Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Και καλά βλέπεις τόσο θολά που μπήκες σε άλλο φόρουμ.

 

 

Τι να πω...Οτι παλι δεν καταλαβα ??? Δεν πειραζει...Αυριο θα ειναι καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ολη διαδικασια κρατησε ακριβως μισυ ωρα !!!!

 

13:10 μεχρι 13:40

 

Η εφαρμογη του laser μολις 15 δευτερολεπτα γαι καθε ματι.Ο γιατρος συνεχεια με ενημερωνε για το σταδιο της επεμβασης και μου εδινε οδηγιες.

Ημουν πολυ συνεργασιμος απο οτι μου ειπε.

 

Πονος μηδενικος !!!!

 

 

Μολις γυρισα μετα την πρωτη μεταχειρουργικη επισκεψη και ολα ειναι καλα. Αυτο που ενδιαφερει τον γιατρο την πρωτη μερα ειναι να μην διαπιστωσει καποια λοιμωξη κλπ.

 

Η οραση θελει μερικες μερες να ερθει στα επιθυμητα αποτελεσματα αλλα την πρωτη βδομαδα εχουμε πετυχει το 80% του επιθυμητου αποτελεσματος.Ηδη σημερα η οραση μου ειναι πολυ βελτιωμενη.Οδηγησα και πηγα στον γιατρο και μαλιστα 25 χλμ. αποσταση.

 

Αυτα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'τα λεγα εγώ αγαπητέ!

Με γειές, με γειές!

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το μετεγχειρητικό στάδιο(της ανάρρωσης ντε-πόνος, τσούξιμο, ενοχλήσεις, εφιάλτες κλπ) μόλις ευκαιρέσεις.

Αν μπορέσεις να διαβάσεις την παραπάνω πρόταση χωρίς προσπάθεια, όλα πήγαν καλά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'τα λεγα εγώ αγαπητέ!

Με γειές, με γειές!

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το μετεγχειρητικό στάδιο(της ανάρρωσης ντε-πόνος, τσούξιμο, ενοχλήσεις, εφιάλτες κλπ) μόλις ευκαιρέσεις.

Αν μπορέσεις να διαβάσεις την παραπάνω πρόταση χωρίς προσπάθεια, όλα πήγαν καλά!!!

 

 

Κανενα τσουξιμο κλπ

 

Μια χαρα την διαβαζω !!!!:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη στην Αθήνα την έκανες? Σε ποια κλινική?

 

 

Ναι Αθηνα στο πιο καινουργιο που υπαρχει με Laser 7ης γενιας

 

www.athensvision.eu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δυναμη της συνηθειας σε ολο της το μεγαλειο !!!

Οταν παω να ξαπλωσω αυθορμητα παω να βγαλω τα ανυπαρκτα πλεον γυαλια να τα ακουμπησω στο κομοδινο. Οταν βγαινω απο το αυτοκινητο συνηθισμενος απο τα γυαλια ηλιου με βαθμους παω να τα βγαλω και να βαλω τα πολυεστιακα για να παω σπιτι....Και πολλα αλλα !!!!

 

37 χρονια δεν ηταν και λιγα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόόόόόν, να καταθέσω και εγώ τις εμπειρίες μου από την εγχείρηση για να μάθουν όσοι ενδιαφέρονται.

 

Έκανα τη μέθοδο LASIK (εκείνη που σου κόβουν φέτα τον κερατοειδή, τον ανοίγουν, βαράει το lazer και μετά στον ξανακλείνουν), η οποία απ'ότι κατάλαβα εφαρμόζεται μόνο αν έχεις πάνω από κάποιους (πολλούς) βαθμούς μυωπίας και πάχους του κερατοειδούς.

 

Η εγχείρηση έγινε στη Βίλκα Θεσσαλονίκης και κόστισε 2500 ευρά. Ενδεικτικό της χαλαρότητας της επέμβασης είναι ότι ο ντόκτορ μιλούσε με τα άλλα 2 άτομα που ήταν μέσα για τους υαλοκαθαριστήρες της Πόρσε του (τους οποίους μάλλον θα πλήρωνα εγώ...) και για το που θα πήγαινε το Σαββατοκύριακο.

 

Κράτησε συνολικά 1 ώρα όλο το σκηνικό. Μισή ώρα πιο πριν μου βαλαν σταγόνες στα μάτια και άρχισαν να θολώνουν όλα, πήρα και το Lexotanil που μου έδωσαν για να χαλαρώσω, φόρεσα την πράσινη, sexy, αραχνούφαντη ρομπίτσα μου και μπήκα στο χειρουργείο.

 

Μετά από 25 λεπτά, είχα ένα καινούργιο σετάκι μάτια.

Σχεδόν αμέσως αφότου βγήκα μπορούσα να δω την ώρα στον τοίχο απέναντι, αν και θολά.

Βέβαια, ένιωθα απίστευτη κούραση και τα μάτια μου έκλειναν από τον ύπνο, οπότε και ξεράθηκα κατά την επιστροφή σπίτι. Με πήγε η μάνα μου γιατί δεν μπορείς να οδηγήσεις με την καμία.

 

Την άλλη μέρα που ξύπνησα μπορούσα να δω την ώρα στο ξυπνητήρι....

Μόνος κάποιος που είχε μυωπία πριν μπορεί να το εκτιμήσει αυτό...

Μετεγχειριτικά τώρα, είναι λίγο ζόρι. Μπορεί να μην έφαγα τη φρίκη όσων κάνουν την PRK που δεν αντέχουν με τίποτα το φως, αλλά πλένομαι σαν τη γάτα...

 

ΔΕΝ πρέπει να πάει νερό στα μάτια.

Κοιμάμαι με ειδικά γυαλάκια το βράδυ, έτσι ώστε να μην πιεστεί το μάτι (για 1 βδομάδα).

ΔΕΝ είμαι τις πρώτες 2-3 μέρες μπροστά σε PC.

ΔΕΝ είμαι σε μέρη με κόσμο (δεν κάνει καλό ο καπνός και η πολυκοσμία). Και αυτό γιατί ο κερατοειδής δεν έχει βεντουζάρει καλά ακόμη και παίζει αν φάω καμιά αγκωνιά, να έχω χοντρά προβλήματα.

Βάζω σταγόνες κάθε μέρα (αρχικά 3 φορές τη μέρα, μετά 2, μετά 1) και δάκρυα όποτε στεγνώνουν τα μάτια.

Μπάνιο κάνω σε στάση κομμωτηρίου αλλά χωρίς την ωραία γκόμενα να μου πλένει τα μαλλιά...

Τις πρώτες 4-5 βδομάδες θα υπάρχει αυξομείωση (είτε προς το καλύτερο, είτε προς το χειρότερο) στην μακρινή όραση.

 

 

ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ! ΒΛΕΠΩ ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ! ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΣΤΡΙΝΓΚ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΚΙΑ ! ΒΛΕΠΩ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ! ΒΛΕΠΩΩΩΩΩΩΩ !

 

Πραγματικά, η πιο καλή επένδυση που έκανα ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ! ΒΛΕΠΩ ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ! ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΣΤΡΙΝΓΚ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΚΙΑ ! ΒΛΕΠΩ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ! ΒΛΕΠΩΩΩΩΩΩΩ !

 

Πραγματικά, η πιο καλή επένδυση που έκανα ever.

 

 

Αυτο τα λεει ολα !!!!

 

Καποιες αποφυγες στην αρχη και καποια κολυρια μετα γρηγορα ξεχνιουνται !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως η καλύτερη επένδυση. Μετά σκέφτεσαι, "μα πως ζούσα τόσα χρόνια με τους φακούς και τα μπουκαλάκια και τις βλακείες?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καθαρα οικονομικα συμφερει αν σκεφτουμε οτι καποιος θελει 300-400 ευρω τον χρονο για φακους.

 

Σε 7-8 χρονια εχει κανει ... αποσβεση.

 

Τα μονα λεφτα που εκλαψα ειναι τα 1200 ευρω που εδωσα πριν 3 μηνες για τα τελευταια πολυεστιακα μου γυαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κατι που πρεπει να προσεξουν οσοι εχουν και πρεσβυωπια ή ειναι κοντα στην ηλικια που εμφανιζεται...Να συζητησουν με τον γιατρο αν ειναι σκοπιμο να τους αφησει λιγη μυωπια (0,5-1 βαθμο) στο ενα ματι (μεθοδος monovision) ωστε να μπορουν στοιχειωδως να διαβαζουν και κοντα χωρις γυαλια .Κατι τετοιο εκανα εγω και ειμαι ΟΚ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...