Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Ενδιαφέρον φαίνεται, αν δεν πάσχει στην εκτέλεση. Το κακό είναι ότι είναι όλα εξαντλημένα από τον Εκδοτικό Οίκο.

Aν δεν είσαι κατά του μεταχειρισμένου βιβλίου, τότε τσέκαρε 👇. Εγώ από εκεί έχω κάνει αρκετές αγορές ενώ το συγκεκριμένο το αγόρασα στα 9ε.

metabook.gr 😉

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Aν δεν είσαι κατά του μεταχειρισμένου βιβλίου, τότε τσέκαρε 👇. Εγώ από εκεί έχω κάνει αρκετές αγορές ενώ το συγκεκριμένο το αγόρασα στα 9ε.

metabook.gr 😉

Είχα υποτιμήσει ομολογώ την αγορά μεταχειρισμένου βιβλίου και πόσα βιβλία μπορούν να βρεθούν.

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Διάβασα το «Dark Pools: The Rise of the Machine Traders and the Rigging of the U.S. Stock Market». Περιγράφει πως στήθηκε η αγορά των High Frequency Traders. Πολύ λεπτομερές και ουσιαστικά δείχνει πόσο διεφθαρμένο είναι το σύστημα που επιτρέπει σε μερικές δεκάδες χρηματιστηριακές να κερδίζουν εις βάρος όλης της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Perfect-JL-William-Gibson-Film-Neuromanc

Neuromancer, W. Gibson

Έπειτα από πολλά χρόνια επιτέλους έπιασα το εν λόγω.
Η κοσμοπλασία και η ατμόσφαιρα είναι απαράμιλλά και το κύριο δυνατό σημείο.
Πολύ σωστά θεωρείται ως ένα από τα θεμέλια του cyberpunk.
Ο Gibson πήρε την δάδα που "άφησαν" έργα/βιβλία όπως blade runner/do androids dream of electric sheep και συνέχισε με εμπλουτισμό και νέες ιδέες.
Η πλοκή αρκετά αδύναμη και κλισέ και οι χαρακτήρες (εκτός έναν-δύο), πολύ φλατ.
Τίποτα περισσότερο από το ότι προτείνεται στους (μισή ντουζίνα; ) φαν του scifi που δεν το έχουν διαβάσει.

9780820321653.jpg?auto=format&w=500&q=10

The Adventures of Roderick Random

Η τζάμπα ελεύθερη έκδοση (αγγλικά).

Ένα αρκετά καλό βιβλίο που δείχνει καταστάσεις/χαρακτήρες της εποχής μέσω περιπέτειας και κυρίως παρωδίας.
Δεν είναι τόσο καλό όσο το Candite του Βολταίρου στο μαύρο χιούμορ και παρωδία, αλλά πάλι προτείνεται.
Έχει αρκετές κοιλιές, έναν ψιλοβλάκα και παραδόπιστο πρωταγωνιστή, πολύ plot armour και μερικές καφρίλες (που τότε προκαλούσαν γέλιο ή ήταν κάτι συνηθισμένο).
Από την άλλη, είναι εξαιρετικό να καταλάβει κάποιος την εποχή (μέσα 18ου αιώνα), αρκετή περιπέτεια και σε μερικές καταστάσεις πετυχημένο μαύρο χιούμορ.

51MdsYpbZQL.jpg

The Expedition of Humphry Clinker

Το τζάμπα βιβλίο (αγγλικά).

Άλλο ένα σατιρικό βιβλίο από τον συγκεκριμένο.
Αυτή την φορά είναι μέσω μιας σειράς επιστολών που περιγράφουν τα ταξίδια μιας "οικογένειας" ευγενών στην Μ.Βρετανία.
Σε κάποια σημεία καλύτερο από το R. Random, κυρίως στο πως γράφει την σάτιρα και το τι βλέπει/ποιους συναντά. 
Σε άλλα χειρότερο, όπως η ροή/πλοκή που είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη και όταν αλλάζει την οπτική, με διαφορετικούς αφηγητές οι αλλαγές δεν είναι τόσο καλές ή/και κάποια σημεία στην πλοκή χάνονται.
Οι ήρωες είναι αρχέτυπα χαρακτήρων που ο συγγραφέας θέλει να σατιρίσει και σε μια περίπτωση απλά αφηγητής, όχι ήρωες με την κλασσική έννοια.
Έχει αρκετές κοιλιές, το χιούμορ είναι πολλές φορές απλά κακό ή πολύ βασικό slapstick και φυσικά οι καφρίλες της εποχής είναι παντού.
Όπως και το προηγούμενο, καλό βιβλίο για την εποχή και τους χαρακτήρες/καταστάσεις που κάποιες φορές είναι διαχρονικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, wizzy είπε

Σχεδιάζεις να διαβάσεις και τα επόμενα δύο της τριλογίας (Count Zero, Mona Lisa overdrive);

Δεν ξέρω.
Μάλλον όχι, αλλά ακόμη και εάν το κάνω δεν θα είναι σύντομα.
Εντυπωσιάστηκα από το βιβλίο ως κοσμοπλασία, ιδίως για το πότε γράφηκε.
Αλλά όπως έγραψα οι χαρακτήρες ήταν μιεχ και η πλοκή απλά ΟΚ.
Καλύτερα λέω να πιάσω κάποια από τα δεκάδες (ή καλύτερα εκατοντάδες) βιβλία που έχω στην λίστα των αδιάβαστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LongTom είπε

Δεν ξέρω.
Μάλλον όχι, αλλά ακόμη και εάν το κάνω δεν θα είναι σύντομα.
Εντυπωσιάστηκα από το βιβλίο ως κοσμοπλασία, ιδίως για το πότε γράφηκε.
Αλλά όπως έγραψα οι χαρακτήρες ήταν μιεχ και η πλοκή απλά ΟΚ.

Χμμμ... ΟΚ, κατανοητό. Η τριλογία είναι στη λίστα των "to read" μου, κυρίως επειδή θέλω να έχω ολοκληρωμένη εικόνα της μυθοπλασίας.

11 ώρες πριν, LongTom είπε

Καλύτερα λέω να πιάσω κάποια από τα δεκάδες (ή καλύτερα εκατοντάδες) βιβλία που έχω στην λίστα των αδιάβαστων.

Ναι, σε καταλαβαίνω. Έχω αρκετά μη ανεγνωσμένα βιβλία, σίγουρα όμως είναι αρκετά για να μην σπαταλώ χρόνο σε αδιάφορα, για μένα, βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, wizzy είπε

Χμμμ... ΟΚ, κατανοητό. Η τριλογία είναι στη λίστα των "to read" μου, κυρίως επειδή θέλω να έχω ολοκληρωμένη εικόνα της μυθοπλασίας.

Ναι, σε καταλαβαίνω. Έχω αρκετά μη ανεγνωσμένα βιβλία, σίγουρα όμως είναι αρκετά για να μην σπαταλώ χρόνο σε αδιάφορα, για μένα, βιβλία.

Οι προτεραιότητες είναι διαφορετικές. 
Προσωπικά εάν δεν με "πιάσει" ένα βιβλίο από την αρχή, συνήθως δεν ξοδεύω χρόνο να διαβάσω περισσότερο.
Δεν έχω πρόβλημα να παρατήσω ένα βιβλίο και φυσικά να μην συνεχίσω στην ΧΧλογία, όταν αυτή υπάρχει.
Ίσως χάνω από καλά βιβλία, αλλά πραγματικά δεν θέλω να σπαταλάω χρόνο σε κάτι που πιθανότατα θα είναι μετριότητα (με εξαιρέσεις), όταν υπάρχουν τόσα εξαιρετικά που δεν έχω πιάσει ακόμη.

Πάντως είναι must βιβλίο εάν είσαι φαν του genre. 
Όχι τίποτα άλλο, απλά να δεις από που πήραν την έμπνευση τόσα βιβλία/σειρές/παιχνίδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LongTom είπε

Οι προτεραιότητες είναι διαφορετικές. 
Προσωπικά εάν δεν με "πιάσει" ένα βιβλίο από την αρχή, συνήθως δεν ξοδεύω χρόνο να διαβάσω περισσότερο.
Δεν έχω πρόβλημα να παρατήσω ένα βιβλίο και φυσικά να μην συνεχίσω στην ΧΧλογία, όταν αυτή υπάρχει.
Ίσως χάνω από καλά βιβλία, αλλά πραγματικά δεν θέλω να σπαταλάω χρόνο σε κάτι που πιθανότατα θα είναι μετριότητα (με εξαιρέσεις), όταν υπάρχουν τόσα εξαιρετικά που δεν έχω πιάσει ακόμη.

Μου έχουν τύχει βιβλία που δεν με έλκυσαν από την αρχή. Τα διάβασα από πείσμα, επειδή δεν μου αρέσει/δεν θέλω να αφήνω βιβλία στη μέση. Η συγκεκριμένη τακτική μου "τρώει" χρόνο από άλλα βιβλία τα οποία ίσως να αποδειχθούν πιο ενδιαφέροντα, είναι όμως κάτι που έχω αποδεχθεί.

2 ώρες πριν, LongTom είπε

Πάντως είναι must βιβλίο εάν είσαι φαν του genre. 
Όχι τίποτα άλλο, απλά να δεις από που πήραν την έμπνευση τόσα βιβλία/σειρές/παιχνίδια.

Δεν είμαι ιδιαίτερος fan του genre, απλώς το συγκεκριμένο βιβλίο, όπως στο περίπου περιέγραψες κι εσύ, το θεωρώ βιβλίο-σταθμό και θέλω να το διαβάσω.

Επεξ/σία από wizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/6/2022 στις 12:50 ΜΜ, wizzy είπε

Συνεχίζω με το "Νεκρωταφίο ζώων" του Steven King.

Το τελείωσα. Θα το χαρακτήριζα ενδιαφέρον. Ως ένα σημείο αυτοspoilerιάστηκα, διότι κάποια στιγμή στο μακρινό παρελθόν είχα δει το trailer της πρώτης ταινίας και μου είχαν μείνει κάποιες σκηνές στο μυαλό. Ευτυχώς, η γραφή του King με "αποζημίωσε" κι απόλαυσα αυτό το βιβλίο.

Συστήνεται σε αναγνώστες που αναζητούν κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα τους αναγνώσματα.

Αμέσως μετά διάβασα το "Δεύτερος Παγκόσμιος Θόρυβος". Είχα βρει εξαιρετικά ενδιαφέρον το concept του πρώτου βιβλίου κι είπα να δώσω μια ευκαιρία και στο δεύτερο. Δεν το μετάνιωσα. Το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο και ταυτόχρονα εμπλούτισα τις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις μου γύρω από τη μουσική που μου αρέσει.

Συνεχίζω με το "Νευρομάντης" του William Gibson και θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα δύο βιβλία της τριλογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ψαχνω να διαβασω ενα βιβλιο για τον ιησου , με ιστορικα γεγονοτα και γενικα με ιστορια δεν θα ηθελα κατι θρησκευτικο θα ηθελα μια πιο αιρετικη ματια. Προσφατα διαβασα ¨Η Μυθιστοριματικη ιστορια των εβραιων¨ του Βασ. Ραφαηλιδη. το οποιο ηταν για αλλη μια φορα φανταστικο. κατι τετοιο ψαχνω αλλα με μια διαφορετικη ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιβλία που διάβασα πρόσφατα 

 

image.png

Screenshot 2022-07-10 at 11.01.40 PM.png

Screenshot 2022-07-10 at 11.02.30 PM.png

image.png

το επόμενο που θέλω να διαβάσω είναι το 

Αναπολησεις ενος διαχειριστη μετοχων. αν το βρω στα Ελληνικά 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NoNameNoFame Ξέρεις ότι η "Η σκιά του ανέμου" είναι μέρος τριλογίας, σωστά; Εάν βρεις χρόνο, διάβασε και τα άλλα δύο. Κι υπάρχουν κι άλλα δύο βιβλία τα οποία ακολουθούν την τριλογία, χωρίς να συνδέονται "αυστηρά" με αυτή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, NoNameNoFame είπε

@wizzy οχι δεν το ήξερα, αν βρω χρόνο τα διαβάσω.

Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά εδώ.

Βεβαίως, εάν κανείς "αναζήτηση" στο thread με τον όρο "σκιά" θα βρεις πολλές αναφορές (~35) κι απόψεις για το βιβλίο ή/και την τριλογία.

Επεξ/σία από wizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...