστήμης και μηχανικής που γοητεύει τους αρουραίους. Ενώ και το τέλος είναι διαφορετικό με θέμα την ανακάλυψη τους από τους ανθρώπους και πως να ξεφύγουν.

Όλη αυτή η σκοπιά χάνεται στην ταινία που εστιάζει περισσότερο στην πρωταγωνίστρια και ως προς αυτό τα καταφέρνει αρκετά καλά.

απο τις περιπτωσεις που αν διασκευαζαν κανονικα το βιβλιο θα ανεβαινε λιγο το οριο ηλικιας της ταινιας.

η συνεχεια της ταινιας δεν ακολουθα τα βιβλια.

ειναι στα σκαρια μια νεα τηλεοπτικη σειρα που ελπιζω να είναι πιο κοντά στο βιβλίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@petran79 Πάντως, στα μάτια μου, είσαι "ήρωας"! Προσωπικά, εάν δω ταινία βασισμένη σε βιβλίο πριν να διαβάσω το βιβλίο, πολύ δύσκολα θα διαβάσω το βιβλίο εκ των υστέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, wizzy είπε

@petran79 Πάντως, στα μάτια μου, είσαι "ήρωας"! Προσωπικά, εάν δω ταινία βασισμένη σε βιβλίο πριν να διαβάσω το βιβλίο, πολύ δύσκολα θα διαβάσω το βιβλίο εκ των υστέρων.

Το ίδιο είχα κάνει και με το Watership Down. Με τόσες λεπτομέρειες που χάνονται και τόσα πράγματα που αλλάζουν , ουσιαστικά είναι σα να ξεκινά η ιστορία από την αρχή αλλά με διαφορετικό αφηγητή και  ερμηνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, ο κινηματογράφος δεν έχει το καλύτερο παρελθόν στις μεταφορές βιβλίων. Όχι πως η τηλεόραση μαγεύει με τις επιδόσεις της.

Το δε Χόλιγουντ (και λόγω όγκου παραγωγής, αλλά όχι μόνο) δεν το έχει καθόλου.

Ό,τι βιβλίο έχω μεταφράσει και έχω δει σε τηλεοπτική ή κινηματογραφική μεταφορά, είχε σημαντικές και ουσιώδεις αλλαγές σε σχέση με το αντίστοιχο βιβλίο. Σε ορισμένες περιπτώσεις, μάλιστα, τέτοιες και τόσες ώστε να καθίσταται αγνώριστο το αποτέλεσμα σε σχέση με το κείμενο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και με τους δύο σας.

Η αίσθηση που έχω είναι ότι άπαξ και δω την ταινία, τότε η φαντασία μου θα περιοριστεί στις εικόνες που έφτιαξε ο σκηνοθέτης, οπότε δεν θα μπορώ να "φτιάξω" τις δικές μου εικόνες στο μυαλό μου καθώς θα διαβάζω το βιβλίο.

Ίσως να το επιχειρήσω με βιβλία που είδα τις ταινίες αρκετά χρόνια πριν, οπότε οι εικόνες του σκηνοθέτη θα έχουν χαθεί από τη μνήμη μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το momo το ειχα διαβασει πριν αρκετα χρονια , δε θυμαμαι πολλες λεπτομερειες αλλα θυμαμαι οτι μου αρεσε πολυ.

όπως και το μαγικο φιλτρο αλλα και το  καθρεφτης μεσα στο καθρεφτη που φανταζομαι οτι θα ειναι απο τα πιο ενηλικα εργα του ende.

γενικα μου αρεσε παρα πολυ η γραφη του.

 

 

 

Στις 19/3/2022 στις 1:58 ΠΜ, rafinos είπε

Αλάνια έχει να προτείνει κάποια γραφική νουβέλα στα ελληνικά; 

Να ξεκαθαρίσω δεν εννοώ κόμικ. Μπορεί να μοιάζουν αλλά δεν είναι (υπάρχουν γραφικές νουβέλες βασισμένες σε comics όπως για παράδειγμα εκτός από comics υπάρχουν και γραφικές νουβέλες της DC και της Marvel).

τι εχεις διαβασει?

θα σου ελεγα οτιδηποτε του enki bilal (ΟΙ ΦΑΛΑΓΓΕΣ ΤΗΣ ΜΑΥΡΗΣ ΤΑΞΗΣ, ΠΑΡΤΙΔΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ,  Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ,Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΑΓΙΔΑ , ΙΣΗΜΕΡΙΝΟ ΨΥΧΟΣ).

επισης μου αρεσαν πολυ οι φυλακες του μειζερ (keepers of the maser)

το blacksad

απο τα αμερικανικα, το αγαπημενο μου παραμενει το preacher.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα τη βιογραφία των Moonspell "Wolves who were men". Καλό ήταν, βρήκα κάποια διάσπαρτα λαθάκια εδώ κι εκεί, τίποτα που να με αποθαρρύνει από το να τελειώσω την ανάγνωση. Συστήνεται σε fans του συγκροτήματος και σε metalheads γενικότερα.

Συνεχίζω με τη βιογραφία του Γιάννη από τη Mirin Fader.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πρόσφατα το Snow Crash του Neal Stephenson. Περίεργο Sci-Fi δράμα. Μου άρεσε αρκετά.

https://www.goodreads.com/book/show/40651883-snow-crash

 

Επίσης διάβασα το Slaughterhouse Five του Kurt Vonnegut. Πολύ καλή αντιπολεμική Sci-Fi αυτοβιογραφία για την ισοπέδωση της Δρέσδης.

https://www.goodreads.com/book/show/4981.Slaughterhouse_Five

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, firewalker είπε

Επίσης διάβασα το Slaughterhouse Five του Kurt Vonnegut. Πολύ καλή αντιπολεμική Sci-Fi αυτοβιογραφία για την ισοπέδωση της Δρέσδης

Πολύ ωραίο βιβλίο

Spoiler

Είχα ακούσει την άποψη ότι η απαγωγή από τους εξωγήινους και η παραμονή του εκεί, ήταν ένας τρόπος εκδήλωσης του μεταπολεμικού στρες και όχι ότι απαραίτητα συνέβη στην πράξη. Όταν διάβαζα το βιβλίο δεν μου είχε περάσει αυτή η ιδέα από το μυαλό, αλλά ομολογώ πως έχει ενδιαφέρον.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιασα αυτό το διάστημα την ελληνική stand up comedy σκηνή, στις "συγγραφικες" τους προσπάθειες 

 

1) Τερμίτες (Κοάλεμος #2) 

https://www.goodreads.com/book/show/58018084

Βιβλίο φαντασίας. Θυμίζει κάτι από Χάρι Ποτερ, λίγο πιο dark και ελληνικά σκηνικά. Καλύτερο από το πρώτο της σειράς, το οποίο όμως παραμένει καλό και fun to read. Πρόκειται για τριλογία (περιμένουμε το 3ο) οπότε θα πρότεινα να διαβαστούν με τη σειρά. 

 

2) Το Γιωτα  

https://www.goodreads.com/book/show/60504732

Συζήτηση του συγγραφέα (Δημήτρης Χριστοφοριδης) με τον ψυχολόγο του στρατού και ιστορίες από την ζωή του. Αρκετά ενδιαφέρον, παρουσιάζει τη ζωή και τη σκέψη ενός ανθρωπου με διάφορες διαταραχές 

 

3)Κομεντι Σκριπτα

https://www.goodreads.com/book/show/59242651

Κείμενα του Χατζηπαυλου που δεν χώρεσαν σε παραστάσεις. Χαλαρό αστείο, ευχάριστο διάλειμμα γενικά 

 

4) τετράδιο κωμωδίας 

https://www.goodreads.com/book/show/38203723

 

Κείμενα και σκέψεις του φισφη. Αν σας αρέσει το χιούμορ του, θα σας αρέσει και το βιβλίο 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα το House of Suns του Alastair Reynolds. Ωραία αυτοτελής sci fi ιστορία, με πολλές διαφορετικές και αρκετά κατανοητά δοσμένες ιδέες, που ενώ από μακριά μπορεί να φαίνονται εξωπραγματικές, δεν παύουν να δημιουργούν μια ρεαλιστική απεικόνιση του μακρινού μέλλοντος της ανθρωπότητας, με βάση τουλάχιστον τις ελάχιστες γνώσεις που διαθέτω επί των θεμάτων. Σε αυτό σίγουρα συμβάλλει το γεγονός ότι ο συγγραφέας είναι αστροφυσικός, οπότε και οι ιδέες του προσδίδουν ένα κάποιο κύρος.   

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2022 στις 12:45 ΜΜ, stevenfins είπε

Διάβασα το House of Suns του Alastair Reynolds. Ωραία αυτοτελής sci fi ιστορία, με πολλές διαφορετικές και αρκετά κατανοητά δοσμένες ιδέες, που ενώ από μακριά μπορεί να φαίνονται εξωπραγματικές, δεν παύουν να δημιουργούν μια ρεαλιστική απεικόνιση του μακρινού μέλλοντος της ανθρωπότητας, με βάση τουλάχιστον τις ελάχιστες γνώσεις που διαθέτω επί των θεμάτων. Σε αυτό σίγουρα συμβάλλει το γεγονός ότι ο συγγραφέας είναι αστροφυσικός, οπότε και οι ιδέες του προσδίδουν ένα κάποιο κύρος.   

Είναι το επόμενο που θα διαβάσω. Έχω τελειώσει με το Commonwealth universe του Hamilton πρόσφατα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω αυτό εδώ:

255400801_(3).jpeg.38488ad8f99361dae56ac49875f3699a.jpeg

Τα public το δίνουν σχεδόν δωρεάν και πιστεύω ότι διαβάζεται πολύ ευχάριστα από όλους και ειδικά για όσους το ζήσανε έστω και ως παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το Dealers of Lightning: Xerox PARC and the Dawn of the Computer Age του Michael A. Hiltzik. Καλό βιβλίο για την εξέλιξη του μοντέρνου προσωπικού υπολογιστή.

https://www.goodreads.com/book/show/1101290.Dealers_of_Lightning

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...