Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 2 χρονια που εχω κανει την επεμβασει Laser και δεν εχω αντιμετωπισει καπιο προβλημα ξεμπερδεψα με φακους γυαλια και οτι σχετικο!Και επειδη και εγω ημουν ολιγον φοβητσιαρης διοτι ματι ειναι δεν ειναι αστεια το εψαξα και ξαναεψαξα και τελικα την εκανα.Επισης γνωριζω αλλους 12 κοντινους μου ανθρωπους που εκαναν την επεμβαση και ολοι Cool :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
κι εμενα με ενδιαφερει η συγκεκριμενη επεμβαση αλλα φοβαμαι μηπως κατι δεν παει καλα..πχ εχω διαβασει οτι το flap που σου κανουν δηλαδη που σου κοβουν την επιφανεια του κερατοειδους για να γινει το laser και μετα το ξανακλεινουν, μετα ειναι πολυ ευαισθητο και δεν γινεται ποτε οπως ηταν πριν..

και επισης αυτο που απ οτι εχω ακουσει ειναι σχετικα συνηθες, να βλεπεις φωτοστεφανα το βραδυ..δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το τι θα προκειψει και αντε να τρεχεις μετα..

Μην τα ακούς αυτά τα πράγματα, εκτός extreme καταστασεων φυσικά που μπορεί να συμβούν ακόμα....και σε μια απλή κύστη, δεν παίζουν αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μυωπια αλλα δεν αντιμετωπιζεται με laser δυστυχως επειδη την ειχα απο κατταρακτη σε μικρη ηλικια.Ετσι θα ηθελα να σας ρωτησω ποια ειναι η αποψη σας για την επεμβαση των ενδοφακων ειναι ασφαλη,επωδυνη γνωριζετε κατι?Οσο αναφορα για το laser εχω ακουσει απο τον γιατρο μου τα καλυτερα και κατα τη γνωμη μου παντα καντην!!

 

Οι ενδοφακοι που ετσι κι αλοιως μπαινουν σε επεμβαση καταρακτη μπορουν τωρα να ειναι και πολυεστιακοι οποτε λυνεται και το προβλημα της μυωπιας και της πιθανης πρεσβυωπιας.Πριν μερικα χρονια δεν υπηρχαν πολυεστιακοι οταν εκανα εγω επεμβαση καταρακτη.

Επωδυνη η επεμβαση δεν ειναι καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ ναι αλλά, Γιάννη, δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να δημιουργηθεί πρόβλημα μέσα στην επόμενη 20ετία -με τους ενδοφακούς- και να μπεις στη διαδικασία να επαναλάβεις την επέμβαση; Τουλάχιστον εμένα, που δεν έχω κάνει επέμβαση καταρράκτη ή κάτι τέτοιο απλά ο κερατοειδής κρίθηκε ακατάλληλος στην προκαταρκτική εξέταση, με είχαν αποτρέψει αρκετοί γιατροί, καθότι, όπως είπαν είναι ένας φακός που ίσως μετά από μια 20ετία να καταστραφεί και δεν ξέρω κατά πόσο μια δεύτερη επέμβαση στο μάτι για (αλλαγή αυτή τη φορά) ενδοφακού είναι εφικτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ ναι αλλά, Γιάννη, δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να δημιουργηθεί πρόβλημα μέσα στην επόμενη 20ετία -με τους ενδοφακούς- και να μπεις στη διαδικασία να επαναλάβεις την επέμβαση; Τουλάχιστον εμένα, που δεν έχω κάνει επέμβαση καταρράκτη ή κάτι τέτοιο απλά ο κερατοειδής κρίθηκε ακατάλληλος στην προκαταρκτική εξέταση, με είχαν αποτρέψει αρκετοί γιατροί, καθότι, όπως είπαν είναι ένας φακός που ίσως μετά από μια 20ετία να καταστραφεί και δεν ξέρω κατά πόσο μια δεύτερη επέμβαση στο μάτι για (αλλαγή αυτή τη φορά) ενδοφακού είναι εφικτή.

 

 

Για πολυεστιακους ενδοφακους μιλαμε μονο οταν υπαρχει και καταρακτης οποτε ειναι αναποφευκτοι και οι μη πολυεστιακοι . Αλοιως οι αλλες καλσικες μεθοδοι για μυωπια με αξιολογηση παντα απο τον γιατρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Σε περίπου 3 εβδομάδες θα κάνω Lasik (καθώς φορούσα επι 12 χρόνια φακούς και πρέπει να μείνω με γυαλιά 1,5 μήνα)....το συζήτησα με τον γιατρό, έχω και αρκετή μυωπία (7.25 και 8) και απο ότι μου είπε θα έχω 100% επιτυχία. Επειδή όμως είμαι φοβιτσιάρα αρκετά, γιατί μάτι είναι αυτό δεν παίζουμε θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το μεταγχειρητικό στάδιο. Θα νιώθω ενοχλήσεις για αρκετό καιρό? Θα μπορώ να παίξω τέννις (καθώς ασχολούμαι εδώ και αρκετό καιρό με το άθλημα)? Και γενικότερα πόσο περίπου χρονικό διάστημα θα χρειαστεί ώστε να επιστρέψω σε κάποιες απο τις καθημερινές μου ασχολίες. Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Σε περίπου 3 εβδομάδες θα κάνω Lasik (καθώς φορούσα επι 12 χρόνια φακούς και πρέπει να μείνω με γυαλιά 1,5 μήνα)....το συζήτησα με τον γιατρό, έχω και αρκετή μυωπία (7.25 και 8) και απο ότι μου είπε θα έχω 100% επιτυχία. Επειδή όμως είμαι φοβιτσιάρα αρκετά, γιατί μάτι είναι αυτό δεν παίζουμε θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το μεταγχειρητικό στάδιο. Θα νιώθω ενοχλήσεις για αρκετό καιρό? Θα μπορώ να παίξω τέννις (καθώς ασχολούμαι εδώ και αρκετό καιρό με το άθλημα)? Και γενικότερα πόσο περίπου χρονικό διάστημα θα χρειαστεί ώστε να επιστρέψω σε κάποιες απο τις καθημερινές μου ασχολίες. Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ:fear:

 

 

Ελενιτσα πιο φοβητσιαρικο πλασμα απο την κορη μου που εκανε την ιδια επεμβαση δεν υπαρχει αλλα δεν καταλαβε τιποτα!!!

Φυσικα ουτε κι εγω που την εκανα πριν 9 μηνες περιπου.

Ενοχλησεις δεν ενοιωσα ουτε ενα λεπτο ...Ποσο μαλλον την επομενη μερα κλπ.

Απο την επομενη μερα μπορεις να κανεις τα παντα που εκανες εκτος του να ερθει το ματι σου σε επαφη με νερο γιατι δεν ειναι καθαρο. Αυτο για 15 μερες μονο.

 

Ολα θα πανε καλα !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Σε περίπου 3 εβδομάδες θα κάνω Lasik (καθώς φορούσα επι 12 χρόνια φακούς και πρέπει να μείνω με γυαλιά 1,5 μήνα)....το συζήτησα με τον γιατρό, έχω και αρκετή μυωπία (7.25 και 8) και απο ότι μου είπε θα έχω 100% επιτυχία. Επειδή όμως είμαι φοβιτσιάρα αρκετά, γιατί μάτι είναι αυτό δεν παίζουμε θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το μεταγχειρητικό στάδιο. Θα νιώθω ενοχλήσεις για αρκετό καιρό? Θα μπορώ να παίξω τέννις (καθώς ασχολούμαι εδώ και αρκετό καιρό με το άθλημα)? Και γενικότερα πόσο περίπου χρονικό διάστημα θα χρειαστεί ώστε να επιστρέψω σε κάποιες απο τις καθημερινές μου ασχολίες. Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ:fear:

 

http://www.independent.co.uk/sport/tennis/evert-health-warning-over-sunburnt-eyes-720522.html

 

προστατευτικά γυαλιά να φοράς εσύ που παίζεις tennis :P. είναι χειρότερο από την επέμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.independent.co.uk/sport/tennis/evert-health-warning-over-sunburnt-eyes-720522.html

 

προστατευτικά γυαλιά να φοράς εσύ που παίζεις tennis :P. είναι χειρότερο από την επέμβαση

 

 

Σωστα...απαγορευεται οποιοδηποτε χτυπημα στο ματι ειδικα τον πρωτο καιρο μπορει να κανει ζημια.

 

Επισης τα γυαλια ηλιου που ετσι κι αλοιως ειναι απαραιτητα σε ολους μας τωρα ειναι πιο επιτακτικη αναγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωωω...σας ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά. Όσο σκέφτομαι βέβαια το μετά (χωρίς φακούς και γυαλιά, να μπορείς να κολυμπήσεις άφοβα...) νομίζω ότι είναι ανεκτίμητης αξίας....:) Όσο για τα γυαλιά ηλίου εννοείται ότι επιβάλλονται!

Και κάτι τελευταίο. Όσον αφορά το μακιγιάζ? Εντάξει εννοείται ότι δεν είμαι απο αυτές που δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς την μάσκαρά τους, ωστόσο κάποιες φορές χρειάζεται και αυτό (γυναίκες είμαστε βλέπεις)....γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για αυτό? Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωωω...σας ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά. Όσο σκέφτομαι βέβαια το μετά (χωρίς φακούς και γυαλιά, να μπορείς να κολυμπήσεις άφοβα...) νομίζω ότι είναι ανεκτίμητης αξίας....:) Όσο για τα γυαλιά ηλίου εννοείται ότι επιβάλλονται!

Και κάτι τελευταίο. Όσον αφορά το μακιγιάζ? Εντάξει εννοείται ότι δεν είμαι απο αυτές που δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς την μάσκαρά τους, ωστόσο κάποιες φορές χρειάζεται και αυτό (γυναίκες είμαστε βλέπεις)....γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για αυτό? Ευχαριστώ!!!

 

Η ζωη ειναι πιο ωρια χωρις γυαλια !!!Το λεω εγω που μετα απο 37 χρονια στα 50 μου τα πεταξα !!!

 

Οσο για το μακιγιαζ και οχι μονο ,μετα τον πρωτο μηνα ισχυει οτι και σε ολες τις γυναικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλοκές

Η μεγάλη πλειονότητα των ασθενών δεν αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα. Παρόλα αυτά όλες οι ιατρικές πράξεις μπορούν να έχουν επιπλοκές λιγότερο ή περισσότερο σοβαρές. Ευτυχώς, στη διαθλαστική χειρουργική με laser, οι επιπλοκές αυτές είναι σπάνιες και τις περισσότερεςφορές αντιμετωπίσιμες.

Η συχνότερη "επιπλοκή" είναι η πιθανότητα επανεπέμβασης για περαιτέρω βελτίωση της όρασης χωρίς βοηθήματα (γυαλιά, φακούς επαφής), όταν ο ασθενής το επιθυμεί. Ανάλογα με το πόσο υψηλή ήταν προεγχειρητικά η διαθλαστική ανωμαλία, η πιθανότητα αυτή κυμαίνεται μεταξύ 1-10%. Αυτό οφείλεται στην ιδιαιτερότητα του κάθε οφθαλμού και αφορά το βαθμό και το ρυθμό της επούλωσης που παρατηρείται μετά την εφαρμογή του laser. Σε κάθε περίπτωση η βελτίωση της χωρίς βοηθήματα οπτικής οξύτητας είναι τόσο θεαματική που οι ασθενείς είναι τις περισσότερες φορές ικανοποιημένοι. Ενδεχομένως ο ασθενής αυτός να επιλέξει να κάνει περιστασιακή χρήση βοηθητικών γυαλιών για βραδινή οδήγηση. Εάν όμως επιθυμεί ακόμα καλύτερη οπτική απόδοση χωρίς βοηθήματα, με την προϋπόθεση ότι ο συγκεκριμένος οφθαλμός έχει ακόμα τις συνθήκες ασφαλείας για νέα εφαρμογή του laser, αυτό γίνεται χωρίς οικονομική επιβάρυνση τους πρώτους 12 μήνες μετά την επέμβαση.

Μικρού βαθμού μείωση της όρασης με διακύμανση της ποιότητας όρασης και περιστασιακές ενοχλήσεις (αίσθηση ξένου σώματος, φωτοευαισθησία και θάμπωμα σε σημειακές εστίες φωτός το βράδυ) έχουν περιγραφεί από λίγους ασθενείς. Τέτοια ενοχλήματα είναι τις περισσότερες φορές παροδικά και επιτρέπουν την φυσιολογική ζωή των ασθενών (οδήγηση, computer, τηλεόραση) χωρίς τη χρήση βοηθημάτων όρασης.

Παροδική ξηροφθαλμία που απαιτεί τη συχνή χρήση υποκατάστατων δακρύων. Είναι επιθυμητό να χρησιμοποιούνται τεχνητά δάκρυα για 1-2 μήνες μετά από επέμβαση Excimer Laser.

H πιο σημαντική επιπλοκή μπορεί να είναι μια μόλυνση η οποία όμως είναι εξαιρετικά σπάνια και περιορίζεται στην επιφάνεια και όχι μέσα στο μάτι (κερατίτιδα).Παρόμοιες μολύνσεις παρατηρούνται καθημερινά και σε στατιστικά μεγαλύτερο ποσοστό από κατάχρηση αλλά και από απλή χρήση φακών επαφής. Και στις δύο περιπτώσεις απαιτείται άμεση φαρμακευτική αγωγή και στενή παρακολούθηση από τον οφθαλμίατρο.

Προβλήματα στην κατασκευή του κρημνού ή flap κατά τη διάρκεια της επέμβασης είναι ιδιαίτερα σπάνια με την νέα γενιά μικροκερατόμων που σήμερα χρησιμοποιούμε στο Athens Vision. Αν παρόλα αυτά η κατασκευή του flap δεν είναι τέλεια, τότε η επέμβαση αναβάλλεται συνήθως για μερικές εβδομάδες χωρίς δυσάρεστες συνέπειες για τον ασθενή. Τυχόν πτυχώσεις που παρατηρούνται σπάνια πάνω στην επιφάνεια του flap ανατάσσονται άμεσα με μεγάλη επιτυχία.

Η πιθανότητα κερατεκτασίας, δηλαδή της αύξησης της καμπυλότητας του κερατοειδούς λόγω αλλαγής της τεκτονικής του είναι εξαιρετικά σπάνια όταν ο προεγχειρητικός έλεγχος είναι πλήρης. Στην περίπτωση αυτή ο ασθενής για πλήρη αποκατάσταση της όρασης του θα πρέπει να φορέσει εξειδικευμένο αεροδιαπερατό φακό επαφής ή να υποβληθεί σε άλλες θεραπείες Στο Ιατρικό Ινστιτούτο Οφθαλμολογίας Athens Vision όλοι οι ασθενείς ελέγχονται προεγχειρητικά εκτός των άλλων και για την ελαστικότητα του κερατοειδούς για να ελαχιστοποιηθεί ακόμα περισσότερο ο κίνδυνος κερατεκτασίας.

 

δεν ξερω αλλα αυτα ακομα κι αν εχουν μικρες πιθανοτητες να συμβουν,ειναι λιγο επιφοβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ιατρικό Ινστιτούτο Οφθαλμολογίας Athens Vision όλοι οι ασθενείς ελέγχονται προεγχειρητικά εκτός των άλλων και για την ελαστικότητα του κερατοειδούς για να ελαχιστοποιηθεί ακόμα περισσότερο ο κίνδυνος κερατεκτασίας.

 

 

Χωρις να θελω να κανω καμμια διαφημιση στο παραπανω κεντρο εκανα την επεμβαση και ο προεγχειριτικος ελεγχος κρατησε πανω απο 90 λεπτα !!!! Πιο πολυ αγωνια ειχα να ακουσω το ΟΚ απο τον γιατρο παρα την ημερα της επεμβασης.

 

Για τις πιθανες -σπανιες επιπλοκες καθε μερα κανουμε πολυ πιο επικυνδυνα πραγματα χωρις να ειναι απαραιτητα. Μια βολτα με το αυτοκινητο μπορει να ειναι και η τελευταια. ολοι ομως την κανουμε !!!!

 

Φυσικα η επιλογη ειναι δικαιωμα του καθενος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...