Προς το περιεχόμενο

ArmA 3


john2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 506
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν προλαβα να το δοκιμασω πολυ, αλλα το μεγαλυτερο + σε σχεση με το 2 ειναι ο χειρισμος του. Ειναι αρκετα smooth το gameplay πλεον.

Παντως για alpha ειναι πολυ πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσοι το αγοράσουν περιμένοντας COD ή BF θα βρεθούν προ μεγάλης έκπληξης. Το επισημαίνω αυτό γιατί προβλέπω γκρίνιες....

 

Μάλλον θα έπρεπε να το βάλουν σαν προειδοποίηση στον τίτλο του νήματος:

 

"ArmA3 (not a CoD/BF clone, this is a war simulation)"

 

Έτσι θα γλυτώσουμε πολλή άσκοπη γκρίνια :P

 

ps: 12 χρόνια μετά το Operation Flashpoint, ακόμα θυμάμαι το δέος που ένιωθα παίζοντάς το. Τι καταπληκτικό παιχνίδι, πόσα χρόνια μπροστά από την εποχή του (ειδικά αν θυμηθείτε ότι τα FPS τότε ήταν του στιλ Return to castle Wolfenstein, Soldier of Fortune, άντε και κανα αρκεϊντο-MoH/CoD)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για μένα, αυτό ήταν που είχε φάση στο OFP, πώς γινόσουν σαν θάμνος (ε, ήταν και η λεπτομέρια :P) και μέχρι μια φορά online πέρασε τανκ, γύρναγε τον πυργίσκο και τον πέρασε από την μεριά μου, αλλά δεν με πήρε χαμπάρι (προχώραγε κιόλας).

sniper.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ απίστευτο το ότι ενώ η Alpha τρέχει με 27-33fps (είναι γνωστό ότι πολύ απλά δεν εκμεταλλεύεται ούτε SLI, ούτε πολλαπλούς πυρήνες της CPU ακόμα), 'φαίνεται' λες και τρέχει με 40+ fps. Είναι απλά απίστευτο το mouse-look feeling που έχει το παιχνίδι και το μηδενικό mouse acceleration του, ειδικά για μένα που δεν μπορώ με την καμία τα 30fps. Μπράβο μωρή Bohemia. Άντε τώρα να δούμε πως θα εξελιχθεί κι αν προσθέσουν ένα ΚΑΛΟ campaign

 

********Edit: Για κάποιον λόγο, το terrain quality (ενώ στην ουσία προσθέτει γραφικό) χτυπάει την CPU αντί για την GPU στις επιδόσεις. Δεν ξέρω τι έχει κάνει εκεί πέρα η Bohemia, πάντως κάτι παίζει με την συγκεκριμένη επιλογή.

 

********Edit2: Κάτι άλλο που παρατήρησα. Το παιχνίδι εκμεταλλεύεται μονάχα το 60% ενός quadcore. Η πλάκα της υπόθεσης είναι ότι όταν απενεργοποίησα δύο πυρήνες, το παιχνίδι συνέχιζε να χρησιμοποιεί το 60% (ενώ κανονικά θα έπρεπε να αυξηθεί το CPU usage). Ναι, alpha έκδοση είναι αλλά κάτι έχει κάνει σίγουρα η Bohemia. Σαν κόφτης μοιάζει

Επεξ/σία από john2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα το scouba (με τους βατραχανθρώπους) και θεωρώ πως δυσκολεύτηκα να σκοτώσω τους εχθρούς κάτω από το νερό

ενώ αυτοί με τελείωσαν με την πρώτη, θα μου πείτε για αυτόν τον λόγο βγάζουν την Alpha και την Beta,

θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα πως το mouse -look feeling είναι απίστευτο και νομίζω πως πρέπει να απλουστεύσουν λίγο

τα κουμπιά του πληκτρολογίου και να έρθουν περισσότερο κοντά με τα υπόλοιπα games ώστε να προσελκύσουν και λιγότερο 

εξοικειωμένους χρήστες να ασχοληθούν με το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω τώρα εγώ:

Μιας και δεν έχω παίξει καθόλου κανένα Άρμα, ξέρω απλά ότι είναι πολύ ρεαλιστικό. Από εκεί και πέρα πως πάει; Έχει single ; Έχει multi; Έχει co-op;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να σου πω για τα προηγούμενα.

Single: Campaign και κάποια missions.

Μulti: Από competitive μέχρι cooperative. Πιο γούστο έχει το co-op, αλλά το ΑΙ (αν είναι όπως στα προηγούμενα), μπορεί να παίξει από καλά μέχρι γκάου. Όταν θέλει όμως, σου καρφώνει το headshot με σφεντόνα από 5 km. :P

 

Γενικά αν γουστάρεις πολύ (και λέμε ΠΟΛΥ) tactical καταστάσεις, είναι ό,τι πρέπει. :)

Έχω γενικά διάφορες ωραίες αναμνήσεις (π.χ. ομάδα παιχτών να περικυκλώνει νύχτα την ΑΙ φρουρά γύρω από την φωτιά) "Pick your target, 3...2...1....go!" *tick tick tick tick -σιγαστήρες-* = φρουρά dead. ^_^

Φυσικά υπάρχουν και τα epic fails, αν κάποιος κάνει μκία. Lots of them. :D

 

Edit: Επίσης υπάρχουν πολλά fanmade missions, κλπ, οπότε όρεξη να έχεις. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...