Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο τον καιρο διαβαζω το Silent hill 2 novelization.ειναι σχεδον σαν walkthrough δηλαδη περιγραφει τα παντα που συναντας στο παιχνιδι με πολυ ωραιο τροπο.

Το απολυτο must για fans του silent hill.συγγραφεας ειναι ο sadamu yamashita

 

 

Επεξ/σία από GHOUL3037
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, Tmark είπε

Ξεκινάω επιτέλους το Wheel of Time στο Kindle με το Eye of the World. 

Τα λέμε σε κάνα χρόνο.

Ένα μπλοκάκι να πάρεις για τα ονόματα και μπόλικο καφέ για να μένεις ξύπνιος στα fill-in βιβλία. 

Από τα borefest/σούπα fantasy που έχω πιάσει στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2022 στις 4:58 ΜΜ, lysopaine είπε

καλησπέρα σας θα ήθελα να μου προτείνετε αν γίνετε κάποιο βιβλίο αυτοβελτίωσης. Αυτή την στιγμή διαβάζω το 

Ξυπνήστε Το Γίγαντα Μέσα Σας, αλλά είναι το πρώτο βιβλίο που διαβάζω σε αυτή την κατηγορία

Ευχαριστώ

Ο μοναχος που πουλησε τη φεραρι του

Μου αρεσε ΤΡΟΜΕΡΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2022 στις 4:36 ΜΜ, Ptolemaios1 είπε

έχω την εντύπωση ότι οι βασιλικές οικογένειες είναι 2-3 σε όλη την Ευρώπη και παντρεύονται αναμετάξυ τους

ετσι ειναι

η τριτη ήταν των αψβούργων

και πλέον έχουν μείνει 1-2 που είναι ξεχωριστα γενεαλογικά δέντρα

εκ των οποίων κυριαρχει το εξής 1 το αγγλικό

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια τοπική ιστοσελίδα είδα την παρουσίαση του βιβλίου "Και οι Νεκροί ας Θάψουν τους Νεκρούς τους", του Αλμπάτη Μιχάλη, δεν τον ήξερα, αλλά κοντοχωριανός μου σκέφτηκα, είδα ότι είχε γράψει και άλλα 2 διηγήματα μικρά με ευφάνταστα σχετικά σενάρια, μ' άρεσε και η υπόθεση το πήρα (όπως και τα άλλα 2),  δεν πάει και για νόμπελ αλλά είναι ένα ευχάριστο βιβλίο (παρά το μακάβριο λίγο της υπόθεσης), με γέλιο σε αρκετά σημεία που διαβάζεται ευχάριστα.

 

https://www.politeianet.gr/books/9789605891572-almpatis-michalis-nisos-kai-oi-nekroi-as-thapsoun-tous-nekrous-tous-334798

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Σε μια τοπική ιστοσελίδα είδα την παρουσίαση του βιβλίου "Και οι Νεκροί ας Θάψουν τους Νεκρούς τους", του Αλμπάτη Μιχάλη, δεν τον ήξερα, αλλά κοντοχωριανός μου σκέφτηκα, είδα ότι είχε γράψει και άλλα 2 διηγήματα μικρά με ευφάνταστα σχετικά σενάρια, μ' άρεσε και η υπόθεση το πήρα (όπως και τα άλλα 2),  δεν πάει και για νόμπελ αλλά είναι ένα ευχάριστο βιβλίο (παρά το μακάβριο λίγο της υπόθεσης), με γέλιο σε αρκετά σημεία που διαβάζεται ευχάριστα.

 

https://www.politeianet.gr/books/9789605891572-almpatis-michalis-nisos-kai-oi-nekroi-as-thapsoun-tous-nekrous-tous-334798

Είναι ενδιαφέρον ότι το βασικό χαρακτηριστικό του πρωταγωνιστή είναι ίδιο με αυτό του πρωταγωνιστή στη σειρά βιβλίων "Ο νεκρομάντης" του Brian Lumley - εντελώς διαφορετικής θεματολογίας, βεβαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλάνια έχει να προτείνει κάποια γραφική νουβέλα στα ελληνικά; 

Να ξεκαθαρίσω δεν εννοώ κόμικ. Μπορεί να μοιάζουν αλλά δεν είναι (υπάρχουν γραφικές νουβέλες βασισμένες σε comics όπως για παράδειγμα εκτός από comics υπάρχουν και γραφικές νουβέλες της DC και της Marvel).

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, wizzy είπε

Είναι ενδιαφέρον ότι το βασικό χαρακτηριστικό του πρωταγωνιστή είναι ίδιο με αυτό του πρωταγωνιστή στη σειρά βιβλίων "Ο νεκρομάντης" του Brian Lumley - εντελώς διαφορετικής θεματολογίας, βεβαίως.

Δεν είναι πάντως σε καμία περίπτωση τρόμου, επίσης ο συγγραφέας έχει τα ελαττώματα του, προσπαθεί να δώσει μια φιλοσοφική χροιά για το νόημα της ζωής και του θανάτου, επικεντρώνεται πολύ στο σεξ και όμως διαβάζεται ευχάριστα, επίσης σε κάποια σημεία γίνεται έως και βλάσφημο αν αυτό είναι θέμα για κάποιους. 

 

7 ώρες πριν, rafinos είπε

Αλάνια έχει να προτείνει κάποια γραφική νουβέλα στα ελληνικά; 

Να ξεκαθαρίσω δεν εννοώ κόμικ. Μπορεί να μοιάζουν αλλά δεν είναι (υπάρχουν γραφικές νουβέλες βασισμένες σε comics όπως για παράδειγμα εκτός από comics υπάρχουν και γραφικές νουβέλες της DC και της Marvel).

Χωρίς να ξέρω θεματολογία θα προτείνω μια παλιά, από το μακρινό 2007:  "Χαμένο Φάσμα, μια σύγχρονη ερωτική ιστορία"

Τετριμμένο θέμα αλλά η νουβέλα είναι ποίημα σε εικόνες. 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

επίσης σε κάποια σημεία γίνεται έως και βλάσφημο αν αυτό είναι θέμα για κάποιους. 

Τώρα, μάλιστα, μου κίνησες το ενδιαφέρον!😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rafinos είπε

Οποιασδήποτε. 

Κάποια που μου έρχονται στο νου και θυμάμαι οτι μου άρεσαν είναι τα:

Logicomix

Economix

1453

A contract with god

Και βεβαίως το 300

Επεξ/σία από e-tic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα την εκδίκηση της Yrsa Sigurdardottir. Δεν είχα διαβάσει κριτικές, υπήρχε προσφορά στα 2.5€ και το πήρα.

Ξεκινώντας να το διαβάζω δεν μου άρεσε ότι ήταν μετάφραση από τα αγγλικά. Είναι αρκετά καλογραμμένο το βιβλίο, αλλά πολύ ισλανδικό το τέλος με τον τελευταίο φόνο..

Διαβάζεται ευχάριστα, αλλά όπως έγραψε κάποιος στο goodreads "δεν είναι αστυνομικό, έχει μεταφυσικές επιρροές"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, firewalker είπε

διάβασα το Starship Troopers του Robert A. Heinlein. Πολύ καλό Military Sci-Fi. Σε σχέση με την ταινία είναι πολύ πιο φιλοσοφικό.

https://www.goodreads.com/book/show/17214.Starship_Troopers

Επειδή το νούμερο που το σκηνοθέτησε είπε:

Αναφορά σε κείμενο

I stopped after two chapters because it was so boring … It is really quite a bad book. I asked Ed Neumeier to tell me the story because I just couldn't read the thing. It's a very right-wing book.[6]

Έκανε μια ταινία βασισμένο σε βιβλίο που δεν γούσταρε και θεωρούσε ακροδεξιό λίβελο.
Έτσι πήρε "πρωτοβουλίες" και έβγαλε κάτι που μόνο στο όνομα και κάποια γενικά στοιχεία μοιάζει με την οριτζιναλ ιστορία...
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...