Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποσο συνηθες ειναι να μην ακουσεις το οκ? και αν συμβει σημαινει πως δεν γινεται τιποτα απο κει και περα?

 

 

Δεν ξερω ποσο συνηθες ειναι αλλα εγω φοβομουν ανασταλτικους παραγοντες λογω ηλικιας. Ημουν 50 ετων.

 

Οταν υπαρχουν καποιοι παραγοντες αρνητικοι μπορει και να μην σου συστησουν την επεμβαση αλλα αυτο ειναι μαλλον ασυνηθες αφου υπαρχουν και εναλλακτικες μεθοδοι για καποιες περιπτωσεις λεπτου κερατοειδους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ποσο συνηθες ειναι να μην ακουσεις το οκ? και αν συμβει σημαινει πως δεν γινεται τιποτα απο κει και περα?

 

Εγώ πάντως δεν άκουσα το οκεη... Και μάλιστα το είχα τόσο δεδομένο που έπεσα από τα σύννεφα. Λεπτός κερατοειδής ο λόγος κι έτσι μόνο με τη λύση των ενδοφακών μπορώ να ξεφορτωθώ τη μυωπία. Οπότε απλά ελπίζω σε νέες μεθόδους κλπ =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν άκουσα το οκεη... Και μάλιστα το είχα τόσο δεδομένο που έπεσα από τα σύννεφα. Λεπτός κερατοειδής ο λόγος κι έτσι μόνο με τη λύση των ενδοφακών μπορώ να ξεφορτωθώ τη μυωπία. Οπότε απλά ελπίζω σε νέες μεθόδους κλπ =ρ

 

Αυτο σημαινει οτι τα κεντρα αυτα εκτος απο Επιχειρησεις εχουν και ιατρικες φρεγες σε κατι που δεν θεωρουν σωστο.

 

Με την μεθοδο lasek (οχι lasik) δεν μπορουν να στο φτιαξουν ???? Εχω διαβασει οτι ειναι λιγο πιο περιπλοκη μετα την επεμβαση lasik αλλα ενδεικνυται σε λεπτους κερατοειδεις.

http://www.epirusvisioncenter.gr/laser.php

 

 

-----Προστέθηκε 20/1/2009 στις 07 : 13 : 12-----

 

 

Κατι που πρεπει να ειπωθει εδω ειναι το οτι οσοι ειναι κοντα σε ηλικια και για περσβυωπια μαλλον ειναι καλυτερο να περιμενουν να ερθει και αυτη γιατι αν διορθωσουν 100% την μυωπια σε λιγο θα χρειασθουν γυαλια για κοντα λογω ηλικιας. Αν ομως οπως εγω εχουν και πρεσβυωπια εφαρμοζεται η μεθοδος monovision που αφηνουν λιγη μυωπια στο ενα ματι ( σε μενα 0,75) που να αντισταθμιζει την πρεσβυωπια και σε συνδυασμο με το αλλο ματι να βλεπω 95% καλα μακρυα και 80-85% καλα κοντα . Μεχρι τωρα αν και η δουλεια μου ειναι γραφειου δεν εχω φορεσει γυαλια ουτε για κοντα εστω με καποιους συμβιβασμους.

 

Απολυτο αποτελεσμα σε περιπτωσεις σαν την δικη μου δεν υπαρχει πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με δυο γιατρούς τον πρώτο τον επισκέφτηκα στη Θεσσαλονίκη και για την εξέταση, ενώ τηλεφωνικώς με τον δεύτερο από Αθήνα όταν είχα πια τα αποτελέσματα στα χέρια μου. Μου είπαν και οι δυο ότι δεν αξίζει προς το παρόν να ταλαιπωρηθώ μια μία (πιθανώς) πετυχημένη επέμβαση, ρισκάροντας έτσι το αποτέλεσμα, και να περιμένω λίγο ακόμα.

Θα επανεξετάσω το θέμα όταν επιστρέψω μόνιμα στα πάτρια εδάφη.

Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για το λινκ, τη συγκεκριμένη μέθοδο δεν την είχα υπ' όψιν -ότι δηλαδή υπάρχει κάτι που απευθύνεται σε εμάς με "φτωχό" κερατοειδή - ευκαιρία για μια ενημέρωση =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με δυο γιατρούς τον πρώτο τον επισκέφτηκα στη Θεσσαλονίκη και για την εξέταση, ενώ τηλεφωνικώς με τον δεύτερο από Αθήνα όταν είχα πια τα αποτελέσματα στα χέρια μου. Μου είπαν και οι δυο ότι δεν αξίζει προς το παρόν να ταλαιπωρηθώ μια μία (πιθανώς) πετυχημένη επέμβαση, ρισκάροντας έτσι το αποτέλεσμα, και να περιμένω λίγο ακόμα.

Θα επανεξετάσω το θέμα όταν επιστρέψω μόνιμα στα πάτρια εδάφη.

Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για το λινκ, τη συγκεκριμένη μέθοδο δεν την είχα υπ' όψιν -ευκαιρία για μια ενημέρωση =)

 

 

Καλη υπομονη φιλε μου!!!Με την αναμονη τι περιμενουν οτι μπορει να αλλαξει με τον κερατοειδη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι με τον κερατοειδή, μάλλον με τον τρόπο εγχείρησης. Άλλωστε ποιος θα μπορούσε να φανταστεί επέμβαση λέηζερ διορθωτική της μυωπίας πριν μερικά χρόνια; Αντίστοιχα, μια βελτίωση θα με βόλευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι με τον κερατοειδή, μάλλον με τον τρόπο εγχείρησης. Άλλωστε ποιος θα μπορούσε να φανταστεί επέμβαση λέηζερ διορθωτική της μυωπίας πριν μερικά χρόνια; Αντίστοιχα, μια βελτίωση θα με βόλευε...

 

 

Σωστα...Τον 11/2005 η κορη μου εκανε με laser 5ης γενιας και τον 5/2008 εγω με το Excimer Schwind AMARIS Laser 7ης γενιάς !!!!!

 

 

Ισως το μοναδικο στην Ελλαδα.

 

Με τον ιδιο γιατρο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, άλλωστε χρησιμοποιώ φακούς επαφής από αρχές γυμνασίου, κοινώς περίπου δεκαετία, μερικά χρόνια ακόμη αναμονής και υπομονής δε θα είναι μεγάλο πρόβλημα θεωρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, άλλωστε χρησιμοποιώ φακούς επαφής από αρχές γυμνασίου, κοινώς περίπου δεκαετία, μερικά χρόνια ακόμη αναμονής και υπομονής δε θα είναι μεγάλο πρόβλημα θεωρώ..

 

Μωρις ξεκινησες με φακους κι εσυ...Εγω ποτε δεν τους βολευτηκα.Αυτες τις μερες θα δοκιμασει για περιστασιακη χρηση η μικρη μου κορη που εινια στα 12....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τηρεί τους κανόνες υγιεινής δεν θα έχει πρόβλημα. Το ίδιο και η αδερφή μου, ξεκίνησε με φακούς στα 12 -τώρα είναι 13- και ενώ αρχικά πήγαινε για περιστασιακή χρήση, πλέον τους φοράει καθημερινά στο σχολείο.

Και προσωπική μου άποψη είναι ότι βολεύει πολύ περισσότερο από τα γυαλιά, από το παιχνίδι μέχρι το πως αισθάνεται μια έφηβη με τον εαυτό της (δεν έχω συναντήσει κοριτσάκι με κάποιο φετίχ στα γυαλιά, το αντίθετο μάλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τηρεί τους κανόνες υγιεινής δεν θα έχει πρόβλημα. Το ίδιο και η αδερφή μου, ξεκίνησε με φακούς στα 12 -τώρα είναι 13- και ενώ αρχικά πήγαινε για περιστασιακή χρήση, πλέον τους φοράει καθημερινά στο σχολείο.

Και προσωπική μου άποψη είναι ότι βολεύει πολύ περισσότερο από τα γυαλιά, από το παιχνίδι μέχρι το πως αισθάνεται μια έφηβη με τον εαυτό της (δεν έχω συναντήσει κοριτσάκι με κάποιο φετίχ στα γυαλιά, το αντίθετο μάλλον)

 

 

Ετσι ακριβως φιλε μου.Παλια ελεγαν για τους φακους μετα τα 15 αλλα τωρα οι αποψεις εχουν αλλαξει υπο προυποθεσεις βεβαια.

 

http://www.paidiatros.com/MAIN/article-366-0-0-0.aspx

 

Αλλα ως συνηθως ξεφυγαμε απο το θεμα και καιρος να επανελθουμε στην συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο συνηθες ειναι αλλα εγω φοβομουν ανασταλτικους παραγοντες λογω ηλικιας. Ημουν 50 ετων.

 

βρε τον παππούλη! :-D

 

Καλη υπομονη φιλε μου!!!

 

είναι γυναικα!

 

Αυτες τις μερες θα δοκιμασει για περιστασιακη χρηση η μικρη μου κορη που εινια στα 12....

 

βλέπω τα γονίδια διαιωνίζονται...:P

 

Ετσι ακριβως φιλε μου

 

 

γυναικα λέμε!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε τον παππούλη! :-D

 

 

 

είναι γυναικα!

 

 

 

βλέπω τα γονίδια διαιωνίζονται...:P

 

 

 

 

γυναικα λέμε!!!!

 

Πολλα quote αλλα νοημα ???

 

Το "γυναικα" που φαινεται ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...